Ah şu burundan ne çektik

36
4089
ah şu burundan ne çektik

Çoğunluk genetik olarak bir kısmımız da geçirilen darbeler nedeniyle burun şeklinden muzdarip oluruz.  Bu sıkıntı ergenlik çağı sonrası yüz hatları otururken cinsiyet farkı gözetmeksizin bizleri rahatsız etmeye başlar. Ayna önünde geçirilen dakikalar, sağdan, soldan bakışlar birbirini kovalar. Bir de selfie çıkmadı mı? Artık burnun her pozisyonda görüntüsünü almak mümkün.

Burun çok göz önünde bir organ her türlü yoruma açık. Bir de toplumumuz yorum yapmaya bayılır.  Anlayacağınız burun estetiği isteyen de çok, memnun olan da çok, memnun olmayan da az değil. Çünkü burunu çevreye kabul ettirme sıkıntısı da var. Bu memnuniyetsizlik bazen birden fazla burun ameliyatı olmak zorunda bırakıyor bazılarımızı. İstisnalar kaideyi bozmaz bazen başarısı gerçekten çok düşük burun estetiği örnekleri ile de karşılaşıyoruz. Çünkü burun estetiği yapan çok geniş bir doktor kitlesi var. Ama kişinin deri, kemik ve kıkırdak yapısının ulaşabileceği bir burun şekli olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Sadece bu değil bu burun kişinin yüzü ile ve cinsiyeti ile de uyumlu olmalı. Gerçek başarı bunda saklı.

Yüzde 85 hastada burundaki şekil bozukluğuna burun içinde tek ya da çift taraflı darlık yaratan burun orta duvarı eğriliği ve burun etlerinde büyüklük eşlik eder.  Burun estetiği için başvuranların yüzde 30’unda burun mukozasında sık akıntıya yol açan alerji mevcuttur. Öncelikle tabi ki kişinin sağlıklı soluk alıp vermesi sağlanmalı. Özellikle bayanlarda bazen burun çok küçültülmek istenirken solunum konforundan ödün veriliyor. Bunu doğru bulmuyorum. Solunum fonksiyonunu yeterli yapabilen, çene ve alınla uyumlu burun her zaman en idealidir.  İşte böyle bir burun ben estetik ameliyat oldum diye bağırmaz ve hatta tüm yüz içinde ayrıca güzelliği ile dikkat çeker.

Peki yukarıda anlatılan buruna nasıl ulaşırız ? Doktorumuzu iyi dinleyerek, ona kendimizi doğru anlatarak ve doktorumuzun izin veren geçmiş hasta örneklerine bakarak.  Bu örneklerde bize benzeyen burun ve yüz yapısına sahip olanlar bu konuda bize daha iyi bir fikir verir.

Burun Estetiği ve Photoshop

Çokça photoshop kullanan meslektaşlarım bana kızacak ama ne yapayım ben de kendi fikirlerimi paylaşmakta özgürüm. Photoshopu en sık burun estetiği ameliyatlarının sonrasının nasıl olacağını göstermek amaçlı kullanıyoruz. Bir dönem ben de kullandım. Anlayacağınız kullanmadan yorum yapmıyorum. Ama bence aşağıda sayacağım nedenlerden dolayı tamamen kandırmaca;

 1. Çoğumuz sadece yandan yapıyoruz. Çünkü önden yapmak oldukça güç.
 2. Ne kıkırdak kalınlığı ne de deri kalınlığı dikkate alınabiliyor.
 3. Bir de bunu yaparken burnu istediğiniz şekle sokabiliriz. Ama ameliyatta işler öyle olmuyor. Sadece kıkırdak boyu ve kalınlığı ile oynayabiliyoruz. Kemik ve deri kalınlığı ve boyunu değiştiremiyoruz.
 4. Burun yüzün ortasında bir organ. Az da olsa çevredeki yapılar da kısmen sonuçtan etkilenir. Gözaltı, yanak, dudak gibi. Photoshopta bunlardaki değişimi de göstermek mümkün değil.
 5. Birde kişilerin yara iyileşme kaliteleri ve süreleri birbirinden çok farklı. Photoshop bunu da göstermez.

Kısaca, kanımca fikir vermek amacıyla kullanılabilir fakat tam aynısı olacak demek kesinlikle yanlış. Kaldı ki photoshop yapmakta beceri gerektiriyor. Bazılarımız bunda da aşırı becerikli değil, burun o derece değişirse de vay hastanın haline.

Ben ne yapıyorum? Benzeyen özelliklere sahip hastalarımın burun estetiği ameliyatı fotolarından örnekler gösteriyorum. Olabilecek sonucu tarif ediyorum ya da maşallah hastalarımız bazen kendi photoshoplarını yapıp getiriyor. Bunları yorumluyorum. Beraber tartışarak karar alıyoruz. Görüşlerimiz uyumlu ise karar alıyoruz.

Burun estetiği ve beğeni

Ülkemiz kavimler göçünün yolu üzerinde, bu nedenle çok zengin bir genetik yapıya sahip. Burun yapıları da oldukça değişik. Burundan sıkıntısı olan da bol. Çoğu plastik cerrahın en sık yaptığı ve aramızda kalsın eğitim sırasında ilk yaptığı estetik burun estetiği. Burun estetiği yaptıran her yaştan birçok insan var. Çok memnun olanlar çoğunlukta, memnun olmayıp tekrar tekrar yaptırmaya devam eden de az değil.

Burun estetiği ameliyatından neden memnun oluyoruz?

Yüzünün diğer hatları oldukça uyumlu olan kişilerde bir burun ameliyatı ile çok farklı çarpıcı görüntüye kavuşmak mümkün. Bazı kişiler bu değişimin fark edilmesini istese de çoğu insan ameliyat olduğu belli olmayan bir burun istiyorlar.

Aynı anda nefes sıkıntısından kurtulmak mümkün. Sadece görüntüyü düzeltmek artık başarılı bir burun estetiği operasyonu olarak görülmüyor.

Üstelik kalıcı bir değişim bu. O yüzden iyi düşünmek, iyi araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekiyor.

Memnuniyetsizlik neden oluyor?

Ameliyat sonrası beklentimiz ile sonucun uyumsuz olması. Her insanın yüz şekli farklı formda. Burun estetiği sonrası ortaya çıkacak sonucu örnek hasta fotoğraflarına bakarak az çok tahmin etmek mümkün. Birilerine benzemeye çalışmak maalesef hayalperestlik olur.

Yüzün diğer kısımlarında da bazı sıkıntıların mevcut olması. Örneğin yüzün küçüklüğü, zayıflığı, çenenin geride ya da ileri de oluşu…

Ameliyat sonucumuzu çevreye beğendirememe ayrı bir mesele. Burada dikkat edilmesi gereken ve önemli olan ameliyat olan kişinin hissettikleri. İnsanların görüşleri ve zevkleri değişik değişiktir.

Ve ne yazık ki bazen de olduğundan çok farklı bir sonuç elde etmek isterken doğallıktan uzak sonuçların oluşması.

Burun estetiği video izle:

PAYLAŞ

36 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam iyi günler. Bugün burun ameliyatı olalı 17 gün oldu. Şişliklerim var ama burnum bana sanki sola dogru egri gibi geliyor ameliyati oncesi de şikayetim bumdandi acaba bana egri gelmesi şişliklerden veya göz yanilmasi mi zamanla geçer mi bu durum. Ayrica doktor tamponlarimi 3.gün cikardi ve sonrasinda hicbir sey takilmadi (alçı , bant veya sargi vb.) Bu konuda her doktor farkli mi yoksa takilmasi lazim miydi? Bir de dikişlerim daha dusmedi kac gunde duser acaba?

   • Mereba ben burun ameliyati oldum kapali rinoplasti 7gun oldu bugun hala nefes alamiyorum nezmana kadar surer bu durum tamponlarim cikmadi henuz denuz suyu spreyimi duzenli hatta biraz fazla kullanmama ragmen burun ucumda sanki kan kurumasi var aslinda eminde degilim bantmi kurudu orda yoksa kanmi o yüzden cokda muda le edemiyorum cnk ucu henuz kaynama asamasinda yanlis bisey yapmak istemiyorum mağlum tatil oldundan doktor beyde tatilde yani ulasmam zor olur suanda size yazmak istedim tavisye edebiliceginiz birsey varmidir o kuruyan yerlere

 2. Merhabalar ben ameliyat olalı 4 yıl oluyor halya burunda akma oluyor ve geniz akıntım oluyor daha once bir sorun yokdu bide iki delik arasında burun deliginin 3 sm yukarsında delik var ısıkla bakınca bunu gordum acaba bu normalmıdir doktoruma hittigimde bana karsıdan batı oo super burun yapmısım dedi pek ilgilenmedi kendim yurt dısındayım ne sebep olabilir bınlara burın akmaya ve ya geniz akıntısına ilk once gecer sandım ama halya problemler devam ediyor ve ameliyattan sonra burnumdan elimde kucuk tırnagım kadar buyuklukde kemik geldi acaba o sebep olmus olabilirmi o delige yoksa bormalmidir şimdiden teşekkur ederim

 3. Özellikle kadın hastalarda estetik görünüm uğruna burnu çok fazla küçültmeyi solunum sorunlarına yol açacağı için doğru bulmadığınızı, belirtmişsiniz. Defne Hanım sizin burnunuz da aşırı derecede, varla yok arası boyutta diyebileceğimiz kadar küçük ve bariz kavisli. İnsanlar, özellikle de bazı kadınlar, neden kendilerinde olan güzel ve olumlu dış görünüş özelliklerinin bir başkasında da olmamasını istemez? Ayrıca bir rinoplasti işleminde doktor hastanın burnunu ne kadar fazla küçültürse o doktor mesleğinde o kadar başarılı, burun ne kadar küçülmüşse hasta o kadar o güzel ve insanî bir görünüme kavuşur ve burun küçültüğü ölçüde de o ameliyat o kadar başarılı olur.

  • Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Öncelikle belirteyim benim burnum estetik değil, doğuştan böyle. Küçük burunlu olmanın verdiği solunum sıkıntısını ben de yaşıyorum. En başta kendi çektiğim sıkıntıdan ötürü küçük burun taraftarı değilim. Ama hastam küçük burun tercih ediyorsa isteğine saygı duyar, nefes sıkıntısı yaratmayacak ölçüde küçük ve kavisli burun yaparım. Burun ne kadar küçültülürse ameliyat o ölçüde başarılı olur görüşüne katılmıyorum. Yüz yapısına uygun ve doğal görünümlü, estetik olduğu belli olmayan burun estetiği bence başarılı sayılır. Tabi bunda başarı ölçütünü hastanın isteği belirler. Estetik olduğu belli olsun, kalkık olsun diyorsa saygı duymak gerekir. Şunu da belirteyim: bu tip burun isteyen kişi sayısı çok çok azaldı artık.
   Hastalarımın benden güzel olmasını kıskanarak, bendeki güzel özelliklerin onlarda olmasını istemeyebileceğim yönündeki imanıza ise şöyle cevap vereyim: eğer doğuştan kadınca bir iç güdüyle böyle bir kıskançlığa sahipsem ve bunu yenememişsem nasıl güzellik yaratarak para kazanılan bir işi yapabilir ve bundan geçim sağlayabilirim bunca yıldır? Tıbbi gerçek ve gereklilikler, ettiğim yemin bir tarafa, işimi kötü niyetle yapıp çoktan piyasadan silinip gitmiştim. Saygılar.

   • Hocam ameliyat olalı 1 ay oldu . Doktorum ameliyat sonrası fotoğrafımı çekti. Fakat o fotoda burnum istediğim gibi kavisli idi. Fakat şuan hala kavis belli değil. Burun sırtı dümdüz . Bu durum zamanla düzelir mi?

 4. Hocam bugün ameliyatımın 5. günü ııı ben kardeşimi seveyim derken kardeşim başını burnuma vurdu bişey olmuş mudur diye korkuyorum doktorumla görüşmeme dah 3 gün var bana bilgi verir misiniz…

 5. Hocam iyi Geceler 8 yıl önce rinoplasti operasyonu geçirdim bugün burnuma 4 kg ağırlığında dolabın üzerinden su bidonu düştü biraz şişti bu şişlik kalirmi

 6. Hocam merhabalar bir kaç sorum olacak
  Amelıyat olalı 6. Günüm ve yatarken arada küçük kaçamaklar yapıp yarım saat yan yatışlar yaptım bir kaç kere ve arada eğilip yerden birşeylerde alıyorum dikkat ediyorum aslında ama çok dikkat etmem gerektiğini bilmiyordum. Diğer sorum sprey sıktıktan sonra burnumdan nefes veriyorum hem kendimi iyi hissediyorum hepde içindeki pisliklerde çıkmış oluyor sprey ile kolayca ama sümkürme sesi geliyor sizce bunu yapmamalımıyım ve bayagı yaptım. Ayrıca nefes alamıyorum boğazlarım çok kuruyo hiç uyuyamıyorum ne önerirsiniz. şimdiden teşekkürler.

 7. Doktor hanım merhaba 3.5 ay önce deviasyon ameliyatı oldum deliklerde inanılmaz fark var . Normalde de öyleydi ama burnumu kaldırınca berbat oldu bunun düzeltilmesi işlemi lokal kolay bir şekilde olur mu bana bir çÖzüm önerin lütfen doktor bunu neden düzeltmemiş olabilir ameliyatta birde şunu sorsam 1. Ayda tekrar çökme oldu burnumda dolgu yaptı doktor hani bunlar doktor hatası mı sizce az bi para da vermedim yani

 8. Hocam bu soruyu kime sorsam bilemedim şimdi ben normal kamerayla kendimi çektiğimde burnum yamuk yüzüm yamuk aynadan bakınca öyle değil bizi insanlar aynada kendimizi gördüğümüz gibi mi görüyor yoksa fotoğraftaki gibi mi ? Lütfen bir cevap verin kafama çok takıyorum

 9. Merhaba doktor hanım 3 ay olmak üzere deviasyon ameliyatı oldum baya bi deviasyonum vardı şuna memnunum üst kısımlardan fakat burun kanatlarımda bir problem var gibi biri yatay diğeri dikey duruyor bu normal midir? Düzelme olur mu

  • Çoğu kişinin burun delikleri eşit değildir. Önceden fark edilmemiştir, ameliyat sonrası barizleşmiştir. Çok rahatsızsanız estetik yaptırabilirsiniz.

 10. Hocam size bir sorum daha olacak. Burnumun ucuna yatar pozisyondayken telefonun uç tarafı çarptı. Biraz acıdı birşey olmuş mudur…teşekkür ederim hocam sağolun

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.