Çoğunluk genetik olarak bir kısmımız da geçirilen darbeler nedeniyle burun şeklinden muzdarip oluruz.  Bu sıkıntı ergenlik çağı sonrası yüz hatları otururken cinsiyet farkı gözetmeksizin bizleri rahatsız etmeye başlar. Ayna önünde geçirilen dakikalar, sağdan, soldan bakışlar birbirini kovalar. Bir de selfie çıkmadı mı? Artık burnun her pozisyonda görüntüsünü almak mümkün.

Burun çok göz önünde bir organ her türlü yoruma açık. Bir de toplumumuz yorum yapmaya bayılır.  Anlayacağınız burun estetiği isteyen de çok, memnun olan da çok, memnun olmayan da az değil. Çünkü burunu çevreye kabul ettirme sıkıntısı da var. Bu memnuniyetsizlik bazen birden fazla burun ameliyatı olmak zorunda bırakıyor bazılarımızı.

İstisnalar kaideyi bozmaz bazen başarısı gerçekten çok düşük burun estetiği örnekleri ile de karşılaşıyoruz. Çünkü burun estetiği yapan çok geniş bir doktor kitlesi var. Ama kişinin deri, kemik ve kıkırdak yapısının ulaşabileceği bir burun şekli olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Sadece bu değil bu burun kişinin yüzü ile ve cinsiyeti ile de uyumlu olmalı. Gerçek başarı bunda saklı.

Nefes alma sıkıntısında burun estetiği

Yüzde 85 hastada burundaki şekil bozukluğuna burun içinde tek ya da çift taraflı darlık yaratan burun orta duvarı eğriliği ve burun etlerinde büyüklük eşlik eder. Burun estetiği için başvuranların yüzde 30’unda burun mukozasında sık akıntıya yol açan alerji mevcuttur. Öncelikle tabi ki kişinin sağlıklı soluk alıp vermesi sağlanmalı.

Özellikle bayanlarda bazen burun çok küçültülmek istenirken solunum konforundan ödün veriliyor. Bunu doğru bulmuyorum. Solunum fonksiyonunu yeterli yapabilen, çene ve alınla uyumlu burun her zaman en idealidir.  İşte böyle bir burun ben estetik ameliyat oldum diye bağırmaz ve hatta tüm yüz içinde ayrıca güzelliği ile dikkat çeker.

Peki yukarıda anlatılan buruna nasıl ulaşırız ? Doktorumuzu iyi dinleyerek, ona kendimizi doğru anlatarak ve doktorumuzun izin veren geçmiş hasta örneklerine bakarak.  Bu örneklerde bize benzeyen burun ve yüz yapısına sahip olanlar bu konuda bize daha iyi bir fikir verir.

Burun Estetiği ve Photoshop

Çokça photoshop kullanan meslektaşlarım bana kızacak ama ne yapayım ben de kendi fikirlerimi paylaşmakta özgürüm. Photoshopu en sık burun estetiği ameliyatlarının sonrasının nasıl olacağını göstermek amaçlı kullanıyoruz. Bir dönem ben de kullandım. Anlayacağınız kullanmadan yorum yapmıyorum. Ama bence aşağıda sayacağım nedenlerden dolayı tamamen kandırmaca;

 1. Çoğumuz sadece yandan yapıyoruz. Çünkü önden yapmak oldukça güç.
 2. Ne kıkırdak kalınlığı ne de deri kalınlığı dikkate alınabiliyor.
 3. Bir de bunu yaparken burnu istediğiniz şekle sokabiliriz. Ama ameliyatta işler öyle olmuyor. Sadece kıkırdak boyu ve kalınlığı ile oynayabiliyoruz. Kemik ve deri kalınlığı ve boyunu değiştiremiyoruz.
 4. Burun yüzün ortasında bir organ. Az da olsa çevredeki yapılar da kısmen sonuçtan etkilenir. Gözaltı, yanak, dudak gibi. Photoshopta bunlardaki değişimi de göstermek mümkün değil.
 5. Birde kişilerin yara iyileşme kaliteleri ve süreleri birbirinden çok farklı. Photoshop bunu da göstermez.

Kısaca, kanımca fikir vermek amacıyla kullanılabilir fakat tam aynısı olacak demek kesinlikle yanlış. Kaldı ki photoshop yapmakta beceri gerektiriyor. Bazılarımız bunda da aşırı becerikli değil, burun o derece değişirse de vay hastanın haline.

Ben ne yapıyorum? Benzeyen özelliklere sahip hastalarımın burun estetiği ameliyatı fotolarından örnekler gösteriyorum. Olabilecek sonucu tarif ediyorum ya da maşallah hastalarımız bazen kendi photoshoplarını yapıp getiriyor. Bunları yorumluyorum. Beraber tartışarak karar alıyoruz. Görüşlerimiz uyumlu ise karar alıyoruz.

Burun estetiği ve beğeni

Ülkemiz kavimler göçünün yolu üzerinde, bu nedenle çok zengin bir genetik yapıya sahip. Burun yapıları da oldukça değişik. Burundan sıkıntısı olan da bol. Çoğu plastik cerrahın en sık yaptığı ve aramızda kalsın eğitim sırasında ilk yaptığı estetik burun estetiği. Burun estetiği yaptıran her yaştan birçok insan var. Çok memnun olanlar çoğunlukta, memnun olmayıp tekrar tekrar yaptırmaya devam eden de az değil.

Burun estetiği ameliyatından neden memnun oluyoruz?

Yüzünün diğer hatları oldukça uyumlu olan kişilerde bir burun ameliyatı ile çok farklı çarpıcı görüntüye kavuşmak mümkün. Bazı kişiler bu değişimin fark edilmesini istese de çoğu insan ameliyat olduğu belli olmayan bir burun istiyorlar.

Aynı anda nefes sıkıntısından kurtulmak mümkün. Sadece görüntüyü düzeltmek artık başarılı bir burun estetiği operasyonu olarak görülmüyor.

Üstelik kalıcı bir değişim bu. O yüzden iyi düşünmek, iyi araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekiyor.

Memnuniyetsizlik neden oluyor?

Ameliyat sonrası beklentimiz ile sonucun uyumsuz olması. Her insanın yüz şekli farklı formda. Burun estetiği sonrası ortaya çıkacak sonucu örnek hasta fotoğraflarına bakarak az çok tahmin etmek mümkün. Birilerine benzemeye çalışmak maalesef hayalperestlik olur.

Yüzün diğer kısımlarında da bazı sıkıntıların mevcut olması. Örneğin yüzün küçüklüğü, zayıflığı, çenenin geride ya da ileri de oluşu…

Ameliyat sonucumuzu çevreye beğendirememe ayrı bir mesele. Burada dikkat edilmesi gereken ve önemli olan ameliyat olan kişinin hissettikleri. İnsanların görüşleri ve zevkleri değişik değişiktir.

Ve ne yazık ki bazen de olduğundan çok farklı bir sonuç elde etmek isterken doğallıktan uzak sonuçların oluşması.

Burun estetiği ile ilgili detaylı bilgi almak için: 0090 533 6921598

Burun estetiği video izle:

84 YORUMLAR

 1. Hocam bende ameliyat olalı 1.5 ay olucak ameliyat masasındaki kavisli görünüm şuan yok gibi geliyor bana ödemlerle alakalı bir durum olabilir mi acaba şimdiden teşekkür ederim

 2. Merhaba ameliyatımın 26.günü ve sol burnumun girişinde kemik var hem çok acıyor hemde ordan nefes almamı engelliyor.Bu kemik yanlış mı kaynıyordur yoksa düzelir mi zamanla hocam ne yapmam gerekir?

 3. Burundan ameliyat olalı 8 ay oldu bu süreden sonra hem ne nefes almada sorun yaşadım hemde burnum eğri duruyordu düzelmedi o yüzden doktorum tekrar lokal anestezi altında revizyon ameliyat yaptı eğri durmasına sebep olan zayıf bölgeye burnun içinden kıkırdak alıp yerleştirdi 3 hafta olmasına rağmen hale aşırı şiş duruyor bu şişlik kalıcı olur diye korkuyorum bu şişlik kalıcı mı geçer mi şimdiden cevabınız için tşk ederim

 4. İyi günler doktor hanım. Ben 24 gün önce burun ameliyatı oldum burun delikleri eşit değil bi delik daha düşük dıruyo diğeri daha kalkık aynada bakınca burun kanatlarımın bir tarafı daha düşük duruyor doktorum bir tarafının ödemi daha cabuk indiği için öyle duruyor diyor. Sizce kalıcı bir şey mi ?

 5. Merhaba 10 gün önce rinoplasti ameliyatı oldum hafif kemer alındı. Aslında ben burun ucu duşüklüğü için gitmiştim. Hafif kemer içinde gerekli olduğu söylendi. Kemer kısmı çok zarif ancak burun ucu hem kalkık degil. Hemde uç kısmında top gibi yuvarlaklk var. Ayrıca burnum yüzüme göre hala büyük duruyor. Hatta o kdr fark yok kı arkadaslarım fark etmedi bile. Ayrıca amelıyat sonrası çok şişmedım. Burnumun da çok ödemli olduğunu çok küçülme olacağını düşünmüyorum ve bu duruma çok üzgünüm. Yanılıyor olabılır mıyım fikrinizi almak istedim.

 6. Merhaba,
  12 .12.2019 da rinoplasti ameliyeti oldum. Ater çıkarıldıktan sonra bariz burnumun sağ deliği geniş sol tarafı daha dardı.dikkatli bakılmadan bile bu bariz belli oluyordu. Bir de sağa doğru kayma mevcuttu . Doktorum zamanla düzeleceğini söyledi ama aksine zamanla sisler inince yamuklugu ve deliklerin farklılığı daha cok ortaya çıktı. Şu an altı ayı geçti malum covitten ötürü hastanelere de gidemez olduk.Allah tüm sağlıkçılar kolaylık versin hakkınızı odeyemeyiz. Benim bu durumda ne yapmam gerekli bilmiyorum. düzeltme ameliyatı yapar mı ya da kaç aydan sonra yapuliyo yardımcı olur musunuz.

 7. Hocam , 17 gün oldu ameliyat olalı, gülerken burnumun sağ tarafında sanki aşağı doğru bir baskı oluyor. Burnumun sağ deliğinden baktığımda , üst bölgede beyaz bir çıkıntı var. Burnun sol tarafı, sağa göre daha iyi fakat burun şeklimde herhangi bir sıkıntı yok.

 8. Hocam ameliyat oldum 23 gün geçti. Atel falan çıktıktan itibaren fotoğraflıyorum ilk zamanlarda çok büyük görünüyordu ve yamuktu şimdi ise küçüldü ama hala yamuk sırtı kemikli yeri normal midir? Elimle baskı yapınca ödem varmış gibi gelmiyor kemik varmış gibi geliyor çok endişeliyim :(, bide maske hangi günden itibaren takılabilir acaba?

 9. Hocam merhabalar rinoplasti ameliyatı oldum 12 gün oldu şuan burnum eskisine göre baya bi kavisli oldu burnumun ucu dik olduğu için çok belli oluyor doğal durmuyor bu 6 aylık süreçte düzelecek mi acaba ve şuanda koku alma duyusu yok gibi birşey

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.