1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 13 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

373 YORUMLAR

 1. Merhabalar 31 yaşında iki çocuk annesiyim emzirdiğini için goguslerimde sarkma oldu t bu durum beni rahatsız ediyor ameliyat fiyatlarini öğrenebilirmiyim

 2. Merhabalar, 33 yasında 57 kiloda bir bayanım emzirme ve kilo verme sonucu göğüslerim çok sarktı. Sadece dikleştirme toparlama ameliyatı olmak istiyorum fiyat alabilir miyim?

 3. Merhabalar 24 yaşındayım bir yaşında çocuğum var hızlı kilo alıp vermekten emzirmekten göğüslerimin hem içi boşaldı hemde sarktı ameliyat için fiyat alabilir miyim

 4. Merhaba Defne hanım, yaşım 38,3 çocuk emzirdiğim ve hamilelıklerimde aşırı kilo alıp doğum sırasında hızlı verdiğim için göğüslerimde aşırı sarkma oluştu, bedenim 75/D olmasına rağmen sırf sarkma ve koltuk altına yayılma olduğu için sadece toparlayıcı özellikli, içi boş sütyenler kullanabiliyorum, bana ne tür ameliyat önerirsiniz ve fiyat bilgisi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 5. 1.5 yasinda bir kizim var goguslerim hep sarkık ti anneminde ole fakat bu emztme esnasinda dahada kötü oldular meme ucu be derk sanki ameliyat için fiyat alabilirmiyim

 6. 48 yaşındayım 1 çocuk annesiyim zaman içerisinde emzirme vb. Nedenlerle sarkan göğsümü dikleştirmek istiyorum İzmir dışındayım bana Maliyeti ne olur..? Teşekkürler

 7. Merhaba, 27 yaşındayım. Sürekli kilo alıp verdiğim için goguslerimde sarkma oldu. Ama yakin zamanda evleneceğim. Ameliyat sonrası emzirme konusunda tatmin edici birşey yazmamissiniz, ben bunu öğrenmek istiyorum ve önemsiyorum. Ameliyat bunu etkiler mi yada etkileme yüzdesi nedir? Birde fiyat alabilirsem sevinirim. Teşekkürler.

 8. Merhaba Defne hanım 22 yaşındayım aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı gögüslerimde sarkıklık oluştu deri’den ibaret kaldı gögüslerim. Fiyat nedir ? bilgi alabilirmiyim

 9. Merhaba , 44 yaşındayım Doğum sonrası ve aşırı kilo ve yine kilo vermem dolayısıyla kötü bir sarkma söz konusu . Fiyat ve küçülterek dikleştirme hakkknda bilgi alabilirmiyim. Teşekkürler.

 10. Merhaba yaş 30 göğüs dikleştirme ameliyati düşünüyorum.ne kadar süre hastanede kalıp kaç gün sonra ise dönüş yaparız?ve ücret bilgisi lutfen

 11. Merhaba ben 1 ay önce meme diklestirme ameliyatı oldum biraz kuculecekti zannedersem kucultulmemis yani benim beklentim bu degildi biraz daha küçülurmu yoksa böyle kalirmi memnun değilim bidaha olmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 12. Merhaba 2 cocugum var ve hala emziriyorum 5 6 ay sonra sütten kesecegim .diklestirme istiyorum gogulerim boyut olarak kucuk deil ama ust taraflari dolgun durmasi icin silikonda istiyorum. Hem diklestirme hem sikikon icin fiyat rica edecegim.tesekkurler.

 13. Merhabalar.
  33 yasinda emziren bir anneyim. Sutyen kullanmamak ve asiri kilo vermek sonucunda memelerim oldukca sarkti.
  Sadece deri ve sut bezlerinden olusuyormus gibi gorunuyorlar. Icleri tamamen bosaldi.
  Bebegim 17 aylik ve yaklasik 1 yil daha emzirip daha sonrasinda diklestirme ve uygun bir olcude buyutme yapmak istiyorum.
  Ortalama bir fiyat alabilir miyim rica etsem?
  Saglikli gunler dilerim.

 14. Sadece dikleştirme ameliyatı için fiyat alabilir miyim? boyutta sıkıntı yok ama sarkma var 22 yaşındayım sanırım ergenlik döneminde sütyen kullanmamamdan dolayı böyle bir problem yaşadım, mesajınızı bekliyorum.

 15. Sadece dikleştirme ameliyatı için fiyat alabilir miyim? 26 yaşındayım sanırım ergenlik döneminde sütyen kullanmamamdan dolayı böyle bir problem yaşadım, mesajınızı bekliyorum.

 16. Merhaba, 52 yasindayim. Yasimdan ve 2 dogumdan dolayi goguslerim cok sarkti. Gogus altindan ucuna kadar olctugumde 6.5 cm civari. Diklestirme ameliyati icin iyi bir adaymiyim yoksa yapilmasi artik mumkun degil mi? Fiyat asagi yukari nedir? Simdiden cok tesekkur ederim

 17. Merhaba ben 20 yasindaym.Çocukluğumda hızlı kilo verdigm için goguslerim sarkti.Ameliyat olmayı düşünüyorum ama ücretleri bilmiyorum yardımcı olrmsnz

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.