Saç Mezoterapisi

Saçlar en eski zamanlardan beri önemli bir estetik unsur olarak değerlendirilmiştir. Estetik anlayışında önemli bir yere sahip olan saçlar çoğu zaman halk hikayeleri ve efsanelerde bile yer almıştır. Günümüzde ise saçların estetik anlayışındaki önemi hala devam etmektedir.

Gür ve hacimli saçlara sahip olmak her zaman övünülecek bir konu haline gelmiştir. Sahip olunan saçların çeşitli sebeplerle dökülmesi de çoğu kişide üzüntüye sebep olmaktadır.

saç dökülmesi tedavisi

Dökülmüş saçların ardından akıllara perukların ve saçlarda gürleşme etkisi yaratan kozmetik ürünlerin yanı sıra etkili sonuçlar yaratan ilaçlar ve mezoterapi gibi medikal estetik uygulamaları gelir. Bir estetik ve plastik cerrah olmama rağmen medikal estetik uygulamalarını her zaman takip ediyorum ve deniyorum.

Çeşitli amaçlarla yapılabilen mezoterapi uygulamalarından daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu yazımda ise saç mezoterapisini anlatacağım.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Mezoterapi, ince uçlu iğneler aracılığıyla deri içine ya da deri altına çeşitli bileşenlerin verilmesi ile gerçekleştirilen bir medikal estetik tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi, saçların güçlenmesini sağlama, saç ekimi sonrası çıkan yeni saçları güçlendirme ve saç dökülmesini durdurma amaçlarıyla yapılır.

Saç köklerinin ihtiyacı olan ve sonuca uygun olarak belirlenen bileşenler, küçük dozlar ve özel mikro iğnelerle doğru derinlikte cilt altına verilir. Saç köklerine uygulanan bu işlemde verilen mineral, vitamin, antioksidan gibi çeşitli maddelerle saç köklerinin uyarılması hedeflenir.

Saç mezoterapisi, saç ve saçlı bölgeye uygulanan destekleyici ürünlere göre çok daha fazla etki gösterir.

Saç dökülmesi, saç köklerinin güçsüzleşmesi birçok sebeple ortaya çıkan durumlardır. Genetik yatkınlık, beslenme dengesizlikleri, hormon düzensizlikleri, zayıf saç derisi dolaşımı, psikolojik faktörler, ilaç kullanımı, ağır tedavi süreçleri, kozmetik etkenler ve deri hastalıkları gibi çeşitli durumlar saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Önemli olan saç dökülmesine neden olan durumun belirlenmesi ve uygun tedavinin uygulanmasıdır. Aksi takdirde istenmeyen ve geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Saç köklerine yapılan mikro enjeksiyon işlemleri doğru derinlikte yapılmalıdır. Doğru yöntemle yapılan saç mezoterapisi saçların sağlıklı bir görünüm elde etmesine ve saç dökülmesinin durmasına yardımcı olur.

Kimler Saç Mezoterapisi Yaptırabilir?

Saç dökülmesi, saç canlılığının yitirilmesi gibi durumlar kadın veya erkek herkesin karşılaşabileceği problemlerdir. Saç problemleri yaşayan herkes yaş fark etmeksizin saç mezoterapisi yaptırabilir.

Kimler Saç Mezoterapisi Yaptıramaz?

Hamile olan, kanda pıhtılaşma sorunları olan, ağır ilaç tedavisi gören, kontrolsüz diyabet ve kanser hastası olan hastalara saç mezoterapisi yapılması önerilmez.

Saç Mezoterapisinin Yan Etkileri Var Mı?

Saç mezoterapisinde yapılan enjeksiyon miktarı mikro seviyede olduğu için yan etkiler çok yaygın değildir ve bu sebeple belirli bir yan etkisi bulunmamaktadır. İşlemin hemen ardından bir miktar saç dökülmesi görülebilir ancak bu geçici bir durumdur.

İlk seansın ardından bazı hastalarda baş ağrısı görülebilir. İşlemden önce deri altına uygulanan maddelere karşı bir hassasiyetiniz olup olmadığına ilişkin değerlendirmeler yapılması çok önemlidir. Şu ana kadar herhangi bir allerjik reaksiyon gözlemlemedim. Sanırım kullanlan ürünün kalitesi bunda en önemli etken.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi işlemi seanslar halinde geniş bir zaman aralığında yapılır. Tedavi süresi hastanın durumuna bağlı olarak gelişir. Başarılı ve etkili sonuçlar için bu seansların düzenli bir şekilde yapılması gerekir. İlk seans sırasında hastanın saç derisi, mevcut sorunu, saç tipi analiz edilerek tedavi planlaması yapılır.

Saç mezoterapisinde her seans ortalama olarak 15-20 dakikada tamamlanır. Bazı hastalar işlem sırasında küçük miktarda acı hissedebilir. Bunu önlemek için işlem yapılacak bölgeye işlem öncesi ve sırasında buz uygulaması yapılır. Bölge saçlı olduğu için anestezik krem uygulaması tercih etmiyoruz.

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Olmalı?

Genetik saç dökülmesinde saç mezoterapisi 10 seans yapılır. İlk 4 seans hafta bir, sonraki 4 seans 2 hafta da bir son iki seans 1 ay ara ile uygulanır. Bu kür uygulamasından sonra 3 ayda bir ,bir seans idame tedavisi ile etkinliğin korunması amaçlanır.

Diğer saç dökülmesi ve saç canlılığını kaybetmesi nedeniyle yapılcak mezoterapiler, kişilerin muayenesinde saptanan ihtiyaca bağlı planlanır. Tedavinin bitmesinin ardından belirli aralıklarda tedavinin korunması amaçlı seanslar yapılması önerilir.

Saç Mezoterapisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

İlk seanstan itibaren saç sağlığındaki değişim görülebilecek düzeyde olabilir. Saç mezoterapisi etkisini 4-5 seans sonrasında tam olarak göstermeye başlar. Dönemsel olarak saç dökülmesi yaşayan hastalar saç mezoterapisinin etkilerini çok daha hızlı görmeye başlar.

Genetik saç dökülmesi yaşayan hastalarda ise yapılan işlemin etkisi daha sonra kendini göstermeye başlar. İlk gözlenen belirtiler, ince saç tellerinde kalınlaşma ve uzama, ince yeni saç köklerinin belirginleşmesi ve saçlarda parlamadır.

Saç Mezoterapisi Yeni Saç Çıkarır Mı?

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurma, saçların güçlenmesini sağlama ve eski sağlığına döndürme anlamında gerçekten etkili bir işlemdir. Ancak dökülmüş bölgelerden saç çıkma oranını değerlendirmek ise güçtür.

Bazı hastalarda saç mezoterapisi saçların yeniden çıkmasında etkili olmayabilir. Bu gibi durumlarda saç ekimi gibi farklı işlemleri düşünebilirsiniz. Saç mezoterapisi, yapılan farklı saç tedavi işlemlerinden sonra sonuçların iyileştirilmesi ve devamlılığının sağlanması anlamında yardımcı olabilir. Uzman bir hekimin değerlendirmesi bu anlamda önemli olacaktır.

Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

Saç mezoterapisi kısa seans süreleri olan, ağrısız ve kısa sürede gözle görülür etkili sonuçlar yaratan bir işlemdir. Ağızdan alınan ilaç ya da ilgili bölgeye uygulanan diğer destek ürünlerine göre daha etkilidir.

Ayrıca diğer saç tedavi işlemlerine göre daha az masraflıdır. Yapılan işlem gün içerisinde tamamlanabilir ve tedavi gören hasta seansların hemen ardından günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Saç Mezoterapisi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Saç mezoterapisi sonrasında yapılması gerekenler işlemi gerçekleştiren uzman hekim tarafından belirtilir. Dikkat edilmesi gereken hususlar değişiklik gösterebilir ve bu hususlara dikkat edilmesi tedavinin sorunsuz tamamlanması için çok önemlidir.

Saç derisinin güneş ışığından korunması ve her işlemde olduğu gibi sigara ve alkol kullanımına ara verilmesi önerilebilir. saç boyaması gibi bir işlemin işlemden en az 3 gün sonra yapılması tercih edilmelidir.

Saç Mezoterapisini Kimler Yapabilir?

Saç mezoterapisi, bilgi ve dikkat gerektiren bir işlemdir bu sebeple mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Deri altına uygulanacak olan bileşenlerin doğru karar verilmesi ve gerekli dozların ayarlanması bir uzman doktor ihtiyacı oluşturur. Başarılı bir sonuç için saç derisine ve köklerine kontrollü ve düzgün bir şekilde uygulama yapılmalıdır ve bunun için donanımlı teçhizatlar gerekebilir.

Saç Mezoterapisi Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Saç mezoterapisi ücretlerini belirleyen en önemli hususlar saç probleminin türü ve derecesidir. Bu sebeple bu işlem için yapılan ücretlendirmeler hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Muayene sırasında oluşturulan tedavi planlamasıyla birlikte ücretlendirme yapılır.

Saç Mezoterapisi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Saç mezoterapisi, düzenli ve doğru uygulandığında çok etkili ve yüz güldürücü etkilere sahip olan bir işlemdir. Saç mezoterapisi, açılan mikro kanallar aracılığıyla saç derisine direkt olarak uygulanan bileşenler sayesinde direkt olarak etkisini gösteren çok etkili sonuçlara sahiptir. Uzman hekiminizden saç mezoterapisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.