Doğum Sonrası Meme Problemleri

150
96911

Doğum yapmış bayanlar göğüslerinizin durumu sizi üzüyorsa peki nasıl düzeltilebilir öğrenmek ister misiniz ?

Doğum ve emzirme meme hacminde değişikliklere sebep olduğundan, meme formu çoğunlukla kişiyi üzecek derecede bozulur. Gebelik esnasında memeler büyür, süt bezleri genişler. Ayrıca kilo alma neticesi meme derisi gevşer. Doğumdan sonra süt verme işi bitince, kilolar da verilince memeler sarkar veya içi boşalır.

Memelerinizden memnun değilseniz gelin bazı testler yapalım.

Şimdi bir cetvel alarak meme ucunuzun yerini belirleyin.

Memenizin göğüs kafesinize yapıştığı yeri belirleyin. Sarkma olmayan doğum yapmamış bayanlarda meme ucu 16 ile 19 cm arasındadır. Bu değer kişinin boyu, kilosu ve göğüs kafesi uzunluğu ve memenin göğüs kafesine yapışma yeri gibi değerlerden etkilenerek değişiklik gösterir. (Resim 1)

Küçük göğüslü hanımlarda büyüyen meme dokusu doğum sonrasında kişiyi çok mutlu ederken emzirme işleminim sonlandırılması ile hayal kırıklığı başlar. Meme dokusu memeden çok bir deri katlantısına dönüşür. Kilo alınsa da meme eski haline dönmez. Spor yapılsa da göğüs kası gelişse de bunun meme dokusuna faydası olmaz. Adeta meme dokusunun içi boşalmış gibidir. Memede minimal sarkma olur. Meme başı yeri 1 ya da 2 cm yer değiştirir. Resim 1 ile Resim 2’yi karşılaştırırsanız meme başının yerinin memenin göğüs kafesine yapışma yerine ne kadar yaklaştığını görürsünüz.

Bu tarz meme sarkmasında sadece uygun boyut ve şekilde meme protezinin takılmasıyla yapılan meme büyütme ameliyatıyla çok hoş sonuçlara ulaşılabilir. Ameliyat 1 saat sürer. İki gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir. (Resim 2)

Herkes yukarıdaki bayan kadar şanslı olmayabilir. Bazen meme dokusu o kadar sarkar ki memenin göğüse yapıştığı yer meme başının üzerinde kalır. Meme başı da genelde 21 cm ‘in altındadır. (Resim 3)

Bu durumda memenin azalan volümü meme protezi ile düzeltilip meme dokusunun da bunun üzerinde toplanması ve meme başınında yukarı transferi gerekir. Bu durumda meme başından aşağı doğru ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Memede şekil çok önemlidir. Dolgun ve dik memedeki ince çizgi dikkat çekmez. Ameliyat 2 saat sürer. 3 gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir.

Emzirme öncesi memesi oldukça dolgun olan kişilerde ise memede belirgin sarkma olur fakat meme dokusu el ile toplandığında memenin miktarı yeterlidir. Push up sütyenler ile mükemmel görünen meme, sütyen çıkarılınca tüm çekiciliğini kaybeder. Meme başı 23 cm’ in altındadır. Memenin göğüs kafesine yapışığı yer meme başının çok yukarısındadır. Resim4)

Bu tarz memelerde meme dokusu toplandığındaki meme hacmi kişiyi çoğunlukla tatmin doğum sonrası resim4eder. Memeye sadece toplama işlemi yapılması yeterlidir. Miktar yeterli gelmez ise kas altı ufak bir silikon konulup meme toplaması yapılarak daha dolgun memeler elde edilebilir.

Memesi büyük olan bayanlarda emzirme sonrası memede belirgin sarkma olur. Bu durum kişi tarafından meme büyümesi olarak değerlendirilir. Aslında olan şey memenin hacim azalmasından dokunun yer çekimi ile aşağı doğru yer değiştirmesidir. Meme başı genelde 25 cm’ in altındadır. Meme başı altındaki meme dokusunu görmek mümkün olmaz. Meme uçları adeta yere doğru bakar. (Resim 5)

doğum sonrası meme resim5Meme dokusuna meme küçültme ve toplama işlemi uygulanması ile eskisinden daha küçük ve dik göğüslere kavuşmak mümkün olur. Ameliyat seçilen tekniğe göre 2 ile 3 saat arasında sürer. 4 gün dinlenme ile normal hayata dönmek mümkündür. Bazı memelerde sarkma yukarıdaki görüntülerden farklı olarak memenin şeklini ileri derecede bozar şekilde olabilir. Bu durum genelde doğum, emzirme yanında kilo alıp verme problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde de benzer değerlendirmeler yapılarak ameliyat tekniği seçilir ve meme şekli güzelleştirilir.

Konuyla ilgili videomuzu izlemek isterseniz:

PAYLAŞ

150 YORUMLAR

 1. Merhaba Defne Hanım,
  Ben de ikinci çocuktan sonra meme boşalmasını yaşadım ve göğüslerim küçüldü.Toparlanma ve dikleştirip doldurma hk.bilgi ve fiyat bilgisi alabilir miyim? Bir de 39 yaşındayım ve olur da 3.bir çocukta yeniden sarkma veya emzirmede problem olur mu? Eski haline mi döner,dönerse yeniden aynı işlemlerin mi yapılması gereklidir?

 2. Defne hanım merhaba emzirme sonrası resim 4 ile uyumlu. Toparlama yeter diye düşünüyorum. Bu gibi durumlarda ikinci gebelik sonrası emzirmelerden dolayı tekrar sarkma olur mu acaba? Ve fiyat nedir bilgi alabilir miyim?

 3. merhaba,

  Defne hanım görsellerden 4 ile uyumlu sadece dikleştirme uygulaması talep etmekteyim. emzirme değil ancak ciddi oranda kilo vermeden kaynaklı olarak sarkma söz konusu .. uygulama konusunda bilgi ve ücret öğrenebilir miyim?
  saygılarımla

 4. merhaba Defne Hanım ,
  resim 5 ile uyumlu . Slikon değil sadece toparlatmak istiyorum hafif hacim kazansa yeterli.bunu dolgu işlemi ile sağlamak mümkün mü? dolgular zararlı mıdır?
  teşekkürler

  • Merhaba, resim5 de büyük ve sarkık bir memeden bahsettik, bu durumda silikon veya dolgu kullanılmaz, meme küçültülüp dikleştirilir, ama sizi görünce daha doğru bilgi verebilirim.

 5. Merhaba benim göğsüm ölçü olarak 5 ile uyumlu ancak küçültmeden ziyade boyut aynı kalacak şekilde şekil düzeltilmesi istiyorum. Bu işlem 2.çocuk olduktan sonra emzirmede problem yaşatır mı ya da ikincide de tekrar sarkma olur mu? Ozaman aynı işlem tekrar mı etmeli?

 6. Merhaba defne hanim benim durumum resim 25 mesafe 29 _ 30 cm. 2 yil 10 ay emdi kizim. Emmeyi birakali 2.5 ay oldu. Hala buyukler onceden taktigim sutyenler olmuyor. Bir tik kuculdu ama cok az. Fiyat alabilirmiyim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.