Burun Dolgusu Nasıl Yapılır ?

48
11850
hyaluronik asit burun dolgusu

Bugüne kadarki yazılarımızda burun estetiğinden, burun ameliyatında neler yaptığımızdan oldukça bahsettik. Bir de ameliyatsız bir takım burun uygulamaları var onlardan bahsedelim. Bunların başında burun dolgusu geliyor.

Burun dolgusu nedir ?

Uygun yapıdaki burunlara, var olan ve mutsuz eden şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla enjeksiyon yoluyla verilen hyaluronik asit içerikli dolgulara ve yapılan işleme burun dolgusu denir. Bu uygulamalar için kişinin burun yapısının, burun derisi yapısının, kıkırdak ve kemik yapısının buna uygun olması gerekiyor.

Bize gelen hastamıza ne elde edebileceğimizi fikir vermesi açısından örnek hasta fotosu gösterebiliriz ya da yapacağımız işlemi anlatabiliriz. Bu işlemin ameliyatında da yaptığımız gibi hangi tip burun kişide nasıl durur bildiğimizden, yapacağımız uygulamayı da ona göre belirleyebiliyoruz. En sık uyguladığımız, en masum, en kolay ameliyatsız burun estetik işlemi buruna dolgu uygulamasıdır. İnce burun yapısı olan, sadece burunda şekil problemi olan, mesela minik bir kemeri olan, çok azıcık burun ucu düşük kişilerde dolgu ile hafifçe burun ucunu kaldırabiliriz. Burnun ortasındaki bizim ameliyatta kıkırdak koyduğumuz ya da açıyı dikiş ile değiştirdiğimiz yere dolgu uyguladığımızda burun ucu otomatik olarak kalkar. Burnun tam uç noktasının gelişi erkek ve kadında farklı tercih edilir. Bu bölgeye yerleştirdiğimiz kıkırdak gibi davranacak şekilde dolgu uygulaması yaparak burun ucunda hoş bir görüntü sağlanır. Yine kişinin yüz yapısı kadın ya da erkek olmasına göre değiştiği için dolguyu da buna göre dağıtmak ve yerleştirmek gerekir.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

 • Burnun yukarısındaki kemeri yok etmek için kemerin başlangıç yeri ile bitiş yeri arasındaki bölgede daha düz bir geliş sağlamak için dolgu uygulaması yapılabilir.
 • Burunda eğrilik varsa, bu çok barizse, fotoğraflarda rahatsız ediyorsa yine o eğriliği kamufle etmek için, daha düz görünmesini sağlamak için dolgu uygulaması yapılabilir.
 • Daha önceden bir kaç kez burun ameliyatı olmuş ama yeteri kadar istediği sonucu alamamış, ufak tefek sıkıntıları olan kişilerde tekrar ameliyat olmak istemiyorsa, minik dolgu uygulamaları da faydalı olabilir.

Burun dolgu uygulaması ne kadar gider ?

Genellikle dolgular bir sene kadar giden uygulamalardır. Fakat burun bölgesi hareketli bir bölge olmadığı için bazen birkaç uygulamadan sonra kalıcı bile olabiliyor. Biliyorsunuz ki burun ameliyatlarının sonrasında en erken sonuçlarımızı ikinci haftada ve birinci ayda alıyoruz. Ama aslında tam sonucumuzu bir senede alıyoruz. İşte bu bir sene bekleme süresi sırasında burundaki ödemin geçmesi sırasında ne yazıkki bazı hastalarımız bazen sabırsız davranabiliyorlar. Yani nasıl bir şey oluyor ? Mesela sabah sağ tarafında çok yattıysa öbür tarafı sol tarafında yattıysa öbür tarafı daha şiş kalkabiliyor. Bu onun burnunun eğri göründüğünü düşünmesine neden olabiliyor.

Bir başka şey yine burun derisinin oturması, kemik yapısının oturması, ödeminin gitmesi zaman alıyor. Bu yine sıkıntılar yaratıyor. İşte bu dönemlerde kişilerin sıkıntılarını minik ufak tefek girinti çıkıntıları minik dolgular ile doldurarak bu dönemi kolay atlatmalarını sağlamamız mümkündür.

İşlem çok kısa. Lokal anestezik krem sürdükten sonra yaklaşık 10 dakika beklenerek işlem uygulanır. Yalnız ameliyat olan kişilerde bu uygulamayı yapacak kişinin mutlaka ameliyat yapan doktor olması şart. Çünkü burun ameliyatlarından sonra burun anatomisi de kısmen değişmektedir. Yeni anatomiyi ameliyatı yapan doktor bilebilir. Uygulanan dolgunun miktarı ve kalınlığına çok dikkat etmek gerekiyor. Çok basit bir enjeksiyon şeklinde düşünmemek gerekiyor bu uygulamayı.

Sonuç olarak; burun dolgusunu herkes için burun estetiğinin alternatifi gibi görmemek koşuluyla, ameliyat olmak istemeyen kişilere, burun yapısı da uygunsa geçici burun dolguları uygulanabilir.

PAYLAŞ

48 YORUMLAR

 1. Hocam, gülme esnasında burun düşüklüğüm var ve ayrıca yan profilden bakıldığında burnum sivri duruyor, çene yapısı da ön planda değil ama burun kemiğim gayet düzgün sizce hangi yöntem uygulanabilir

 2. Hocam merhabalar , burun kemiğimin bitiş noktası ile yan kıkırdak arasında sağa doğru hafif bir eğrilik var . 3 yıl öncesinde rhinoplasti ameliyatı olmuştum fakat simetri bir sonuç alamadım . Dolgu yaptırmak mümkün ise fiyat alabilir miyim ? . Teşekkürler

 3. Önümüzdeki yaz burnumdaki kemik eğriliğinden dolayı ameliyat olmak istiyorum ama görüntüden memnun olmadığım için şimdi dolgu yaptırsam bu ilerde ameliyat için sorun oluşturur mu

 4. Merhaba, çok büyük olmayan ama kemerli ucu da hafif düşük bir burnum var. Dolgu yaptırmak istiyorum ama daha büyük gösterir mi burnumu diye endişelerim var. Bir de fiyat bilgisi öğrenebilir miyim burun dolgusu için?

 5. Merhaba, ben 2.estetiğimi oldum.ardından dolgu yaptı doktorum.burun ucum güzeldi. Ama orda bir çıkıntı oluştu.Acaba bu çıkıntı dolgu nedeniyle mi oluşmuştur. ? geçer mi? Sizce.

 6. Merhabalar. 37 yaşında erkeğim. 13 yıl önce rinoplasti ameliyatı oldum. Burnumun üzerindeki kemer alındı. Burun ucuna hiç dokunulmadı. Burnumun ucunun biraz büyük olduğunu düşünüyorum ve burun deliklerimin büyüklüğü birbirinden farklı. Acaba dolgu yöntemiyle burun ucunun küçültülmesi ve deliklerinin aynı büyüklüğe getirilmesi mümkünmüdür?
  İyi çalışmalar dilerim.

 7. Hocam merhabalar Mayıs ilk haftası burun ucuma dolgu yaptırdım.yani bir anlık bir kararla . Burnum zaten büyüktü burun deliklerim daha da büyüdü bu beni çok rahatsız ediyor.eritme yaptırsam burnum zarar görür mü .kalıcılığı ne kadardır bir sene dayanabileceğimi düşünemiyorum ?

 8. merhaba hocam 4 yıl önce rinoplasti ameltatı geçirdim. Lakin aynaya bakınca biraz rahatsızlık duyuyorum. Prmaklarımla burun ucunu hafif kaldırdığım zaman evet böyle olmalı diyorum.
  burun dolgusu mu yapmalı yoksa farklı bir öneriniz var mı?
  Fiyat bilgisi alabilir miyim?

 9. merhabalar 18 yaşındayım burnumda hafif bir kemer ve ucunda biraz düşüklük var fiyat aralığı nedir?? ve acaba burun dolgusu süresi dolduktan sonra ameliyat olabilir miyim?

 10. Merhaba hocam 19 yaşındayım burnumda ufak bir kemer var bunun içün dolgu yaptırmayı düşünüyorum.Fiyat bilgisi rica edebilir miyim ? Teşekkür ederim.

 11. Merhaba hocam 19yasindaym burnumun ucunu kaldırtmak vekemerin üst tarafında ki boslugu doldurtmak istiyorum mail den ulaşabilir misiniz ücret için

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.