Meme Küçültme

meme göğüs küçültme estetik ameliyatı

Allah’ın lütfundan çok bir cezası haline gelen büyük memeler kadınlarımızı erken yaşlandırıyor. Düşünün basket toplarını gün boyu göğsünüzde taşıdığınızı. Her türlü fiziksel aktivite yorucu hale gelir. Koşmak işkence, spor işkence, yazın bikini giymek işkence.

Hele sütyensiz yatmak bile imkansız olur. Gece uykuda dönerken ikide bir memeleri yüzünden uyanan hastam var. Aşırı terleme, meme altında pişik cabası.

Meme küçültme nedir?

Sağlık sorunu ve görsel rahatsızlık nedeniyle büyük memelerinden kurtulmak isteyen kadınlara uygulanan meme derisi ve meme dokusunun cerrahi yöntemle çıkarılması işlemine meme küçültme denir.

Memeler kadınlar için kadınlık göstergelerinden biri, bence en dişisi. Kadının zerafetini tamamlıyor. Büyük memeler buna sahip olmayanlar için bir iç geçirme vesilesi olabiliyor. Aşırı büyük olduğu zaman ise bu durum tersine dönüyor. Bahsettiğimiz zerafet ortadan kalkarak hantal bir görüntü oluşuyor.

Kadınlar dikkat çekmeyi sever. Meme büyütme ameliyatı olma nedenlerinin başında da bu dikkat çekme isteği yatar.

Meme küçültme neden yapılır?

Çok büyük memeli kadınlar gerçekten çok dikkat çeker. Ama bu aşırı boyutta olduğu zaman insanın gururunu okşayan değil rahatsız eden bir durumdur. Sokağa çıkmaktan çekinir hale gelen kadınlar var. Daracık sütyenlere memelerini tıkıştırıp, kendilerine oldukça bol gelen giysiler giyerek büyük memelerini saklamaya çalışıyorlar. Adeta memelerinden utanıyor gibidirler. Herşeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Görsel güzellik zaten yok bir de cefaları var.

Büyük memeler kadınlarda çok önemli sosyal ve sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri;

 • Meme altı yaralar, pişikler
 • Sarkık meme uçları
 • Sırt ağrısı, boyun ağrısı
 • Sütyen bulma zorluğu
 • Omuzlarda erken yaşta çökme
 • Spor faaliyetlerine katılamama
 • Kıyafet bulma zorluğu, hatta gömlek giyme hayali
 • Büyük memeler yüzünden şişman görünme hali
 • Boyun, sırt ve omuz ağrıları,
 • Fizik aktiviteleri kısıtlanması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi,
 • Sütyen askısının omuzda yarattığı çukurumsu şekil bozukluğu
 • Psikolojik çökkünlüğü saymak bile istemiyorum.

Çeken bilir derler ama ben de meme küçültme ameliyatı yaptığım hastalarımdan dolayı çok iyi biliyorum. Birçok uzman arkadaşım bana tedavi veya ameliyat ettikleri boyun fıtığı hastası gönderiyorlar. Sebebi büyük memelerin boyun fıtığına sebep olabilmesi. Çünkü boynu öne doğru sürekli zorluyorlar. Uzun dönemde bu durum boyun fıtığına neden oluyor.

Evlilik ve gebelik öncesi başvurularda en sık şikayet görsellik ve spor faaliyetlerinde kısıtlanma. Memesi çok büyük kadınlar göğsünü gere gere spor yapamıyor, istediği kıyafeti giyemiyor. Hatta kilo alırım da memelerim daha da büyür korkusuyla yeme içmeden kesiliyorlar. Oysa kilo fazlalığı ile ilişkili meme büyüklüğü sanıldığı kadar çok değildir.

Göğüsler neden büyür?

Meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmektedir. Kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır.

Meme küçültme nasıl yapılır?

Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir.

meme küçültme ameliyatı öncesi

meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme ameliyatında amaç; hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir. Az iz kalması ve hastanın müdahale sonrasında emzirebilmesinin sağlanması arzu edilir ancak bu durumu tüm teknikler ile elde etmek mümkün değildir. Bunun için doktorunuzla detaylı konuşmanız gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ortalama 2.5 saat sürer. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Artık günümüz tıp teknolojisinde ameliyatlar çok kolaylaştı.

Öyle eskisi gibi basit bir ameliyatta bile günlerce hastanede yatmak yok. En ağır ameliyatlarda bile ertesi gün hastayı taburcu ediyoruz. Fazla kilolu olmayan, yaşı genç olan hastaların çoğu ameliyatın akşamına taburcu olabiliyor.

Ameliyatta takılan diren çoğunlukla ertesi gün çekilir ameliyat bölgesinin bakımı anlatılır.  Taburcu işlemi gerçekleştirilir.

Dev meme dediğimiz ileri boyutta meme büyüklüğüne sahip hastalarda direnleri 2 yada 3 gün tutmak gerekebilir. Bu süre zarfında hastanın hastanede kalması gerekmez direnleri boşaltma şekli tarif edilerek taburcu edilebilir.

Ameliyat tekniği

Memelerinin büyüklüğü ve sarkma oranına göre ameliyat tekniği tercih ediyorum. Ana amacım meme dokusunun vücuda orantılı olarak mümkün olduğu kadar küçültmek, memede yeterli dikleşmeyi sağlamak ve bunları yaparken kalan izlerin mümkün olduğunca ince olmasını sağlamaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapılıyor. Hasta ağrı, sızı hissetmiyor.

Ameliyat sonrası

İlk kontrol 1. hafta olur. İlk kontrole kadar kişinin sütyen içine yerleştirilen gazlı bezlerin değiştirilmesi ve koltuk altlarını düzenli olarak temizlemesi uygun olur. İlk kontrolde ameliyat bölgesindeki özel bantlar değiştirilir o günden itibaren her gün duş alınmasına izin verilir. Duş ılık suyla hızlı bir şekilde yapılmalıdır meme bölgesi liflenmemelidir.

İkinci kontrol ikinci haftada yapılır. Tüm bantlar alınır. Ameliyat bölgesinde bantlardan oluşan kirler ve dikişlerin düşmesini sağlamak için iki hafta boyunca devam edecek, günde iki kez yapılacak pansuman tarif edilir.

Birinci aydaki kontrolde yara tamamen temiz hale gelmiştir. İz tedavisine başlanılır. İz tedavisinde genellikle silikon içerikli kremler ve silikon bantları kullanıyoruz.

Bir ay süreyle özel sporcu sütyeni giydiriyorum. 1 ay sonra diğer sütyenlere geçilebilir. 1 hafta sonra işine geri dönebiliyor. Sporcu sütyeni kullanıldığı için hasta kendini güvende hisseder ve iş başı yapabilir. 1 ay kadar ağır işlerden ve ağır sporlardan uzak kalmasını tavsiye ediyorum. 6 aydan sonra küçültülmüş memeler kıvamını alır. C cup veya B cup hale getiriyorum. Kadın bedeni çoğunlukla bu ebatlardadır. Ameliyat öncesinde genellikle bu ölçü D cup, hatta DDD cup şeklindedir.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı, ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 – 12 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası evinize gittiğinizde en az 3 gün istirahat ediniz. Meme küçültme ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanız gerekecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanınız. Ameliyat sonrası pansumanlarınızı aksatmayınız.

İyileşme devam ettiği için ameliyat sonrası en az 4 hafta kolunuzu zorlamayınız, ağırlık taşımayınız, itme çekme hareketlerinden sakınınız. 1 ay boyunca doktorunuzun size önerdiği sporcu sütyenini devamlı kullanmanız gereklidir. Bu sütyen hem ağrıyı azaltacak hem de memenin şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrasında göğüs dokusu ödemli ve şiş olacaktır. Ödemler 3-4 hafta içinde hızla azalır. Son şeklini alması ise 6-12 ay sürebilir. Bu süre içinde zaman zaman yanma batma gibi hafif ağrı hissi olabilir normaldir.

Ameliyat sonrası dikiş alımı olmaz. Yaklaşık 3 hafta gibi bir sürede dikişler eriyerek düşer. Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 1 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Bu sürede hafif yürüyüş şeklinde spor yapılabilir.

Ağır yük kaldırmak, özellikle kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler, kontrolsüz hareketler sakıncalıdır. Göğüs kasının zorlanması durumunda göğüs içinde kanama olabilir, dikişlerde açılma olabilir.

Diğer önemli konu sigara konusudur. Ameliyat sonrası en az 1 ay sigara içmeyiniz. Sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de küçük damarları daraltarak ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlanmasını azaltarak doku beslenmesini bozar, hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara neden olabilir.

Küçültme sonrası memelerim yeniden büyür mü?

Meme küçültme ameliyatı sonrası memeler hiçbir zaman eskisi kadar büyümez. Ancak hamilelik, aşırı kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi sonucu meme hacminde ve diriliğinde azalma olması kaçınılmazdır. Ayrıca bütün bu durumlar kişinin deri yapısı ile de doğru orantılıdır.

Meme küçültme ile ilgili video izle:

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Memenin büyüklüğü, meme başının memeye göre konumu (memedeki sarkma oranı), hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olma planı meme küçültme tekniğinin seçiminde etkili faktörlerdir.

Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonunun korunması bir yere kadar mümkündür. Fakat aşırı büyük olan memelerde yeterli küçültme sağlayabilmek için emzirme fonksiyonu hastanın bilgisi dahilinde feda edilebilir. Aslında bu sorunun net cevabı yok. Risk olduğunun bilinmesinde yarar var.

Emzirememe endişesi ile bazı hastalar bu işlemi haklı olarak doğumlar sonrasına erteliyorlar. Tabiki meme küçültüldüğünde kullanılan tekniğe bağlı olarak süt verme fonksiyonu da azalır ya da süt vermek mümkün olmayabilir. Fakat kesin süt veremezsiniz diye de bir durum yoktur.

Meme dokusu, meme bezi ve bağ dokusu karışımından oluşur. Memenizi küçültürken bunları blok şeklinde alıyoruz. Dolayısıyla meme bezi miktarı azalmış oluyor. Ancak kalan memenizin meme başıyla olan bağlantısı devam etmektedir. Kalan meme bezinin emzirme kapasitesine bağlı olarak emzirebilirsiniz.

Bu konuda meme küçültme hastalarında yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası memenin büyük oranda korunduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle meme küçültme hastaları süt verme işine teşvik edilmektedir. Çoğu hastamızdanda bu konuda olumlu haberler alıyoruz.

Burada bir durumu açıklığa kavuşturmakta yarar var: meme başınız dümdüz ise veya ileri derecede içeri çökük ise o zaman zaten ameliyat olmasanız da süt verme ihtimali çok düşük. Zaten büyük memede çok süt olacak diye bir garanti de yok. Bazen çok büyük memeler süt verme fonksiyonundan yoksun olabiliyor.

Bu durumda kendi vücut sağlığınızı ön planda düşünerek meme küçültme ameliyatına karar verebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında da diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalır. İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir.  Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir.

Meme başı halkası çevresinde kalan iz renk değişimi bölgesine rastladığından belli olmaz. Meme başı halkasından aşağı doğru inen ince bir iz kalır. Meme altındaki iz ise önden bakılınca görünmez.

Memenin şekli memenin estetik görünümünde en önem arz eden unsurdur. Memenin yuvarlak ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur.

Memenin şekli güzel olduğunda izlerde daha az görünür. Kaldı ki yeni meme küçültme ameliyat teknikleri ve kullanılan malzemelerin kalitesindeki artış izlerin daha az belirgin olmasına neden olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatı kanser gelişimine yol açmaz. Fakat ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar ve 40 yaş üzeri hastalarda ameliyat öncesi yapılan bazı tetkikler (mamografi, ultrason ) ile tanısı konmamış bir kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

Meme kanseri gelişme riski olan hastalarda ve hastanın tercihi o yönde ise ameliyat ile uzaklaştırılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma ihtimali de azalmaktadır. Amerika kaynaklı büyük sayıda hasta grupları üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu savı desteklemektedir.

Göğüsler ne kadar küçültülebilir?

Hastanın omuz genişliği, göğüs çevresi ölçüsü ve vücudunun genel ölçüleri estetik olarak hastanın vücudu ile orantılı meme elde etmede başvurulan kriterlerdir. Emzirme fonksiyonunun korunması elzem olan hastalarda (evlenmemiş, doğum yapmamış genç hastalar) meme belli ölçüde küçültülebilir.

Doktorunuz muayene sırasında yapacağı ölçümleri değerlendirerek size memenizi ne kadar küçültebileceği hakkında bilgi verecektir. Meme ucunun yerleşimini ve memede ki sarkma oranıda meme küçültme derecesini belirlemede son derece önemlidir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir. Çıkarılan meme dokusu ile birlikte belli miktarda kan kaybı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde kan değerlerinin normal sınırlarda olması önemlidir.

Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.

Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Meme küçültme ameliyatı ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.

Çok büyük ve sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

Meme küçültme kaç yaşında yapılır?

Her yaşta meme büyüklüğü şikayeti ile meme küçültmek için başvuran hastam var. Aslında meme büyüklüğü ergenlik çağından itibaren bu kadınların başına bela. Hele o yaşlarda birde yaşıtlarının şakalarına maruz kalmanın yarattığı travma ile kambur bir duruş geliştiren ve bunu ömür boyu bu şekilde yaşayan hastalarım var ki çok dramatik.

Gelişimin tamamlanması açısından ameliyat için 18 yaşı beklemekte yarar var. Ama bazen erken yaşta çok büyük memeler söz konusu olabiliyor. Bu da genç kızın özellikle omurga gelişimi için sakıncalı. Bu durumda 16 yaşı doldurunca aile izni ile ameliyat yapmak uygun olur.

Meme küçültme ne zaman yapılmalıdır?

Bana çok sorulan sorulardan birisi de kilo verdikten sonra mı meme küçültme yaptırayım yoksa önce de olabilir mi. Fazla kilo verilirse meme küçülmeyeceği gibi sarkacaktır da. Ayrıca büyük memeler hareket kısıtlığı yapacağı için spor yapmakta zorlanırlar. O yüzden bir an önce bu ameliyatı olmakta yarar var.

Birde hamilelik ve emzirmeyi bekleyeyim mi sorusu çok soruluyor. Bu hastalarımda memeler çok büyük ise meme küçültme yaptırmak için gebelik ve emzirme sonrasını beklemelerini söylemek bana zor geliyor. Bu yükle onları gençlik yıllarında hareketsiz bırakmak ve vücutlarının 10 yıl daha yaşlı form almasına seyirci olmak bence acımasızca.

Fakat memeler büyük ama çok rahatsız edici derecede değilse o zaman tabiki gebelik ve emzirme döneminin bitirilmesi beklemek daha sağlıklı olacaktır. İşte bu dönemde hastalarım ile birlikte karar alarak bu yola çıkıyoruz.

Doğum yapma planları biten hastalar ise yıllardır bu yükü çektiklerinden tabiri caizse acil hasta misali bana başvuruyorlar.

Tabi bazen maddi sebeplerle meme küçültme ameliyatını erteleyen de çok insan var. Bazıları da ameliyat korkusu ile yaşıyor ve operasyonu erteliyorlar. Maddi duruma bir şey diyemiyorum. Çünkü ülkemizin ekonomik düzeyi belli. Kişilerin de gelirleri ona göre.

Meme küçültme sonrası his kaybı olur mu?

Bazı hastalarım meme küçültme ameliyatından sonra his kaybı yaşamaktan korkuyorlar. Gerçekten tam olarak haksız sayılmazlar. Çünkü meme başı dahil olmak üzere memenin bir çok yerinde kesi yapıyoruz. Meme dokusunun epey bir kısmını da çıkartıyoruz. Bu esnada ister istemez küçük sinirlerde kesi meydana geliyor. Sinirlerde kesi olunca ameliyat sonrası hislerde değişme meydana gelir.

Ancak iyi haber şu ki bu his değişikliği çoğunlukla kalıcı değildir. Tam aynısı da olmasa yeterli miktarda duyu geri döner. Meme küçültme ameliyatından sonra altıncı ayda hisler yerli yerine oturmuş olur.

İdeal meme nasıldır ?

İdeal meme kişiyi mutsuz etmeyen hatta mümkünse mutlu eden boyut ve şekildeki memedir. Dramatik bir şekilde bazı hastalarımızda kişinin duruş şekli göğüs küçültme ameliyatının hemen akabinde düzeliyor. Daha dik yani göğsünü gere gere yürüyorlar.

Giyim tarzlarını değiştiriyorlar. Sanki kontrole başka birisi olarak  geliyorlar. Bir ameliyat ile kişinin hayatına dokunmuş oluyoruz. Öz güven artıyor. Fiziksel aktivite artıyor. Hatta iş olanakları bile artıyor.

Son olarak bu ameliyattan istediğiniz sonucu elde etmek istiyorsanız size bazı tavsiyelerim olacak;

 • Bu ameliyata mümkün olduğunca erken karar verin.
 • Kendinizi güvende hissettiğiniz doktor ile yola çıkın.
 • Ameliyat sonrası dönemde size söylenenleri harfiyen uygulayın.
 • Sigara içiyorsanız bunu mümkün olduğunca azaltın veya bırakabiliyorsanız bırakın.
 • Beslenmenize ve vücut temizliğinize ameliyat sonrasında yeterli özeni gösterin.

Ameliyatsız meme küçültme mümkün mü?

Bazı hastalarım doğal yollarla göğüs küçültme yöntemi olup olmadığını sormaktadırlar. Forumlarda okuyorum. Sporla meme küçültme yapılabileceğini iddia edenler var. Sporun vücuda yararı tartışılmaz. Ancak meme dokusu kas içermez. Spor ise kasları çalıştırır. Yapılan egzersize bağlı olarak kasları inceltir veya kalınlaştırır.

Meme dokusunda kas olmadığı için sporla meme küçültmek mümkün değildir. Çok spor yaparak zayıflanırsa bile memeler küçülmez. Tam tersine sarkar.

Masaj önerenler var. Keyfini inkar edecek değilim ama memeyi küçültmez. Bazı krem, ot karışımları, içecekler tavsiye edilmiş. Arkadaşlar, bilip bilmediğiniz şeyleri içmeyin. Yine söylüyorum. Bayan plastik cerrah olarak diyorum ki meme küçültmek için ameliyattan başka çare yok.

Erkekte meme küçültme

Erkeklerin de memeleri değişik sebeplerle büyüyebilir. Bu sebeplerin en başında ergenlikte kilolu olmak gelir. Ayrıca bazı hastalıklar, alınan ilaçlar, hormonlar, yaşlılık, alkolizm de erkekte meme büyümesi yapabilir.

Erkekte meme büyümesine jinekomasti diyoruz. Bu konudaki detaylı bilgiye jinekomasti sayfamıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Meme küçültme fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatları muayene sonrası belirlenmektedir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ile ilgili bilgi için bizi arayın.

Konuyla ilgili videomuz:

250 YORUMLAR

 1. Merhaba . 2 hafta önce meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı oldum. Diyetle 8 kg verme hedefim var . Memelerde sarkma , hacim kaybı vs olur mu ?

 2. Merhabalar bir hafta önce ikinci kez meme küçültme ameliyatı oldum.ilk ameliyatım ters t şeklinde ve göğüs uçlarım yukarı alınmıştı. Bu ameliyatta sadece alttan bir kesi ile küçültme olmuş. Ben karın germe ve lipo ile bu ameliyatı birlikte oldum. Hiç bakmamıştım.bir hafta sonra korseden baktığımda meme uçlarım aşağıya bakıyordu:( mesaj attım bana normal olduğunu göğüs uçlarımın zamanla yukarı bakacağını söylediler ve bu durumun iyileşme sürecinin parçası olduğunu söylediler bu doğru mu acaba🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  • Merhaba
   Bu duru konusunda yorum yapamam. Öncenizi ve sonranızı ve ameliyat içeriğini bilmiyorum. Doktorunuzdan bilgi almanız uygun olur.

 3. Merhaba doktor hanım 20 yaşındayım ve 18 gün önce mememden 2 kiloya yakın yağ alındı korktuğum şey amilayattan sonra meme başım cok küçük kaldı parmakla bile zor tuta biliyorum bu ileride düzelir mi veya tedavisi varmı doktorum süt bezelerinin olduğu yerdende yağ alındığını söyledi tüm risklerini bilerek amilayata girdim ama yinede endişeleniyorum ileride azda olsa bebeğimi emzirmek isterim..

 4. Merhaba Defne hanim, 4 ay önce meme kucuktme ameliyati oldum 80B oldu memelerim ama hic dik durmuyor hatta hacim yok. Yanlis bir ameliyat mi oldum acaba yoksa öylemi oluyor normalde? Bunun uzerine protez bile dusunuyorum acaba kanser ruskigt olusturmu?

 5. Merhabalar Defne hanım,anne olmadan önce 85B olan göğüslerim 3 çocuktan sonra 85D oldu ben genç yaşlarımdan beri boyun düzleşmesi şikayeti olan biriyim bu kol ve sırt ağrılarına sebep oluyor ve göğüslerde dahil olunca kronik sırt ağrısı çekiyorum.Bunun yanında inverted nipple gibi bir sorunum da var sanırım 3. Seviye dediğiniz grupta.sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi birine kendinizi emanet edeceksiniz ,güven ve insani müştereklerde buluşmak çok mühim diye düşünüyorum.Pek çok videonuzu izledim fiyat ve hastane bilgilendirmesi yapabilirseniz çok mutlu olurum.kolaylıklar diler şimdiden teşekkür ederim

 6. Defne Hanım merhaba.11 ay önce meme küçültme ameliyatı oldum. Sağ göğsümde sürecin en başından beri bariz bir sertlik ve hassasiyet söz konusu. Son zamanlarda da ağrı oluşmakta. Zamanla düzelir mi ya da revizyon ile bu sertlik durumundan kurtulmak mümkün müdür.

  • Merhaba,
   Bir ultrason çektirerek öncelikle nedeni tespit edebilirsiniz. Hematom dediğimiz kan toplanmasına bağlı ise zamanla vücut onu eritir.

 7. Merhabalar
  Ben 1.60 boyunda 63 kg olduğum için benim göğüslerim benim fiziğime göre büyük 75DD yıllardır sırt ve boyun ağrısı çekmekteyim. Aşağı yukarı ameliyat fiyatlarınız nedir? Ve hangi hastanede yapıyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim bilgilendirme için…

 8. Merhaba Defne hanım, bende genç kızlığımdan beri büyük göğüslerimden şikayetçiyim, hep küçültmek istemişimdir çünkü hem sırtıma ağrı yapıyor, hem görünüş olarak mutlu değilim büyük ve sarkık olduğu için hemde sütyen bulmada çok zorlanıyorum, göğüs kabım 85D, sorum şu ki 2 çocuk annesiyim 8 yaşında bir kızım ve 3 yaşında bir oğlum var, daha doğum yapmayı düşünmüyorum bu arada, şimdi amaliyat olursam 3 yaşındaki çocuğumun bakımında sıkıntı olur mu malum kucağa alınıyor kaldırıyorsun indiriyorsun bu konu en çok beni düşündürüyor, birde yurtdışındayım muayene işi nasıl olur ne kadar Türkiye’de kalmam gerekir merak ediyorum, en son fiyat bilgiside ekleminizi rica edeceğim, teşekkürler.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.