Doğum Sonrası Meme Problemleri

52
49297

Doğum yapmış bayanlar göğüslerinizin durumu sizi üzüyorsa peki nasıl düzeltilebilir öğrenmek ister misiniz ?

Doğum ve emzirme meme hacminde değişikliklere sebep olduğundan, meme formu çoğunlukla kişiyi üzecek derecede bozulur. Gebelik esnasında memeler büyür, süt bezleri genişler. Ayrıca kilo alma neticesi meme derisi gevşer. Doğumdan sonra süt verme işi bitince, kilolar da verilince memeler sarkar veya içi boşalır.

Memelerinizden memnun değilseniz gelin bazı testler yapalım.

Şimdi bir cetvel alarak meme ucunuzun yerini belirleyin.

Memenizin göğüs kafesinize yapıştığı yeri belirleyin. Sarkma olmayan doğum yapmamış bayanlarda meme ucu 16 ile 19 cm arasındadır. Bu değer kişinin boyu, kilosu ve göğüs kafesi uzunluğu ve memenin göğüs kafesine yapışma yeri gibi değerlerden etkilenerek değişiklik gösterir. (Resim 1)

Küçük göğüslü hanımlarda büyüyen meme dokusu doğum sonrasında kişiyi çok mutlu ederken emzirme işleminim sonlandırılması ile hayal kırıklığı başlar. Meme dokusu memeden çok bir deri katlantısına dönüşür. Kilo alınsa da meme eski haline dönmez. Spor yapılsa da göğüs kası gelişse de bunun meme dokusuna faydası olmaz. Adeta meme dokusunun içi boşalmış gibidir. Memede minimal sarkma olur. Meme başı yeri 1 ya da 2 cm yer değiştirir. Resim 1 ile Resim 2’yi karşılaştırırsanız meme başının yerinin memenin göğüs kafesine yapışma yerine ne kadar yaklaştığını görürsünüz.

Bu tarz meme sarkmasında sadece uygun boyut ve şekilde meme protezinin takılmasıyla yapılan meme büyütme ameliyatıyla çok hoş sonuçlara ulaşılabilir. Ameliyat 1 saat sürer. İki gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir. (Resim 2)

Herkes yukarıdaki bayan kadar şanslı olmayabilir. Bazen meme dokusu o kadar sarkar ki memenin göğüse yapıştığı yer meme başının üzerinde kalır. Meme başı da genelde 21 cm ‘in altındadır. (Resim 3)

Bu durumda memenin azalan volümü meme protezi ile düzeltilip meme dokusunun da bunun üzerinde toplanması ve meme başınında yukarı transferi gerekir. Bu durumda meme başından aşağı doğru ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Memede şekil çok önemlidir. Dolgun ve dik memedeki ince çizgi dikkat çekmez. Ameliyat 2 saat sürer. 3 gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir.

Emzirme öncesi memesi oldukça dolgun olan kişilerde ise memede belirgin sarkma olur fakat meme dokusu el ile toplandığında memenin miktarı yeterlidir. Push up sütyenler ile mükemmel görünen meme, sütyen çıkarılınca tüm çekiciliğini kaybeder. Meme başı 23 cm’ in altındadır. Memenin göğüs kafesine yapışığı yer meme başının çok yukarısındadır. Resim4)

Bu tarz memelerde meme dokusu toplandığındaki meme hacmi kişiyi çoğunlukla tatmin doğum sonrası resim4eder. Memeye sadece toplama işlemi yapılması yeterlidir. Miktar yeterli gelmez ise kas altı ufak bir silikon konulup meme toplaması yapılarak daha dolgun memeler elde edilebilir.

Memesi büyük olan bayanlarda emzirme sonrası memede belirgin sarkma olur. Bu durum kişi tarafından meme büyümesi olarak değerlendirilir. Aslında olan şey memenin hacim azalmasından dokunun yer çekimi ile aşağı doğru yer değiştirmesidir. Meme başı genelde 25 cm’ in altındadır. Meme başı altındaki meme dokusunu görmek mümkün olmaz. Meme uçları adeta yere doğru bakar. (Resim 5)

doğum sonrası meme resim5Meme dokusuna meme küçültme ve toplama işlemi uygulanması ile eskisinden daha küçük ve dik göğüslere kavuşmak mümkün olur. Ameliyat seçilen tekniğe göre 2 ile 3 saat arasında sürer. 4 gün dinlenme ile normal hayata dönmek mümkündür. Bazı memelerde sarkma yukarıdaki görüntülerden farklı olarak memenin şeklini ileri derecede bozar şekilde olabilir. Bu durum genelde doğum, emzirme yanında kilo alıp verme problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde de benzer değerlendirmeler yapılarak ameliyat tekniği seçilir ve meme şekli güzelleştirilir.

Konuyla ilgili videomuzu izlemek isterseniz:

PAYLAŞ

52 YORUMLAR

 1. Merhaba. 2 çocuğumu 2 ser yıl emzirdim. 2. yi 1 ay önce memeden kestim. Zaten eskiden de çok küçük göğüslerim vardi iyice küçüldü. Resim 1 deki duruma benziyor. Biraz göbeğim de var beni rahatsız ediyor. O nedenle yağ enjeksiyonu yöntemi aklıma yatıyor.Ama bana uygun mu bilemiyorum. Silikon ve yağ enjeksiyonu için ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim.

 2. Merhaba 13 aylık bebegim var ve hala emziriyorum sol gogsum tamamen yok oldu göğüs kafesime yapıştı denebilir bebeğim sağ göğsümü emiyor sadece 43 kiloyum şuan öneriniz var mıdır yol gosterebilirmisiniz? Ayrıca fiyat bilgisi de verebilirseniz sevinirim

 3. Defne hanım Merhaba .
  Benim bebeğim tek memeden emdi o yüzden bi mememde ciddi oranda eşitsizlik var . Tahminimce iki beden fark olduğunu düşünüyorum. Bunu düzeltmek istiyorum nasıl yol izlemem gerekir ? Fiyat araliginiz nedir ? Teşekkürler..

 4. Mrb gobekde yag dokusu var benim ama goguzlerim oldukca kucuk ama sarkik degil yag dokusu icin nasil bir yol izlenir ve maliyeti kac tl dir suan 75 beden sutyen takiyorun

 5. merhaba 3 doğumdan sonra memede yağ dokusu yok, hemen hemen hiç meme yok ayrıca vücudun başka bölgelerinde de fazlalık yağ yok. yağ dokusu eklemek nasıl mümkün olur ve normal büyük olmayan bir memeye sahip olmak için fiyat alabilir miyim.

 6. Resim 2 için fiyat alabilirmiyim yerinizide öğrenebilirsem eğer sevinirim
  Resim 3 içinde fiyat alsam bide iz kalmadsn doğal duran başka bir yöntem varmıdır acaba

 7. İi geceler defne hanım ben daha önce sitenizde ücretsiz muayene yaptığınızı okumuştum şimdi de öyle mi? Muayene olmak ve fikr almak istiyorum. İkizlerim var bir aya kadar emzirmeye bırakacağım en uygun zaman dilimi nedir operasyon için

 8. merhaba bebeklerin 6 aylık hala emiyorlar fazla kilolarda duruyor. en erken ne zaman bu ameliyatı olabiliriz. ameliyatı olmadan önce ideal kiloya ulaşmış olmak gerekir mi bi r de ücretleri nedir

 9. Meraba benimde goguslerim den şikayetim var daha 2 hafta oldu Bebeğimi sutten kestim ve suan göğüslerim resim 4 deki gibi bunu toparlamak için ameliyat olmak istiyorum fiyat alabilirmiyim tahmini

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.