Burun ameliyatı yani rinoplasti işlemi öncesinde de sonrasında da akla takılan ve hastalarımızı düşündüren belli başlı sorular oluyor. Burun, yüzümüzün en belirgin ve ön planda bulunan organıdır. Bu sebeple güzel görünümlü, estetik bir burun insanı mutlu eder. Burun ameliyatı öncesinde genellikle, “Tamamen düzelir mi? Zamanla yine eski hali gibi olur mu? İyileşme süresi uzun mu?” gibi hastalarımızı düşündüren konular olmaktadır.

Burun ucu düşmesi ne demek?

Son zamanlarda sıkça sorulan ameliyat sonrası “Burun ucum düşer mi?” sorusunu ele almak isterim. Bu, genelleme ile cevaplanacak bir soru değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; insanlar yaşlandıkça bütün vücut dokularında olduğu gibi yerçekimi etkisiyle yüz dokularında ve burun ucunda bir miktar aşağı doğru yer değiştirme olur. Yani insan yaşlandıkça burun ucunda bir miktar düşme olur. Bu düşme bazı kişilerde bir miktar daha fazla olur. Bunun sebebi burun derisinin kalın olması, kilo alıp verme ve yapısal olarak burun ucunun düşük olmasındandır. Bu tip durumlarda daha erken yaşta burun ucu zaten düşmeye başlar. Yani ameliyat olmasa da burun ucu yaş ilerledikçe bir miktar düşer.

Ameliyat sonrası ilk yapılan burun dokuları sert oluyor. Dokular sert olduğu için burun yeteri kadar kalkmış bir şekilde oluyor. Eğer deri kalın değilse, inceyse, hastanın yaşı 40 yaş altındaysa burun ucundaki şekil değişikliği çok fazla olmaz. Ama hastanın yaşı ileri ise yani 40 yaşının üzerindeyse, yüzünde de bir takım ufak tefek deri sarkmaları oluşmaya başladıysa ve ameliyat öncesi sahip olduğu burun yapısı yüzüne göre çok büyükse, derisi kalınsa burun ucunda hafif bir bırakma olur. Bunu önlemek için deri alınması gerekir ki bu da pek sevdiğimiz bir şey değildir. Çünkü bu vakit burnun üzerinde çizgi şeklinde bir iz oluşacaktır. Bu sebeple hastaların tercih ettiği bir yöntem değildir. Ama teknik olarak bu yöntemler var. Mesela kalın derili burunlarda burnun üst kısmından uçla orta arasında enine deri çıkarılması şeklinde teknikler var. Biz deri alacak olursak daha çok burun kanatlarından ya da burun ucunun alt noktasından alıyoruz ki dikiş hattında kalsın, deri alındığı belli olmasın. Bu diğer anlattığım deri alımı daha belirgin bölgeden yapılıyor. Yağlı kalın derili, yaşı ilerlemiş kişilerde bu deri alımı çok belli olmaz ama genç bir insanda bu deri alımı çizgi şeklinde iz olarak görülür ve bu rahatsız edici bir şeydir. Bu yüzden tercih etmiyoruz.

Gelelim burun ucu düşmesi dediğimiz olaya. Ameliyat sonrası dokuların gerginliğinin, sertliğinin yeterli olmamasından kaynaklanan burun ucunun yer değiştirmesi söz konusudur. Burun ucu bu yüzden düşer. Bu, herkeste olan bir durum değildir. Aslında sanıldığından çok daha az görülür. Genellikle ileri ki yaşta yapılan burun estetikleri sonucu, kalın ve yağlı derili burunlarda ve yüzüne göre burun derisi büyük olan kişilerde daha çok rastladığımız durumlardır.

Burun ucunun düşmemesi için ne yapılmalı?

Burun derisi kalın veya fazla olan hastalarda deriyi bir miktar burun kanadından ya da burun ucundan azaltmaya çalışıyoruz. İskelet yapıyı kalın ve destekli bir şekilde yapıp o deriyi yukarda tutmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak herkesin anatomik yapısı çok farklı olduğu için aynı derecede başarı sağlamak çok mümkün olmayabiliyor. Burun derisi çok büyük, yüzü çok küçük bir kişiyi örnek alalım. Burnunu belli bir şekilde yüzüne yakın olabilecek şekilde yüz hatlarına uygun olarak küçülttüğümüzü düşünelim. Çok küçültmeye kalkarsak burun derisi daha çok boşalacak ve uç daha çok düşecektir ki böyle bir şey olsun istemeyiz. Bu sefer burun yine büyük kalıyor. Böyle bir durumda bu orantıyı sağlamak için yüzü büyütmek lazım. Tabi bu da mümkün değil.

Leb-i derya bir konu bu. Herkes birbirinden farklı; Cinsiyet açısından, yüz hatları açısından, yaş açısından bir çok değişken var. Bu kadar küçücük bir bölgeyle ilgili de bir sürü ameliyat tekniği ve görüş var. Bunun nedeni de bundan kaynaklanıyor. Tabi bir de yüzün tam ortasında çok görünür ve çok değişkeni olan bir organın ameliyatı olduğu için bu sorunlar göze batıyor.

Sonuç olarak: Ameliyat sonrası burun ucum düşer mi ? sorusunun cevabı tamamen kişinin kendisinde yani kişinin burun yapısındadır. Burun ucu düşmesi, ameliyat olsun veya olmasın bazı kişilerde kaçınılmazdır. Tabi biz elimizden geleni yaparak bu durumu belli bir oranda hafifletmeye çalışıyoruz. Tekrar belirteyim; sanıldığı kadar çok görülen bir durum değildir.

157 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam ben 5 gün önce kapalı rinoplasti oldum. Burun ucum çok kalkık duruyor, burun ucum iner mi, inerse ortalama kaç mm civarı iner? Cildimin orta kalınlıkta olduğunu söyledi doktorum.

  2. Merhabalar hocam, ben 15 gün önce revizyon rinoplasti geçirdim. Özellikle burun ucuna işlem yapıldı. Şu an şişlikler indikçe belirginleşen burun ucu orta kısmında diket olacak biçimde bi düzensiz sınır var. Ödem olsa düzenli dikey bir sınıra sahip olmazdı diye tahmin ederek korkuyorum kıkırdak olup orada çıkıntı yapmış olmasından? Bu konuda ne düşünürsünüz ve bunun bir çözümü var mı ameliyat olmazsızın?

  3. Hocam merhaba 17 yaşındayım burun estetik ameliyatı olucam burun ucum düşük diye burnumun ucu düşer mi bi sıkıntı olur mu doktorum 17 yaşında burun ameliyatı olur dedi sizce sakıncası varmıdır

  4. Merhaba hocam üç buçuk ay önce rinoplasti ameliyati oldum derim kalin olduğunu söyledi doktorum çok ta aşırı kalın değil dedi ameliyat sırasında fotoğraf çekmiş doktorum burnum hala o fotoğrattaki gibi değil bazen çok şiş bazen iniyor ne zaman tam iyileşme olur acaba son kontrolde bu burun bu kadar olur dedi doktor moralim bozuldu ameliyat sonrası ödem kalici olur mu

  5. merhaba hocam, ben 40 gün önce acık rinoplasti oldum. doktorum ameliyattan sonra fotoğrafta çekmiş ve çok güzel duruyor. ama bandajlarım çıktıktan iki hafta sonra şekli değişmeye başladı(sol profil düz iniyorken sağ profil kemerli gözüküyor ama komple yandan bakınca düz hafif yan bakınca kemerli fakat kemer yok burnumda) , o fotoğraftakine benzemiyor bu normal mi? ve ameliyat sonrasındaki şekle gelecek mi burnum acaba?

  6. Merhaba hocam 4ay önçe kapalı rinoplasti geçirdım, kalı ve yağlı ciltler vardı, burnumun üçün çok şişik. Kapali ameliyatda burnun uçu inermı kalın ciltler için ?

  7. hocam merhabalar 42 gün önce rinopilasti ameliyatı oldum şeklim bozuldu düşme falan da olmadı bugüne kadar ama çok kez burnuma elim çarpıyor çok büyük değil ama darbeler oldu bu sorun oluşturur mu yada şeklinde bozukluk yapar mi? bide bsey daha sorucam ameliyattan kaç gün sonra yan yatmak gerekir

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.