Yapılan araştırmalar insanların yüzde 47’sinin gıdı bölgesinin görünümünden rahatsız olduğunu ortaya koyuyor. Peki gıdı estetiği nedir ve nasıl yapılır? İşte gıdı estetiği hakkında bilinmesi gerekenler…

Gıdı nedir?

Çene altında yer alan, boyunun başlangıcının ön kısmına gıdı denir. Ağızın ve dilin alt kısmını destekleyen ana yapının dışardan görünen kısmıdır. Alttaki yağ tabakası artar veya üstteki deri gevşerse gıdı belirgin hale gelir ve kişiyi görsel olarak rahatsız eder.

Gıdı bölgesindeki yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan görünüm birçok kişide rahatsızlık hissi yaratıyor. Gıdı bölgesinin görünümündeki bozulmalar, cildin elastik yapısını kaybetmesi, çene hattı şekli, boyun yapısı ve yağlanma gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Bazı kişilerde bu durum psikolojik sorunlara dahi yol açabiliyor.

Gıdı bölgesinde kişiyi mutsuz eden görünümü iyileştirmek için bu bölgedeki yağ oranının azaltılması ve çene hattı estetiği gibi birçok seçenek bulunuyor.

Gıdı bölgesinin sarkmasının sebepleri nelerdir?

Gıdı bölgesindeki yağın alınması gibi seçeneklere göz atmadan önce bu bölgede büyümeye yol açan etkenleri anlamak önemlidir. Gıdı bölgesinin sarkmasına yol açan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalıtsal sebepler: Kişinin çene bölgesinin doğal şekilde normalden fazla su tutması ya da çene yapısının zayıf olması.
  • Aşırı ağırlık taşıma: Vücudun bazı bölgelerinde bulunan istenmeyen yağlardan kurtulmak daha zor olabilir.
  • Yaşlanma süreci: Yaşlandıkça cilt elastik yapısını kaybeder ve çene hattında sarkmalar oluşur.

Gıdı estetiği nasıl yapılır?

Gıdı estetiği kişiye özgü çözümler gerektirir. Cerrahi yöntemlerin yanı sıra medikal tedaviler de sarkmış gıdı için uygulanabilir.

Liposuction ile gıdı yağının alınması

Gıdı sarkması sorunu yaşayan kişi 50 yaşının altındaysa yüzdeki deri bolluğu muhtemelen fazla değildir. Yağ birikimi ihtimali daha yüksektir. Liposuction ile fazla yağların alınması sorunu büyük oranda çözecektir. Yağlar alınınca çenenin derinliği artacak ve daha estetik bir görüntü ortaya çıkacaktır. Yağ alma işlemi çoğunlukla lokal anestezi ile yapılır. İşlem sırasında boyun arkaya atılarak durulması gerektiğinden, başa yakın bir bölge olduğundan işlemin kısa genel anestezi ile yapılması daha konforlu olabilir. Yağ alımı ile yapılan gıdı estetiği 45 dakikada biten bir işlemdir. Hastane yatışı gerekmez. 1 hafta kadar ödemler kişiyi rahatsız edebilir.

Bazen sorun tek başına yağlanma olmaz. Ayrıca çene küçük olabilir. Bu durumda sadece yağ alımı orantıyı düzeltmeye yetmez. Liposuction ile alınan yağlar çene ucuna ve kenarlarına enjekte edilerek çene belirginliği arttırılabilir.

Ancak bazen çene o kadar küçüktür ki yağ transferi bu sorunu tek başına çözmeye yetmez. Ayrıca çeneyi uzatmak için kemik implantı da gerekebilir.

Gıdı germe ameliyatı

Kişi 50 yaş üstündeyse sorun çoğunlukla deri sarkmasına bağlıdır. Bu durumda yağ alımı tek başına çözüm olmaz. Yağ alımı ile beraber veya tek başına yüz germe ameliyatı yapılması gerekir. Çene altındaki sarkmış ve gevşemiş deri kulak arkasına doğru gerilerek gıdı estetiği sağlanmış olur.

Gıdı estetiği işlemleri kalıcı mı?

Yağ alımı veya germe işlemleri büyük oranda kalıcıdır. Ancak aşırı kilo alımı olursa veya yaş ilerledikçe hele birde deri esnekliği fazlaysa yeniden bir miktar sarkma olabilir. Medikal işlemler ise kalıcı değildir.

Gıdı estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Yağ alımı veya germe sonrası öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmek şart. Doktorunuzun verdiği ilaç ve diğer tavsiyelere harfiyen uymanız gerekir. Aşırı kilo alımından kaçınmalısınız.

Gıdı estetiği fiyatları

Gıdı estetiğinde fiyat yapılacak işleme göre değişir. Liposuction nispeten daha uygun fiyatta olur. Ama germe gerekirse onun fiyatı daha yüksek çıkacaktır. Gıdı estetiği fiyatları konusunda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Medikal gıdı estetiği yöntemleri

Gıdı sarkması için invaziv yani girişimsel işlem yaptırmak istemeyen kişiler için medikal tedavi yöntemleri de vardır. Bu işlemler kalıcı olmamakla birlikte bir süre görsel düzelme sağlar. Belli aralıklarla işleme gitmekte sorun yaşamayanlar bunları tercih edebilir. Coolsculpting Mini (Soğuk lipoliz, Ultherapy (Ameliyatsız yüz germe), Profhilo dolgu, mezoterapi, PRP bu yöntemlerden bazılarıdır.

Sonuç olarak; gıdı bölgesindeki sarkma tıbbi bir sağlık sorunu değil, görsel bir problemdir. Eğer sarkma görüntüsü kişiyi rahatsız ediyorsa yukarda bahsettiğimiz gıdı estetiği yöntemlerinden biri uygun olabilir. Detaylı bilgi için bizi 0 533 6921598’den arayabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.