Meme Küçültme (Göğüs Küçültme)

 

meme göğüs küçültme estetik ameliyatı

 

Meme Küçültme Yöntemleri:

Büyük memeler kadınlarda çok önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri;

 • Boyun, sırt ve omuz ağrıları,
 • Memelerin karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve kokudan dolayı oluşan rahatsızlık,
 • Fizik aktiviteleri kısıtlaması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi,
 • Sütyen askısının omuzda yarattığı çukurumsu şekil bozukluğu

Meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmektedir. Kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme işlemi memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır.

Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatında amaç; hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir. Az iz kalması ve hastanın müdahale sonrasında emzirebilmesinin sağlanması arzu edilir ancak bu durumu tüm teknikler ile elde etmek mümkün değildir. Bunun için doktorunuzla detaylı konuşmanız gerekmektedir.

Meme küçültme ile ilgili video izle:

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Memenin büyüklüğü, meme başının memeye göre konumu (memedeki sarkma oranı), hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olma planı meme küçültme tekniğinin seçiminde etkili faktörlerdir. Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonun korunması bir yere mümkündür. Fakat aşırı büyük olan memelerde yeterli küçültme sağlayabilmek için emzirme fonksiyonu hastanın bilgisi dahilinde feda edilebilir. Aslında bu sorunun net cevabı yok. Risk olduğunun bilinmesinde yarar var.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında da diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalır. İzlerin şekli ve yerleşimi meme küçültmede kullanılan teknik ile değişmektedir.  Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başı halkası çevresinde kalan iz renk değişimi bölgesine rastladığından belli olmaz. Meme başı halkasından aşağı doğru inen ince bir iz kalır. Meme altındaki iz ise önden bakılınca görünmez. Memenin şekli memenin estetik görünümünde en önem arz eden unsurdur. Memenin yuvarlak ve meme başlarının kalkık görünmesi meme estetiğinde ulaşılmak istenen sonuçtur. Memenin şekli güzel olduğunda izlerde daha az görünür. Kaldı ki yeni meme küçültme ameliyat teknikleri ve kullanılan malzemelerin kalitesindeki artış izlerin daha az belirgin olmasına neden olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatı kanser gelişimine yol açmaz. Fakat ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar ve 40 yaş üzeri hastalarda ameliyat öncesi yapılan bazı tetkikler (mamografi, ultrason ) ile tanısı konmamış bir kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca ameliyat ile uzaklaştırılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilerek ameliyat öncesi gözden kaçan bir durum olup olmadığı da kontrol altına alınmalıdır. Göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma ihtimali de azalmaktadır. Amerika kaynaklı büyük sayıda hasta grupları üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu savı desteklemektedir.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşilir?

Meme küçültme ameliyatları sonrası hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Ameliyat bölgesinde biriken sıvıları uzaklaştıran drenler son zamanlarda pek kullanılmaz. Ancak çok büyük memelerde kullanılır. Bunlar çekilip, pansuman tamamlandıktan sonra sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu olur. Kontroller 1. ve 2. haftada yapılır. İkinci hafta dikişler alındıktan sonra iz tedavisine devam edilir. Göğüs büyütme estetik ameliyat sonrası 4. gün duş alınabilir. Genellikle ameliyattan sonra 1 hafta istirahat yeterlidir. Sporcu sütyeni kullanıldığı için hasta kendini güvende hisseder ve iş başı yapabilir.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 – 12 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Hastanın omuz genişliği, göğüs çevresi ölçüsü ve vücudunun genel ölçüleri estetik olarak hastanın vücudu ile orantılı meme elde etmede başvurulan kriterlerdir. Emzirme fonksiyonunun korunması elzem olan hastalarda (evlenmemiş, doğum yapmamış genç hastalar) meme belli ölçüde küçültülebilir. Doktorunuz muayene sırasında yapacağı ölçümleri değerlendirerek size memenizi ne kadar küçültebileceği hakkında bilgi verecektir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası evinize gittiğinizde en az 3 gün istirahat ediniz. Meme küçültme ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanız gerekecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanınız. Ameliyat sonrası pansumanlarınızı aksatmayınız. İyileşme devam ettiği için ameliyat sonrası en az 4 hafta kolunuzu zorlamayınız, ağırlık taşımayınız, itme çekme hareketlerinden sakınınız. 1 ay boyunca doktorunuzun size önerdiği sporcu sütyenini devamlı kullanmanız gereklidir. Bu sütyen hem ağrıyı azaltacak hem de memenin şekillenmesine yardımcı olacaktır.
Ameliyat sonrasında göğüs dokusu ödemli ve şiş olacaktır. Ödemler 3-4 hafta içinde hızla azalır. Son şeklini alması ise 6-12 ay sürebilir. Bu süre içinde zaman zaman yanma batma gibi hafif ağrı hissi olabilir normaldir.
Ameliyat sonrası eğer gerekiyorsa dikişler 12-15 günde alınır. Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Bir ay sonra hafif yürüyüş şeklinde spor yapılabilir.
Ağır yük kaldırmak, özellikle kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler, kontrolsüz hareketler sakıncalıdır. Göğüs kasının zorlanması durumunda göğüs içinde kanama olabilir, dikişlerde açılma olabilir.
Diğer önemli konu sigara konusudur. Ameliyat sonrası en az 1 ay sigara içmeyiniz. Sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de küçük damarları daraltarak ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlanmasını azaltarak doku beslenmesini bozar, hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir. Çıkarılan meme dokusu ile birlikte belli miktarda kan kaybı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde kan değerlerinin normal sınırlarda olması önemlidir.
Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
Meme küçültme ameliyatı süt kanallarını kesmeden yapılamaz. Mutlaka tümü olmasa da süt kanallarının bir kısmı çıkarılan meme dokusu ile birlikte kesilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonra emzirme problemi olabilir. Ancak bazı özel teknikler kullanılarak bu olasılık çok düşük oranlarda tutulabilir.
Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Meme küçültme ameliyatı ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
Çok büyük ve sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

Göğüs Küçültme Hakkında Herşey

Allah’ın lütfundan çok bir cezası haline gelen büyük memeler kadınlarımızı erken yaşlandırıyor. Düşünün basket toplarını gün boyu göğsünüzde taşıdığınızı. Her türlü fiziksel aktivite yorucu hale gelir. Koşmak işkence, spor işkence, yazın bikini giymek işkence. Hele sütyensiz yatmak bile imkansız olur. Gece uykuda dönerken ikide bir memeleri yüzünden uyanan hastam var. Aşırı terleme, meme altında pişik cabası. Çeken bilir derler ama ben de meme küçültme ameliyatı yaptığım hastalarımdan dolayı çok iyi biliyorum. Birçok uzman arkadaşım bana tedavi veya ameliyat ettikleri boyun fıtığı hastası gönderiyorlar. Sebebi büyük memelerin boyun fıtığına sebep olabilmesi. Çünkü boynu öne doğru sürekli zorluyorlar. Uzun dönemde bu durum boyun fıtığına neden oluyor.

Memeler kadınlar için kadınlık göstergelerinden biri, bence en dişisi. Kadının zerafetini tamamlıyor. Büyük memeler buna sahip olmayanlar için bir iç geçirme vesilesi olabiliyor. Aşırı büyük olduğu zaman ise bu durumdan çok uzakta. Bahsettiğimiz zerafet ortadan kalkarak hantal bir görüntü oluşuyor. Kadınlar dikkat çekmeyi sever. Meme büyütme ameliyatı olma nedenlerinin başında da bu dikkat çekme isteği yatar. Çok büyük memeli kadınlar gerçekten çok dikkat çeker. Ama bu aşırı boyutta olduğu için insanın gururunu okşayan değil rahatsız eden bir durumdur. Sokağa çıkmaktan çekinir hale gelen kadınlar var. Daracık sütyenlere memelerini tıkıştırıp, kendilerine oldukça bol gelen giysiler giyerek büyük memelerini saklamaya çalışıyorlar. Adeta memelerinden utanıyor gibidirler. Herşeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Görsel güzellik zaten yok bir de cefaları var;

 • Meme altı yaralar,pişikler
 • Sarkık meme uçları
 • Sırt ağrısı, boyun ağrısı
 • Sütyen bulma zorluğu
 • Omuzlarda erken yaşta çökme
 • Spor faaliyetlerine katılamama
 • Kıyafet bulma zorluğu, hatta gömlek giyme hayali
 • Büyük memeler yüzünden şişman görünme hali
 • Psikolojik çökkünlüğü saymak bile istemiyorum.

Her yaşta meme büyüklüğü şikayeti ile meme küçültmek için başvuran hastam var. Aslında meme büyüklüğü ergenlik çağından itibaren bu kadınların başına bela. Hele o yaşlarda birde yaşıtlarının şakalarına maruz kalmanın yarattığı travma ile kambur bir duruş geliştiren ve bunu ömür boyu bu şekilde yaşayan hastalarım var ki çok dramatik.

Evlilik ve gebelik öncesi başvurularda en sık şikayet görsellik ve spor faaliyetlerinde kısıtlanma. Memesi çok büyük kadınlar göğsünü gere gere spor yapamıyor,istediği kıyafeti giyemiyor. Hatta kilo alırım da memelerim daha da büyür korkusuyla yeme içmeden kesiliyorlar. Oysa kilo fazlalığı ile ilişkili meme büyüklüğü sanıldığı kadar çok değildir. Fazla kilo verilirse meme küçülmeyeceği gibi sarkacaktır da. Bu hastalarımda memeler çok büyük ise meme küçültme yaptırmak için gebelik ve emzirme sonrasını beklemelerini söylemek bana zor geliyor. Bu yükle onları gençlik yıllarında hareketsiz bırakmak ve vücutlarının 10 yıl daha yaşlı form almasına seyirci olmak bence acımasızca. Fakat memeler büyük ama çok rahatsız edici derecede değilse o zaman tabiki gebelik ve emzirme döneminin bitirilmesi beklemek daha sağlıklı olacaktır. İşte bu dönemde hastalarım ile birlikte karar alarak bu yola çıkıyoruz. Emzirememe endişesi ile bazı hastalar bu işlemi haklı olarak doğumlar sonrasına erteliyorlar. Tabiki meme küçültüldüğünde kullanılan tekniğe bağlı olarak süt verme fonksiyonu da azalır ya da süt vermek mümkün olmayabilir. Fakat kesin süt veremezsiniz diye de bir durum yoktur. Burada bir durumu açıklığa kavuşturmakta yarar var: meme başınız dümdüz ise veya ileri derecede içeri çökük ise o zaman zaten ameliyat olmasanız da süt veremezsiniz. Zaten büyük memede çok süt olacak diye bir garanti de yok. Bazen çok büyük memeler süt verme fonksiyonundan yoksun olabiliyor. Bu durumda kendi vücut sağlığınızı ön planda düşünerek meme küçültme ameliyatına karar verebilirsiniz. Allaha şükür içinde bulunduğumuz çağda yaşıyoruz. Çok merak ediyorum, eski çağlarda büyük memeli kadınlar meme küçültme veya büyük memeleri saklama amacıyla ne formüller üretiyorlardı. Sanırım bir takım kumaş veya deri parçalarıyla sıkıca sarıyorlardı.

Doğum yapma planları biten hastalar ise yıllardır bu yükü çektiklerinden tabiri caizse acil hasta misali bana başvuruyorlar. Tabi bazen maddi sebeplerle meme küçültme ameliyatını erteleyen de çok insan var. Bazıları da ameliyat korkusu ile yaşıyor ve operasyonu erteliyorlar. Maddi duruma bir şey diyemiyorum. Çünkü ülkemizin ekonomik düzeyi belli. Kişilerin de gelirleri ona göre. Ama artık günümüz tıp teknolojisinde ameliyatlar çok kolaylaştı. Öyle eskisi gibi basit bir ameliyatta bile günlerce hastanede yatmak yok. En ağır ameliyatlarda bile ertesi gün hastayı taburcu ediyoruz. Meme küçültme ameliyatı sonrası da ertesi gün hastamı evine gönderiyorum. Zaten ameliyat 2 saatte bitiyor. Fazla kilolu olmayan, yaşı genç olan hastaların çoğu ameliyatın akşamına taburcu olabiliyor. Ameliyat tekniklerinin pratikleşmesi ve kullanılan materyal ve ilaçların daha etkili hale gelmesi bu durumda ana etken. Dren dediğimiz ameliyat bölgesindeki sıvı ve kanı uzaklaştıran boruları bile kullanmayarak kişinin bir an önce serbest hale gelmesini sağlıyoruz. Memelerinin büyüklüğü ve sarkma oranına göre ameliyat tekniği tercih ediyorum. Ana amacım meme dokusunun vücuda orantılı olarak mümkün olduğu kadar küçültmek, memede yeterli dikleşmeyi sağlamak ve bunları yaparken kalan izlerin mümkün olduğunca ince olmasını sağlamaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapılıyor. Hasta ağrı, sızı hissetmiyor. Bir ay süreyle özel sporcu sütyeni giydiriyorum. 1 hafta sonra işine geri dönebiliyor. 1 ay kadar ağır işlerden ve ağır sporlardan uzak kalmasını tavsiye ediyorum. 6 aydan sonra küçültülmüş memeler kıvamını alır. C cup veya B cup hale getiriyorum. Kadın bedeni çoğunlukla bu ebatlardadır. Ameliyat öncesinde genellikle bu ölçü D cup, hatta DDD cup şeklindedir.

Bazı hastalarım meme küçültme ameliyatından sonra his kaybı yaşamaktan korkuyorlar. Gerçekten tam olarak haksız sayılmazlar. Çünkü meme başı dahil olmak üzere memenin bir çok yerinde kesi yapıyoruz. Meme dokusunun epey bir kısmını da çıkartıyoruz. Bu esnada ister istemez küçük sinirlerde kesi meydana geliyor. Sinirlerde kesi olunca ameliyat sonrası hislerde değişme meydana gelir. Ancak iyi haber şu ki bu his değişikliği çoğunlukla kalıcı değildir. Tam aynısı da olmasa yeterli miktarda duyu geri döner. Meme küçültme ameliyatından sonra altıncı ayda hisler yerli yerine oturmuş olur.

Dramatik bir şekilde bazı hastalarımızda kişinin duruş şekli göğüs küçültme ameliyatının hemen akabinde düzeliyor. Daha dik yani göğsünü gere gere yürüyorlar. Giyim tarzlarını değiştiriyorlar. Sanki kontrole başka birisi olarak  geliyorlar. Bir ameliyat ile kişinin hayatına dokunmuş oluyoruz. Öz güven artıyor. Fiziksel aktivite artıyor. Hatta iş olanakları bile artıyor.

Son olarak bu ameliyattan istediğiniz sonucu elde etmek istiyorsanız size bazı tavsiyelerim olacak;

 • Bu ameliyata mümkün olduğunca erken karar verin.
 • Kendinizi güvende hissettiğiniz doktor ile yola çıkın.
 • Ameliyat sonrası dönemde size söylenenleri harfiyen uygulayın.
 • Sigara içiyorsanız bunu mümkün olduğunca azaltın.
 • Beslenmenize ve vücut temizliğinize ameliyat sonrasında yeterli özeni gösterin.

Bazı hastalarım doğal yollarla göğüs küçültme yöntemi olup olmadığını sormaktadırlar. Forumlarda okuyorum. Sporla meme küçültme yapılabileceğini iddia edenler var. Sporun vücuda yararı tartışılmaz. Ancak meme dokusu kas içermez. Spor ise kasları çalıştırır. Yapılan egzersize bağlı olarak kasları inceltir veya kalınlaştırır. Meme dokusunda kas olmadığı için sporla meme küçültmek mümkün değildir. Çok spor yaparak zayıflanırsa bile memeler küçülmez. Tam tersine sarkar. Masaj önerenler var. Keyfini inkar edecek değilim ama memeyi küçültmez. Bazı krem, ot karışımları, içecekler tavsiye edilmiş. Arkadaşlar, bilip bilmediğiniz şeyleri içmeyin. Yine söylüyorum. Bayan plastik cerrah olarak diyorum ki meme küçültmek için ameliyattan başka çare yok.

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları muayene sonrası belirlenmektedir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ile ilgili bilgi için bizi arayın.

Konuyla ilgili videomuz:

230 YORUMLAR

 1. Defne hanım merhaba,ben 40 yaşındayımben evlenmeden önce meme küçültme ameliyatı yaptırmıştım daha sonra iki doğum yaptım ve yeniden 2010 yılında ikinci ameliyatımı oldum çünkü göğüslerim eski haline dönmüştü
  Şimdi ise yaklaşık iki senedir özellikle sol göğsümde hepbir ağrı oluyor(özellikle göğsün altına) bu yuzden gitmediğim doktor kalmadı(kardiyolog,cerrah,kadın doğum,iç hastalıkları) acaba bazen kalp krizi mi geçiriyorum diye panik oluyorum
  Doktorlardan bazilari meme kucultmeyle alakasi olabilir bazısıda psikolojik diyor ama bu olay benim hayatımı etkilemeye başladı
  Acaba geçirdiğim ameliyatla alakası var mıdır
  Şimdiden teşekkür ederim

 2. Slmlar Defne hanim 10 ay once ameliyatim gerceklesti o donem yasadigim enfeksiyon problemim oldu ikinci kez kesim dikildi simdi iki memebasimdada his kaybi var hic hissetmiyorum bu gecermi yada ne yapilmasi gerekli dr um normal oldugunu soyluyor ama ben tedirginim 10ayoldu

 3. Merhaba ben 43 yasinda 4 cocuk annesi bir bayanim. Kilom 105. Ğöğüslerim çok büyük. Sütyen olarak 90H giyiyorum. Göğüslerimi küçültüp aynı anda karın bölgesindeki yağları aldırmak istiyorum. Bu mümkünmüdür?

  • Merhaba, süt verme işi bittikten sonra 6 ay geçmiş olması iyi, memenizden hiç süt gelmiyorsa şimdi ameliyat olabilirsiniz.

 4. Merhaba ben Türkiye vatandaşı değilim Bulgaristan vatandaşiyim memelerimi kuculturmek istiyorum şuan 17yasindayim ve buna rağmen 85D sutyen kulaniyorum Bulgaristanda en büyük numara. Operasyon olabilirmiyim Türkiye vatandaşı olmasamda ve 18yaşimi doldurmasamda olur mu. Çok rahatsizim istedim iç bsy giyemiyorum ve belim, arkam, boyunum çok agriyor.

 5. Merhaba ben 23yaşındayım ve 95 sutyen takıyorum göğüslerim benim cok rahatsız ediyo omuzlarım geniş olmasına rağmen düşük yürüyen biriyim fiyat bilgisi verebilir misiniz yada siz e nasıl ulaşırım

 6. mrh defne hanım ğögüslerim sarkık ama ben sadece meme başından küçültme istiyorum.iz kalmasını istemiyom şuan 85 beden südyen takıyom.bazen 90 takıyom.malıyeti ne olur

  • Meme başından meme küçültme yeterince küçülmüş ve uygun şekilde bir memeye sahip olmak mümkün değil, bu yapılamaya çalışılırsa meme başındaki iz kötü olur. Tavsiye etmiyorum.

 7. Merhaba.26 yasindayim ve 2 ay sonra dugunum var.ama ben dugunden sonra goguslerimi kucultmek istiyorum.fakat anne olmadan yaptircagim icinde cok tedirginim acikcasi.boyun ve bel agrilarina sebep oluyor.ne yapmaliyim?

  • Göğüslerinizi aşırı büyük değilse doğumlar sonrasına erteleyin. Ama çok rahatsızsanız süt vermeme riskini alabilirsiniz, karar sizin.

 8. merhaba hocam göğüs küçültme amaliyatı olmak için devlet hastanesi plastik cerh. uzmanına başvurdum bana silikonla göüslerimin küçüleceğini söyledi bende silikon istemiyorum bunun başka bi yolu varmı göğüs kaslarımın olmamasından dolayı silikon önerdi 6 bin tl karşılığında bu işlemin olacağını söyledi bunu karşılayacak durumda değilim başka bir yolu varmıdır tesekürler

 9. Slm iyi günler defne hanım ben 29 30 yaşındayım 2 cocuk annesiyim ve goğüs küçültmek istiyorum 100 beden takıyorum 80 kg buyu 1 60 bunu ileride ne gibi bir sıkıntı yaşıya bilecem

  • Merhaba, göğüslerinizi istediğiniz boya küçültebilirim. Bir daha da eskisi kadar büyümez. Çoğunlukla bir sorun yaşanmaz. Detaylı bilgi için beni 0 533 6921598 den arayabilirsiniz.

 10. Merhaba ben yaklaşık 2 yıl önce ameliyat oldum 16 yaşındaydım göğüslerim gerçekten çok büyüktü ve şu an göğüslerim büyümeye devam ediyo eskiden yaşadığım sıkıntıları tekrar yaşamaya devam ediyorum ve fazlasıyla huzursuz oluyorum. Ameliyat olduktan sonra dren takılmadı ne zaman kontrole gitsem daha fazla büyümez dedi doktorum ama hızla büyümeye devam ediyor. Gelecek ay ameliyat olmak istiyorum bidaha büyüme olasılığı nedir ?

  • Yapılan ameliyat tekniğine göre büyüme oranı değişir. Siz bekar olduğunuz için süt verme fonksiyonunu olabildiğince korumak amacıyla daha korumacı davranılmıştır bence. Çok rahatsızsanız daha radikal bir küçültme yapılabilir.

 11. Merhaba
  Annem kucultme ameliyati oldu. Yaklaşık 2 haftadır 3 günde bir biriken kan doktor tarafından boşaltılıyor. Ve bu miktar yaklaşık 250 gr in uzerinde olabilir. Açıkçası pek bir bilgi bulamadım bu konuda.
  60 yaş 150 cm 75 kg eski bedeni 110 su anki bedeni 85-90 arası.teşekkür ederim.

 12. merhabalar doktor hanım ben 25 yasında bekarım .. meme küçültme operasyonu geçirmek istiyorum .. göğüslerim sırt agrısı yapacak kadar büyük değil ama beni psikolojik olarak rahatsız ediyor ..göğüslerim sarkık ve normalin üstünde ..plastik cerrahlarla görüştüm kararı bana bıraktılar ..ileri dönemde emzirme de sıkıntı yasamaktan korkuyorum bu operasyonu geçirirsem Doğum sonrası operasyon tekrarlama gibi bi şansım olabilir mi ..tesekkurler

  • Doğru söylemişler, karar sizin. Çünkü sırt ağrısı yapmadığına göre fiziki olarak şart değil ama psikolojiyi de küçümsememek lazım. Bunun derecesinizi siz bilebilirsiniz. Emzirememe riski var tabi. Doğum sonrası tekrar riski az. Çok fazla kilo alırsanız belki.

 13. merhabalar doktor hanım ben 22 yaşındaym 1.50 boyundaym 60 kg yum . göğüslerim 90 / 95 takıyorum büyük be rahatsz edici ancak ultrasyon çekildim mikrokist kümesi varmş küçültmelimiyim ölçülerim normalmi ? yardmcı olursanz sevnrm

  • Merhaba, göğüslerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa küçültebilirsiniz. Bu sizin kararınız. Her büyük göğüs küçültülecek diye bir kural yok.

 14. Merhaba ben 17 yasindayim goguslerim cok buyuk ve bu bende boyunve sirt agrisi yapiyor kendimi kotu hissediyorum kiyafetler oluyor fakat gogusten dolayi brlli olacak diye hep bir beden buyugunu aliyorum gomlek giymek benim icin hayal ayrica goguslerim duz fakat ileri derecede degil ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim

 15. Merhaba Defne hanım ben 20 yaşındayım 4 ay önce meme küçültme operasyonu geçirdim fakat göğüsümün kahverengi kısımının hemen altında yaralar açıldı doktorum sigara içtiğim için olduğunu söyledi 4 ay oldu yaralarım kapanıyor tekrar tekrar açılıyor iltihaplanma sonucu ufak bi yarık oluştu bunun için tekrar bi doktora başvurmalı mıyım yoksa pansumanıma devam mı etmeliyim

 16. 21 yaşında ve 115 kg mım göğüslerim çok büyük 3 kat giyiniyorum spor ve hareket edemiyorum boyun omuz ağrım var küçültme ameliyatı olabilirmiyim riskleri nelerdir?

  • Merhaba, memenizi istediğiniz kadar küçültebilirim. Bir daha da eskisi kadar büyümez. Çok önemli riskleri yok. Ayrıntılı bilgiyi internet sitemden alabilirsiniz ya da bana 0 533 6921598 den ulaşabilirsiniz.

 17. Doktor hanım merhaba annem 62 yasinda kilosu var 102 civarlarinda memeleri buyuk ve rahatsiz ediyo onu doktorlarda ameliyat olup kucultsun diyor ama seker hastasi risklimidir napmaliyiz ?

 18. Merhabalar defne hanım benim göğsumn icinde elime gelen cok buyuk ve yoğun dokular var göğsum neredeyse gobegimn uzerinde oturuyor ve sırt ağrisi yapiyor. Hic bisey giyemiyrm boynumun biraz altindan baslayip koltuka altima kadar. Boyu cok buyuk ve sisik bunun icin sizce hangi bolume gitmeliyim ve suan ikinci bebegime hamileyim

 19. Merhaba doktor hanım ben 20 yaşındayım 1 ay önce sağlık sorunlarından dolayı rapor çıkararak devlet hastanesinde göğüs küçültme ameliyatı oldum.Meme başı çevresinden aşağıdaki inen yöntem kullanıldı emzirebilme olasılığı nedir?Birde sol göğsümün altında katlanma şeklinde potluk oluştu bu potluk geçmezse deri fazlası çıkarılır mı?Sgk ikinci operasyonu karşılar mı fazla derinin çıkarılması nasıl gerçekleşir? Bilgilendirirseniz çoook sevinirim.
  Teşekkürler

 20. Defne hanim Merhaba
  Annem 50 yaşinda 1.50 boyunda ve 84 kilo. Göğüsleri çok ama çok büyük.artık kamburu çıkmak üzere. Ameliyat olmasını istiyoruz. Ama bir doktor kilosunun çok olduğunu bu yüzden ameliyatin riskli olabileceğini soledi. Ayrıca şeker hastaligida var annemde..sizce gerçekten riskli mi olur.
  Teşekkürler. ….

 21. mrb ben 8 ay önce iç sütyen tekniğiyle göğüs küçültme ve dikleştirme ameliyatı geçirdim 8 ay olmasına rağmen içinde sürekli şişlikler oluşup kayboluyor dr .sorduğumda ise sürekli normaldir diyip gönderiyor ben bu durumdan korkuyorum bazen çok sert oluyor bazen nohut gibi oluyor sizce normalmidir bu durum

 22. Merhaba Defne hocam ben 2,5 ay once meme kucultme ameliyati oldum her sey cok iyi gecti fakat sag ve sol gosumde simetri farki var sagdaki daha dolgun dokturuma sordugumda normal oldugun soyledi her seyin sagi buyuktur die. Sizce estetik ameliyat icin bu normalmi normal degilse ne yapabilirim nasil bir yol izlemem gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Defne hnm. Son kontrole gittigimde dr. Sag gosum icin liposaksin la duzeltirim biraz zaman gecsin dedi. Bu arada 3. ayım doldu sag gosum dolgun sol yumusak liposaksin cozum olurmu yoksa ameliyat mı? Yeniden ameliyat olursam yine ücret vermem gerekir mi? Kafamda deli sorular hocam!!!!! Simdiden tşk. Hocam
   Ayrica ameliyat veya liposaksin icin ne kadar beklemem gerekir?

 23. Merhabe defne hanim ben yurt disinda yasiyan 23 yasinda bir cocuk annesiyim. Kizimi emziriyorum ama 6 aya kadar emzirme islemini sonlandirmayi dusunuyorum. Goguslerim 34e beden giyorum dogum oncesi 34c iken. Ben emzirmeden ne kadar sonra ameliyat olabilirim? Bana arkadas cevrem bir dogum daha yap sonra ameliyati dusun diyorlar.. fakat ben suan dogumdan cok korktugum ocon dusunmuyorum. Ben zaman kaybi oldugunu dusunuyorum bu surecin. Sizce ne yapmaliyim? Bu yil ucaga atlayip 3 hafta icersinde ameliyati olmalimiyim? Ben 1.54cm boyunda ve 56 kiloyum suanda.

  • Süt verme işlemi bittikten sonra en az 3 ay geçmesi ve memenizden hiç süt gelmemesi gerekir. Eğer çok sıkıntınız yoksa doğum işlerini bitirip ameliyat olsanız daha iyi olur. Ama memeleriniz çok büyük ve taşıması boyun ağrısı vs yapıyorsa doğumdan önce de yaptırabilirsiniz, karar sizin.

 24. Benim çok fazla kislerim var .birde kitle ameliyatı oldum.sonuç temiz geldi. kucultmede sakinca olurmu.halk arasında bıçak değince iyi olmaz derler ya .tedirginim.

  • Memedeki kistler genelde meme küçültmeye engel olmaz ama ultrason raporunuzla beraber 0 212 2967878 den randevu alıp gelin bakalım. Ya da 0 533 6921598 den beni arayın görüşelim.

 25. Hocam merhaba ben bir ay once meme kucultme ameliyati oldum drenlerde cok kan gelmedi hersey yolundaydi ameliyat basarili gecdi sag gogsumde sislik indi sol gogsumde memenin kahverengi dokusunun disindan asagi dogru memeyi tamamen kaplamiycak sekilde morarma oldu ve sislik hala inmedi gogsumde sertlik var ikinci ameliyatmi gerekir yada baska bisimi var bu beni korkutuyor yardim ederseniz sevinirim

 26. Merhaba doktor hanım ben fiyatlari araştırdım .. milyar diyor fiyatları bu işte parası olan yapcak parası olamayan kendini hayatan soyutlayacak demekmi bizim gibi8 asgari ucretle çalışan insanlar nasıl bu kadar para bulub versin

 27. Doktor hanım merhaba ben de ameliyata karar verdim BUrsa da bir plastik cerrah ile görüştüm ama anlattıkları beni tedirgin etti eliyata gerek olduğunu fakat zor bir ameliyat olduğunu iyileşme sürecinin uzun olduğunu söyledi .Ameliyatı yazın yapabileceğini söyledi.Sizce yazın olmanın dezavantajları var midir Gerçekten iyileşme süreci uzun mu sürer ?Bir de yazın olursa denize girebilmek için ne kadar geçmesi gerekir.Şimdiden teşekkür ederim .Iyi çalışmalar

  • Meme küçültme ameliyatı için yaz-kış farketmez. Siz aşırı hassas biri değilseniz süreci rahat geçirirsiniz, benim için zor bir ameliyat değil. Çok sık yapıyorum. Detaylı bilgi için bana 0 533 6921598 den ulaşabilirsiniz.

SORU SOR