1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 10 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

82 YORUMLAR

 1. Meraba goguslerim sarkik ve buyuk protez olmasini istemiyorum bir de bu emzirme durumunh biraz daha detaylandirabilir misiniz emzirme konusunda riskleri var mi? Bir de fiyat istiyorum

 2. Merhaba, hafif sarkma durumunda protez olmadan dikleştirmek mümkün değil mi? Eğer değilse protez elle hissedilir mi? Ücret hakkında da bilgi almak isterim.

 3. Merhabalar defne hanım… Profosyonel sporcular için yapılacak gögüs büyütme ameliyatı sonrası nasıl bir iyileşme süreci olur? Dövüş sporlarıyla ilgilenen biri ne kadar süre bir ara verip normal temposuna dönebilir? Ağır antremanlar yapan birine operasyon yapılmasında sakınca var mıdır? Teşekkürler..

  • Memeye büyütme işlemi yapıldıktan sonra 1 ay kesinlikle darbe ve zorlama olmaması gerekiyor. Yani 1 ay spor yasak. 1 aydan sonra da spora yavaş yavaş başlarsınız. Ancak 6 ay darbe almamalısınız. Protez yeri kas zarı altı ya da meme altı tercih edilmeli. Boyut olarak büyük silikon tercih edilmemeli ve yuvarlak silikon daha güvenli olur.

 4. Merhaba 42 yaşındayım mart 2016 da meme CA ameliyatı oldum 35 seans radyoterapi gördüm bu tür durumlarda dikleştirme yapılabiliyormu ,sakıncası varmıdır böyle bir operasyonun maliyeti hakkında bilgilendirme yağabiliyormusunuz

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 5. Merhaba defne hanım ben başka bir şehirde yaşıyorum henüz bir uzman görüşü almış değilim fakat kesinlikle göğüs ve karın estetiği olmak istiyorum ve tercihen bir bayan cerrah ile yaptırmanın daha rahat olacağını düşünüyorum o yüzden sizden fiyat ve iyileşme süreci hakkında bilgi almak istiyorum

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat için sizi yada fotonuzu görmem gerek, başka şehirde olduğunuz için 0 533 6921598 den beni arayın, foto gönderirsiniz, yaş, boy ve kilo da bildirin.

 6. Merhaba 2 hafta önce göğüs diklestirme ve silikon ameliyatu oldum ama hala sol göğsümde dikiş aralarindan sızıntı geliyor kanli doktorum normal diyor ama korkuyorum gercekten normalmi

 7. Hocam merhaba 21 yaşındayım emzirmeyi bırakalı 3ay oldu emzirme döneminden sonra göğüslerimde deformasyon ve sarkma oluştu boyutundan memnunum yalnız göğüslerim sıkılığını kaybetti protez ve dikleştirme operasyonu yeterli olur mu?

  • Merhaba, meme dikleştirme ve silikon ile memelerinizi istediğiniz dolgunluk ve dikliğe getirebilirim. Fiyat … TL detaylı bilgi için beni 0 533 6921598 den arayabilirsiniz.

 8. Merhaba İzmir’de yaşıyorum 2 çocuk annesiyim hamilelikte aldığım fazla kilolar ve emzirme süreci memelerimde sarkmaya neden oldu göğüslerim biraz büyük( toparlayıcı sütyen 85c) ana bedenime göre küçültmek yerine dikleştiemek daha iyi olabilir diye düşünüyorum . Memeyi avucumda yukarı kaldırıp deriyi topladığımda güzel duruyo. Ama izler beni korkutuyor 5-6 senedir bu ameliyatı olmak aklımda ama maddi manevi cesaret edemedim sizinle görüşmek istiyorum

 9. Merhabalar ben 36 yaşındayım. 2 çocuğum var. Boyum 1.74 cm kilo 68. Meme büyütme ve karın germe ameliyatını aynı anda yaptırmak istiyorum. Fiyatı hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler

  • Merhaba, meme büyütme ve karın germe bir arada yapılabilir. Meme büyütme fiyatları damla silikon için … TL yuvarlak silikon için … TL memenizde sarkma varsa meme toplama da yapılacağı için … TL. Karın germe ise … TL. Detaylı bilgi için beni 0 533 6921598 den arayabilir ya da 0 212 2967878 den randevu alarak görüşmeye gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 10. küçük göğüslere dikleştirme ameliyatının silikon koyarak yapıldığını okudum acaba silikonsuz yapılması ve sadece sarkmanın toparlanarak biraz dikleştirilmesi mümkünmü

  • Merhaba, eğer elinizle topladığınızda memelerinizin büyüklüğü size yetiyorsa silikon koymadan toparlamak mümkün. Başka bir yol, eğer vücudunuzda yeterli yağ varsa toparlamadan sonra yağ enjeksiyonu ile bir miktar dolgunlaştırma da yapılabilir. Bunlar olmazsa silikon şart. 0 533 6921598 den beni arayın detaylı görüşelim.

 11. Merhaba. Ben 28 yaşındayım. 25 kilo verdiğim için memelerim söndü diye tabir edebileceğim şekilde sarktı. Şimdi dikleştirme ameliyatı olmak istiyorum. Fakat ilerde anne olmak istersem emzirme yüzünden tekrar sarkma olacak. Bu durumda 2. bir operasyon zararlı mıdır? Yoksa estetik yaptırmak için anne olana kadar bu şekilde sarkık göğüslü mü kalacağım?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 den beni arayın, durumu tam değerlendirip size en doğru bilgiyi vereyim.

 12. Merhabalar, Ben meme dikleştirme yada meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. 28 yaşındayım. Ergenliğimden beri büyükleridi zaten ama çok hızlı kilo alıp verdiğim için memelerim sarktı.Lokal anestezi ile bu ameliyat mümkünmü
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, meme dikleştirme ameliyatı lokal anestezi ile yapılmaz, mutlaka genel anestezi gerekir.

 13. Defne Hanım sizden meme dikleştirmeyle ilgili bilgi alma k isterim. Mememde asimetri, sarkma var ayrıca çok sönükler içleri boşaldı. 35 yaşındayım, 165 boy, 54 kiloyum, göğüs ölçüm 94 cm. Sol göğsüm sağ göğsüme göre daha büyük. Cinsel ve sosyal hayatım özellikle kıyafetler konusunda berbat. Bu durumdan kurtulmak istiyorum. Spor yapan bir insanım, ayrıca ameliyat sonrası bebek yaparsam yeniden sarkarmı
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, bu sorularınıza cevap vermek için meme dokusu miktarınızı görmem gerekiyor. Eğer küçük olan memenizin elinizle topladığınızdaki miktarı size yeterli geliyorsa bu memeye meme dikleştirme diğer memeye de küçültme ve dikleştirme yapılarak birbirine yakın görünüm elde edilebilir. Ancak meme dokunuzu yeterli bulmuyorsanız o zaman meme altı yada kas altına konulacak uygun ölçüde yuvarlak bir silikon ile memenizin daha dolgun bir görünüm kazandırılarak dikleştirilme yapılması mümkündür. Doğum yaptıktan sonra meme dokunuzda oluşan volüm değişiklikleri kısmen de olsa memenizde bir miktar sarkmaya neden olur.

 14. doğum sonrası göğsümde sarkma oluştu
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, görüşmelerim ücretsiz. İstanbuldaysanız görüşmeye gelin 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz. İstanbul dışındaysanız 05336921598 e whatsappdan resim gönderin bakayım.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here