Çoğunluk genetik olarak bir kısmımız da geçirilen darbeler nedeniyle burun şeklinden muzdarip oluruz.  Bu sıkıntı ergenlik çağı sonrası yüz hatları otururken cinsiyet farkı gözetmeksizin bizleri rahatsız etmeye başlar. Ayna önünde geçirilen dakikalar, sağdan, soldan bakışlar birbirini kovalar. Bir de selfie çıkmadı mı? Artık burnun her pozisyonda görüntüsünü almak mümkün.

Burun çok göz önünde bir organ her türlü yoruma açık. Bir de toplumumuz yorum yapmaya bayılır.  Anlayacağınız burun estetiği isteyen de çok, memnun olan da çok, memnun olmayan da az değil. Çünkü burunu çevreye kabul ettirme sıkıntısı da var. Bu memnuniyetsizlik bazen birden fazla burun ameliyatı olmak zorunda bırakıyor bazılarımızı.

İstisnalar kaideyi bozmaz bazen başarısı gerçekten çok düşük burun estetiği örnekleri ile de karşılaşıyoruz. Çünkü burun estetiği yapan çok geniş bir doktor kitlesi var. Ama kişinin deri, kemik ve kıkırdak yapısının ulaşabileceği bir burun şekli olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Sadece bu değil bu burun kişinin yüzü ile ve cinsiyeti ile de uyumlu olmalı. Gerçek başarı bunda saklı.

Nefes alma sıkıntısında burun estetiği

Yüzde 85 hastada burundaki şekil bozukluğuna burun içinde tek ya da çift taraflı darlık yaratan burun orta duvarı eğriliği ve burun etlerinde büyüklük eşlik eder. Burun estetiği için başvuranların yüzde 30’unda burun mukozasında sık akıntıya yol açan alerji mevcuttur. Öncelikle tabi ki kişinin sağlıklı soluk alıp vermesi sağlanmalı.

Özellikle bayanlarda bazen burun çok küçültülmek istenirken solunum konforundan ödün veriliyor. Bunu doğru bulmuyorum. Solunum fonksiyonunu yeterli yapabilen, çene ve alınla uyumlu burun her zaman en idealidir.  İşte böyle bir burun ben estetik ameliyat oldum diye bağırmaz ve hatta tüm yüz içinde ayrıca güzelliği ile dikkat çeker.

Peki yukarıda anlatılan buruna nasıl ulaşırız ? Doktorumuzu iyi dinleyerek, ona kendimizi doğru anlatarak ve doktorumuzun izin veren geçmiş hasta örneklerine bakarak.  Bu örneklerde bize benzeyen burun ve yüz yapısına sahip olanlar bu konuda bize daha iyi bir fikir verir.

Burun Estetiği ve Photoshop

Çokça photoshop kullanan meslektaşlarım bana kızacak ama ne yapayım ben de kendi fikirlerimi paylaşmakta özgürüm. Photoshopu en sık burun estetiği ameliyatlarının sonrasının nasıl olacağını göstermek amaçlı kullanıyoruz. Bir dönem ben de kullandım. Anlayacağınız kullanmadan yorum yapmıyorum. Ama bence aşağıda sayacağım nedenlerden dolayı tamamen kandırmaca;

  1. Çoğumuz sadece yandan yapıyoruz. Çünkü önden yapmak oldukça güç.
  2. Ne kıkırdak kalınlığı ne de deri kalınlığı dikkate alınabiliyor.
  3. Bir de bunu yaparken burnu istediğiniz şekle sokabiliriz. Ama ameliyatta işler öyle olmuyor. Sadece kıkırdak boyu ve kalınlığı ile oynayabiliyoruz. Kemik ve deri kalınlığı ve boyunu değiştiremiyoruz.
  4. Burun yüzün ortasında bir organ. Az da olsa çevredeki yapılar da kısmen sonuçtan etkilenir. Gözaltı, yanak, dudak gibi. Photoshopta bunlardaki değişimi de göstermek mümkün değil.
  5. Birde kişilerin yara iyileşme kaliteleri ve süreleri birbirinden çok farklı. Photoshop bunu da göstermez.

Kısaca, kanımca fikir vermek amacıyla kullanılabilir fakat tam aynısı olacak demek kesinlikle yanlış. Kaldı ki photoshop yapmakta beceri gerektiriyor. Bazılarımız bunda da aşırı becerikli değil, burun o derece değişirse de vay hastanın haline.

Ben ne yapıyorum? Benzeyen özelliklere sahip hastalarımın burun estetiği ameliyatı fotolarından örnekler gösteriyorum. Olabilecek sonucu tarif ediyorum ya da maşallah hastalarımız bazen kendi photoshoplarını yapıp getiriyor. Bunları yorumluyorum. Beraber tartışarak karar alıyoruz. Görüşlerimiz uyumlu ise karar alıyoruz.

Burun estetiği ve beğeni

Ülkemiz kavimler göçünün yolu üzerinde, bu nedenle çok zengin bir genetik yapıya sahip. Burun yapıları da oldukça değişik. Burundan sıkıntısı olan da bol. Çoğu plastik cerrahın en sık yaptığı ve aramızda kalsın eğitim sırasında ilk yaptığı estetik burun estetiği. Burun estetiği yaptıran her yaştan birçok insan var. Çok memnun olanlar çoğunlukta, memnun olmayıp tekrar tekrar yaptırmaya devam eden de az değil.

Burun estetiği ameliyatından neden memnun oluyoruz?

Yüzünün diğer hatları oldukça uyumlu olan kişilerde bir burun ameliyatı ile çok farklı çarpıcı görüntüye kavuşmak mümkün. Bazı kişiler bu değişimin fark edilmesini istese de çoğu insan ameliyat olduğu belli olmayan bir burun istiyorlar.

Aynı anda nefes sıkıntısından kurtulmak mümkün. Sadece görüntüyü düzeltmek artık başarılı bir burun estetiği operasyonu olarak görülmüyor.

Üstelik kalıcı bir değişim bu. O yüzden iyi düşünmek, iyi araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekiyor.

Memnuniyetsizlik neden oluyor?

Ameliyat sonrası beklentimiz ile sonucun uyumsuz olması. Her insanın yüz şekli farklı formda. Burun estetiği sonrası ortaya çıkacak sonucu örnek hasta fotoğraflarına bakarak az çok tahmin etmek mümkün. Birilerine benzemeye çalışmak maalesef hayalperestlik olur.

Yüzün diğer kısımlarında da bazı sıkıntıların mevcut olması. Örneğin yüzün küçüklüğü, zayıflığı, çenenin geride ya da ileri de oluşu…

Ameliyat sonucumuzu çevreye beğendirememe ayrı bir mesele. Burada dikkat edilmesi gereken ve önemli olan ameliyat olan kişinin hissettikleri. İnsanların görüşleri ve zevkleri değişik değişiktir.

Ve ne yazık ki bazen de olduğundan çok farklı bir sonuç elde etmek isterken doğallıktan uzak sonuçların oluşması.

Burun estetiği ile ilgili detaylı bilgi almak için: 0090 533 6921598

Burun estetiği video izle:

86 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Ben estetik yaptırmadan burun ameliyatı oldum. Burun eti küçültme yapıldı. Burun kemik yanlığı düzeltildi. Dıştan bir yanlık değildi içten olan bir yanlık. Ameliyattan bir ay geçti. Benim burun deliklerim büyüdü. Ameliyat öncesinde de sabah kalktığımda burnum şişerdi. Şimdi sabahları daha da büyük görünüyor. Gün içinde de öyle burun deliklerimin daha büyüdüğünü düşünüyorum. Bu ameliyatta koyulan tamponlar dolayısıyla mı oldu

  2. Merhaba hocam 27 temmuzda amelyat oldum burnum kalın deriliydş ve sadece burun ucundaki topluktam rahatsızdım kemersiz bir burnum bvardı kemiğim problemli değildi. Ameliyattan sonra şuan 42. Günğm sanki eskiye göre değişim olmamış gibi hissediyorum. Sizce zamanla küçülür mü şuanki hala eskisi gibi düşüncem değişir mi

  3. Hocam merhaba. Ben 24 şubatta septorinoplasti oldum daha sonra aşırı ve tamponla durdurulamayan kanama yüzünden 2 martta tekrar ameliyata alındım. İki seferde sağ tarafta daha çok işlem yapıldı. Şimdi burnum sağa doğru yamukmuş ve sağ burun deliğim daha büyükmüş gibi duruyor. Sağ tarafta daha çok ödem olduğu için midir bu durum? Normal midir şuan için?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.