Erkeklerin memelerinin olması gerektiğinden daha fazla büyümesi sonucunda kadın memesine yakın bir hal alma durumuna jinekomasti yani erkekte meme büyümesi adı verilmektedir. Erkeklerin ergenlik dönemlerin vücutları testosteron üretimi gerçekleştirmektedir, ayrıca az miktarda kadınlık hormonu olan östrojen hormonu da bulunmaktadır. Meme büyümesi bu hormonların dengesiz olmasından kaynaklanır. Bazen erkeklerde meydana gelen meme büyümelerinin hiçbir nedeni olmazken, bazen de çeşitli hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Jinekomasti sıkıntısı olan erkekler özellikle sosyal sorunlar yaşarlar ve bundan rahatsızlık duyarlar, olumsuz yönde etkilenmelerine neden olur. Özellikle giydikleri giysi seçimlerinde sıkıntı yaşarken sosyal yaşantıları da etkilenmektedir. Yaz mevsiminde tatile gittiklerinde ve denize girdiklerinde problemler yaşayabilirler. Meme büyüklüğü yüzünden denize girmeyen, mayo giymeyen genç erkekler var. Ancak unutulmaması gereken, erkeklerin yaşadığı bu sorunu bir estetik cerraha başvurarak çözüme kavuşturulabilecekleri olmalıdır. Bu durumu çoğu erkek maalesef bilmemektedir.

Ameliyat Öncesi Neler Yapılır?

İlk olarak işlem öncesinde kişi detaylı bir sağlık taramasından geçirilir. Tansiyon, kalp hastalıkları, şeker yönünden değerlendirilmektedir. Cerrahi girişimden on gün önce kişi kan sulandırıcı etki eden ilaç ve yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bunun nedeni işlem sonrasında şişmeler ve aşırı kanamaların önüne geçmektir. Ameliyat konusunda korkmayın, artık gerçekten tıp oldukça fazla ilerlemiş durumda ve doktorunuza güvenmelisiniz. Jinekomasti ameliyatı sonrasında bir ay süre ile korse takmanız gerekecektir. Bu korse sadece duş alırken çıkartılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Sıklıkla ameliyatı geçiren kişi aynı gün içinde taburcu olarak evine döner ve ameliyat bir saat ile iki saat arasında tamamlanmış olur. Kendisini zorlayacak ağır işler yapmasına izin verilmez. Bunun dışında günlük hayatına devam edebilir. Bir ay süre ile korse takılması istenir. 1 ay ile 1,5 ay gibi bir sürede tamamen iyileşme sağlanır.

Jinekomasti Tedavisi

İki çeşit jinekomasti tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki genel anestezi altında yapılır ve kahverengi meme başının alt kısmından veya daha büyük memelerde meme altından yarım ay biçiminde bir kesi atılarak memenin küçültülmesi sağlanmaktadır.

İkinci yöntem ise yağ aldırma olan liposuction yöntemidir. Sıklıkla jinekomasti tedavilerinde yağ aldırma tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik ile hem kanama riski çok daha azdır, hem de iyileşme süresi daha kısadır. Ancak küçük yani 1. veya bazen 2. derece jinekomastilerde liposuction uygulanabilmektedir. Ayrıca kişinin meme yapısına bağlı olarak hem ameliyat hem de yağ alma işlemi kombineli biçimde uygulanabilir. Şu da unutulmamalıdır ki erkeklerde meme büyümesi spor ile, kilo verme ile yada herhangi bir ilaç kullanımı ile geçmez. Jinekomasti atleti ile geçici olarak kamufle edilebilir.

Hangi Erkekler Bu Ameliyatı Yaptırabilir?

Memesinde büyüme sorunu olan ve 18 yaşını doldurmuş olan erkekler yaptırabilir. Tabi ameliyata engel bir sağlık sorunu yoksa.

Jinekomasti Ameliyatının Ne Gibi Riskleri Vardır?

Yapılan her cerrahi girişimde olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riskleri elbette bulunmaktadır. Ancak ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında alınan tedbirler ile bu riskler en düşüğe çekilmektedir. Bu nedenle korkulacak hiçbir durum yoktur. Bu nedenle meydana gelebilecek herhangi bir sorun neredeyse yok denilecek kadar azdır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.