Vücut ve yüzde estetik görünümü sağlamak için germe, doldurma, kaldırma ve kontür restorasyonu gibi pek çok cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir. Bir bölgeye estetik bir dokunuş gerektiğinde iyi sonuca ulaşabilmek için o bölgeye komşu dokunun da çoğunlukla aynı anda ya da bazı durumlarda 2. bir seansta ameliyat edilmesi gerekebilir.

Bu durumları tam olarak sınıflamak güçtür. Çünkü cerrahın klinik tecrübeleri ile elde ettiği bilgi kazanımları bu işlemlerin planlanmasını sağlar. Bazı kombinasyonlar uzun yıllardır kullanıldığından pek çok cerrah tarafından kabul edilmiş ve normal bir kaide haline gelmiştir. Ancak bazıları ise daha çok kişisel tecrübe ve tercihe bağlı olarak kullanılmaktadır. Şimdi aşağıdaki paragraflarda bunlara ilişkin örnekler vermeye çalışacağım.

Burun estetiği ve septum deviasyonu

Burun estetiği ameliyatı sırasında septal deviasyonun da düzeltilmesi yukarıda tüm cerrahların yaptığı kombinasyona örnektir. Burundan estetik olmak üzere başvuran hastaları yaklaşık ¾ ünde burun orta duvarı yani septumda eğrilik vardır. Bu eğrilik bazılarında hafif ve nefes almayı engellemeyen durumda iken, bazılarında ileri derecede ve tek ya da çift taraflı nefes almayı engeller konumdadır.

Devisyonun düzeltilip, burun hava pasajının rahatlatılması burunun şeklini düzeltmede kullanacağımız kıkırdak greftlerini bize sağlar. Burun sırt ve uç açılarının uygun ölçüde yapılması da nefes almanın restorasyonuna olumlu etki sağlar. Yani anlayacağınız üzere bu iki işlemin birlikte yapılması zorunlu bir kombinasyondur. Daha detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz: https://www.defneerkara.com/septum-deviasyonu-olan-burunlarda-estetik.html

Karın germe ve liposuction

Doğumlar ya da kilo alıp verme sonrası karın alt derisinde sarkma oluşan hastalara karın germe işlemi uygulanır. Bu işlem uygulanacak kişilerde estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde etmek için karın üst deri ve bel bölgesinde yağlanma var ise bu bölgelerin de aynı işlem sırasında liposuction işlemi ile inceltilmesi gerekir. Buna yönelik olumlu sonuçlar da cerrahların çoğu tarafından kabul gördüğünden liposuction ile karın germe kombinasyonu da çok tercih edilen zorunlu bir estetik kombinasyondur.

Bu konuda ufak bir paylaşım daha yapmak isterim. Bazen yeterli kilo vermeyen kişiler de de karın germe yapılması ihtiyacı olabilir. Bu durumda karın ve bel liposuctionının etkin bir şekilde yapılması ve kişinin o bölgeden hızlı kilo vermesinin sağlanması ve 6 ay sonra karın germe işleminin yapılması daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Yüz bölgesinin kombine ameliyatları

40 yaş sonrası göz çevresindeki kırışıklık, torbalanma ve deri bollukları kişilerde estetik kaygılara yol açabilir. Botoks ve dolgu işlemlerinden yeterli sonuç sağlanamaz ise alt ve üst göz kapağı estetiği işlemi yapılması gerekebilir. Alt, üst göz kapağı işlemi, bilhassa üst kapak estetiği hızlı iyileşen ve kişinin estetik görünümünü düzelten ve görüş alanını arttıran etkili ameliyatlardandır.

Çoğu kişide tek başlarına yeterli estetik sonuç sağlarlar. Ancak bazı durumlarda yüzdeki diğer işlemler ile kombine edilmeleri sonucun etkinliğini arttırır. Bu durum kişisel özelliklere bağlı olarak bazen zorunluluk iken bazen de tatlının üzerine eklenen kaymaktır. Örneğin şakak düşüklüğü olan kişide şakak germe ve üst göz kapağı estetiğinin kombinasyonu, orta yüz germe ya da yüze yağ enjeksiyonu ile alt göz kapağı estetiğinin kombinasyonu gibi. İşlemlerin vereceği etkiler ayrıntılı olarak tartışılarak kişinin şartları ile uyumlu ise bir arada yapılabilir.

Labioplasti ve dış dudak yağ enjeksiyonu

İç dudakların sarkması ya da büyük olması toplumumuzda sıkça rastladığımız genital bölge estetiği sorunudur. İç dudakların konum ve büyüklüğü değerlendirilirken komşu dış dudak da mutlaka hesaba katılmalıdır. Bazen iç dudak sarkmasına dış dudağın çok belirsiz olması eşlik edebilir ve hatta bu durum iç dudağın olduğundan daha büyük algılanmasına neden olabilir. Bu durumda labioplasti işlemine dış dudağa yağ enjeksiyonu işleminin eklenmesi daha güzel bir estetik sonuç sağlar. Bu iki işlem bir arada da yapılabilir. Ya da labioplastiden 2 ay sonra dış dudaklara yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilir.

Bu zorunlu kombinasyon listesi çok daha uzatılabilir. En çok çarpıcı olan ve en sık kullanılan farklı bölgelerdeki uygulamalara örnekler vermek istedim. Siz de bu konularda bilgi almak isterseniz bizi 0090 533 6921598 numaralı telefonumuzdan direk ya da whatsapp yoluyla arayabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.