Sırt Germe Ameliyatı

Obezite, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Sadece sağlık yönünden değil görsel yönden de kişiyi mutsuz eden bir rahatsızlıktır. Kiloları vermek sorun, kilo verince ortaya çıkan ikincil problemler başka bir sorundur.

Kilo verince ortaya çıkan problemlerin başında deri sarkmaları gelir. Karın, kol ve bacaktaki deri sarkmalarını daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Bu yazımda ise sırt bölgesindeki sarkmaların çözümü olabilecek sırt germe ameliyatını anlatacağım.sırtta oluşan deri katlantıları sırt germe ameliyatı ile düzeltilir

Sırt bölgesinde deri sarkması neden olur?

Kilo alındığında vücudumuzda bir yağ birikimi oluşur ve derimiz artan vücut yüzeyine uyum sağlamak için esner ve genişler. Alınan kilolar geri verildiğinde ise esnekliğini kaybetmiş deri, sıkılaşma özelliğini tamamen kullanamayarak eski haline geri dönemez. Deri altındaki yağ dokularıyla birlikte gevşemiş kaslar toparlanamaz.

Vücut yüzeyinin artışıyla genişleyen ve bunun sonucunda elastikiyetini kaybeden deri yeteri kadar toplanamaz. Bu sebeple vücudun farklı yerlerinde deri sarkmaları görürüz. Kilo değişimi yaşayan kişilerde deri sarkmalarının görülebileceği bölgelerden birisi de sırt bölgesi olur.

Egzersizle sırt germe mümkün mü?

Sırt bölgesinin farklı noktalarındaki kasların geliştirilmesiyle olumlu sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Yapılan bu egzersizler diyetlerle de desteklenince daha etkili sonuçlar hedeflenir. Her ne kadar egzersiz veya diyet yoluyla deri sarkmalarının önüne geçilmeye çalışılsa da bazı durumlarda vücut yapısına bağlı olarak deri sarkmaları kaçınılmaz olabilir.

Sırt Germe ameliyatı nedir? Neden yapılır?

Şekil bozukluğu yaratan sırt bölgesindeki deri sarkmalarını gidermek amacıyla yapılan işleme sırt germe ameliyatı denir. Sarkmaya yol açan fazla derinin belirlenen tekniklerle çekilmesi ve gerilmesi yoluyla yapılır. Egzersiz veya diyet yoluyla giderilemeyecek durumda olan deri sarkmalarına etkili bir sonuç yaratmak hedeflenir.

Sırt Germe ameliyatında kullanılan iki farkı yaklaşım vardır. Bu yaklaşımlar, kişinin sırtında oluşan sarkmaların yer aldığı bölge ve kullanılan tekniklerle alakalıdır.

  • Üst Sırt Germe 

Kilo veren bazı kişilerin omuzdan başlayarak beline kadar olan bölgeyi kapsayan üst sırtlarında bir ya da iki tane sağda ve solda olmak üzere torbalanma şeklinde deri sarkması oluşabilir. 

  • Alt Sırt Germe 

Sırt bölgesinde sarkmaların oluşabileceği diğer bölge ise alt sırt bölgesidir. Bel bölgesinde yani kalça kemiğinin yapıştığı bölgenin üst kısmında bir torbalanma, her iki tarafta yağlanma görülebilir. Popo bölgesinde de aşağı doğru yer değiştirme, doku kaybı ve bir miktar kırışıklık şeklinde görüntüler oluşabilir.

üst veya alt sırt germe tekniği
Üst ve alt sırt germede kesi ve deri çıkarımı yerleri
sırt germeden sonra görüntü
Sırt germe sonrası

Sırt Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Sırt bölgesindeki deri sarkmalarından rahatsız olan kişi, eğer yeterli derecede kilo verdiyse ve sırt bölgesindeki sarkık dokularda yağ oranı çok fazla değilse direkt olarak sırt germe ameliyatı olabilir.

Eğer kilo verme süreci henüz tamamlanmadıysa ve sarkma bölgelerinde yağlanma fazlaysa ilk etapta sırt ve bel bölgesine liposuction uygulanması gerekebilir. Liposuction uygulandıktan altı ay sonra sırt germe ameliyatının yapılması uygun olur.

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst sırt germe işleminde sütyenin değdiği bölgede yapılan bir kesi ile derinin çıkartılması ve yukarı doğru deri fazlalığının alınmasıyla deri sarkmalarını düzeltebiliyoruz. Bu işlemi, genel anestezi ile yaklaşık 2 saatte tamamlarız.

Alt sırt germe işleminde bel bölgesindeki yağlanma fazla değilse ve yeteri kadar kilo verildiyse popo bölgesinin üst kısmına denk gelecek şekilde iki taraflı insizyon yaparız yani o bölgedeki dokunun üst tabakasını alırız. Derinin altındaki dermis tabakası yani alttaki yağ tabakasını ise bırakırız.

Bıraktığımız bu dokuyu genellikle popoyu biraz daha dolgunlaştırmak için aşağı doğru yerleştiririz ve alttaki popo derisini de yukarıya doğru çekeriz. Böylece hem poponun kaldırılmasını, dolgunlaştırılmasını hem de alt sırt bölgesinin gerilmesini sağlamış oluruz. Bu işlemi de genel anestezi ile yaklaşık 2-2,5 saatte tamamlarız.sırt germe ameliyatı ne zaman gerekir

Alt ve üst sırt germe işlemleri birlikte yapılabilir mi?

Bu işlemlerin her ikisini genellikle birlikte yapmayız. Çünkü birlikte yaptığımız zamanlarda aradaki deride dolaşım problemleri yaşayabiliriz. Ayrıca deriyi her iki taraftan da çekmek ve bunun ayarını ayarlamak oldukça zor olacaktır. Genel olarak kilo veren hastalarda tüm ameliyatlar çoğunlukla birlikte yapılmaz.

Bunlara ek olarak herkeste deri sarkması aynı şekilde olmaz ve herkesin sırt derisi aynı şekilde sarkmaz ya da oluşan sarkma herkesi rahatsız etmez. Bu durumların değerlendirmesini, planını, programını hastayla olan görüşmemiz sırasında yaparız.

Sırt Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi sırt germe ameliyatlarında da kanama ve enfeksiyon riskleri vardır. Oluşabilecek riskler, ameliyat öncesi yapılan tahliller ve uygulanan antibiyotiklerle engellenmeye çalışılır.

Sırt germe ameliyatlarında diğer ameliyatlara ek olarak sinir hasarı, ameliyat bölgesinde sıvı oluşumu ve uyuşma gibi riskler de bulunur. Ancak bu yan etkilerin oluşmaması için tüm önlemler alınır ve cerrahınız bu riskler ışığında süreci planlar.

Sırt Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Üst sırt germe ameliyatından sonra hastanede 1 gece yatış gerekir. Ameliyat sonrasında 1 hafta kadar istirahat etmek çok önemlidir. Spor tarzı aktiviteler 1 ay yapılmamalıdır. İz bölgesinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesine yönelik tedaviler uygulanır.

sırt germe sonuçları

Alt sırt germe ameliyatı biraz daha sıkıntılıdır. Çünkü oturup kalkma gibi hareketler yaparken poponun gerginliği nedeniyle o bölgenin korunmasına daha çok dikkat etmek gerekir. Bu sebeple istirahat 1 haftadan daha fazla olacak şekilde 10 güne kadar uzatılabilir. 1 gece hastanede yatış gerekir ve yine iz tedavisi akabinde yapılır. 1-1,5 ay spor yapılmaması uygun olur. 1 ay kadar korse giyilmesi önerilir.

Sırt Germe Ameliyatında İz Kalır Mı?

Üst sırt germe ameliyatında yapılan kesi, sütyen bölgesinin içinde kalacak şekilde yapılır. Ben yapılan kesinin sütyen ve bikini çizgisine uyumlu olması için hastalarıma beraberlerinde giydikleri bikinilerini ve sütyenlerini de getirmelerini istiyorum.

Alt sırt germe ameliyatında da oluşan izlerin düzgün iyileşmesi için düzenli olarak iz tedavilerinin uygulanması gerekecektir. Düzenli olarak tedavi edilen ve bakımı yapılan izlerin beyazlamasıyla belirgin bir iz kalmaması hedeflenir.

Sırt Germe Ameliyatında Sonuçlar Kalıcı Mı?

Ameliyatların ardından sonuçların belirgin olarak görülmesi 1 ay sonra mümkün olur. Sırt germe ameliyatının sonuçlarının uzun ömürlü ve kalıcı olması amaçlanır. Sıkı ve pürüzsüz görünüm elde eden sırt bölgesinin özelliklerini korumanın en iyi yolu da düzenli yapılan egzersiz ve diyet uygulamaları olacaktır.

Sırt germe ameliyat videosu: