saç ekimi plastik cerrah

 

Türkiye’de yapılan en sık estetik cerrahi girişim saç ekimi. Günümüzde hangi özel hastaneye girseniz bir saç ekimi reklamı ve kampanyasıyla karşılaşıyorsunuz. Saç ekimi gerçekten başarılı bir işlem. Kafa derisinin kanlanması bol olduğundan, saç ektirmek isteyen hastaların çoğunluğu genç olduğundan ve genel anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğundan sorun yaşanma olasılığı da az. 2000 yılından sonra FUE dediğimiz tekniğin de yaygınlaşması ile önüne geçilmez bir pazar oluşmuş durumda. FUE tekniğinde saçlar daha hızlı alınabiliyor. Alınan yerde iz kalmıyor. Daha fazla saç alma imkanı oluyor.
Plastik ve Estetik Cerrahi çok geniş ilgilenim alanı olan bir dal. Bu nedenle diğer işlemler zamanımızın çoğunu almakta. Fakat daha önceki yazılarımda belirtiğim gibi yüz bir bütündür. Saç da onun süsüdür. Bu nedenle her ne kadar uzun bir işlem olsa da, ekip gerektirse de bu işlemin sağlıklı şekilde yapılmasında mutlaka rol almalıyız. Saç çizgisinin belirlenmesi, arka bölgedeki alınan saçların görsel sıkıntıya yol açmamasını sağlamak bizim görevimiz.

Saç ekimi aslında saç ekimi değil, saç transferi işlemidir. Ense üzerindeki dökülmeyen saçların arasından çalınan saçlar eksik olan ön ve üst bölgeye transfer edilir. Arkadaki bankanın miktarı önemlidir. İhtiyaç olan saç ile bankadaki saç miktarı uyumlu ise sonuçlar çok müthiş olur. Uyumsuzluk durumda da en doğal görünecek şekilde saç çizgisi belirlenir. Bu devrede eksik yapıları yerine koymada en deneyimli branş olan biz plastik cerrahların görüş açısı önem kazanır.

Saç ekimi üç etaptan oluşur:

 1. Ense üzeri derinin uyuşturulması ve özel bir motor sistemi ile saçların tek tek toplanması:
  Ortalama 1 ile 3 saat sürer. (Kök sayısı, kafanın büyüklüğü ve ihtiyaç olan kök sayısına bağlı olarak.)
 2. Ön saç çizgisinin belirlenmesi o bölgenin uyuşturulması saç yönüne uygun deliklerin açılması:
  Ortalama 30 – 45 dakika sürer. (Delik açılan bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak.)
 3. Alınan saçların deliklere yerleştirilmesi:
  Ortalama 2 ile 4 saat sürer. (Ekimi yapan kişi sayısı, ekilecek kök sayısına bağlı olarak.)

Saç ekiminde önemli bulduğumuz noktalar:

 1. Saç ekim yaşı
  Tercihim saç dökülme hızının yavaşlamaya başladığı 30 yaşa yakın yaşta ilk ekimin yapılmasıdır. Çünkü 30 yaşından önce saçlar dökülmeye devam eder. İstisna durumlar olabilir tabiki. Daha genç yaşta ön tarafta fazla bir açılma olmuş ve kişi bundan çok rahatsızlık duyarsa, 30 yaşından sonra yeni bir ekim daha gerekeceği kişiye hatırlatılarak ekim yapılabilir.
 2. Saç çizgisi
  Alın yapısı, kişinin yaşı dikkate alınarak yapılmalı. Sonuçta doğallık benim için çok önemli. Zaten hemen herkes ekim olduğu belli olmasın istiyor. Hep söyledikleri şey “çim adam olmayayım”
 3. Saçlı alana ekim yapılacak ise oradaki saçların kıvamı kontrol edilmeli. İncelmiş saçlar dökülecektir onlar yokmuş gibi gibi ekim yapılabilir. Sağlıklı saçlar korunmalıdır. Sağlıklı saçlara temas eden ekimler onların kaybedilmesine sebep olacaktır.
 4. Saç ekim sonrası eğitim çok önemlidir.
  Özellikle ilk 3 gün ile ilgili hastanın yapması ya da yapmaması gerekenleri tam olarak uygulaması önemlidir. Yoksa bütün emekler ve hastanın ödediği para boşa gider.
 5. Sigara, sigara!
  Ne yazık ki bir çok kişinin vazgeçemediği bir alışkanlık . Ekim sonrası ilk hafta mutlaka kesilmeli. Gerçekten ekim sonrası saçların tutmasını çok etkiliyor.
 6. Önceki ekimlerin hikayesi
  Daha önceden kişi saç ekimi yaptırmışsa bu bilinmelidir. Sonucun başarısı ve sorunlar varsa iyi değerlendirilmeli. Gereken önlemler alınmaya çalışılmalı.

Sonuç olarak; saç ekimi gibi çok başarılı sonuçları olan ama dikkat edilmezse hüsranla sonuçlanabilecek bir işlemi mutlaka yetkin kişilere yaptırmalısınız. Ekibin başında mutlaka plastik cerrah olmalıdır.

PAYLAŞ

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.