Meme küçültme için neden ameliyat gerekir ?

Meme küçültme için neden ameliyat gerekir ?

0
1895

Vücudumuzdaki birçok bölgemizi, örneğin karın , bacak gibi bölümleri sağlıklı beslenme ve spor ile şekillendirme şansımız yüksektir. Anatomik yapıda kalıcı değişiklikler olmadan dokunun kendi izin verdiği oranda, oluşturulan disiplin devam ettirilince başarılı sonuçlar sağlanabilir. Meme dokumuzda anlattığımız tarzda bir sonuç elde etmemiz ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenlerini aşağıda açıklayacağım.

Meme dokusu, meme bezi, bağ dokusu ve yağ dokusunun kişiden kişiye değişen yoğunluk ve dağılımda yerleşmesinden oluşur. Yapısında kas ihtiva etmediğinden spor gibi aktivitelerin meme dokusunun kıvamı, boyutu ve yerleşimine etkisi olmaz. Memenin alt kısmında yer alan göğüs kafesi kasının geliştirilmesi de üzerindeki ağır dokuya olumlu bir etkisi olmaz. Belki sadece omuzun bu ağırlığı taşımasına yardımcı olabilir. Bu da üst gövdenin irileşmesine yol açtığı için estetik olarak hoş bir görünüme neden olmaz.

Sağlıklı beslenme ile kilo verirken meme dokusundaki yağ hücrelerinin de boyutlarında bir parça azalma olur. Ancak bu durum ne yazık ki yeterli küçülme sağlamaz. Meme bezi ağırlıklı olan büyük memelerde görsel bir değişiklik oluşmaz. Üstelik bu kadar ağır bir dokuda oluşan yağ dokusu azalması üzerindeki deri azalmadığından daha sarkık ve görsel olarak sağlıksız bir görünüme neden olur.

Bu bilgiler ışığında büyük memenin kalıcı olarak küçülmesini sağlayacak tek işlem cerrahi olarak yapılan meme küçültme ameliyatıdır. Bu ameliyatta meme bezi, yağ dokusu, bağ dokusu ve deri belirlenmiş özel tekniklere bağlı olarak pastanın dilimlerinin azalması şeklinde blok olarak azaltılır.

Meme küçültme ameliyatı olacak kişilerin en merak ettiği durum memelerinin ne kadar küçüleceğidir. Bu durumu belirleyen bir kaç özellik vardır:

1 Kişinin boyu, omuz ve göğüs kafesi genişliği

2 Meme başının göğüs kafesine göre yerleşimi

3 Hastanın küçültmede beklentisi

Kişilerin boyu ve göğüs kafesinin genişliği dikkate alınarak b ya da c cup olacak şekilde meme küçültme işlemi planlanır. Memenin taban genişliği fazla ise c cup , taban genişliği az ise b cup daha estetik bir görünüm sağlar.

Memelerin sarkma oranına bağlı olarak meme başının göğüs kafesindeki yerleşimi etkilenir. Memenin ağırlığı, daha önceki doğum ve emzirme dönemleri meme başındaki yer değişimini etkiler. Günümüzde meme başını korumak amaçlı planlanan farklı meme küçültme teknikleri vardır. Üst iç dokuya bağlı, üst dokuya bağlı, santral dokuya bağlı, alt dokuya bağlı ve lateral dokuya bağlı geliştirilen meme küçültme ameliyat teknikleri mevcuttur. Her cerrah kendi rahat ettiği ve inandığı yöntemi ya da yöntemleri kullanarak meme küçültme işlemini gerçekleştirir.

Meme başının göğüs kafesindeki yerleşimi köprücük kemiğinden aşağı doğru meme başına kadar yapılan ölçüm ile belirlenir. Bu değerin 34 cm den daha fazla olması yapılacak teknik seçimini güçleştirir. Bu değer üzerindeki ölçümlerde yukarıdaki teknikler yerine yeterli küçültme sağlamak için emzirme fonksiyonunun korunamadığı serbest meme başı yöntemi tercih edilir. Meme başı ne kadar yukarıda ise o kadar memeyi daha çok küçültebiliriz.

Muayene sırasında yapılan ölçüm ve çizimler sırasında yukarıda anlattığım durumları hastalarımıza anlatarak sağlıklı bir şekilde karar alıp yolumuza devam ediyoruz. Tabi bu esnada hastalarımızım da beklentilerini dinleyerek boyutla ilgili onların tercihlerine uymaya çalışıyoruz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.