Doğum Sonrası Meme Problemleri

146
94439

Doğum yapmış bayanlar göğüslerinizin durumu sizi üzüyorsa peki nasıl düzeltilebilir öğrenmek ister misiniz ?

Doğum ve emzirme meme hacminde değişikliklere sebep olduğundan, meme formu çoğunlukla kişiyi üzecek derecede bozulur. Gebelik esnasında memeler büyür, süt bezleri genişler. Ayrıca kilo alma neticesi meme derisi gevşer. Doğumdan sonra süt verme işi bitince, kilolar da verilince memeler sarkar veya içi boşalır.

Memelerinizden memnun değilseniz gelin bazı testler yapalım.

Şimdi bir cetvel alarak meme ucunuzun yerini belirleyin.

Memenizin göğüs kafesinize yapıştığı yeri belirleyin. Sarkma olmayan doğum yapmamış bayanlarda meme ucu 16 ile 19 cm arasındadır. Bu değer kişinin boyu, kilosu ve göğüs kafesi uzunluğu ve memenin göğüs kafesine yapışma yeri gibi değerlerden etkilenerek değişiklik gösterir. (Resim 1)

Küçük göğüslü hanımlarda büyüyen meme dokusu doğum sonrasında kişiyi çok mutlu ederken emzirme işleminim sonlandırılması ile hayal kırıklığı başlar. Meme dokusu memeden çok bir deri katlantısına dönüşür. Kilo alınsa da meme eski haline dönmez. Spor yapılsa da göğüs kası gelişse de bunun meme dokusuna faydası olmaz. Adeta meme dokusunun içi boşalmış gibidir. Memede minimal sarkma olur. Meme başı yeri 1 ya da 2 cm yer değiştirir. Resim 1 ile Resim 2’yi karşılaştırırsanız meme başının yerinin memenin göğüs kafesine yapışma yerine ne kadar yaklaştığını görürsünüz.

Bu tarz meme sarkmasında sadece uygun boyut ve şekilde meme protezinin takılmasıyla yapılan meme büyütme ameliyatıyla çok hoş sonuçlara ulaşılabilir. Ameliyat 1 saat sürer. İki gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir. (Resim 2)

Herkes yukarıdaki bayan kadar şanslı olmayabilir. Bazen meme dokusu o kadar sarkar ki memenin göğüse yapıştığı yer meme başının üzerinde kalır. Meme başı da genelde 21 cm ‘in altındadır. (Resim 3)

Bu durumda memenin azalan volümü meme protezi ile düzeltilip meme dokusunun da bunun üzerinde toplanması ve meme başınında yukarı transferi gerekir. Bu durumda meme başından aşağı doğru ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Memede şekil çok önemlidir. Dolgun ve dik memedeki ince çizgi dikkat çekmez. Ameliyat 2 saat sürer. 3 gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir.

Emzirme öncesi memesi oldukça dolgun olan kişilerde ise memede belirgin sarkma olur fakat meme dokusu el ile toplandığında memenin miktarı yeterlidir. Push up sütyenler ile mükemmel görünen meme, sütyen çıkarılınca tüm çekiciliğini kaybeder. Meme başı 23 cm’ in altındadır. Memenin göğüs kafesine yapışığı yer meme başının çok yukarısındadır. Resim4)

Bu tarz memelerde meme dokusu toplandığındaki meme hacmi kişiyi çoğunlukla tatmin doğum sonrası resim4eder. Memeye sadece toplama işlemi yapılması yeterlidir. Miktar yeterli gelmez ise kas altı ufak bir silikon konulup meme toplaması yapılarak daha dolgun memeler elde edilebilir.

Memesi büyük olan bayanlarda emzirme sonrası memede belirgin sarkma olur. Bu durum kişi tarafından meme büyümesi olarak değerlendirilir. Aslında olan şey memenin hacim azalmasından dokunun yer çekimi ile aşağı doğru yer değiştirmesidir. Meme başı genelde 25 cm’ in altındadır. Meme başı altındaki meme dokusunu görmek mümkün olmaz. Meme uçları adeta yere doğru bakar. (Resim 5)

doğum sonrası meme resim5Meme dokusuna meme küçültme ve toplama işlemi uygulanması ile eskisinden daha küçük ve dik göğüslere kavuşmak mümkün olur. Ameliyat seçilen tekniğe göre 2 ile 3 saat arasında sürer. 4 gün dinlenme ile normal hayata dönmek mümkündür. Bazı memelerde sarkma yukarıdaki görüntülerden farklı olarak memenin şeklini ileri derecede bozar şekilde olabilir. Bu durum genelde doğum, emzirme yanında kilo alıp verme problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde de benzer değerlendirmeler yapılarak ameliyat tekniği seçilir ve meme şekli güzelleştirilir.

Konuyla ilgili videomuzu izlemek isterseniz:

PAYLAŞ

146 YORUMLAR

  1. Merhaba doğum öncesi 80 beden olan göğüslerim şuan 90 beden oldu emzirme sürecindeyim ama sağ göğsüm sol göğsümden daha büyük ve daha dağınık göğüs küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum ama süreç ne şekilde bilgi verebilirmisiniz ?

  2. Mrb defne hanım benim gögüslerimde son resim gibi 31 cm birisi 29 cm birisi orantısız ilk cocugum 6 aylık suan 2 aydır emzirmiyorum sutüm gelmedi fiyat alabilirmiyim ve 2, cocıgum oldugunda emzirebilirmiyim

  3. Merhaba, ben küçük göğüsleri olan biriydim ama iki çocuğu üst üste emzirip bırakma süreci bittikten sonra eskisinden de kötü hale geldi psikolojim bozuldu fiyatlar ve ameliyat içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

  4. Meraba defne hanım ben iki çocuk emzirdim ve durumum resim 3 teki gibi bununla ilgili fiyat bilgisi alabilirmiyim. Birde iyileşme sürecinin çok sıkıntılı olduğu söyleniyor bu da cesaretimi kırıyor lütfen bilgi alabilirmiyim.

  5. Merhaba benimde bir çocuğun var ve onu emzirdikten sonra göğüslerim çok küçük ve sarkık oldular bunun fiyatı için bilgi alabilirmiyim acaba operasyon fiyatı

  6. Merhaba Defne hanım benim göğüslerim resim 5 ten daha büyük ve daha sarkık göğüs çapım 50 cm şuan 8 aylık gebeyim neredeyse göbeğim kadar büyükler bu büyüme emzirme sırasında da devam eder mi ve göğüs küçültme ameliyatı sütten kestikten ne kadar sonra yapılır

    • Merhaba, memede büyüme emzirme sırasında da devam edebilir ama siz epey büyük olduğunu söylüyorsunuz. O yüzden belki de artık üst sınıra gelmiş olabilir. Sütü kestikten en az 3 ay sonra ameliyat olabilirsiniz.

  7. Merhabalar Defne Hanım, bebeğim 9 aylik sütüm yeni kesildi gögüs seklim görsellerden 5 ile uyumlu aynada kendime bakamaz hale geldim. Ne gibi bir işlem gerekir bilgi ve fiyat hakkinda fikir almak isterim. 2. Çocuğumda emzirme konusunda sorun yaşarmiyim yada bu işlemi 2. Çocuktan sonra yapmam daha mi doğru olacaktir. Dönüşlerinizi rica ederim.

  8. Merhaba. Resim 3 teki göğüsler benimkine çok yakin. 27 ay emzirmeden sonra sarkma oldu. Büyütme ve silikon fiyatlarını öğrenebilir miyim?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.