1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 32 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,13.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

1028 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Kilo kaybından dolayı oluşan gögüs sarkmalarım var deri üzerinde yırtıklar da var bu beni aşırı rahatsız edıyor gögüs sarkmaları için dikleştirme toparlama ameliyatı fiyat bilgisi alabilir miyim

 2. Merhaba normal boyutlarda bir gögüs yapım var fakat sarkma oluştu 2 cocuk sonrası . Ben de yapılması gerekenle alakalı bilgi ve fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

 3. Mrb. Benim iki göğsümde birden sarkma var. Cok kilo vermekten kaynaklı sarkma derecesi anlattığınıza göre azdan fazla orta veya cok seviyede. Protez demişsiniz ama herhangi bir protez konulmadan kaldırma işlemi yapılamıyor mu sadece deriyi kaldırmak gibi? Bi de fiyat bilgisi alabilir miyim? Teşekkürler

 4. Merhaba Defne Hanım,
  31 yaşındayım ve göğüslerim ailevi genlerden nasibini almış. Kilo alma vermeye bağlı meme etrafında çatlaklarla birlikte sarkma var. Meme başı 5 cm olması gerektiği yerden aşağıda. Çok daha sarktığı için kilo vermeye de korkuyorum. Yaklaşık 15 kilo fazlam var. Zayıflayıp yaptırmak istiyorum. Ayrıca meme hacminden memnunum, evlenmedim fakat çocuk emzirme konusunda sanırım görmeden cevap vermezsiniz. Ortalama bir fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

 5. 2 aylik bir kizim var dogumdan sonra sarkmalarim olustu sadece diklestirme fiyatini ve 2 yil sonrasinda tekar cocuk emzirme durumunda sarkma olup olmayacagini ogrenebilir miyim

 6. Kolay gelsin biri d cup biri c cup olan hafif sarkik memeler b cup yapilip diklestirilebilir mi bunun icin oncesinde kilo verilirse ameliyat daha mi iyi etkilenir bir de ortalma bir fiyat alabilir miyim

 7. Merhaba,
  Iletisim kismindan email ile detayli bilgi ile sormustum fakat buradan da kisaca ileteyim.
  Diklestirme/Toparlama icin prosedurun tahmini zaman araligi ve fiyatini ogrenebilirsem cok sevinirim.

  Bir de sunu ekleyeyim, alinmasi gereken dikislerden eriyen dikislerle kacinmak mumkun mudur?
  Tesekkurler!

 8. merhaba, ben 25 yaşındayım. 4 yaşında bir kızım var. Bekarken de göğüslerim sarkıktı ama emzirirken tamamen şekli bozuldu. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Gögüslerim birbirine çok yakın olduğu için arasında hep mantar oluşuyor, koku yapıyor. Sürekli pudra ve nemlendirici krem kullanıyorum. İkinci çocuğu en az 1 yıl içinde düşünmüyorum.

  Bu ameliyatı olduktan sonra 2. çocuğu doğurduğumda emzirme döneminde sarkma olur mu tekrar?

  Bir de fiyat rica edebilir miyim?

 9. Merhaba Defne hanım, bende tübüler meme deformitesi vardı 10 yıl önce ameliyat oldum silikon takıldı ikisine farklı boyutlarda deformite olan tarafta yine sarkma oldu.Devlet hastanesi doktoru bir fiyat vermedi ama toparlama ameliyatı ile olur dedi toparlama ve dikleştirme aynı şey mi mümkünse ücret bilgisi alabilir miyim?

 10. Merhaba benim göğüslerin sarkık sadece toparlanmanı istiyorum dikleştirme olacak. Büyütme veya küçültme istemiyorum ama sarkıklar az değil. Genel bi fiyat alabilirmiyim

 11. Merhaba ,
  Sadece yağ enjeksiyonu ve silikon uygulaması mıdır meme büyütmedeki yöntemiz. Su bazlı asit uygulaması var mıdır sizde. Bir de bu işlem bütçeyi çok zorlayan bi işlem midir. Kullanım süresi nedir?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.