Labioplasti

labioplasti ameliyatı

Labioplasti nedir ?

Labioplasti, kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişim ve bu ameliyata verilen isimdir.

İç dudak sarkması

Labioplasti ameliyatı da neymiş diyenler çıkabilir. Kadın genital bölgesindeki iç dudak sarkmasını düzeltmeye yönelik ameliyattır. Ama bir çok genç kız ve kadının sıkıntısını gideren, üstelik uygulaması çok basit olması yanı sıra, çok yüz güldüren bir girişimdir.

Genç kızlar adet gördükten sonra, daha önce hiçbir rahatsızlığı olmayan genital bölgenin sıkıntıları başlar. Çoğunluk genital bölgenin doğal bakteri yapısında oluşan dengesizlikler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar yüzünden kaşıntı, devamlı idrar hissi ve ağrıdan şikayet ederler. İç dudak sarkması da bu bölgenin şikayetlerinden biri.

Labioplasti kimlere yapılır ?

Bu mesleği icra etmeye başladığımda, bölgeye ait estetik problemlerin de yukarda bahsettiğim sıkıntılara yol açabileceğini gördüm. Mesela genital bölgenin iç dudakları (labia minor) yapısal olarak asimetrik, büyük ve sarkık olabiliyor. Ne olacak kapalı bölge diyebilirsiniz. Fakat hiç de öyle değil. İç çamaşırına normalde dokunmaması gereken bölümler dokunduğunda kaşıntı ve tahriş yapıyor. Yaz döneminde özel mayo ile bu görünüm gizlenmeye çalışıyor.

Bir de tabi işin psikolojik boyutu var. Bu sıkıntısı olan kişiler kendi genital organlarını görmek bile istemiyorlar. Bu psikolojik durum eşler arası sıkıntılara yol açıyor. İç dudak estetiği de denilen labioplasti ameliyatı ile kadınlar bu şikayetlerinden kurtulabilirler. Bu durum kesinlikle bir hastalık değil sadece rahatsızlık veren bir anormal yapıdır. Tüm cinsel estetik ( genital bölge estetiği ) ameliyatları arasında en fazla yapılan operasyondur.

Neden ihtiyaç duyulur?

İç dudaklardaki büyüklük herkesi rahatsız etmeyebilir. Bu demek değil ki kimseyi rahatsız etmeyecek. Bazı hassas ruh haline sahip, kendisiyle çok meşgul kişilerde takıntı haline bile gelebilir. Rahatsızlık o kadar artabilir ki kadın kendinden, eşinden, cinsel hayatından, hatta hayatın kendisinden soğuyabilir.

Cinsel soğukluk, orgazm güçlükleri, eşinin yanında soyunamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hatta mayo, bikini, dar pantolon giyememe yüzünden sosyal hayattan uzaklaşanlar olabilir. Bu boyuta gelmese bile labioplasti ameliyatı gerektirecek büyüklükteki iç dudaklardan rahatsız olmayan yok.

Sonuçta herkes kendini güzel ve çekici hissetmek ister. Bu duygu kadınlarda daha fazladır. Görünmeyen bir yerde olmasının da bir önemi yok. En önemli şey insanın kendini beğenmesi, kendini güzel ve çekici hissetmesidir. İç dudak sarkması ameliyatı işte bu sorunlara çözümdür.

Labioplasti ameliyatı gereken durumlar:

  1. Küçük dudakların çok büyük olması

Küçük dudakların büyük dudaklar ile kapatılamayacak kadar büyük olması genellikle yapısal bir durumdur. Yani genetik yapı ile alakalıdır. Nedense bizim toplumumuzda çok yaygın. Bu durumu nesilden nesile de aktarıyoruz. Kökeni nedir bilemiyorum. Göçer bir toplum olmamızla veya ata çok binilmesi sonucu tahriş ve zamanla mutasyon mu oldu onu da bilemiyorum. Ama dediğim gibi bizde çok.

Vajina Dil Sarkması

Genital bölgenin görsel sıkıntısı yanında, çoğunlukla küçük dudakların dışarıda olmalarından dolayı vajina dil sarkması da denen bu durum, o bölgenin sık tahriş olması ve buna bağlı enfeksiyonlar hastaların bize labioplasti ameliyatı için başvurusuna neden olur.

Aslında çoğu kişi, çocukluktan itibaren bu durumun farkındadır. Kıyafetlerinden belli olacak diye sıkıntı çekerler ve bazen denize bile gitmek istemezler. Mayosunun içine sıkı iç çamaşırı giymek zorunda kalan kadınlar tanıyorum. Genital bölgenin bir çok hastalığına da yakalanmaktan bıkmışlardır.

2- Küçük dudakların sarkması

Sık kilo alıp veren gençler ve yaş ilerledikçe doku kaybına bağlı zayıf görünümlü kadınlarda iç dudaklarda sarkma oluşabilir. Bu durum genital görsellik açısından rahatsız edicidir.

Bilhassa esmer bayanlarda bu sarkan labium parçası oldukça koyu bir renk alır. Bu da görsel sıkıntıyı daha çok arttırır. Labioplasti şart hale gelir. Bazen doğum sonrası yaralanmalar, kaza geçirme neticesi yırtıklar, başkaca travmalar da küçük dudakların sarkık görünmesine neden olabilir.

3- Küçük dudaklar arasında büyüklük farkı

Dudaklar arasında boyut farkı oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Zaten çoğu insanda da birebir aynı boyda değildirler. Fakat bazen boyut farkı aşırı olunca insanı rahatsız edebilir. Hele bir de sarkma varsa sıkıntı görsellikten çok sık tahriş sonucu enfeksiyon problemine dönüşür.

Doğum, kilo alıp verme bu durumu daha da belirginleştirir. Bazen tümör veya geçirilmiş enfeksiyonlar sonucunda da iç dudakların, olağandan daha büyük, daha geniş, daha kıvrımlı ve daha şekilsiz görünümü karşımıza çıkabilir.

İç genital dudaklarda büyüklük ve sarkma kimlerde olur?

  1. Tamamen genetik bir durum olabilir. Çoğunlukla böyledir. Kaza, travma, doğum yırtıkları sonucu da görülebilir.
  2. Zayıf kişilerde daha sıktır. Çünkü vulva dış dudakları zayıf kişilerde çok dolgun değildir. Bu yüzden iç dudaklar daha belirgin görünerek kadını labioplasti ameliyatına zorlayabilir.
  3. Ciddi miktarda kilo veren kadınlarda her yerde olduğu gibi genital bölgede de sarkma olabilir. Kiloluyken, derimiz esnek olduğu için yağların genişlemesinden dolayı yüzey olarak büyür. Zamanla bu durum deri esnekliğinin azalmasına sebep olabilir. Kilo verince, esnekliğini kaybetmiş deri buruşuk ve sarkık bir görüntü alır.
  4. Normal doğum sayısı fazla olan kadınlarda genital bölgedeki kas zayıflaması da buna yardımcı bir etken olabilir. Ayrıca doğum sırasında bu bölgede yaratılan travmalar, kesiler küçük dudağın yapısını bozabilir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Lokal anestezi ile 30 dakika içinde yapılabilen bir işlemdir. Ancak hassas kişilerde, yani lokal anestezi ile kendini rahat hissedemeyecek kişilerde genel anestezi uygulanabilir. Bu durumda labioplasti operasyonu mutlaka hastane ortamında yapılacağı için sabah olunan ameliyat sonrası akşama kadar hastanede kalmak gerekir. Daha uzun süreli bir yatış gerekmez. Ayrıca eriyen dikişler konulduğu için dikiş alımı gerekmez.

Ameliyat öncesi

İşlem döneminde adet olunmamalı. Çünkü sonuçta bir cerrahi işlem olduğu için enfeksiyona karşı tüm önlemlerin alınmış olması gerekir. Adet olunursa kanama yüzünden operasyon bölgesinin hijyeni tam korunamayabilir.

Hastanede yatış gerektirmez. Labioplasti, genel anestezi ile bile yapılsa aynı gün hasta taburcu edilebilir.

Dikişler 2-3 hafta içinde kendiliğinden düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterli olur. Zaten normal halde bile tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı sonrası buna daha fazla dikkat etmek gerekir.

Duş aynı gün alınabilir. Küvette yatma 2-3 hafta kadar yasaktır. Çünkü işlem bölgesinin akan suyla temizliği çok elzemdir. Ancak küvette uzun süre kalmak o bölgede aşırı bir nemlenmeye neden olacağı için enfeksiyon veya geç iyileşme gibi sakıncalar yaratabilir.

Hamam, havuz ve deniz 2-3 hafta yasaktır. Aynı şekilde aşırı nemlenme ihtimali ve özellikle umuma açık hamam ve havuz gibi yerlerden enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.

Dikişler düşene kadar yani 2-3 hafta cinsel ilişki yasak.

Ameliyatın riskleri

Labioplasti ameliyatında pek kanama riski yoktur. Ama pıhtılaşma sorunu olan bir hasta söz konusu ise bu risk ortaya çıkabilir. Doktorun bu konuyu iyi sorgulaması, hastanın da böyle bir şikayeti varsa bunu doktoruna söylemesi gerekir. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde, adet kanamasına benzer bir kanama normaldir. Ancak aşırı miktarda olan kanamalarda mutlaka operasyonu yapan doktora başvurulmalıdır.

Labioplasti ameliyatını kim yapar?

Labioplasti ameliyatı bu konuda deneyimli plastik cerrah veya kadın doğum uzmanları tarafından yapılır.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası cinsel hazda olumlu yada olumsuz değişiklik ve/veya his kaybı olur mu ?

Çok sorulan bir soru. İşlem bölgesinde his kaybı olmaz. Eğer klitoris üzerindeki deriye işlem yapılırsa his değişikliği olabileceği için ben oraya dokunmamayı tercih ediyorum. Tabi fazla bir deri bolluğu varsa ve kişiyi rahatsız ediyorsa dikkatli bir şekilde almak lazım.

Cinsel hazda da olumlu yada olumsuz etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Labioplasti için yaş sınırı

18 yaşını dolduran kadınlar kendi arzusu ile labioplasti ameliyatı olabilir. 16-18 yaş arası için ise aile izni ile bu ameliyatı yapabiliyoruz. 16 yaşından küçüklerde gelişme henüz tamamlanmadığı için labioplasti yapılmaz.

Labioplasti operasyonu sonrası normal doğum yapabilir miyim?

Labioplasti ameliyatı vajina dışında gerçekleştirilen bir eylemdir. Normal doğuma engel olacak doku sertleşmeleri söz konusu olmadığı için işlem sonrası normal doğum yapılabilir.

En uygun zaman ne zaman?

Labioplasti ameliyatında zaman ve mevsim kısıtlaması yok. Ancak yaz döneminde denize ve havuza birkaç hafta girilemeyeceği unutulmamalı. Ayrıca yine birkaç hafta dikişler düşene kadar cinsel ilişki yasağı koyuyoruz. Evlilik vs durumlar buna göre ayarlanmalıdır.

Labioplasti kızlık zarına zarar verir mi?

Sık sorulan bir soru da labioplasti ameliyatı bakirelere yapılabilir mi? Labium minuslar vajina dış kısmındadır. Kızlık zarı ise biraz daha iç kısımda yer alır. Küçük dudakları küçültme işlemi dışarıdan yapıldığı için kızlık zarına zarar vermek söz konusu değildir.

Labioplasti yapan bayan doktor arayanlar bana muayeneye geldiğinde detaylı bilgi veriyorum. Randevu no: 0 212 2967878

Labioplasti dışındaki beraber yapılabilecek genital estetik operasyonları neler?

Labioplasti ameliyatı, dış dudak dolgusu, genital beyazlatma, pubis estetiği ve vajinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Vajinoplasti hakkında detaylı bilgi için “Vajina daraltma” konulu makalemize bakabilirsiniz.

Labioplasti ile ilgili videomuz:

2456 YORUMLAR

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.