Kilo Problemi

Hareket azlığı ve hazır gıdalarla beslenme günümüzde obez insan sayısını giderek arttırmaktadır. Kilo verme ve sağlıklı beslenme sektörü de bu nedenle oldukça gelişti. Dergilerde, gazetelerde ve en çok da TV programlarında her gün bu konu ilgili yazılar ve röportajlara rastlamak mümkün. Hayat kolaylaştı. Bu çok güzel fakat bu kolaylıklar bizi tembel hale getirmemeli. Gerçi aşırı kilo alımının çevresel faktörler yanında ailesel kalıtım ile de alakası az değildir. Anneannemi hatırlıyorum da   “Ömrüm rejim yapmakla geçti” derdi hep. Nur içinde yatsın maşallah balık etinden daha etliceydi. Ablasına, abisine, annesine bakarsanız, onlar anneannemden de kiloluydular. Yeşilliklerin ve zeytinyağının çok tüketildiği İzmir’den çıkmalarına rağmen hepsinin kilosu oldukça yerindeydi doğrusu.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri obezite (aşırı kilo fazlalığı). Obezite kendi başına bile ciddi bir sağlık sorunu.  Sebebiyet verdiği ikincil rahatsızlıklar saymakla bitmez. Fakat şu anda anlatmak istediğim konu bu dertten iradesi ile kilo vererek kurtulmayı başaran, çok takdir ettiğim eski obezler.  Bu önemli başarıyı göstermek insana ne kadar çok mutluluk verse de bir süre sonra vücudun birçok bölgesinde meydana gelen sarkmalar kişinin kendine aynada soyunuk olarak bakmasına engel olur. Hele bir de yaş 20 ile 50 arasındaysa bunu kabullenmek oldukça güçtür.

Vücudun ve yüzün yaşı kişinin yaşından önde gibidir. Yüz bölgesinden başlayarak meydana gelen değişiklikler ve bunları düzeltmeye yönelik yaklaşımlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Zayıf görünümlü yüzler

Kilo veren kişilerin yüz derisinde bollaşma oluşur. Bu özellikle gülme çizgilerinin, mimik çizgilerinin derinleşmesi ile kendini gösterir. Alt çenesi geride olan ya da yüz kemik çatısı çok narin olan kişilerde çene altı bölgede torbalanma olabilir. Yağlı deri yapısına sahip olanlarda sarkmalar daha belirgindir. Göz  altında halkalanma da orta yüz sarkmasının göstergesidir.  Kişinin sürekli uykusuz ve yorgun görünmesine sebebiyet verir. Yüzün genelinde doku kaybı mevcut ise birinci seçenek yağ enjeksiyonu olmalı. Yağ enjeksiyonu ile yüzün dolgunluğu sağlıklı bir şekilde arttırılabilir. Yüzün bazı bölgelerine lokalize doku kayıplarında ise hyalüronik asit içeren çeşitli kalınlıktaki dolgular kullanılabilir. Göz  altı bölgesi için özel geliştirilen göz altı ışık dolgusu, gülme çizgileri için daha derin plana uygulanan dolgular ile yüzdeki yorgunluk izlerini silmek mümkündür.  Çene altında sarkması belirgin olanlarda bazen yüze uygulanan yağ enjeksiyonu ile büyük oranda düzelme sağlanır. Çene geride ise çene önüne uygulanan implant ya da dolgular ile yüz profilindeki sıkıntı düzeltilebilir. Bazen yaş daha ileri ise bu işlemler yetersiz kalabilir. O zaman yüz ve boyun germe ameliyatı ile sorunlar aşılabilir.

Yukarıdan aşağı doğru devam edersek ikinci olarak kollardaki sorunlardan bahsetmemiz uygun olur. Problem genelde dirsek üstü bölgededir. Genetik olarak kol kısmı daha kalın olan ve deri elastikiyeti iyi olan kişilere uygulanan özel bir liposuction yöntemi ile hem kol inceltilebilir hem de biraz toparlanma sağlanır. Üst koldaki sarkma aşırı ise o zaman kol germe yapılması gerekir. Böylelikle bolluk yapan deriden kurtulunur. Bu işlem sonucu kolun arkada az görünen bir yerinde ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Sonuçta fonksiyon ve görünümde elde edilen ilerlemeye karşın oluşan ince iz kimseyi rahatsız etmez.
Göğüslerdeki problemler erkeklerde memelerin belirgin olması şeklindedir. Bu duruma jinekomasti diyoruz. Jinekomastinin düzeltilmesi işlemi de memenin yağ ve meme dokusu ihtivası ve derideki elastikiyet kaybı oranına bağlıdır. Sadece yağ dokusundan oluşan jinekomastilerde liposuction işlemi tek başına yeterli olurken meme dokusu da belirgin olanlarda liposuction işlemine meme dokusunun cerrahi olarak alınması işlemi de eklenir. Eğer deride çok sarkma varsa o zaman meme dokusunun derisi ile beraber çıkarılması gerekir. O zaman tam düz bir göğüs yapısı elde edilir.

Kadınlarda meme dokusunun miktarı ve hastanın meme büyüklüğü ile ilgili beklentisi ameliyat seçeneklerinin belirlenmesini sağlar. Meme dokusu çok yetersiz ise uygun ölçüde silikon ile meme büyütülür ve deri fazlalığı belirgin ise beraberinde toplama da yapılır. Meme dokusu yeterli ise sadece toplama işlemi uygulanır.

Karın bölgesinde çoğunlukla ilk seçenek karın germe işlemidir. Bazen bel ve mide üzeri bölgeden yağ alımı işlemi de beraberinde yapılması gerekebilir. Bazen sadece alt karın bölümünde sıkıntı vardır o zaman mini karın germe işlemi uygulanır. Karın germe işleminde genital bölgedeki aşağı doğru olan yer değiştirme düzeltilmiş olunur. Genital bölge temizliğindeki sıkıntılar böylelikle giderilmiş olur. Ender de olsa doğum yapmamış bayanlarda özel bir liposuction yöntemi ile deride toparlanma sağlanabilir. Sonrasında karın kaslarını geliştirmek amacıyla yapılan karın egzersizleri ile sonuç daha da iyi hale getirilir.

Kanımca fonksiyonel açıdan en sıkıntılı sarkma kasık bölgesinde olandır. Yürüdükçe sürtünen deriler kişiyi çok rahatsız eder. Buradan ya sadece deri alınması ya da yağ ve deri alınması işlemi yapılması gerekir. Kalan iz sadece külot çizgisindedir. Bazen de sarkma oranına göre aşağı doğru uzanan bacak iç kısmında kalan bir iz olur. Kişiye sağlanan hürriyet yanında bence bu çizgi kabul edilebilir.

Bölgelerine göre yapılan işlemleri özetledikten sonra tüm işlemlerin kişinin yaşı, sağlık problemleri olup olmaması ve kan değerleri dikkate alınarak birden fazla işlemin bir arada yapılabilir olduğunu belirtmek isterim. Bu durum kişiye zaman kazanma avantajı sağlar. Böylece kısa sürede birden fazla sıkıntısından tek ameliyat ile kurtulur.

Kilo verme sonrası

Kilo vermeye karar verme bence kilo vermenin yarısıdır. Ciddi azim gerektiren bir iş. Bunu başarabilenleri gerçekten çok takdir ediyorum. Ne yazık ki 10 kilo üstünde kilo verenlerde kilo vermekle iş bitmiyor. Her ne kadar spor yapılarak da verilse, deri kalitesi ne kadar iyi olsa da oluşan deri bollukları da insanı kilo kadar rahatsız ediyor. “Kilo verdik istediğimizi giyeriz.” desek de bu sefer bu deri katları bizi kısıtlıyor. İşte burada devreye plastik cerrahlar giriyor.

Kilo verenlerde yapılan estetik girişimleri sıralarsak;

 1. Yüze yağ enjeksiyonu
 2. Yüz – boyun germe
 3. Kol germe
 4. Meme dikleştirme, dolgunlaştırma
 5. Karın germe
 6. Bel germe
 7. Popo kaldırma, dolgunlaştırma
 8. Bacak germe

Yüz Estetiği

Kilo verme sadece vücudu etkilemez. Yüz bölgesinde de daha çok ileri yaşlardaki kişilerde gözlemlediğimiz bir takım değişikliklere yol açar. En rahatsız edici olanı boyun bölgesindeki sarkmadır. Özellikle çenesi geride olan kişilerde gıdı bölgesindeki sarkma daha belirgindir. Gülme çizgilerinde derinleşme ve yanaklarda çökme de sıklıkla rahatsızlık yaratan durumlardır. Boyundaki sarkma oranı çok değil ise uygun ölçüde yapılan yağ enjeksiyonları ile yüzün sağlıklı ve yaşa uygun bir görünüme kavuşturulması mümkün olur. Bu şekilde yapılan yüz estetiği işlemi 30 dakika içinde biter. Üstelik hastanede yatış gerektirmez. Boyun bölgesinde sarkma daha belirgin ise o zaman yağ enjeksiyonu işlemine bir de boyun germe işleminin eklenmesi gerekebilir. Bazı hastalarda geride olan çenenin implant ile belirginleştirilmesi ile boyun germe işlemine ihtiyaç azalabilir.

Kol Estetiği

Kollardaki sarkma özellikle yaz aylarında çok rahatsız edici hale gelir. Yaşı genç olan hastalarda yaş ile uyumsuz kol görüntüsü ve kıyafet seçiminde kısıtlanma baş şikayetleri oluşturur. Spor yapılsa da bu sarkma çoğunlukla toparlanamaz. Kol estetiği ile aynı bir terzi işi gibi bolluk yaratan deri balık şeklinde çıkartılır. Kolun arkasında kalacak ince dikine bir çizgi şeklinde iz kalacak şekilde kol şekillendirilmiş olur. Bu işlem 1 saatte tamamlanabilir. Tek başına yapıldığında hastanede yatış gerektirmez.

Meme Estetiği

Kilo vermeden sonra memelerdeki problem kişiden kişiye çok değişkendir. Çoğunlukla meme de ileri derecede sarkma ve hacim kaybı vardır. Memenin vücuda uygun hale getirilmesi için yapılacak işlem kalan hacime göre tasarlanır. Bu nedenle bizzat doktor muayenesi önemlidir. İleri derecede hacim kaybında meme protezi ile büyütme ve toplama işlemi yapılması gerekir. Elle meme toparlandığında oluşan meme miktarı kişiye yeterli geliyorsa sadece meme toplama işlemi yapılabilir. Genetik olarak meme yapısı büyük olan kişilerde, kilo kaybı sonucu memede oluşan hacim kaybına rağmen meme hastaya hala büyük geliyor olabilir. Bu durumda meme küçültme yapılarak toparlanır. Ameliyat süresi 2 ile 3 saat kadardır. 1 gece hastanede kalınması yeterlidir.

Karın Estetiği

Kilo veren kişilerin ilk etapta en çok karın bölgesindeki sarkmadan rahatsız olduklarını ve buna yönelik işlemlere öncelikli olarak başvurduklarını söylersek hiç de yalan olmaz. Yaşı genç, doğum yapmamış bayanlar ve düzenli spor yapmayan erkeklerde karındaki yumuşama uygun ölçüde titizlikle yapılan liposuction işlemi ile büyük oranda düzeltilebilir. Bu hasta grubu dışında kalan bariz sarkma olan hastalarda mini ya da tam karın germe işlemi yapılması gerekir. İşlem 2 saat sürer. Bir gece hastanede kalınarak ertesi gün öğleden sonra taburcu olmak mümkündür.

Kilo verilirken sadece karından kilo vermiyoruz. Sırt bölgesinden de kilo veriliyor. Özellikle bayanlarda bu durum belde yağlanma ve popoda sarkma ve hacim kaybı ile kendini gösterir. Yine bu durumda yapılan cerrahi işlemler kişilerin vücut yapılarına göre değişkendir. Burada plastik cerrahın estetik görüşü de ciddi önem taşır. Bazı hastalara aynı karın germe gibi sırt germe yapılırken bazılarına belden yağ alınması, popoya yağ enjeksiyonu yapılması veya popo protezi konulması tercih edilebilir. Bu işlemler de 2 ile 3 saat arası sürer. Hastane de bir gece yatış gerektirir.

Bacak Estetiği

Bacak arasındaki sarkmalarda son derece rahatsız edicidir. Etek giymek bir hayal olur. Pantolon ile rahat edilse de bu da görüntü bakımından sıkıntılıdır. Uyluk iç kısmı vücudun en sarkan bölgelerindendir. Normal kilodaki kişilerde bile 40 yaş sonrası sarkmaya çok meyillidir. Sarkma oranına bağlı olarak germe işlemi uygulanır. Bazen külot çizgisinde kalacak iz yeterliyken bazen de bacak arka iç tarafına doğru uzanan bir iz bırakılması gerekebilir. Bence rahatlık ve kıyafet özgürlüğüne kavuşmak için buna değer. İşlem 3 saat sürer. Bir gece hastanede kalınması yeterlidir.

Kombine Estetik

Yukarıda kısaca anlattığım işlemlerin bir kaç tanesi bir arada yapılabilir. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve bütçesi ameliyat kombinasyonu sayısını belirler. Tüm işlemlerde ilk amaç bir an önce en kısa süre  hastane yatışı ile kişilerin günlük hayata döndürülmesidir. Çoğu işlem sonrası bir ay süre ile korse kullanımı ve 1 aydan sonra da masaj ile lenf drenajının arttırılması iyileşme sürecini hızlandırır. 1.5 ay sonra kişinin yaş ve vücut yapısına uygun spor aktivitelerinin de başlatılması kas gücünü arttırmasıyla ameliyatın olumlu etkilerini daha da arttırır.

13 YORUMLAR

 1. Merhabalar Hocam,
  ben 27 yasindayim yeni evliyim ve cocugum yok henüz. En yüksek kilom 170kg’di. Subat 2018’de 164 kiloyla tüp mide ameliyati oldum. Aralik 2019da 107kg’la omega loop mide ameliyati oldum. Suanda 88 kiloyum. Hala kilo vermeye calisiyorum. Karnimda asiri derecede deri sarkmasi var. Bunun disinda kollarimda, gögüslerimde, sirtimda, bacaklarimda, popomda, genital bölgemde ve gidigimda sarkmalar var.
  1. Bunlari acaba nasil kombine edip ameliyat olabilirim?
  2. Kac ameliyata paylastirilir bunlarin hepsi?
  3. Kac kilo olmam lazim ameliyat olmak icin?
  4. Fiyat acaba nekadar olabilir?
  Zaten cocuk yaptiktaktan sonra öneriyorsunuz yani vaktim var daha.

 2. Defne hanım bende de sadece karın bölgemde biraz sarkma var oda oturunca belirgin olarak çıkıyor.2 çocuk annesiyim.mini karın germe olmak istiyorum bütçe ne kadardan başlar acaba.

 3. Merhaba defne hanim ben 31 yadinda ve sezeryan dogumla 4 cocugum oldu cok kiloluydum diyetisyene gittim ve baya kilo verdim ama karin göğüs ve basenlerde rahatsiz edici sarkmalar oldu cidden psikolojik olarak inanilmaz cokuntudeyim bu durum benim evliligimide cok etkilor tamamen sorun bende kendime olan oz guvenim bitmis durumda evliligimin bitmesini istemiyorum ama maddi gucum yok estetiğe lutfen yardim edin lutfen boyum 1.59 kilom 67
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, estetik işlemler özel işlemlerdir. Birikiminizi yapın sonra muayeneye gelin.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.