Genital Bölge Estetiği

genital bölge estetiği

Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 • Labioplasti  (Küçük dudakların (Labium minus) Küçültülmesi)
 • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)
 • Pubis estetiği

İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

 • Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)
 • Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması)

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Kimlere labioplasti ameliyatı yapılır?

Dıştan görünen cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzundur. İç dudak sarkması olarak da adlandırılır. İç dudak sarkması neden olur diye bir soru akla gelebilir. En önemli neden doğuştan sarkık olması ve bazen doğum sonrası sarkma olmasıdır bazende fazla kilo verme nedeniyle dış dudak yağ dokusunda erime ve iç dudaklarda sarkma ve daha görünür hale gelme oluşabilir. Özellikle zayıf olan kişilerde bu durum daha rahatsız edicidir. Dar pantolon ve mayodan fark edilen dudaklar kişinin giyim seçeneklerini de olumsuz etkiler. Birde profesyonel olarak günün büyük bir kısmında mayo ve tayt tarzında kıyafetleri giymek zorunda olan yüzücü ya da pilates hocası olan kişilerde bu durum rahatsız edici olmaktadır.  Labioplasti,  yapılan başarılı vajina estetiği ameliyatlarından biri olarak bu tür rahatsızlıkları olanların yaptırdığı estetik cerrahi işlemlerden biridir.

İç dudak sarkması ameliyatı ne kadar sürer?

İç dudakların küçültme işlemi lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Arzu eden hassas hastalara genel anestezi altında da işlem gerçekleştirilebilir. Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde eşit olarak küçültülebilir. Eriyecek dikişler ile onarım tamamlanır.

Labioplastide iki ayrı teknik daha fazla miktarda kullanılmaktadır. Genel olarak ülkemizde  aşağıda sıralayacağım labiumlara sahip hastalar bize başvurmaktadır;

1- İç dudak çok büyüktür

2- Dış dudaklarda doku kaybı fazladır

3- İç dudak başlangıcı sığdır ( iç dudak başlangıcı derinden gelmemektedir) bu nedenle iç dudaklar daha fazla sarkık görünmektedir.

4- Normal doğum nedeniyle iç dudaklar yırtık ve deformasyonlar fazladır.

5- Esmer olan kişilerde daha fazla olmak üzere iç dudak uç kısımlarında rahatsız edici koyu renk görüntüsü mevcuttur.

Bu hastalarda düz kesi tekniği ile iç dudak dış dudak içinde kalacak ölçüde kısaltılır. Daha nadir olarak iç dudakları çok büyük olmayan dış dudak dışında çok hafif gözüken kişilerde labioplasti işlemi ihtiyacı ile başvurabilir bu durumda ‘wedge’ tekniği dediğimiz teknikle iç dudak orta kısmından v şeklinde doku çıkartılarak iç dudak enine çok azda boyuna küçültülmüş olur.

Ameliyat sonrası iyileşme nasıldır? Ne zaman normal hayata geri dönülebilir?

Lokal anestezi altında ameliyat (iç dudak estetiği ameliyatı) olan hastalarımız bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilirler. Bölgenin nasıl temiz tutulacağı konusunda bilgi verilir. Evde kullanmak üzere antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İş hayatına ertesi gün dönebilirler. 24 saat sonra duş alabilirler. Bir iki gün iç çamaşır içine ped konulması kişiye rahatlık sağlar. 1 hafta kadar spor aktivitelerin ve küvette banyonun yapılmaması gerekir. Dikişler 2 ile 3 hafta içinde düşer. Bunun sonrasında cinsel hayata ve spora geri dönülebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir? İlerde tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

Labioplasti ameliyatı sonrası özellikle tuvalette gittikten sonra bölgenin temizliğine dikkat etmek önemlidir. Buna dikkat edilmez ve reçete edilen antibiyotikler kullanılmaz ise enfeksiyon gelişebilir. Bu durum antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir. Dikişler düşmeden yapılan tahriş edici seks girişimi, dikişlerde açılma ve kanama yapabilir. Yaranın durumuna göre ya tekrar dikiş atılabilir ya da pansumanlar ile yara iyileşmesi sağlanır. Söylenenleri harfiyle yerine getiren hastalarımızda bunların oluşması çok nadirdir. Çünkü genital bölge kanlanması bol, çabuk iyileşme özelliğine sahip bir organdır.
Küçük dudaklar tekrar bir daha büyümez. Ameliyat bölgesinde genellikle belirgin iz kalmaz. Fakat bazen bazı kişilerde yara iyileşmesi fazla olabilir. Bu da bu bölgede hassasiyete neden olabilir. Bu gibi durumlarda bazı lokal sürülen kremlerin kullanımı ya da izlerin düzeltilmesi gerekebilir.

Büyük dudakların dolgunlaştırılması

Büyük dudaklar bazı kişilerde buruşuk ve sarkık görünümlü olabilir. Bu durum genetik bir özellik olabildiği gibi daha çok 30 yaş sonrası ya da çok zayıf kişilerde rastladığımız bir durumdur. Arzu edilen dış genital görünümde dış dudaklar yeterli dolgunlukta küçük dudakları büyük ölçüde örtmelidir.

Dolgu maddesi olarak ne tercih edilir?

Dış dudakların doldurulmasında ilk tercih kişinin kendi yağları olmalıdır. Bazı kişiler aşırı zayıf olduğu için yeterli yağ dokuları olmaya bilir o zaman kalın partiküllü hyaluronik asit içeren dolgular kullanılabilir.

Uygulama nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ameliyathane şartında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. Genellikle karın bazen basen yada bel bölgesinden alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Pansuman ve dikiş alımı gerekmez.

Normal hayata ne zaman dönülür?

Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda daha fazla olmak üzere her iki enjeksiyon yönteminde de dudaklarda şişme oluşur. Şişlik birkaç gün içinde giderek azalır. Bu dönemde daha bol iç çamaşırları giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltır. Ameliyat sonrası antibiyotik, ağrı kesici kullanımı ve buz uygulaması yapılır.

Oluşabilecek sorunlar nelerdir nasıl giderilir?

Oluşabilecek tek sorun enfeksiyondur. Bu durum da antibiyoterapi ile tedavi edilebilir.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Tamiri );

Yırtılan kızlık zarının tekrar dikilmesi işlemidir. Vücut sağlığı veya güzelliği açısından zorunlu bir işlem değildir. Ancak sosyal yönden zaman zaman ihtiyaç duyulan kızlık zarı diktirme operasyonudur.

Kızlık zarı nedir?

Vajina girişinde yer alan ince bir et parçasıdır. Latince adı Hymen olan kızlık zarı çoğu kültürde bekaretin sembolü olarak görülmektedir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir? Ne işe yarar?

Kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortasında delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni cinsel hayatlarının olmamasıdır.

Kızlık zarı yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Kızlık zarları şekline, elastikliğine ve deliklerinin özelliğine göre çok sayıda sınıflandırılır. Annuler (halka şeklinde ) kızlık zarı en sık görülendir.
Bazı durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede zar neredeyse hiç yok gibidir. Çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir.
Semilunare (yarımay şeklinde) dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki esnasında yırtılmaz. Ancak doğum da yırtılır.
Carnous (etli, kalın) kızlık zarının ilişki ile yırtılması çok zor olduğu için veya yırtılma sonrası kanama oranı fazla olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.
Kızlık zarı doğum sonrası kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?

7 ile 10 gün içinde meydana gelen zar yırtılması saptanabilir. Fakat bundan daha uzun süre geçmiş ise zarın ne zaman yırtıldığını tahmin etmek mümkün değildir.

Yırtılan zar tekrar iyileşip, kapanabilir mi?

Yırtılan zar hiçbir zaman eskisi gibi iyileşip kapanamaz.

Kızlık zarının dikilmesi mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkündür. Kızlık zarı parçaları kaybolmadığı sürece zar ne zaman yırtılırsa yırtılsın zarın onarımı mümkündür. Kişi çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş ve çok sayıda doğum yapmış ise  kızlık zarı kalıntılarını bulmak mümkün olmaz ve bu nedenle onarım yapılamaz.

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılmaz. Ancak uzman doktorlar bunu anlayabilir.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır? Ne kadar sürer? 

Hasta açısında psikolojik boyutu ağır bir işlem olduğu için hasta genel anestezi altında ameliyat olmak isteyebilir. Ama lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilen 30 dakikalık bir işlemdir.

Günlük hayata ne zaman dönülebilir? Ameliyat sonrası nelere dikkat etmelidir ?

İşlem sonrası hasta biraz dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir.  Sadece 2 gün kadar ped kullanması uygun olur. Aynı gün duş alınabilir. Ameliyat bölgesinin ellenmemesi ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

Bir kez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarı parçaları yerinde duruyorsa tekrar onarım yapılabilir.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Kızlık zarı muayeneniz sırasında onarım vaktine karar verilir. Bu süre 2 gün önce de olabilir, 2 ay önce de olabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı

Vajina daraltma kimlere yapılır ?

Vajina daraltma ameliyatı en çok normal doğum yapan kadınlarda vajina kaslarının gevşemesi neticesi  cinsel ilişki esnasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesi nedeniyle cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle yapılır. Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirginleşir. İleri yaşlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsağın sarkması, her ikisinin bir arada olması ve hatta rahmin sarkmasına kadar gidebilir.
Bir kadın vajinasına yerleştirdiği 2 parmağını rahat kavrayıp, sıkamıyorsa vajina genişliğinden söz edilebilir. Vajina ameliyatı yapmak bu soruna çözüm olabilir.

Vajina gevşemesine neden olan durumlar nelerdir ?

 • Bazı kadınların yapısal olarak vajinası büyüktür.
 • Çok sayıda normal doğum
 • Doğum yırtıkları
 • Müdahaleli zor doğumlar
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması
 • İri bebek doğurma
 • Yaşın ilerlemesi ile doku elastikiyeti kaybı

Vajinoplasti Ameliyatı nasıl yapılır ? Ne kadar sürer?

Genellikle psikolojik boyutu nedeniyle genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Epidural anestezi (belden uyuşturma) işlemi ile de konforlu bir operasyon yapılabilir. İşlem 45 dakika sürer. En çok tercih edilen yöntem vajinanın arka duvarından yapılan daraltma işlemidir.

Normal hayata ve cinsel ilişkiye ne zaman dönülebilir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası aynı gün hastaneden çıkılabilir. Vajinoplasti sonrası vajina içine konulan tampon ertesi gün çekilir. Herhangi bir pansuman gerekmez. Dikiş alımı gerekmez. Dikişler kendi erir.  Sadece verilen antibiyotiğin kullanımı ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir. 1-2 gün iç çamaşırına ped konulabilir. En önemli nokta vajina daraltma ameliyatından sonra 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da “lubrikan” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanızda da fayda olacaktır.
 Vajinoplasti ameliyatı sonrası cinsel yaşamın daha iyi olması beklenir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Eğer 6 hafta cinsel ilişki yasağına uyulursa bir sorun ile karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Erken cinsel ilişki yara yeterli güce kavuşmadan dokuya uygulanan bası nedeniyle tekrar genişlemeye neden olabilir.

Vajinanın tekrar genişlemesini önlemek için yapılabilecek koruyucu tedaviler var mıdır?

Nasıl karın egzersizleri ile karnımızı sıkı tutabiliyorsak vajinamızda kaslardan oluştuğundan onu da yapılan bazı vajina daraltma egzersizleri ile sıkı tutabiliriz. Bu egzersizlerin genel ismi Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri vajina etrafındaki pelvis tabanı kaslarını sıkıp – bırakma şeklindeki egzersizlerdir. Kuvvetlenen vajina kasları sayesinde özellikle cinsel ilişki sırasındaki haz artmakta, orgazm kolaylaşmakta, hafif idrar kaçırma gibi üriner sitem sorunlarının önüne geçilebilmektedir. Vajinal kasları az kullanma, doğum ve gebelik sırasında oluşan gevşeme, yıpranma ve menopoz dönemine girildiğinde kasların kasılma yeteneğinde azalma görülür. Kegel egzersizleri ile kasların gücü ve sıkılığı artırılarak, olası cinsel ve üriner problemler önlenebilir.

Tekrar vajina daraltma yapılabilir mi ?

Eğer kişinin vajinasında tekrar genişleme olmuş ise vajen daraltma ameliyatı tekrar yapılabilir.

Ameliyatsız genital estetik yapılır mı?

Ameliyatsız genital estetik mümkündür. Lazer vs yöntemlerde iç dudakları küçültme, vajinayı daraltmak mümkün olur. Ancak bu işlemler kalıcı değildir. Belirli aralıklarla tekrarı gerekir. Ameliyat istemeyen ve zaman zaman bu işleme gitmekte sıkıntı yaşamayan kişiler için uygundur.

Genital bölge estetiği (vajina estetiği) tüm yukarıda bahsettiğimiz konuların tümünü kapsar. Vajina estetiği fiyatları yapılacak operasyonun özelliklerine göre değişmekle birlikte, fiyat, ameliyat süreci, iyileşme süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Konu ile ilgili videomuz:

38 YORUMLAR

 1. […] Genital bölge estetiği, anlaşılacağı üzere birçok konuyu kapsıyor. Yapılabilecek operasyonun niteliği, ameliyat süreci, iyileşme süreci ve alabileceğiniz fiyat çeşitli durumlara göre değişiyor. Tedaviniz için en uygun kararları verebilmek ancak uzman bir Güvenilir Bahis estetik cerrah ile mümkün. Konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz. […]

 2. Merhaba genital bölge beyazlatma hakkında bilgi verebilirmisiniz tabi aynı zamanda fiyatıyla ilgili de bilgi verirseniz çok memnun olurum g3nital bölgem oldukça koyu renkte

 3. Vajina daraltma ,labioplasti klitoris,duzenleme buyuk dudaklara enjeksiyon hepsi birlikte yapilan islemler degilmi, ve genital estetik fiyat nedir indirim uyguluyormusunuz ?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.