Şakak dolgusu

Son zamanlarda yüze yapılan dolgularla ilgili çok talep var. Bunların popülaritesi giderek artıyor. Işık dolgusu olsun, dudak dolgusu olsun hepsi çok popüler. Işık dolgusu sonradan çok popüler oldu. Ayrıca jawline dolgu dediğimiz çene kemiğini belirginleştiren dolgu bunlardan biri.

Şakak dolgusu nedir?

Bir başka dolgu cinsi de şakak dolgusu. Şakak dolgusu şakak bölgesinde kemikli görünümü düzeltmek ve dolgunlaştırmak için yapılan hyaluronik asit içerikli harici dolgulara denir. Bunu kişinin kendi yağı yani yağ enjeksiyonu ile yapmak da mümkün.

Şakak dolgusu ne zaman ve kime gerekir?

Çevremizde kemikli yüz hatlarına sahip bazı insanlar görürüz. Yani yumuşak doku azdır, daha çok kemik yapılıdır. Hatta bazı kadınlarda alın bölgesi erkeksi görüntülü olabilir. Bu kişilerin çoğunluğu da zayıftır. Zayıflığı yüzünden daha çok belli olur. İşte onlarda şakak bölgesi oldukça çukur durur. Yorgun, bitkin bir görüntü verir. Yani sağlıksız bir görüntü verir. Bu durumda şakak dolgusu işe yarayacaktır.

Bu bölgede yapılan çok kısa bir işlem yüz bölgesinde daha dingin bir görüntü sağlar. Ayrıca yaş ilerledikçe kişilerin yüzünde yağ dokuları ve deri dokusunda yer değişmeler olduğu için şakak bölgelerinde de yumuşak doku azalması meydana gelir. Bu yüzden o bölge çukurlaşır. Yine buna benzer yorgun görüntü oluşturur.

Bir başka gereklilik durumu da yaşı genç olan fakat 10 kg’ın üzerinde kilo alıp veren, özellikle yüz bölgesinde doku kaybı olan kişilerde de yaşlanma belirtisi gibi şakak bölgesinde çökmeler oluşabilir. Yine bu bölgelerin basit, ameliyatsız bir yöntem olan dolgu işlemi ile doldurulması ile bu bölgenin daha sağlıklı görünüme kavuşması sağlanır.

Şakak dolgusu ne işe yarar?

Bu dolgu işlemi kaşı da hafif yukarıya doğru gerdiği için kaş kuyruğunu biraz daha yukarıya alabilir. Daha hoş bir görüntü yaratabilir. Genellikle her şakağa birer tüp gerekir. Kişilerin yüzü çok büyük değilse bu miktar yeter. Yüz büyüdükçe o bölgenin büyüklüğüne göre bu miktar artabilir. Mesela erkeklerin çoğunlukla yüzü daha büyük olduğu için daha fazla miktarda dolgu gerekebilir.

Erkeklerde çok bunu tercih eden olacağını zannetmiyorum. Çünkü daha yuvarlak hat oluşturuyor. Ama yine kilo veren erkeklerde daha sağlıklı görünüm sağlamak için yapılması tercih edilebilir.

Yağ enjeksiyonu ile şakak estetiği

Harici şakak dolgusunun alternatifi yağ enjeksiyonu olabilir. Eğer iki tüpten fazla dolgu gerekiyorsa belki yağ enjeksiyonu daha mantıklı olabilir. Çünkü maliyet olarak da daha avantajlı olmuş olacak. Uzun süre gitmesi de avantajı olacak. İşlem sonrası o bölgede daha şişkin görünüm, bir hafta kadar süren dolgunluk, bazen oluşabilen morluk gibi komplikasyonlar dolguya nazaran dezavantajlarıdır. Bir diğer dezavantajı ise, memnun değilse çıkaramamak.

Şakak dolgusu işlemi nasıl uygulanmaktadır?

Şakak dolgusuna karar verdikten sonra o bölge lokal anestezik etkili bir krem ile uyuşturulur. 15 dakika bekledikten sonra 1 ml dolgu yavaş yavaş ve homojen bir şekilde şakak bölgesine enjekte edilir. 1 ml dolgudan sonra aynada kişiye şakak bölgesi gösterilir. Sonuçtan memnunsa işlem sonlandırılır. Çünkü sonuç hemen belli olur. Eğer yeterli olmadığını düşünüyorsa 1 ml daha dolgu eklenebilir.

Şakak dolgusu kaç günde oturur?

Dolgu uygulamasından sonra o bölgede hafif bir şişme, ödem olabilir. Birkaç gün içinde bu şişlik geçerek dolgu son halini alır.

Şakak dolgusu işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Şakak dolgusu sonrası birkaç saat o bölgeye su değmemesinde yarar var. Ertesi gün duş alınabilir. Birkaç gün hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. 1 ay yüksek faktörlü güneş koruyucu çok yararlı olacaktır.

Şakak dolgusu işleminin yan etkileri nelerdir?

Şakak dolgusunun büyük yan etkileri olmaz. Hyaluronik asit içeren tüm dolgular için bu geçerlidir. Ancak enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, hafif şişme, bazen morarma olabilir. Nadir de olsa enfeksiyon gelişebilir.

Şakak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Hyaluronik asit içeren şakak dolguları ortalama 12-18 ay etkili olur. Tabi bu süre kişinin yapısına göre de değişir. Yağ enjeksiyonu yapılırsa büyük oranda kalıcıdır.

Şakak dolgusu fiyatı

Şakak dolgusunda fiyat yapılacak dolgu miktarına göre değişir. Ne kadar çok dolgu kullanılırsa o kadar fiyat artar. Yağ enjeksiyonu fiyatı muayene sonrası belirlenir.

Şakak dolgusu kaç seans yapılır?

Şakak dolgusu genelde tek seansta biter. 1-2 ay sonra dolgu görünümü kişiye az gelirse tekrarlanabilir. Sonraki uygulamalar ortalama 12-18 ay sonra yapılır.

Ağrım olacakmı?

İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem sürüldüğü için ağrı pek olmaz. Ama ağrı kişiye göre değişen bir his. Bazı kişilerin ağrı eşiği düşük olabilir.

Diğer estetik işlemlerle beraber yapılabilir mi?

Tüm diğer estetik işlemlerle birlikte yapılabilir. Özellikle yüzün diğer bölgelerinde de dolgu ihtiyacı varsa şakak dolgusu onları destekleyerek yüzde bütün bir estetik görüntü sağlayacaktır. 30’lu yaşlardan sonra üst yüzde başlayan yaşlanma belirtilerini gidermek için uygun hastalarda şakak dolgusu botoks ve ışık dolgu kombinasyonunun birlikte uygulanması göz çevresi alın ve kaş dengesini bir bütün olarak düzeltir.

Dolgu yaptırdığım anlaşılır mı?

Çok fazla miktar dolgu yapılmadığı sürece dolgu anlaşılmaz. Ancak kilo mu aldın, yüzün parlamış, canlanmış gibi yorumlar alabilirsiniz.

Sonuç olarak: yüzünüzde zayıflama sonucu veya genetik olarak kemikli bir görünüm varsa ve bu sizi mutsuz ediyorsa şakak dolgusu yüzünüze bir miktar dolgunluk vererek daha canlı görünmenizi sağlayabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi 0 212 2967878 numaralı telefon numaramız ya da 0090 533 6921598 whatspp numaramızdan arayabilirsiniz.