Zaman en çok yüzümüzün düşmanı. Her geçen günde yaşadıklarımız, güneşe, rüzgara, atmosferdeki zararlı kimyasallara maruz kalmamız, yüzümüzde geri dönüşü zor hasarlar bırakıyor. Bu hasarlardan tamamen kurtulmanın imkanı yok ama cilde uygun bakım ve küçük işlemler ile zamana bir ölçüde direnmek mümkün. Yüzün en çok dikkat çeken bölümü göz ve çevresi olduğu için, bu bölgedeki sorunlar ilk dikkat çeken problemler oluyor. Bu yazıda göz çevresinde sık gördüğümüz sorunları ve bunlara yapılacak işlemleri anlatacağım.

Göz çevresinde en çok karşılaştığımız sorunlar şunlar:

  1. Göz kapağı şişmesi
  2. Göz altı torbaları
  3. Orta yüz bölgesinde sarkma
  4. Göz altında kararma – morarma
  5. Üst göz kapağı sarkması
  6. Kaz ayakları
  7. Kaş düşüklüğü
  8. Göz kapağı düşmesi

Göz kapağı şişmesi

Üst göz kapağında şişme en çok alerji veya enfeksiyon nedeniyle olur. Arpacık diye adlandırılan bu enfeksiyonun tedavisi antibiyotikle yapılır. Birde özellikle böbrek hastalıklarında göz kapağı şişebilir. Bunların tedavisi için göz doktoru ve dahiliye uzmanlarına muayene olmanız gerekir. Bu tür bir rahatsızlık bulunamazsa o zaman estetik bir sorun var denebilir ve tedavisi estetik cerrahi yöntemlerle olur.

Göz altı torbaları

göz altındaki torbaların tedavisi alt göz kapağı ameliyatıdırGöz altlarındaki torbalar en çok yaşın ilerlemesi, alkol kullanımı, uykusuzluk ve yine bazı tıbbi rahatsızlıklar neticesi meydana gelir. Tıbbi rahatsızlıklar ekarte edildikten sonra göz altı torbalarının tedavisi alt göz kapağı ameliyatı ile olur. Buna halk arasında göz altı torbalarını aldırma ameliyatı da denir.

Orta yüz bölgesinde sarkma

Yüzde alın, ağız bölgesi ve çeneyi hariç tutarsak, gözler, yanaklar ve elmacık kemiğini içeren bölge, orta yüz bölgesidir. Bu bölgedeki sarkma ve doku kayıpları gözlerin içeri çökerek solgun görünmesine neden olur. Özellikle tüm yüz germe gerekmeyen 40-50 yaş arası kişilerde orta yüz germe ameliyatı ile göz yeniden aydınlatılır.

Göz altında kararma – morarma

Çoğu kez yapısal olan bu sorun, bazen alkol kullanımı, aşırı yorgunluk ve uygusuzluk, zayıflama gibi durumlar sonucunda ortaya çıkar. Kişiyi sağlıksız ve yorgun gösterdiği için mutsuz eder. Çözüm olarak ışık dolgu ilk tercihtir. Alan geniş ve morarma fazla ise yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Üst göz kapağı sarkması

Yaşlanmaya bağlı olarak üst göz kapağında meydana gelen sarkma sadece bir görsel sorun değil, aynı zamanda fonksiyonel olarak da tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü gözün üzerine doğru sarkan göz kapağı görme alanını daraltır. Yorgunluk ve uykusuzluk durumlarında şikayetler daha da artar. Tedavisi yaş genç ise bir süre botoks ile kaşı ve üst göz kapağını kaldırmak olabilir ama 40’lı yaşlardan itibaren mutlaka üst göz kapağı ameliyatı ile tedavi edilmelidir. Üst göz kapağı estetiği ameliyatına blefaroplasti denir.

Kaz ayakları

Göz kenarlarında oluşan çizgilenme ve kırışıklara kaz ayağı denir. Çünkü gözden şakaklara doğru ilerleyen çizgiler, açıları genişleyerek uzandıkları için kaz ayaklarına benzetilmiştir. Derisi esnek olan ve çok mimik yapan kişilerde daha fazla görülür. Tedavisi botoks uygulamasıdır. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa çizgilerin kalıcılığı o kadar gecikir.

Kaş düşüklüğü

Çoğunlukjla yapısal olan kaş düşüklüğü yaş ilerledikçe artar ve kişiyi rahatsız etmeye başlar. Hatta göz üzerine kapakların ve kaş derisinin sarkmasıyla görme alanını daraltır. İlk tercih edilecek tedavi botoks ile kaşın yukarıya kaldırılmasıdır. Yaş ilerleyipte botoks yetmemeye başlayınca kaş kaldırma ameliyatı gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü

Yaşa bağlı göz kapağı sarkmasından farklı olarak, göz kapağının motor sinirinin çalışmaması ya da az çalışmasına bağlı ortaya çıkan, çoğunlukla tek taraflı olarak gözlemlediğimiz rahatsızlıktır. Sinir çalışmayınca göz kapağı, kası kapağı yeterli kaldıramaz ve bu rahatsızlığa pitozis denir. Tedavisi, az çalışan kasın ameliyatla kısaltılmasıdır.

Sonuç olarak; göz etrafındaki estetik sorunları özetlemiş olduk. Bu sorunları tek tek veya kombine işlemlerle düzeltmek mümkün. Böylece sağlıklı yaş almak, yaşının iyisi ve bakımlısı görünümüne kavuşmak mümkün olur.

14 YORUMLAR

  1. Merhaba, 20 yaşındayım, gözlerimin altı hem çökük hem de mor(esmer olduğum için siyah) halkalı. Uzunca bir süredir araştırıyorum, ışık dolgusu, yağ enjeksiyonu ya da daha etkili ve kalıcı bir çözüm olacaksa alt göz kapağı blefaroplastisine başvurmayı düşünüyorum, tabi ki muayeneden sonra netleşecektir. Işık dolgusu ile ilgili çekincelerim var çukur için bir nebze çözüm olabildiğine ama lekelerin geçmediğine dair yorumlar okuduğumdan dolayı. Durumumla ilgili görüşünüzü ve ilgili operasyonlara dair ücret bilgilerini öğrenebilir miyim sizden rica etsem? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  2. Göz altı torbalarının alınması, kaş düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğünün giderilmesi operasyonu aynı anda yapılabilir mi, ücreti nedir

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.