Labioplasti

labioplasti ameliyatı

Labioplasti nedir ?

Labioplasti, kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişim ve bu ameliyata verilen isimdir.

İç dudak sarkması ameliyatı

Labioplasti ameliyatı da neymiş diyenler çıkabilir. Ama bir çok genç kız ve kadının sıkıntısını gideren, üstelik uygulaması çok basit olmasına rağmen yüz güldüren bir girişimdir. Genç kızlar adet gördükten sonra, daha önce hiçbir rahatsızlığı olmayan genital bölgenin sıkıntıları başlar. Çoğunluk genital bölgenin doğal bakteri yapısında oluşan dengesizlikler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar yüzünden kaşıntı, devamlı idrar hissi ve ağrıdan şikayet ederler. Fakat bu mesleği icra etmeye başladığımda, bölgeye ait estetik problemlerin de benzer sıkıntılara yol açabileceğini gördüm. Mesela genital bölgenin iç dudakları (labia minor) yapısal olarak asimetrik, büyük ve sarkık olabiliyor. Ne olacak kapalı bölge diyebilirsiniz. Fakat hiç de öyle değil. İç çamaşırına normalde dokunmaması gereken bölümler dokunduğunda kaşıntı ve tahriş yapıyor. Yaz döneminde özel mayo ile bu görünüm gizlenmeye çalışıyor. Bir de tabi işin psikolojik boyutu var. Bu sıkıntısı olan kişiler kendi genital organlarını görmek bile istemiyorlar. Bu psikolojik durum eşler arası sıkıntılara yol açıyor. İç dudak estetiği de denilen labioplasti ameliyatı ile kadınlar bu şikayetlerinden kurtulabilirler. Bu durum kesinlikle bir hastalık değil sadece rahatsızlık veren bir anormal yapıdır. Tüm cinsel estetik ( genital bölge estetiği ) ameliyatları arasında en fazla yapılan operasyondur.

İç dudaklardaki büyüklük herkesi rahatsız etmeyebilir. Bu demek değil ki kimseyi rahatsız etmeyecek. Bazı hassas ruh haline sahip, kendisiyle çok meşgul kişilerde takıntı haline bile gelebilir. Rahatsızlık o kadar artabilir ki kadın kendinden, eşinden, cinsel hayatından, hatta hayatın kendisinden soğuyabilir. Cinsel soğukluk, orgazm güçlükleri, eşinin yanında soyunamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hatta mayo, bikini, dar pantolon giyememe yüzünden sosyal hayattan uzaklaşanlar olabilir. Bu boyuta gelmese bile labioplasti ameliyatı gerektirecek büyüklükteki iç dudaklardan rahatsız olmayan yok. Sonuçta herkes kendini güzel ve çekici hissetmek ister. Bu duygu kadınlarda daha fazladır. Görünmeyen bir yerde olmasının da bir önemi yok. En önemli şey insanın kendini beğenmesi, kendini güzel ve çekici hissetmesidir.

Labioplasti ameliyatı gereken durumlar:

 1. Küçük dudakların çok büyük olması

Küçük dudakların büyük dudaklar ile kapatılamayacak kadar büyük olması genellikle yapısal bir durumdur. Yani genetik yapı ile alakalıdır. Nedense bizim toplumumuzda çok yaygın. Bu durumu nesilden nesile de aktarıyoruz. Kökeni nedir bilemiyorum. Göçer bir toplum olmamızla veya ata çok binilmesi sonucu tahriş ve zamanla mutasyon mu oldu onu da bilemiyorum. Ama dediğim gibi bizde çok. Bunun genital bölgenin görsel sıkıntısı yanında, çoğunlukla küçük dudakların dışarıda olmalarından dolayı sık tahriş olmaları ve buna bağlı enfeksiyonlar hastaların bize labioplasti ameliyatı için başvurusuna neden olur. Aslında çoğu çocuktan itibaren bu durumun farkındadır. Kıyafetlerinden belli olacak diye sıkıntı çekerler ve bazen denize bile gitmek istemezler. Mayosunun içine sıkı iç çamaşırı giymek zorunda kalan kadınlar tanıyorum. Genital bölgenin bir çok hastalığına da yakalanmaktan bıkmışlardır.

2- Küçük dudakların sarkması

Sık kilo alıp veren gençler ve yaş ilerledikçe doku kaybına bağlı zayıf görünümlü bayanlarda iç dudaklarda sarkma oluşabilir. Bu durum genital görsellik açısından rahatsız edicidir. Bilhassa esmer bayanlarda bu sarkan labium parçası oldukça koyu bir renk alır. Bu da görsel sıkıntıyı daha çok arttırır. Labioplasti şart hale gelir. Bazen doğum sonrası yaralanmalar, kaza geçirme neticesi yırtıklar, başkaca travmalar da küçük dudakların sarkık görünmesine neden olabilir.

3- Küçük dudaklar arasında büyüklük farkı

Dudaklar arasında boyut farkı oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Zaten çoğu insanda da birebir aynı boyda değildirler. Fakat bazen boyut farkı aşırı olunca insanı rahatsız edebilir. Hele bir de sarkma varsa sıkıntı görsellikten çok sık tahriş sonucu enfeksiyon problemine dönüşür. Doğum, kilo alıp verme bu durumu daha da belirginleştirir. Bazen tümör veya geçirilmiş enfeksiyonlar sonucunda da iç dudakların, olağandan daha büyük, daha geniş, daha kıvrımlı ve daha şekilsiz görünümü karşımıza çıkabilir.

İç genital dudaklarda büyüklük ve sarkma kimlerde olur?

 1. Tamamen genetik bir durum olabilir. Çoğunlukla böyledir. Kaza, travma, doğum yırtıkları sonucu da görülebilir.
 2. Zayıf kişilerde daha sıktır. Çünkü vulva dış dudakları zayıf kişilerde çok dolgun değildir. Bu yüzden iç dudaklar daha belirgin görünerek kadını labioplasti ameliyatına zorlayabilir.
 3. Ciddi miktarda kilo veren bayanlarda her yerde olduğu gibi genital bölgede de sarkma olabilir. Kilolu için derimiz esnek olduğu için yağların genişlemesinden dolayı yüzey olarak büyür. Zamanla bu durum deri esnekliğinin azalmasına sebep olabilir. Kilo verince, esnekliğini kaybetmiş deri buruşuk ve sarkık bir görüntü alır.
 4. Normal doğum sayısı fazla olan kadınlarda genital bölgedeki kas zayıflaması da buna yardımcı bir etken olabilir. Ayrıca doğum sırasında bu bölgede yaratılan travmalar, kesiler küçük dudağın yapısını bozabilir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Lokal anestezi ile 30 dakika içinde yapılabilen bir işlemdir. Ancak hassas kişilerde, yani lokal anestezi ile kendini rahat hissedemeyecek kişilerde genel anestezi uygulanabilir. Bu durumda labioplasti operasyonu mutlaka hastane ortamında yapılacağı için sabah olunan ameliyat sonrası akşama kadar hastanede kalmak gerekir. Daha uzun süreli bir yatış gerekmez. Ayrıca eriyen dikişler konulduğu için dikiş alımı gerekmez.
 2. İşlem döneminde adet olunmamalı. Çünkü sonuçta bir cerrahi işlem olduğu için enfeksiyona karşı tüm önlemlerin alınmış olması gerekir. Adet olunursa kanam yüzünden operasyon bölgesinin hijyeni tam korunamayabilir.
 3. Hastanede yatış gerektirmez. Labioplasti, genel anestezi ile bile yapılsa aynı gün hasta taburcu edilebilir.
 4. Dikişler 10 gün içinde kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterli olur. Zaten normal halde bile tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı sonrası buna daha fazla dikkat etmek gerekir.
 5. Duş aynı gün alınabilir. Küvette yatma 10 gün kadar yasaktır. Çünkü işlem bölgesinin akan suyla temizliği çok elzemdir. Ancak küvette uzun süre kalmak o bölgede aşırı bir nemlenmeye neden olacağı için enfeksiyon veya geç iyileşme gibi sakıncalar yaratabilir.
 6. Hamam, havuz 15 gün yasaktır. Aynı şekilde aşırı nemlenme ihtimali ve özellikle umuma açık hamam ve havuz gibi yerlerden enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.
 7. Labioplasti ameliyatında pek kanama riski yoktur. Ama pıhtılaşma sorunu olan bir hasta söz konusu ise bu risk ortaya çıkabilir. Doktorun bu konuyu iyi sorgulaması, hastanın da böyle bir şikayeti varsa bunu doktoruna söylemesi gerekir. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde, adet kanamasına benzer bir kanama normaldir. Ancak aşırı miktarda olan kanamalarda mutlaka operasyonu yapan doktora başvurulmalıdır.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası his kaybı olur mu ?

Çok sorulan bir soru. İşlem bölgesinde his kaybı olmaz. Eğer klitoris üzerindeki deriye işlem yapılırsa his değişikliği olabileceği için ben oraya dokunmamayı tercih ediyorum.

Not: Labioplasti ameliyatı bakirelere de yapılabilir. Çünkü kızlık zarı vajinanın içinde yer alırken, iç dudaklar vajinanın dış tarafındadır. Kızlık zarına bir zarar vermek söz konusu değildir. Labioplasti yapan bayan doktor arayanlar bana muayeneye geldiğinde detaylı bilgi veriyorum.
Labioplasti ameliyatı, vajinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Vajinoplasti hakkında detaylı bilgi için “Vajina daraltma” konulu makalemize bakabilirsiniz.

Labioplasti ile ilgili videomuz:

61 YORUMLAR

 1. Merhaba 18 yasindayim vajinamin ic dudaklrinda sarkma ve kararmalar var kucukken mastan oldu bence ameliyatla nasil bir sonuc elde ebelirm özellikle deri kismnda kararma ve sarkma var bu beni cok rahatsiz ediyor ameliyatla deri sarkintilarida duzelebilirmi fiyat ogrenebilirmiym?

  • Merhaba, aynı gün hem muayene hem operasyon olabilir. 1-2 hafta önceden ararsanız size tam uyabiliriz. 0 533 6921598 den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba, bende fiyat bilgisi almak istiyorum birde ameliyatlarinizi hsngi hastanede yapiyorsunuz, hastane yatisi ve toplam ameliyat ucreti ne kadar acaba? Tesekkurederim

 3. 18 yaşımi doldurmama 1 ay var ben bu durumu 1 senedir farkettim yaşın önemi var mi ameliyat için kendimi çok kötü hissediyorum herşey suphelenince google dan normal anormal genital bölge diye aratmamla başladı

  • Merhaba
   İşlem 30 dakika sürer. Normal hayatınıza devam edersiniz. 1-2 gün adet tarzında kanamanız olabilir. Ağrı pek fazla olmaz. Lokal anestezi altında fiyat … TL. Aşağıdaki numaralardan bana ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba Defne hanim, 2. Normal doğumumu 2 ay sonra yapacagim. Dogum ile labioplasti ameliyatı ayni anda yapılabilir mi? Ayrica EAH de bu islem yapılabiliyor mu. Çok teşekkür ederim.

 5. Merhaba defne hocam 4 yasindaki yigenim sert bir şekilde oyuncakla burnuma vurdu vurduğu bölgede kızarıklık oldu ve mercimek büyüklüğü kadar sislik oluştu bu geçici mi olur yoksa kalıcı mi olur şeklinde bozulma olurmu bu arada ameliyat olalı 7 ay oldu

 6. Merhaba defne hanım, Ben 20 yaşındayım 2 sene önce Labioplasti ameliyatı geçirdim 1 seneye kadar bir rahatsızlık duymuyordum fakat suan eskisi kadar rahatsız ediyor beni yine ameliyat olmak istiyorm ama tekrarlamasından korkuyorum az da olsa ağrılı bir süreç acaba iç dudaklarda tekrar sarkma olur mu ?

 7. Merhabalar, ben 20 yasindayim. Sol ic dudagim digerine gore daha buyuk ve sarkik. Bu dyrum beni oldukca rahatsiz ediyo dar pantalon giyemez oldum, ic camasiri bile rahatsiz eder oldu, serumdan cok korkuyorum, cok hassasizim ameliyatta cok agri aci oluyomu

  • İşlem 30 dakika sürer. Hastanede kalmanız gerekmez. Normal hayatınıza devam edersiniz. Genel anestezi altında … lokal anestezi altında … TL. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba Defne Hanım. Ben 17 yaşındayım ve 2 senedir beni aşırı rahatsız eden vajinamdaki sarkık beni psikolojik olarak da etkiliyor. Ameliyat fiyatı nedir? Yada sarkığın büyüklüğüne göre değişir mı?

  • Sanırım iç dudaklardaki sarkmadan bahsediyorsunuz. İşlem 30 dakika sürer. Hastanede kalmanız gerekmez. Normal hayatınıza devam edersiniz. Genel anestezi altında hastanede .. tl, lokal anestezi altında .. TL. Aşağıdaki numaralardan bana ulaşabilirsiniz.

 9. Merhaba defne hanım ben 22 yaşındayım. Daha önce labioplasti ameliyatı oldum fakat sonuç istediğim gibi olmadı tamamen düz olmasını isterim fakat doktorum öyle olursa haz alamayacağımı söyledi. Benim bahsettiğim şekilde olur mu tekrar ameliyat riskli mi?

 10. Merhaba benim dış dudaklarda sorunum var büyük ve giydiğim pantolonlarda sorun çıkarıyor zayıf biriyim ve 16 yaşındayım ileride bi düzelme olur mu yani doğal yöntemleri var mı çünkü bana yakışan bazı şeyleri giyemiyorum ve üzülüyorum bu konuda ne yapabilirim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, Merhaba, bu iç dudak-dış dudak kavramları birbirine karışıyor. En iyisi beni 05336921598 den arayın, görüşelim.

 11. Merhaba. 19 yaşındayım labioplasti ameliyatında hastanede kalma gibi bi durum olur mu, ayrıca benim sadece ic dudaklar degil, ic dudaklara nagli olarak klistoris üzerinde de sarkma var ameliyatta bu sarkma giderilecek mi?
  Teşekkürler.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, hastanede kalmanız gerekmez. Hatta genel anestezi istemezseniz hastanede yapmamız da gerekmez. Bahsettiğiniz bölgeyi de düzeltiyoruz. Bana 05336921598 den ulaşabilirsiniz.

 12. 22 yaşındayım ve küçüklüğümden beri labio minera diye adlandırılan vajina iç dudaklarında bir sarkma mevcut.
  önceleri sadece sol tarafta bir sarkma vardı şimdi iki taraflı hale geldi ve normalden çok fazla büyük durumdalar. görüntüsü beni çok rahatsız ediyor . labioplasti ameliyatı olmayı düşünüyorum. maliyeti ve nasıl yapıldığı konusunda beni bilgilendirirmisiniz . şimdiden teşekkür ediyorum .
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, labioplasti ameliyatı 45 dk sürer. Aynı gün evinize gidebilirsiniz. Hastanede veya muayenehanede yapabiliriz.

 13. Merhaba Defne hanım, ben 22 yasindayim ve çoktandır dert ettiğim İç dudak estetiği yaptirmak istiyorum, epey bir sarkma mevcut. tahriş oluyor. Bu işlemle ilgili bilgi ve fiyat alabilir miyim. Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, iç dudak sarkması durumunda tahriş nedeniyle enfeksiyon olabilir. Labioplasti ameliyatı ile düzeltilir. Yarım saat süren bir işlem. Hastane veya muayenehane de yapılabilir. Detaylar için beni 05336921598 den arayabilirsiniz.

 14. merhaba ben 19 yaşındayım, vajina iç dudak estetiği ameliyatı olmak istiyorum. labioplasti ameliyat hakkında bilgi ve fiyat verebilir misiniz? iç çamaşırıma sürtünerek beni rahatsız ediyor . teşekkürler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, iç dudak sarkmasının zaten en büyük sıkıntısı iç çamaşıra sürtünmesidir. Muayenehane veya hastanede yapabiliriz. Çok zor bir ameliyat değil. Lokal anestezi ile yapılabilir. Labioplasti fiyatı için beni 05336921598 den arayabilirsiniz.

 15. Merhaba
  Labioplasti ameliyatı fiyat aralığınız nedir ? ameliyatı nerede yapıyorsunuz, bayan ekip mümkünmü
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, bayan ekip mümkün. Hastanede veya muayenehanede yapabiliriz. Labioplasti fiyatları ona göre belirleniyor.

 16. Merhaba defne hanım, Genital bölge ameliyatı “iç dudakları küçültme” yapıyor musunuz? Bu ameliyat için kaç yaşında olmak lazım ve ameliyat herhangi bi hissizlik yaratıyor mu? Bu ameliyatın fiyatı ne kadar? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, Bahsettiğiniz ameliyata labioplasti ameliyatı diyoruz. 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Herhangi bir hissizliğe yol açmaz.

 17. Merhaba, labioplasti olmak istiyorum ama bazı endişelerim var. ameliyat sonrası kanama olurmu, şişlik olurmu, spor yapmaya ne zaman dönebilirim çünkü ben yoğun spor yapan birisiyim(tenis). masa başı işi yapıyorum bu ameliyat işimden kalmama sebep olurmu.teşekkürler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, labioplasti ameliyatı sonrası ilk gün ve ertesi gün adetin son günleriymiş gibi ufak sızıntı şeklinde kanama olabilir. Şişlikde 1-2 gün içinde geçer. Bunlar masa başı işinize ve günlük hayatınıza devam etmenize engel değildir. Spor ve cinsel hayata dikişler düştükten sonra yani ortalama 2 hafta sonra devam etmenizi öneririm.

 18. Merhaba Defne Hanım, labioplasti ameliyatı hakkında size bazı sorularım olacak: öncelikle labioplasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi istiyorum. İşime ne zaman geri dönebilirim? Ameliyatı lokal anestezi ile mi yoksa genel mi yapıyorsunuz? Teşekkürler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, labioplasti ameliyatından sonra hemen eve gidebilirsiniz. Çünkü ben genelde lokal anestezi ile yapıyorum. Ancak çok hassassanız genel yapılabilir. Ertesi gün işinize gidebilirsiniz. Labioplasti ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için beni arayabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here