Septum Deviasyonu olan burunlarda estetik

62
22392

Septum deviasyonu nedir?

Çoğunlukla küçük yaşlarda düşme sonrası, burnun iki deliğini ayıran arkada kemik önde kıkırdaktan oluşan septum dediğimiz yapıda oluşan yaralanmalar burunda gelişimsel eğriliklere neden olur. Bu eğrilikler bazen sadece septum yapısında sınırlı kalır. Dış görüntüde bozulma olmaz. Bazı ağır travmalardan sonra ise burnun dış kaidesinde de bariz bir eğrilik olur. Hatta bazı hastalarda yüzde de genel bir asimetri oluşur.

Genellikle bu tip deformiteler eğer aşırı miktarda nefes darlığına yol açmıyorsa burnun estetik olarak düzeltilmesi için yüz gelişiminin tamamlanması beklenir. Burun estetiği için en erken yaş 18 yaştır. Bazı hastalarda halk ağzıyla burun eti olarak adlandırılan konka dediğimiz burunun her iki dış duvarında bulunan yapılarda aşırı büyüme mevcuttur. Bu solunum yolunda aşırı derecede tıkanmaya yol açar. Bu gibi durumlar erken müdahaleyi gerektirir. Genellikle ilk tercih ilaç ile tedavidir. Cevap alınamayan vakalarda radyofrekans yöntemiyle konkaların yakılması yapılır. Septumdaki eğriliğin düzeltilmesi yüz gelişiminin tamamlandığı yaşa dek ertelenir.

Estetik kaygısı olmayan hastaların çoğunluğu nefes alışlarının düzelmesi için kulak burun boğaz hekimlerine başvurur. Septumdaki eğriliğin dış görüntüde probleme yol açmadığı, septumun ön kısmındaki kıkırdak desteğinin iyi olduğu hastalarda septoplasti ameliyatı ile burun içi darlık düzeltilebilir. Bu işlem için yapılan cerrahide genellikle septum yapısı L şeklinde korunarak darlık yapan kıkırdak ve kemikler alınır. Fakat her hasta bu hastalar kadar şanslı olmayabilir. Septumdaki yaralanma ileri derece ağır olunca burun septumunda kısalma çok bariz olur. Bunu hastanın burun ucuna bastırarak burun ucunun çökmesinden anlayabiliriz. Bu tip hastalarda çoğunlukla eğriliği düzeltmek amacıyla yapılan ameliyatta aynı anda estetik çatı düzeltilmez ise burunda daha sonradan çok bariz hale gelen çökme oluşur. Buna “Semer burun deformitesi” diyoruz. Bu nedenle burundan alınacak her kıkırdak burun çatısının sağlamlaştırılmasında azami önem arz eder.

Bazen burun içindeki kıkırdaklar burun estetiği ameliyatı ile estetik düzeltme ve nefes darlığının tam olarak giderilmesi için yeterli malzeme oluşturmaz bu nedenle kulak kıkırdağı alınarak deformite düzeltilir. Bu işlem kulak arkasında gizli kalacak ufak bir çizgiden başka bir soruna yol açmaz.

Semer burun deformitesi oluşan hastalar genellikle nefes almakta da zorluk çekerler. Burun estetiği ve fonksiyonel düzeltme işlemleri için erkek veya bayan plastik cerrahlara başvururlar. Daha önce burundaki kıkırdakları alındığı için genellikle burundaki kıkırdak rezervi deformiteyi düzeltmekte çok yetersiz kalır. Çoğunlukla kulak kıkırdakları da burunu uzatma, burun ucunun desteğini arttırmada yetersiz kalınca kaburgaların orta hatta sternum kemiği ile birleştiği yerdeki kıkırdaklar burun onarımı için kullanılır. Bu kıkırdaklar alınırken kıkırdak zarı orada bırakıldığı için görüntüde bir deformite oluşmaz. Kıkırdaklar genellikle 6, 7 ve 8. Kaburgadan alınır. Kıkırdağın alınması için yapılan cerrahi kesinin izi kadınlarda meme altında gizlenebilir. Erkeklerde de göğüs kılları izin saklı kalmasını sağlayan bir avantajdır.

Bazen estetik kaygısı az olan insanların da fonksiyonel düzelme için mutlaka burun estetiği ameliyatı olması gerekir. Burundan nefes alma sıkıntısı olan hastaların hem kulak burun boğaz hem de plastik cerrahi hekimleri tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Burun septumu ve dış kaidesi ve konkalar tomografik inceleme ile tam olarak değerlendirilmeli kişinin ihtiyacına yönelik girişime yapılan konsültasyonlarla karar verilmelidir.

 

PAYLAŞ

62 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Bundan dokuz ay önce burun estetiği yaptırdım.Estetikle beraber burun içindeki nefes alma sorununu da halletmiştik.Ancak yaklaşık dört beş aydan beri burnumun içi şişiyor ve bu şişlik görüntüye de yansıyordu.Doktoruma kontrol için gittiğimde bana alerji hapı ve burun spreyi yazdı.Ayrıca iki defa da ödem atıcı iğne de oldum.Bu ilaç ve spreyi neredeyse bittikçe yeniledim.Çünkü ilaçlar gittiğinde burnum şişmeye devam ediyordu.Bu güm doktoruma aynı şikayetlerle yeniden gittim ve burnumun sol tarafındaki etin şiştiğini söyledi.Aralık ayında burun eti yakma ameliyatı için sözleştik.Size şunu sormak istiyorum burun estetiğinden sonra bu tarz bir operasyon geçirmek burun şeklime zarar verir mi?Sorunum için bu ameliyat kesin çözüm sağlar mı?Benim dururum özelinde ne gibi sakıncaları olabilir?
  Teşekkür ediyorum

 2. 19 yaşındayım. Sol deviasyon mevcut. Burun ameliyati olmuşken estetik müdahale de istiyorum. Ortalama bir fiyat bilgisini mail atabilir misin

 3. Merhabalar burnumda eğrilik hemde tıkanıklık var ikisininde; eğriliğin ve tıkanıklığın açılmasını istiyorum, bunun için estetiğe mi gitmem gerekiyor, ikisini de ameliyat eder mi yoksa bunlar farklı bölümlerin sorunumu farklı bölümlerde ameliyat mı olmam gerekiyor ?

 4. Merhaba,
  Burnumda iki tarafta da tikaniklik söz konusu ayrıca burnum büyük ve kemerli.KBB uzamani ile görüstüm.Deviasyon işlemi için estetik olmana gerek yok dedi.Fakat bazi makalelerde deviasyon ameliyati sonrası burunda çökme meydana gelebilir.Bu sebeple hem deviasyon hemde estetik ameliyatinin ayni anda yapılmasi daha doğru olduğu açik yapılan ameliyatta daha doğru müdahalenin yapilabileceği söyleniyor.
  Kısaca ilerki zamanlarda herhangi bir problemle karşilasmamak için ikisi birden mi olmam gerekli.

 5. merhaba, bende burun eğriliği var ayrıca uyurken horlama ve nefes sıkıntısı da yaşıyorum bunun için kbb ye mi gitmeliyim yoksa estetik cerraha mı yani kbb ameliyatlarında eğriliği düzeltir mi

 6. Merhaba
  Benim burnum da sol tarafa doğru eğiklik olduğu için nefes almakta zorlanıyorum aynı zaman burun kemerim de o eğiklik biraz belirli bu yüzden hangi doktordan randevu almalıyım ve estetik fiyatlarını öğrenebilirmiyim 🙂

 7. Defne hanım doktor bana septum un kırık olduğunu ve mecburi olarak ameliyat olmamı söyledi bunun yanı sıra burnum önden güzelken yandan hem büyük yukarıdan asagıya L gibi duruyor burnumun ucu düşük görünüyor estetik de istiyorum ama korkuyorum septum ameliyatından doktorlar kırıyor kafa tası kemigin çatlar diyip korkuttular beni ne yapmam lazım yaşantımı çok etkiliyor üzülüyorum direk burnuma bakıyorlar kimse beni begenmiyo

  • Burun şeklinden memnun değilseniz ameliyattan başka çare yok. Kafatası kemiği çatlamaz. Güvendiğiniz bir doktora ameliyat olabilirsiniz.

 8. Merhabalar . Burnumun kemiğinde sağa doğru hafif eğrilik var . Dışarıdan bakıldığı zaman belli oluyor . Nefes almamda çok az bir sıkıntı yaşıyorum . Estetik olmadan da bu sorun hallolur mu ? KBB uzmanı ameliyatımda dış görünüş düzelir mi ?

 9. İyi günler 5 ay sonra deviasyon ameliyatı olucam bununla birliktede estetik ameliyatida olucam deviasyon sonucu burnumda gözle görülür yamukluk var ameliyattan sonra yamukluk gider mi ?

 10. Merhaba ben septum dewiasyon ameliyatı olcam ama estetik olup olmama konusunda kafam çok karışık burnumun şekli bozulsn ıstemiyom ama ne yapcam bilmiyom estetikle birlikte tehlikeli diyorlr sizde estetik oliymmi olmiyimmi şimdiden cvbinz icin tsk ler.

 11. merhabalar…
  Ben de geçen ay burun tikanikligindan ve nefes alamamaktan dolayı KBB’ye gorundum.
  Doktor kikirdagimin kırık olduğunu söyledi ama ben daha önce hiç düşmedim. Kıkırdak kendiliğinden kırılabilir mi?
  18 yaşında ameliyat olabileceğimi söyledi. Ama ben aynı zamanda burnumun şeklini de begenmedigimden estetikte yaptırmak istiyorum. Ikisini bir arada yapmam mümkün mü acaba?
  Teşekkür ederim.

 12. Merhabalar ben devlet hastanesinde nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi amaliyatı oldum burnumda sağ tarafa doğru hafif bi eğrilik vardı buna ramen estetik olmadım sadece amaliyat oldum fakat amaliyatın üzerinden 4 ay geçti ve burnum gözüme çok yamuk geliyor ve yüzüm eşit değil bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı estetik amaliyatı yaptırmak istiyorum ne zaman yaptırmalıyım ve sigortam karşılarmı estetiği karşılamazsa fiyat ne kadar olabilir ?

 13. Merhaba ben KBB gittim sürekli ağzımdan nefes alıyorum burnumdan bugüne kadar hiç nefes almadım burun ucundaki kikirdaktada sağa doğru bir yumukluk var doktor Septum konko dedi burun ucuna da 5veya 6 dikiş atarız dedi biraz bilgi verirseniz sevinirim konuyla ilgili

 14. Merhabalar ..
  Ben K.B.B uzmanına gittim burnumdaki L kıkırdaktan sebeb oluşan tıkanıklıktan dolayı ameliyat olmam gerektiğini söyledi yıllar öncede başka doktor söylemişti ve gerçekten artık nefes almakta ciddi sorunlar yaşıyorum ameliyat olmaya karar verdim ama benim merak ettiğim L şeklindeki burnumun ucundaki hafif yamukluk düzelirmi çünkü estetik olmak istemiyorum sadece burnumun ucundaki yamukluk kıkırdaktan sebeb bu düzelirmi teşekkürler

 15. Meraba.bende septum deviasyonu ameliyatı olucam bu hafta.merak ettiğim benim burun kemerinde fazlalık var.yanı dıştan hafif çıkık var.bu ameliayatı olduktan sonra ileride burun kemerindeki fazlalıktan dolayı tekrar aynı durum olurmu nefes darlığı vs.

 16. Merhaba, burnumun içinde büyük parçalar var ve nefes almakta çok zorlanıyorum. Aldığım nefes bana yetmiyor ve sürekli ağzımdan da nefes almak zorunda kalıyorum. Gece uyurken hangi tarafa yatsam çok rahatsız oluyorum ve nefessiz kalıyorum. Bir de burnumun içindeki parçalar yüzünden mi bilmiyorum burnum büyük. Yani burnumun güzel bir görüntüsü olmasını ve rahat nefes almak istiyorum. Bunun için neler yapabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 17. merhaba .bndede deviasyon sornu vardı nefes alamiodm kbb ye gttim ufak bir operasyonla dzeltrz dedi amelyat oldm bndan 3.5 sene once lakin hem estetk acıdan kotu duruo hmde nefes alamama problemi devam edio bu aradada asimetri sorunuda var yuzumun sag ve sol tarafi ayni deil bu drum bni cok rhatsz edio 22 yasndaym uni ogrencsyim grcekten psikolojikmanda cok etkileniyorm ne yapmalym .teskkurler

 18. ıyi gunler benim burnumda deviasyon ve konka buyumesi var allerjiye bagli ..ayrıca yızumde asımetrı olustu sol profılım fena ve ondende bayagı bır kayma var o yuzden cok mutsuzum ne yapabılırım ..sımdıden cok tesekkur ederım

 19. Merhaba ben KBB’ye gittim. Kulak şikayetiyle gitmiştim ve doktor bana dış kulak enfeksiyonu olduğumu söyledi. Bunun nedeninin de burnumdaki kemik ve kıkırdak eğriliğinden meydana geldiğini söyledi. Benim daha önce de burnumdan şikayetlerim olmuştu nefes alamama , horlama , sürekli tıkanıklık gibi doktor bana ameliyatla düzeltilebileceğini söyledi. Aklımda birkaç soru var kemik eğriliğini düzeltmek için burnun arka kısmında mı düzeltme yapılıyor , burnum kemerli acaba aynı anda kemeri de alır mı hazır açıkken ve ameliyattan da korkuyorum açıkçası burnumda düşüklük de var zaten yakınımdakiler söylemişti 17 yaşındayım yorumlarınızı bekliyorum , teşekkürler.

  • Görmeden yorum yapmak zor ama burundaki nefes sıkıntısını çözmek için genelde burunda kemik ve kıkırdakları da düzeltmek gerekir.

 20. İyi günler septum deviasyonu denilen rahatsızlık var bende ve burnumun içi sürekli kabuklanmakta ne kadar rahatsız da olsam karıştırmaktan kendimi alamıyorum alışkanlık gibi oldu burnumu çok karıştırmaktan özelikle burun ucunun hemen yanında ki iç tarafında derim soyuldu kesik gibi bir şey oluştu tam anlatabildim mı bilemiyorum sanki bir parçası kopmuş gibi bu durum düzelebilirmi acaba ya da ameliyat olurken düzeltebilirlermi cevabınız şimdiden çok teşekkür ederim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.