Septum Deviasyonu olan burunlarda estetik

66
26398

Septum deviasyonu nedir?

Çoğunlukla küçük yaşlarda düşme sonrası, burnun iki deliğini ayıran arkada kemik önde kıkırdaktan oluşan septum dediğimiz yapıda oluşan yaralanmalar burunda gelişimsel eğriliklere neden olur. Bu eğrilikler bazen sadece septum yapısında sınırlı kalır. Dış görüntüde bozulma olmaz. Bazı ağır travmalardan sonra ise burnun dış kaidesinde de bariz bir eğrilik olur. Hatta bazı hastalarda yüzde de genel bir asimetri oluşur.

Genellikle bu tip deformiteler eğer aşırı miktarda nefes darlığına yol açmıyorsa burnun estetik olarak düzeltilmesi için yüz gelişiminin tamamlanması beklenir. Burun estetiği için en erken yaş 18 yaştır. Bazı hastalarda halk ağzıyla burun eti olarak adlandırılan konka dediğimiz burunun her iki dış duvarında bulunan yapılarda aşırı büyüme mevcuttur. Bu solunum yolunda aşırı derecede tıkanmaya yol açar. Bu gibi durumlar erken müdahaleyi gerektirir. Genellikle ilk tercih ilaç ile tedavidir. Cevap alınamayan vakalarda radyofrekans yöntemiyle konkaların yakılması yapılır. Septumdaki eğriliğin düzeltilmesi yüz gelişiminin tamamlandığı yaşa dek ertelenir.

Estetik kaygısı olmayan hastaların çoğunluğu nefes alışlarının düzelmesi için kulak burun boğaz hekimlerine başvurur. Septumdaki eğriliğin dış görüntüde probleme yol açmadığı, septumun ön kısmındaki kıkırdak desteğinin iyi olduğu hastalarda septoplasti ameliyatı ile burun içi darlık düzeltilebilir. Bu işlem için yapılan cerrahide genellikle septum yapısı L şeklinde korunarak darlık yapan kıkırdak ve kemikler alınır. Fakat her hasta bu hastalar kadar şanslı olmayabilir. Septumdaki yaralanma ileri derece ağır olunca burun septumunda kısalma çok bariz olur. Bunu hastanın burun ucuna bastırarak burun ucunun çökmesinden anlayabiliriz. Bu tip hastalarda çoğunlukla eğriliği düzeltmek amacıyla yapılan ameliyatta aynı anda estetik çatı düzeltilmez ise burunda daha sonradan çok bariz hale gelen çökme oluşur. Buna “Semer burun deformitesi” diyoruz. Bu nedenle burundan alınacak her kıkırdak burun çatısının sağlamlaştırılmasında azami önem arz eder.

Bazen burun içindeki kıkırdaklar burun estetiği ameliyatı ile estetik düzeltme ve nefes darlığının tam olarak giderilmesi için yeterli malzeme oluşturmaz bu nedenle kulak kıkırdağı alınarak deformite düzeltilir. Bu işlem kulak arkasında gizli kalacak ufak bir çizgiden başka bir soruna yol açmaz.

Semer burun deformitesi oluşan hastalar genellikle nefes almakta da zorluk çekerler. Burun estetiği ve fonksiyonel düzeltme işlemleri için erkek veya bayan plastik cerrahlara başvururlar. Daha önce burundaki kıkırdakları alındığı için genellikle burundaki kıkırdak rezervi deformiteyi düzeltmekte çok yetersiz kalır. Çoğunlukla kulak kıkırdakları da burunu uzatma, burun ucunun desteğini arttırmada yetersiz kalınca kaburgaların orta hatta sternum kemiği ile birleştiği yerdeki kıkırdaklar burun onarımı için kullanılır. Bu kıkırdaklar alınırken kıkırdak zarı orada bırakıldığı için görüntüde bir deformite oluşmaz. Kıkırdaklar genellikle 6, 7 ve 8. Kaburgadan alınır. Kıkırdağın alınması için yapılan cerrahi kesinin izi kadınlarda meme altında gizlenebilir. Erkeklerde de göğüs kılları izin saklı kalmasını sağlayan bir avantajdır.

Bazen estetik kaygısı az olan insanların da fonksiyonel düzelme için mutlaka burun estetiği ameliyatı olması gerekir. Burundan nefes alma sıkıntısı olan hastaların hem kulak burun boğaz hem de plastik cerrahi hekimleri tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Burun septumu ve dış kaidesi ve konkalar tomografik inceleme ile tam olarak değerlendirilmeli kişinin ihtiyacına yönelik girişime yapılan konsültasyonlarla karar verilmelidir.

 

PAYLAŞ

66 YORUMLAR

 1. 21 yaşındayım kıkırdak eğriliği mevcut bunun için ameliyat olmuşken estetik de olmak istiyorum fiyat ve süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

 2. Iyi gunler ben 1.5 sene önce septoplasti oldum ama dışındaki egrilikten rahatsız olduğum icin doktara göründüm ve bana estetik icin kıkırdak gerekli olduğunu ve bunu ta kulaktan daha duz bi yapı icinde costae dan alabileceğini söyledi eğer costae dan alırsa 6 ay boyunca nefes alırken batma yaşayabilirsin ve eğer akciğer zarına da zarar verebilir dedi estetiği olmayi cok istiyorum ama doktorum böyle diyince korktum bunun baska bi çaresi yok mu ben devlet hastanesindeki doktorumdan aldimbu bilgiyi acaba ozelde bu riskleri azaltabilir mi costae daki kıkırdaga gerek duyulmadan cevaplarsanız cok sevinirim

 3. Merhaba
  Bundan dokuz ay önce burun estetiği yaptırdım.Estetikle beraber burun içindeki nefes alma sorununu da halletmiştik.Ancak yaklaşık dört beş aydan beri burnumun içi şişiyor ve bu şişlik görüntüye de yansıyordu.Doktoruma kontrol için gittiğimde bana alerji hapı ve burun spreyi yazdı.Ayrıca iki defa da ödem atıcı iğne de oldum.Bu ilaç ve spreyi neredeyse bittikçe yeniledim.Çünkü ilaçlar gittiğinde burnum şişmeye devam ediyordu.Bu güm doktoruma aynı şikayetlerle yeniden gittim ve burnumun sol tarafındaki etin şiştiğini söyledi.Aralık ayında burun eti yakma ameliyatı için sözleştik.Size şunu sormak istiyorum burun estetiğinden sonra bu tarz bir operasyon geçirmek burun şeklime zarar verir mi?Sorunum için bu ameliyat kesin çözüm sağlar mı?Benim dururum özelinde ne gibi sakıncaları olabilir?
  Teşekkür ediyorum

 4. 19 yaşındayım. Sol deviasyon mevcut. Burun ameliyati olmuşken estetik müdahale de istiyorum. Ortalama bir fiyat bilgisini mail atabilir misin

 5. Merhabalar burnumda eğrilik hemde tıkanıklık var ikisininde; eğriliğin ve tıkanıklığın açılmasını istiyorum, bunun için estetiğe mi gitmem gerekiyor, ikisini de ameliyat eder mi yoksa bunlar farklı bölümlerin sorunumu farklı bölümlerde ameliyat mı olmam gerekiyor ?

 6. Merhaba,
  Burnumda iki tarafta da tikaniklik söz konusu ayrıca burnum büyük ve kemerli.KBB uzamani ile görüstüm.Deviasyon işlemi için estetik olmana gerek yok dedi.Fakat bazi makalelerde deviasyon ameliyati sonrası burunda çökme meydana gelebilir.Bu sebeple hem deviasyon hemde estetik ameliyatinin ayni anda yapılmasi daha doğru olduğu açik yapılan ameliyatta daha doğru müdahalenin yapilabileceği söyleniyor.
  Kısaca ilerki zamanlarda herhangi bir problemle karşilasmamak için ikisi birden mi olmam gerekli.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.