1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 39 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,21.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı gerektiren karın derisi sarkması genellikle kadınlarda olmaktadır. Bununla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır. Kadınlarda en önemli etken  geçirilmiş hamileliklerdir. Genetik faktörlerin etkisi nedeniyle hastalarımıza milliyet sorgulaması da yapıyoruz. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru çıkmış ve sarkık görünür. Önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa karın estetiği, karın germe  “abdominoplasti” ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür. Karın gerdirme ameliyatı ile hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı, işleme bağlı olarak 2–5 saat sürebilir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8–10 cm altında ve pubis kıllı bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı yapılır. Sezaryen izinin biraz daha uzunu gibi düşünün. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren adı verilen bir ya da iki tüp yerleştirilir. Karın gerdirme ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede kişiye uygun korse giydirilir.

Karın gerdirme ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Bu dönemde cerrahınız size uyulması gereken bazı noktaları hatırlatacaktır. Eğer sigara içiyorsanız, buna karın germe ameliyatından 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine bu dönemde ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon ameliyatın ertelenmesine sebep olabilir. Karın germe ameliyatı öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.

Mini Karın Germe

Karın germe operasyonunun planlanmasında karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın derecesi ve karın duvarı kaslarındaki gevşemenin derecesi çok önemli faktörlerdir. Yapılacak işlemlere bu faktörler göz önüne alınarak karar verilir. Karın derisinde sarkma ve çatlakları fazla olmayan kişilerde daha basit işlemler olan mini abdominoplasti ya da liposuction gibi ameliyatlar düşünülebilir. Klasik abdominoplasti genellikle karın duvarında çok fazla miktarda yağ birikmesi olan ve karın derisinin esnekliğinin ileri derecede azalıp sarktığı durumlarda uygulanır. Mini karın germe, sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz, göbek deliğini düzeltmez. Karın duvarındaki yağ birikmesinin orta dereceli olduğu ve karnın alt yarısında görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt yarısında izlendiği durumlarda tercih edilir.

Karın estetiği sonrası hamile kalabilir miyim?

Bu ameliyat ne hamile kalmanıza engel olur ne de gebelik sırasında bir sıkıntı yaratır. Ama doğumdan sonra karnınız yine bir miktar gevşeyecektir.

Doğum sonrası ne zaman karın germe ameliyatı olabilirim?

Karın gerdirme de anneler için ideal zaman birinci yılın sonudur. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor. Karın gerdirme operasyonu daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmez. Ancak çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa yine bu ameliyatı ertelemekte fayda var. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğrudur.

Kilo alıp verme sonucu karın deformasyonu oluşanlarda ameliyat için en doğru zaman ne zamandır?

Karın germe ameliyatınızı kilo verme sürecinin sonunda yapmakta fayda var. Böylece deformasyonun tamamını görmek ve tedavi etmek mümkün olur. Fakat bazen kilo verme sürecinde belli bir aşama kaydeden hastalara ameliyat ile destek vermek kilo verme sürecine adaptasyonu arttırır.

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Önceki ameliyatınızdan 1 yıl kadar sonra güvenli olarak ikinci kez karın germe  ameliyatı olabilirsiniz. Ama bu ikinci ameliyatınızda eğer yağlarınızı da aldırmak istiyorsanız bu ameliyatta karın ve bel bölgesinden çok sınırlı yağ alınabileceğini hatırlatırız.  Bu bölge daha önceki klasik teknik ile yapılan ameliyatta zeminden kaldırılmış olduğu için kan dolaşımı normalin altında kabul edilir ve yağ alma gibi yıpratıcı işlemler mümkün ise yapılmaz.

Ameliyat izleri beni ne kadar rahatsız eder?

Karın germe ameliyat iziniz iç çamaşırı içerisinde kolaylıkla gizlenebilir. İnce pembe renkte olan çizgi giderek beyazlayacaktır. Doktorunuzun size önerdiği iz kremlerini ve silikon bantları kullanarak karın ameliyatı izini mümkün olduğu kadar daha az belirgin hale getirebilirsiniz.

Karın germe beraberinde liposuction yapılabilir mi?

Bu sorunun cevabı doktorunuzun kullanacağı teknikte gizlidir. Klasik tekniklerde yağ alma bu ameliyat ile beraber yapılamaz. Ama son tekniklerde ameliyat daha basitleştirildiği için istenildiği kadar yağ da alınabilir. Bu konuda doktorunuza danışın.

Karın Germe sonrası ne kadar sürede normal hayatıma dönebilirim?

karın germe

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç günde karın bölgesi şiş olacaktır. Ayrıca ilaç alımı ile giderilebilen ağrı ve rahatsızlık duyulması da normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3.-5. günlerde çıkarılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanede bir, nadiren de birkaç gün kalınır.

Başlangıçta dik durmada zorluk yaşansa da erken dönemde yürüme başlatılacaktır. Dikişlerin alımı, pansumanlar, yıkanma ve korse kullanımı hastanın durumuna ve cerrahın ameliyattaki tercihlerine bağlıdır ve ameliyat sonrası dönemde planlanacaktır.

Karın germe operasyonu sonrasında tekrar eski aktivitelere dönüş birkaç hafta alabilir. Hastanın fiziksel durumu iyi ve güçlü karın kaslarına sahip ise bu süreç daha da kısa sürer. Egzersiz yapılması iyileşme sürecini olumlu etkileyecek, oluşan şişliğin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Ancak özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersiz programları; bunların rahatlıkla yapabileceği döneme kadar ertelenir.

Karın germe ameliyatına bağlı gelişen izler ilk 3-6 ay boyunca kızarık bir görünüm sergileyecek ama zamanla solarak daha az belirgin hale gelecektir. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilememektedir.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi girişimler bazı belirsizlikler ve riskler taşımaktadır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ameliyat vücudun şekillendirilmesi konusunda deneyime sahip bir estetik cerrahın elinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte tüm cerrahi girişimlerde görülebilen anesteziye ait riskler ve bu ameliyatla ilgili özel riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilebilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülmekte ise de gerçekleştiğinde gerektiğinde ikinci bir müdahale ile giderilmektedir.

Kan pıhtısı atma (emboli)  durumu özellikle yaşlı hastalarda akılda tutulması gereken, yaşamı riske atabilecek ve her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. Bu risk de genellikle karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürüterek, varis çorabı kullanarak ve bazı ilaçların kullanılması ile giderilmektedir.

Kötü yara iyileşmesi genellikle belirgin izlerin oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum bazen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikinci bir müdahaleyi düşündürebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan sistemik hastalığı olanlarda (şeker hastalığı gibi) kötü yara iyileşme riski daha fazladır.

Karın germe ameliyatı fiyatları

Kargın germe ameliyatı fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.

Karın germe ameliyatının nasıl yapıldığını izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=619nyhBzdTM

1052 YORUMLAR

 1. Merhaba 158cm boy 69kiloyum yaklaşık 15kilo verdim. İki doğumum var karın kol ve bacak gerdirme yaptırmak istiyorum. Fiyat alabilir miyim? Ayrıca germe opr sırasında basenden kısmi liposuction da yapılabilir mi?

 2. Boy 1,60, kilo 70. En çok 98 kilo olmuştum hayatımda. Son 7 ayda 20 kg verdim. 4 doğum oldu. Göbek sarkıyor. Fiyat rica edebilir miyim?
  Ayrıca göz kapağı üstü ve alttaki torbacıkları aldırmak istiyorum. Bir hayli çok. Yaşım 45+.

 3. Merhaba ikiz hamileligim sonrasi karnimda sarkma,gobek fitigi ve yag mevcut.67 kiloyum su anda.karin gerdirme operasyonu icin yaklasik bir fiyat alabilir miyim?Tesekkurler

 4. Merhabalar 133 kilodan 100 kiloya düştüm diyetle fakat göbek ve gögüs bölgelerinde sarkmalar ve catlaklar meydana geldi toparlama ameliyat fiyatını ögrenebilir miyim yaş 26 boy 1.87

 5. ben mini karın germe işlemi yaptırmak istiyorum iki hamilelik geçirdim 16 ay var iki hamileliğimin arasında şuan 54 kiloyum 162 cm boyundayım sadece karnımın alt kısmında sarkma var ve sezeryan izim sürekli katlandığı için yara ve tahriş oluyor ben amaliyat fiyatı almak istiyorum

 6. mini karın germe aml fiyatı ögrenebilirmiyim. birde benim göbek deliğimde sekli bozuldu ama onun dısında sadece alt karında sarkma var (2 sezeryan sonrazı ) ve bu zayıfım. mini abdominoplasti de göbek deliğine de müdahale edilebiliyor mu ?

 7. Merhaba ben 8 ay önce kombo ameliyat oldum karın liposakşın tüm karın germe basen liposaksın ve gögüs silikon ve toparlama gögüslerim sarkltı karnım eskisinden daha büyük ve gevşek basenlerimde daha kalın ve çok gevşek oldu druma bu şikayetlerimi söyledigimde ilk zamanlar ödem olduğunu söyledi sürekli bende ödem 6 ayda geçiyor demiştiniz deyince kilo almışsınız dedi ama kilo almadım aynıyım ve tekrar ameliyat yapabilirim dedi sizce ne yapmam lazm bana yardımcı olurmusunuz size ve tecrübelerinize güvenerek bu soruyu soruyorm bide bel kenarlarımdaki etlerde bile aşırı gevşeklik oluştu çok mutsuzum 😭 bide bana ameliyat sonrasi iki gün yanlış korse giydirmişlerdi sonradan farkedildi bundan olabilirmi

 8. Merhabalar. 2017 ekim ayında karın germe ameliyatı oldum. Fakat köpek kulağı oluştu. Çok başarılı bir ameliyat olmadı hala çatlaklarım duruyor. Tekrar karın gerdirme yaptırmak istiyorum. Yaşım 46. Ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim. Ayriyetten bu operasyonun fiyatınıda öğrenebilirmiyim

 9. Merhabalar Defne hanım ;

  31 yaşımdayım kendimi bildim bileli kilolu bir insanım ve sürekli dönem dönem kilo alıp veriyorum 2 yıl önce 32 kilo verdim ve çok sarkmam olduğunu gördüm sonrasında hamile kaldım ve 15 kilosunu geri aldım şuan tekrar eski kiloma dönmeye çalışıyorum doğum yapalı 11 ay oldu, bir kaç yıl içinde tekrar bir çocuk düşünüyoruz tekrar hamile kalmak çok fazla deformasyon yapar mı çok rahatsız ediyor beni bu görüntü doğum konusunu kapattığımda mı ameliyat önerirsiniz yoksa şuan da olabilirmiyim bir de fiyat bilgisi alabilmem mümkün mü teşekkür ederim

 10. 40 yaşındayım sezeryanla iki doğumum var biri 16 yıl once digeri 9 yil önce oldu. Sezeryan yerimde sag tarafta yırtık acısı gibi bir ağrı var.tam karın germe ameliyatında içerde deforme olan kaslar oynarılıyor mu? Ve fiyat nedir?

 11. Merhabalar
  Ben tüp mide ameliyati oldum
  Kol göğüs karin ve bacak germe ameliyati olmak istiyorum genel bi fiyat listesi rica edebilir miyim. (Kol ve göğüs ) (karin ve bacak) germe ameliyatlari ayni anda yapilabilir mi?
  Hymenoplasti (flep yontemi), vajinoplasti ve labioplasti fiyatlarini da alabilir miyim. Teşekkürler.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.