Burun, yüzümüzün en belirgin ve ön planda bulunan organıdır. Burun ameliyatı yani rinoplasti işlemi öncesinde de sonrasında da akla takılan ve hastalarımızı düşündüren belli başlı sorular oluyor.

Bu sebeple güzel görünümlü, estetik bir burun insanı mutlu eder. Burun ameliyatı öncesinde genellikle, “Tamamen düzelir mi? Zamanla yine eski hali gibi olur mu? İyileşme süresi uzun mu?” gibi hastalarımızı düşündüren konular olmaktadır.

Burun Ucu Düşüklüğü Nedir?

Son zamanlarda sıkça sorulan ameliyat sonrası “Burun ucum düşer mi?” sorusunu ele almak isterim. Bu, genelleme ile cevaplanacak bir soru değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; insanlar yaşlandıkça bütün vücut dokularında olduğu gibi yerçekimi etkisiyle yüz dokularında ve burun ucunda bir miktar aşağı doğru yer değiştirme olur.

Burun Ucu Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Yani insan yaşlandıkça burun ucunda bir miktar düşme olur. Bu düşme bazı kişilerde bir miktar daha fazla olur. Bunun sebebi burun derisinin kalın olması, kilo alıp verme ve yapısal olarak burun ucunun düşük olmasındandır. Bu tip durumlarda daha erken yaşta burun ucu zaten düşmeye başlar. Yani ameliyat olmasa da burun ucu yaş ilerledikçe bir miktar düşer.

Ameliyat sonrası ilk yapılan burnun dokuları sert oluyor. Dokular sert olduğu için burun yeteri kadar kalkmış bir şekilde oluyor. Eğer deri kalın değilse, inceyse, hastanın yaşı 40 yaş altındaysa burun ucundaki şekil değişikliği çok fazla olmaz.

Ama hastanın yaşı ileri ise yani 40 yaşının üzerindeyse, yüzünde de bir takım ufak tefek deri sarkmaları oluşmaya başladıysa ve ameliyat öncesi sahip olduğu burun yapısı yüzüne göre çok büyükse, derisi kalınsa burun ucunda hafif bir bırakma olur. Bunu önlemek için deri alınması gerekir ki bu da pek sevdiğimiz bir şey değildir. Çünkü bu vakit burnun üzerinde çizgi şeklinde bir iz oluşacaktır. Bu sebeple hastaların tercih ettiği bir yöntem değildir. Ama teknik olarak bu yöntemler var.

Mesela kalın derili burunlarda burnun üst kısmından uçla orta arasında enine deri çıkarılması şeklinde teknikler var. Biz deri alacak olursak daha çok burun kanatlarından ya da burun ucunun alt noktasından alıyoruz ki dikiş hattında kalsın, deri alındığı belli olmasın. Bu diğer anlattığım deri alımı daha belirgin bölgeden yapılıyor.

Yağlı kalın derili, yaşı ilerlemiş kişilerde bu deri alımı çok belli olmaz ama genç bir insanda bu deri alımı çizgi şeklinde iz olarak görülür ve bu rahatsız edici bir şeydir. Bu yüzden tercih etmiyoruz.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl anlaşılır?

Gelelim burun ucu düşmesi dediğimiz olaya. Ameliyat sonrası dokuların gerginliğinin, sertliğinin yeterli olmamasından kaynaklanan burun ucunun yer değiştirmesi söz konusudur. Burun ucu bu yüzden düşer. Bu, herkeste olan bir durum değildir. Aslında sanıldığından çok daha az görülür. Genellikle ileri ki yaşta yapılan burun estetikleri sonucu, kalın ve yağlı derili burunlarda ve yüzüne göre burun derisi büyük olan kişilerde daha çok rastladığımız durumlardır.

Burun ucunun düşmemesi için ne yapılmalı?

Burun derisi kalın veya fazla olan hastalarda deriyi bir miktar burun kanadından ya da burun ucundan azaltmaya çalışıyoruz. İskelet yapıyı kalın ve destekli bir şekilde yapıp o deriyi yukarda tutmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak herkesin anatomik yapısı çok farklı olduğu için aynı derecede başarı sağlamak çok mümkün olmayabiliyor.

Burun derisi çok büyük, yüzü çok küçük bir kişiyi örnek alalım. Burnunu belli bir şekilde yüzüne yakın olabilecek şekilde yüz hatlarına uygun olarak küçülttüğümüzü düşünelim. Çok küçültmeye kalkarsak burun derisi daha çok boşalacak ve uç daha çok düşecektir ki böyle bir şey olsun istemeyiz. Bu sefer burun yine büyük kalıyor. Böyle bir durumda bu orantıyı sağlamak için yüzü büyütmek lazım. Tabi bu da mümkün değil.

Leb-i derya bir konu bu. Herkes birbirinden farklı; Cinsiyet açısından, yüz hatları açısından, yaş açısından bir çok değişken var. Bu kadar küçücük bir bölgeyle ilgili de bir sürü ameliyat tekniği ve görüş var. Bunun nedeni de bundan kaynaklanıyor. Tabi bir de yüzün tam ortasında çok görünür ve çok değişkeni olan bir organın ameliyatı olduğu için bu sorunlar göze batıyor.

Sonuç olarak: Ameliyat sonrası burun ucum düşer mi ? sorusunun cevabı tamamen kişinin kendisinde yani kişinin burun yapısındadır. Burun ucu düşmesi, ameliyat olsun veya olmasın bazı kişilerde kaçınılmazdır. Tabi biz elimizden geleni yaparak bu durumu belli bir oranda hafifletmeye çalışıyoruz. Tekrar belirteyim; sanıldığı kadar çok görülen bir durum değildir.

43 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam ben iki ay önce rinoplasti ameliyatı oldum sol burun deligimin içinde hala dikişler var erimeyen dikiş ve dikişleri aynadan bakimca görebiliyorum burnumun içi kıpkırmızı sağ deligimde ise kist gibi bı sey cikti doktoruma 2.haftamda sordum geçer dedi dikişleri sorduğumda biz onları bilerek biraktik haberim var dedi geciştirdi şimdi iki ay oldu hala geçmedi değişen bı şey yok bunun sebebi nedir dikişi hala almamasi normal mi

  2. Mrb 10 ay once rinoplasti ameliyati oldum burnum hala kuculmedi burun ucumda kocaman duruyor zamanla kuculurmu yoksa hep buyukmu kalacak. Rinoplasti yerine burnu kirarak ameliyat olsaydim burnum dahami kucuk olurdu tşk

  3. Merhaba 45 gün önce burun estetigi oldum orta kısım.dikis olan yer içe doğru göçük oldu burun ucum assagi da gözüküyor bu 6ay zarfında oturabileck biseymi yoksa yine işlem mi yapilmali

  4. Merhaba Hocam. 1 hafta önce burun ameliyatı oldum. Silikon tamponları henüz çıkartamadım. Doktorum 10. gün sonunda çıkarırsak daha iyi olur dedi. Şu an burun ucum çok kalkık. Tamponlar çıktıktan sonra burun ucumın kalkıklığı düşer mi? Teşekkür ederim.

  5. Hocam merhaba bugün ameliyatımın 45.günü. Burun deliklerimden sağ soldan biraz daha geniş.Bu zamanla normale döner mi, Bir de son olarak Siyah nokta artışı var da kil maskesi kullanmam da herhangi bir sıkıntı var mı şimdiden teşekkür ederim 🙏

  6. Merhaba aralık 2021 de ameliyat oldum aralık 22 yazdığım gün 1 sene oldu ameliyat olalı burnumu temizlerken içinden beyaz bir ip düştü dikişlerime bir zararı olmuş mudur

  7. Hocam ben 18 yaşındayım burun amaliyati olucam yakın zamanda çevremdeki herkes yaşın küçük burnun düşer felan diyorlar 20 yasina kadar bekle diyorlar bende çok kararsız kaldım 18 yaşta burun düşermi?

  8. Merhaba 17 yaşındaki kızım 4 gün önce rinoplasti ameliyatı oldu,fakat burun ucunu dr.umuz fazla kaldırmış tembihledigimiz halde kızım yıkılmış durumda, sorduğumuzda kıkırdakların ince olduğu için düşme ihtimali ne karşı fazla kaldırdım dedi, kızım şimdi ümitle Burun ucunun inmesini bekliyor,sizce inermi,inerse inmesi ortalama ne kadar sürer

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.