Dolgu

1
3061
hyaluronik-dudak-dolgu

Doğru teşhis ve uygulama ile 2 dakikada mucize yaratan enjektörler diyorum dolgulara. Hyaluronik asit içeren dolguları kullanıyorum. Piyasadaki en iyi markalardan vazgeçemiyorum. Benim için kalite çok önemli. Kalite sonucu ve kalıcılığı olumlu etkiliyor. Herhangi bir yan etki ile karşılaşma oranınızı da çok düşürüyor.

Dolgu Çeşitleri

Tarih boyunca kadınlar daha genç ve güzel görünmenin yollarını aradılar. Değişik otlardan, merhemlerden, iksirlerden hatta salyangozdan medet umdular. Önceleri vücut güzelliği pek önemsenmezken, yüz güzelliği ön plandaydı. Günümüzde vücut güzelliği de çok önemlidir. Ancak yüz hala kadının vitrini gibidir. Bu yüzden kadınların bu ihtiyacına istinaden birçok firma bu alana yatırım yaptı. Kremler, losyonlar, temizleyiciler, cilt soyucular gibi birçok ürün piyasaya sürüldü. Dev bir kozmetik sektörü doğdu. Dolgular da bu ürünlerden birisi. Ciltteki dalgalanmaları düzelterek daha pürüzsüz ve düzgün görünen bir cilt görünümü için kullanılırlar. Kolay uygulanabilmesi, hemen sonuç alınması, yan etkilerinin fazla olmaması, pek pahalı olmaması gibi sebeplerle kullanımı yaygınlaştı.

İlk zamanlarda kalıcı dolgular üretildi ve kullanıldı. İçeriğinde dayanıklı kimyasal maddeler vardı. Zamanla bu tür dolguların kullanımı yan etkilerinden ötürü azaldı. Artık çoğu kadın ve bu işlemi yapan uzmanlar doğal veya doğala özdeş ürünler kullanmaya başladılar. Bu maddelerin vücutta zaten var olan maddeler olması tercih sebebi oldu. Bunların başında Hyaluronik Asit içeren dolgular gelir. Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak üretilen, dokuların esnekliğini ve yumuşaklığını sağlayan bir maddedir. Ayrıca güçlü su tutma özelliği sayesinde cildimizin nemli olmasını sağlar. Günümüz teknolojisi Hyaluronik Asitin vücut dışında da üretilerek cildimize enjeksiyonuna imkân tanımıştır. Hyaluronik asit içeren dolgular 6-24 ay içinde vücuttan atılırlar. Bu maddelere FDA de onay vermiştir: ( Kaynak: FDA)

Bir diğer dolgu malzemesi kendi vücut yağlarımızdır. Burada yapılan işlem kişinin genellikle karın veya bel kısmından cerrahi olarak alınan yağların yüz bölgesine transferidir. Büyük miktarlarda dolgu gereksinimi varsa tercih edilmesi gerekir. Sebebi ise dediğim gibi sonuçta bir cerrahi müdahale olmasıdır.

Dolguların kıvamına göre ince veya kalın olarak sınıflaması yapılır. Uygulanacak bölgeye göre dolgu kalınlığını seçmek gerekir. Zaten üretici firmalar da buna göre üretim ve paketleme yapar. İnce dolgular daha çok ince çizgilerde kullanılır. Kalın dolgular ise yüzdeki çukurların doldurulması, çenenin öne doğru uzatılması, hatta el üzerindeki doku kayıplarında kullanılır.

Dolgular nerelere uygulanır?

1- Dudaklara: Dudak yapısı kişiden kişiye değişir. Yüz güzelliğini tamamlayan en önemli yapılardan birisidir. Dolgun dudaklar bir güzellik kriteri olarak kabul edilmektedir. Kadınlar genellikle dudaklarındaki incelikten kurtulmak için dudak dolgusu yaptırırlar. Ayrıca dudak asimetrisinde de çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Dudak için özel üretilen kalınlıkta dolgular kullanmak gerekir. 1 ml yeterlidir. Bazen 2 ml kullandığım da olur. Hastamın dudak yapısına uygun bir şekil vermeye çalışırım. Birbirine benzer insanlar yaratmaya karşıyım.

2- İnce Kırışıklıklara: Yaş ilerledikçe yüzde kırışıklık meydana gelmesi kaçınılmazdır. Ortaya çıkma yaşı genetik özelliklere bağlı olmakla birlikte, sigara içimi, stres, beslenme, cilt bakımı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Kabaca 30 yaş civarında başlar diyebiliriz. Göz çevresi, yanak, boyun, dudak kenarları, alın kırışıklıklarında dolgu işlemi uygulanabilir. Ne kadar erken başlanırsa o kadar cildi koruyucu etkisi vardır. Zamanında müdahale edilmeyen kırışıklıklar derinleşir. Hatta ciltte kırılmalara yol açarak kalıcı hale gelebilir. Bu durumlarda en ince dolgu kullanıyorum.

3- Gülme çizgilerine: Gülmek yüzümüzle yaptığımız eylemlerin en güzelidir. Hem kendimizi hem karşıdakini mutlu eden bir eylemdir. Gülerken yüz kaslarımızı kasarak cilt kırışıklıklarını belirgin hale getiririz. O zaman ne yapalım, gülmeyecek miyiz diyebilirsiniz. Tabi ki olacak iş değil. Gülme sırasında oluşan gülme çizgilerine küçük dolgu müdahaleleri ile daha rahat gülmek mümkün hale gelir. Ağız kenarındaki gülme çizgilerine 2 yıl kalıcı kalın dolgular uygulanır. Çizgilerin alt kısmına daha çok dolgu koyuyorum. Bu doğal bir görünüm sağlıyor. Ben kişiyi değişik biri yapmak değil taze ve dinamik göstermekten yanayım. Yaş ileriyse ve dolguyla düzelmeyecek derinlikte çizgilenme meydana gelmişse yüz germe öncelikli tercih olmalıdır.

4- Yüzdeki asimetrilerin düzeltilmesi: Bazen doğuştan bazen de geçirilmiş hastalıklar veya kazalar sebebiyle yüzde asimetri meydana gelir. Küçük çaplı asimetrileri hyaluronik asit içeren dolgular ile tamir ediyoruz. Ancak büyük çaplı asimetri varsa kişinin kendi vücudundan aldığımız yağlar ile dolgu işlemini gerçekleştiriyoruz.

5- Yanak dolgusu: Genellikle zayıf yapılı kişilerin yanak bölgelerinde çukurumsu bir görünüm vardır. Bazı kişilerde ise vücut zayıf olmamasına rağmen yüz çökük görünebilir. Bu durumda dolgular yine imdadımıza yetişir. Sorun büyük ise yağ enjeksiyonu yapmak gerekir. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kalın dolgu kullanıyorum.

6- Yüzdeki çukurların doldurulması: Yine doğuştan veya hastalık, kaza neticesi yüzde çukurlar meydana gelebilir. En çok gördüğümüz ergenlik çağındaki büyük sivilcelerin boşalttığı yerdeki çukurlardır. Bir diğeri kaza neticesi oluşan yara izleridir. Bunların oluşturduğu çukurlar uygun kalınlıkta dolgular ile doldurulabilir.

7- Çene bölgesinin önündeki çukur: Bazı kişilerin doğuştan çenesinde gamze gibi bir çukur vardır. Kimisi bu çukurdan fevkalade mutluyken kimisi de çok rahatsız olmaktadır. Dolgu materyalleriyle bu çukuru kaybetmek mümkündür.

8- Gözaltı ışık dolgusu: Ve assolist. Yüzde en sık karşılaştığımız ve kadın erkek fark etmez herkesi istisnasız rahatsız eden gözaltı morlukları gözaltı dolgu işlemi ile yok edilebilir. Bazen yapısal olmakla birlikte çoğunlukla yaş ilerledikçe ortaya çıkan bu gözaltı halkalanma, çökme ve morlukları stres, alkol, sigara, uyku bozuklukları gibi birçok etken nedeniyle ortaya çıkar. Kişiye mutsuz, uykusuz, daha yaşlı, üzgün bir görüntü verir. Gözaltı kremleri ve kapatıcı bir takım makyaj hileleriyle geçici olarak bu durum kamufle edilebilir. Hyaluronik asit içeren, bu bölge için özel olarak üretilmiş bir dolgu ile gözaltındaki çukur, halka ve morluktan kurtulmak mümkün. Yüz bir anda parlar. Bu yüzden son zamanlarda buna gözaltı ışık dolgusu demek moda olmuştur. Birkaç dakikalık bir işlemden sonra sonucu hemen görülebilen gözaltı ışık dolgusu ortalama 1 yıllık periyotlarla tekrarlanmalıdır.

9- Kaş arası derin çizgilere: Sık kaş çatmaya bağlı oluşan derin kaş çizgileri dolgu ile düzeltilebilir. Buna öncelikle botoks yapıyorum.  1 hafta sonra kontrole çağırıyorum. Eğer botoks ( botoks ile ilgili detaylı bilgi burada ) durumu yeteri kadar düzeltmemişse dolgu uygulaması yapıyorum.

Dolgu işlem süreci nasıldır?

Öncelikle hastanın şikayetini dinlerim. İhtiyaç ve beklentilerini anlamaya çalışırım. Cilt yapısını muayene ederim. Sonra hastama önerilerde bulunurum. Sadece dolgu mu gerekli, botoks veya diğer küçük işlemlerle kombin mi gerekli bunu belirlerim. Hastamla tartışarak en uygun seçeneği buluruz. Dolgu işlem birkaç dakikalık bir işlemdir. Sonuçta bir enjeksiyon olduğu için kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak bir miktar ağrı duyulur. Buna engel olmak için dolgu yapılacak bölgeye ağrı önleyici kremler sürerim. 15- 20 dk. beklerim. Daha sonrada dolgu enjeksiyonunu yaparım.

Dolgu işleminin yan etkileri var mı?

Hyaluronik asitin bildirilen bir yan etkisi yok. Uygulama sırasında iğnenin girdiği yerde hafif bir kızarıklık, şişlik veya küçük bir morluk olabilir. Zaten işlemden sonra buz uygulaması yapıyoruz.  Ben hyaluronik asit içeren dolgular kullandığım için hastalarımda pek yan etki görmüyorum. Ben görmedim ama en doğal maddelere karşı bile alerji gelişebileceği düşünülürse hyaluronik asite karşı da alerji olabilir. Hijyen kurallarına dikkat edilmezse enfeksiyon gelişebilir. Ehil olmayan ellerde kötü estetik görünüm de bence yan etki olarak sayılmalıdır.

Dolgu yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Bir kere uzmanlığına güvendiğiniz bir doktor bulmalısınız. Artık önüne gelen dolgu yapmaya başladı. Bazen ucuzluğuna kanarak olmadık kişilere dolgu yaptırmış kişilere rastlıyorum. Güzel olacağım diye sağlığından olmak mantıklı değil. Ben bayan plastik cerrah olarak  “önce zarar verme” ilkesini uygularım. Hastam daha iyi olacaksa işlemi yaparım. Yoksa boş yere insanlara vakit ve nakit harcatmaya gerek yok. İkincisi yapılan dolguyu açılmadan önce görmeniz lazım. Bunu doktorunuzdan talep edin. Utanmaya, çekinmeye gerek yok. Dolgu materyalleri tek kullanımlık hazır enjektörler içinde satılır. Dolayısı ile doktorunuz sizin yanınızda o paketi açıp size gösterdikten sonra uygulamalıdır. Bu arada kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar morluğa sebep olabilir.

Nereye Ne Zaman Yağ Enjeksiyonu, Nereye Ne Zaman Dolgu ?

Yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulamaları en sık yaptığımız küçük operasyonlar. Çok kısa sürede hemen sonuç alınabilen bu işlemler yüzün birçok bölgesinde, her yaşta uygulanabilir. Tabi estetik amaçlı uygulamalar için hastanın yaşının 18 yaş üzeri olması gereklidir.

Dolgular

Yüzde çökük ya da belirginliği az olan dokuların doldurulması için kullanılır. Çoğunluğunun içeriği hyalüronik asittir. Hyalüronik asit deri yapısında bulunan bir maddedir. Kalınlıklarına göre kalıcılıkları değişkendir. Ülkemize pek çok ülkeden ithal yolu ile gelen bu malzemenin bence en bilinen ve en iyileri tercih edilmelidir. Ciddi firmaların ürünleri güvenilir ve daha kalıcıdır. Dolgu çok derin olmayan çizgilerin doldurulmasında tercih edilmelidir.

Bunlar;

– Alın ve göz çevresindeki ince çizgiler

– Gözaltındaki çukurlar ( Işık Dolgusu bu anlamda oldukça etkili. 30 ile 45 yaş arası çok tavsiye ederim )

– Derin olmayan ağız çevresi çizgiler

– Ve tabi ki vazgeçilmezimiz dudaklar. Dudaklarda dolgunun sonuçlarının yağ enjeksiyonundan daha iyi olduğuna inanıyorum.

Yağ enjeksiyonu

Vücudun her yerinden temin etmek mümkündür. İstediğimiz miktarlarda alabiliriz. Tamamen kişinin kendine ait doku olduğundan hiç bir zararı yoktur. Yüzün tümünde genel kilo kaybı ya da kemik yapıda belirsizlik mevcutsa yağ enjeksiyonu ile yüzü yapılandırmak mümkündür. Yüzün geneline yapılan yağ enjeksiyonları daha uzun süreli dayanır. Kalıcılıkları daha fazladır. Yüz ya da vücuttaki derin çukurların doldurulmasında etkinliği dolgulara göre daha fazladır.

Dolguları hangi bölgelere uyguluyorum?

1. Ağız kenarındaki gülme çizgileri:
Uygulamada aşırıya kaçmaya karşıyım. Eğer yüz germe ile daha iyi sonuç alınacaksa bunu mutlaka öneririm. Daha çok, vücutta 2 yıl kalan kalın dolguları tercih ediyorum. Gülme çizgisinin alt kısımlarına daha ağırlık veriyorum. Burun kenarının aşırı doldurulmasını doğal bulmuyorum. Bir bayan olarak benim için önemli olan kişiyi değiştirmekten çok daha dinç göstermek. Mimiklerini korumak da çok önemli.

2. Dudaklar
Dudak için özel olarak üretilen kalınlıktaki dudak dolgularını tercih ediyorum. Hastanın beklentisini dinledikten sonra muayenede dudak kalınlıklarına, dudak kıvrımlarının özelliklerine ve daha önceden uygulama yapılıp yapılmadığına bakıyorum. Genellikle 1 ml’lik tek enjektör kullanmayı tercih ediyorum. Ama bazen ihtiyaca göre 2 enjektör de kullanıyorum. Uygulama tekniğini hastanın dudak şekline göre belirliyorum. Herkese aynı tarz uygulama yapmıyorum. Dudak çizgilerini belirginleştirmek için ise ince dolgu kullanıyorum.

3. Kaş arası
Kaş arası derin çizgilere sebep kişinin kaşlarını sık olarak çatmasıdır. Öncelikle bu durum azaltılmalıdır. Botoks uygulaması ile bu sağlanabilir. 1 hafta sonraki kontrol sırasında kalan çukurluk varsa o zaman bu çukur derinliğine uygun kalınlıkta dolgu ile doldurulabilir. Kaş arasındaki çizginin derinleşmemesi için en iyisi botoksa mümkün olduğunca erken yaşta başlamaktır. 24-25 yaşlarında bile başlanabilir.

4. Yanaklar
Yüzün genelinde doku sarkması ve çökmesi mevcut ise ilk tercihim her zaman yağ enjeksiyonudur. Daha genç kadınlarda yüz profilinde elmacık kemiklerin belirginleştirilmesi ve orta yüzdeki çöküntünün doldurulmasında deri altı kalın dolguları tercih ediyorum. Miktarı ihtiyaca göre belirliyorum. Genellikle 2 ml ile 10 ml arası değişen ihtiyaçlar olabiliyor.

5. Çene
Çene ucu geride olan bazı hastalarda çeneyi öne alan ameliyatlara ya da çene protezi ameliyatına alternatif olabilir. Genellikle hafif derecedeki çene geriliği olan hastalarda tercih edilir. Kadınlarda çene ucu ortasında çöküntü olan kişilerde bu durum kişiye sert bir görüntü verebilir. Bu hastalarda da kalın dolgu işlemi uygulanabilir.

6. Şakak
Yüz kemikleri belirgin zayıf yapılı kişilerde kaş dış kısmındaki şakak olarak adlandırdığımız bölgelerde dikkat çekici çöküntüler olabilir. Bu görüntü kişinin daha sert ve sağlıksız görünmesine neden olabilir. Yüze yağ enjeksiyonu yapılacaksa bu bölgeler de yağ enjeksiyonu yapılabilir. Sadece bu bölgeye uygulama yapılacaksa deri altı kalın dolguları tercih ediyorum.

Ayrıca:

– Yüzün tümündeki volüm kayıplarında uygulama

– Boyun bölgesinde sarkması olmayan ince yüz hatlarına sahip 45 yaş üstü bayanlarda yüz germe etkisi yaratılabilir.

– Derin gülme çizgilerin doldurulması

– Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi

– Vücutta poponun ve kalçaların şekillendirilmesi

Yüzde Yağ Enjeksiyonu ve Dolgu Uygulaması

Bu aralar bana en sık başvuru yüz bölgesindeki çöküntülerin düzeltilmesi amaçlı oluyor. Yaş aralığı genellikle 27 ile 60 yaş arasında. Kimisi zayıfladığı için kimisi sporu bıraktığı için kimisi yaşı ilerlediğinden kimisi de genetik olarak yüz kemiklerinin belirsiz olmasından dolayı bu sıkıntıyı çekiyorlar.

Özellikle yanak bölgesindeki çöküntülerden şikayet en fazla diyebilirim. Yüzde yanak çevresel etkenlerden en çok etkilenen bölge olmalı. Yanakların çökük olan kişi yorgun, uykusuz ve sağlıksız görünümden şikayet eder. Etrafındaki kişilerin “Hasta mısın?” sorusu da bir o kadar can sıkıntısı yaratır. Hasta olmadan hasta mıyım? acaba takıntısı yaratabilir. Önce kilo almaya çalışılarak bu problem aşılmaya çalışılır. Bu da hiç kolay değildir. Kilosu normal ya da biraz fazla olan zaten kilo almak istemez. Çok zayıf olan da zorla yemek yemeğe çalışmayı bir türlü beceremez. Bu durumda ikinci alternatif estetik plastik cerrahi uzmanına başvurmak oluyor.

Görüşmeye gelen hastalarımızın yüzünü öncelikle bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Bu esnada onların tercihlerini ve isteklerini dinliyoruz. Bu değerlendirmeden sonra sıra hangi işlemin daha iyi sonuç vereceğine ve uzun süreli idame edeceğine karar vermeye geliyor.

Genç yaşta yüzünün genel kemik yapısı geride ve ince olan kişilerde gerekli olacak doku yaklaşık 4 ml’yi aşmıyorsa kalın hyaluronik asit içeren dolgular tercih edilebilir. Üst çene, alt çene ve alındaki ufak çıkıntılar 15 dakikalık işlem ile düzeltilebilir. En güzeli de değişimin hemen görülebilmesidir. Genellikle bu dolgular 7 ile 10 gün içinde tüm yüz dokusu ile uyum sağlar. Görsel olarak doğal bir dolgunluk verirler. Eğer yüz büyük ise doku eksiği çok daha fazla olur. Bu durumda ilk tercih yağ enjeksiyonu olmalıdır. Bu da hemen işlem sonrasında güzel sonuç verir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Burada işlem sonrası 1 hafta kadar yüzde şişme olabilir. Genellikle 15 günde daha hoş bir görünüm elde edilir.

Yaş ilerledikçe yüzdeki yağ dokuları azalır ve aşağı doğru yer değiştirir. 45 ile 55 yaş arası bu durumdan rahatsızlık daha bariz olur. Yaş olarak yüz germe için erken olduğundan yağ enjeksiyonu ile yüzde dolgun ve genç bir görünüm sağlanabilir.

Çok zayıf kişilerde yağ dokusunu elde etmek zordur. Bu durumda seanslar halinde uygulamalar tercih edilebilir. Yağ dokusu ile derin çukurlar doldurulurken dolgu ile botoks gibi uygulamalar ile yağ dokusunun belirginliği arttırılabilir.

En sık yanakta çökme sıkıntısı olduğunu söylemiştik. Diğer çöküntü şikayeti yaratabilecek bölgeler, kaşlar arası, alt çene ortası, alt çene yanları, şakak bölgeleri olabilir. Kişinin tarifi dinlenerek tüm yüz dengesi saç, kaş, sakal miktarı, burun şekli, diş yerleşimi değerlendirilerek tercihler yapılır. Bazı durumlarda enjeksiyondan çok çene estetiği, burun estetiği gibi işlemlerin yapılması ya da enjeksiyona eklenmesi gerekli olabilir.

Sonuç olarak; vücutta zaten üretilmekte olan hyaluronik asit, dolgu diye bahsedilen malzemelerin temel maddesidir. Eğer özellikle yüz bölgesinde bunun eksikliğinden dolayı, görünüm bozulmuşsa güvenle uygulanabilir. Dolgular hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. bir kutu juvaderm volumadan 2 tane dolgu bir enjektor cikti. dr bama bir tane dolgu yaptı digerini yapmadi. neden dedim 2 kisilik cunku dedi. odedigim fiyat … tl. ve benim elmaciga tek dolgu yeterli olmadi bence yarim yapilmis gibi hissettim . sizce 2 farkli uygulama icinmi juvaderm voluma?
    Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, tabi o kutudan iki kişilik dolgu çıkıyor. Her biri 1 ml. Ama sizin 2 ml ihtiyacınız varsa ödediğiniz ücret kadar daha ödeyerek diğer enjektörü de yaptırabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here