1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 19 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,16.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yüz Germe

yuz gerdirmeYüz germe ameliyatı ne zaman gerekir?                 

Estetikte cerrahi dışı işlemler oldukça yaygınlaştı. Botoks, dolgu, radiofrekans ve lazer enerjisi ile çalışan cihazlar bir çok merkezde insanların hizmetinde. Bu yöntemlerin başarısıyla 50’li yaşlara dek idare etmek mümkün. Hatta bazı yüz tiplerinde belki daha da uzun süre bu işlemleri aralıklı dönemlerde yaparak daha genç görünebilirz. Fakat 50 yaş sonrası çoğu kişinin yüzünde belirgin diğer işlemler ile çözülemeyecek sakmalar oluşmaya başlar. Bu aşamada yüz germe yapılması elzem hale gelir. Özellikle çene çizgisinin ve boyun bölgesindeki derideki düzensizlikler, kulak önündeki deri kıvrımları oldukça rahatsız edicidir.

Yüz gerdirme ameliyatında ne yapıyoruz?

Yüz bir bütündür. Bu benim için bir slogan gibi. Hiçbir zaman tek bölgeyi değerlendirmem. Tüm yüz bir arada uyumlu olduğunda göze hoş görünür. Yüz gerdirme ameliyatı sırasında yaptığımız işlemi basitçe tarif edersek; yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması yapılır. Ayrıca 60’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde sarkma oluşur. Yine yüz germe ameliyatı sırasında boyun kası da bir iç korse giymişcesine toplanabilir. Sarkan deri uygun ölçüde uzaklaştırılabilir. Kilosu fazla olan hastalarda boyundan yağ alınması da gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan aspirin, E vitamini benzeri ilaçlar , bitki çayı kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germede yara iyileşmesini oldukça geciktirir.Sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta önce kesilmelidir.  Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması ameliyat sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından yarar sağlar.

Yüz gerdirme ameliyatının ayrıntıları

dolgu,botoks,yüz germe

Kulak üzeri saçlı deriden başlayıp kulak önünden aşağı uzayarak kulak arkasından kulak arkası saçlı deriye dek devam cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yüz kaslarını içeren yumuşak doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılır.  Böylelikle şakak, yanak ve çene bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerin derinliği azalır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yüz gerdirme esnasında göz kapağı estetiği ve boyun germe de yapılabilir.  Bu nedenle ameliyat süresi 4 ile 7 saat arasında değişebilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası belirgin iz kalır mı?

Genellikle kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri ile oluşacak izler en aza indirilir. İz en üst ve en alt kısmı saçlı deri arasında olduğundan görünmez. Kulak çevresindeki iz de kulak yüz birleşme hattında olduğunda pek belli olmaz. Eğer aşağıda anlatılan komplikasyonlar (Kanama, enfeksiyon, sıklıkla sigara kullananlarda görülen deri kayıpları) gelişirse yara iyileşmesi gecikeceğinden tedavi gerektiren izler kalabilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan 1 gün sonra kulak arkasından alandaki sıvıların toplanmasını önlemek üzere konulan dren alınır. Ameliyat sonrası buz uygulaması iyileşme sürecini hızlandırır. Ameliyatı 2. günü taburcu olunur. Taburcu olurken giymek üzere bir güneş gözlüğü getirilebilir. 1 haftada yüz ve göz kapaklarındaki dikişler alınır. 10. günde saç içindeki metal dikişler alınır. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir. Yüzde yaklaşık birkaç hafta içinde düzelen bir hissizlik olması normaldir. Makyaj yaparken, saçlarınızı tararken kibar hareketler kullanın. En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmalı, birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Güneş koruyucu kremlerin 6 aya dek düzenli olarak kullanılması gerekir. Şişlik ve morluklar 3 haftada ortadan kalkar. Genellikle 2. haftada işe dönüş yapılabilir.

Yüz germe ameliyatı etkinliğini arttırmak için başka neler yapılabilir?

 • Göz çevresi ve alına yapılacak Botox ile bakışlar canlandırılabilir.
 • Ameliyattan 3 hafta sonra başlayacak 4-6 seanslık kimyasal peeling ve yüz mezoterapisi ile yüz derisi canlandırılabilir.
 • Ağız çevresi ve dudaklara yapılan dolgu işlemi ile ağız çevresi çizgiler azaltılabilir.

Mini yüz germe nedir?

Yapılan cerrahi kesi eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa buna mini yüz germe ameliyatı diyoruz. Bu ameliyatın avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmaktır. Bu girişim 40 ile 50 yaş arası çene bölgesinde deri bolluğu fazla olamayan hastalarda tercih edilir. Ama artık endoskopik orta yüz cerrahi ameliyatları ile bu işleme olan gereksinim de azalmıştır.

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Kanama: Ameliyatı bölgeye enekte ettiğimiz özel ilaçlar ile kanamasız ortamda yaptığımızdan genellikle ameliyat sonrası kanama riskimiz de az oluyor. Ayrıca bu bölgeye yerleştirdiğimiz ince dren de bu riski azaltıyor. Ancak hipertensiyonu olan hastalarda az da olsa bu risk söz konusudur. Deri altı biriken kan kolaylıkla uzaklaştırılabilir.  Deri altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle tansiyonunun  kontrollü olması ve kanamayı arttıran aspirin benzeri ilaçların 1 hafta önceden bırakılması çok önemlidir.
 • Enfeksiyon: Yüz çok iyi kanlanan bir bölgedir. Bu nedenle enfeksiyon riski çok azdır. Ameliyat önce ve sonrasında uyguladığımız koruyucu antibiyoterapi ile bu risk daha da aza indirilmiş olur. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, ek antibiyotik tedavisi ve pansuman gerekebilir.
 • Kötü iz kalması: Genetik özellikler, enfeksiyon ya da sigara kullananlarda rastladığımız deri kayıpları nedeniyle izler oluşabilir. Bu izler için ek tedaviler gerekebilir.
 • Sinir hasarı: Yüz germe operasyonu sırasında motor ve duyu sinirleri hasar görebilir. Yüz germe operasyonu sonrasında yüz hareketlerinde zayıflık veya kayıp olabilir. Sinir hasarı, yüzdeki hareketlerde ve duyuda, geçici veya kalıcı kayba neden olabilir. Bu tip hasarlar zamanla iyileşebilir. Yüzün, boynun ve kulak bölgesinin duyu sinirlerinin hasarı geçici veya kalıcı uyuşukluğa neden olabilir. Ağrılı sinir çok nadirdir.
 • Saç kaybı: Yüz germe estetiği sırasında derinin yukarı çekildiği bölgelerde saç kaybı olabilir. Bunun olup olmayacağı önceden bilinemez.
 • 6 Uzun süreli etkiler: Yaşlılık, kilo alımı veya kaybı, güneşte kalma ve diğer bazı şartların sonucu olarak, yüzde bunları izleyen değişikler olabilir. Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, ya da yüzün ve boynun gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Yüz germe ameliyatının sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

Tekrar yüz germe ameliyatı olmam gerekir mi?

Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik sürekli kalıcı değildir. Yüz deriniz yaşlanmaya devam edecektir. 5 -10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edersiniz.

Yüz germe ameliyatı fiyatları

Yüz gerdirme ameliyatı fiyatları ve yüz estetiği ile ilgili detaylı bilgi için bizi arayın.

273 YORUMLAR

 1. Merhaba 43 yaşındayım ve özellikle göz altlarımda ve dudak kenarlarında belirgin çizgilerim var. Yanaklarda sarkmalar da başladı. Orta yüz germe ameliyatı olmak istiyorum. Sürekli dolgu ve botoxla uğraşmak istemiyorum. Bu konuda bir fiyat bilgilendirmesi yapabilir misiniz?

 2. Selamlar..
  Orta yüz germe ameliyatı için fiyat rica edebilir miyim? Kendimi madden hazırlayıp size gelmek istiyorum. yaşım 36 ve genetik durumdan olduğunu düşündüğüm bu erken cilt sarkmaları beni çok mutsuz ediyor. Şimdiden teşekkür ederim..

 3. Merhaba 38 yasindayim örümcek ağı estetigi ile ilgili birşeyler inceledim yapıyorsanız fiyat ve bilgi alabilirmiyim . Yapmıyorsanız yuz germe ortalma fiyat teşekürler

 4. Merhaba kaş kaldırma ve iki kaş arasındaki çizgim de yukarı kaldırılınca geçiyor üç ayrı minik yerden kaldırma işlemi yapılabiliyor mu? Yaşım 35 Teşekkürler

 5. Merhaba, 27 yaşında erkeğim. seboreik dermatit rahatsızlığım mevcuttu. uzun zaman kullandığım ilaçlar sebebiyle göz altlarımda burun etrafında deri genişlemesi yaşandı. artık sağlık sorunum yok ama bu konuda bana yardımcı olurmusunuz? fiyat ve tedavi hakkında cevaplarınızı beklemedeyim. teşekkürler.

 6. Cilt germe ameliyatı yaptırmak istiyorum çünkü cildimde oluşan sarkmalar beni müthiş derecede mutsuz ediyor. Yaşım 45 ama kendimi 60 gibi hissediyorum. Kaşlar arasında derin dalgalar gözlerimin çukurlaşması ve cildimin sarkması. Doğal görünüm istiyorum yeterki sarkmalar kaybolsun. Fiyat alabilirmiyim.

 7. Ben 56 yasindayim burnum ,goz alt ve ust gozkapagimi yaptirmistim 4 yil once.Ara ara botoks dolgu yaptiriyorum ama yuzumde boynumda cok fazla ince cizgi var gerilmesi gerekiyor .kan sulandiricikullaniyorum operasyon yaptirabilir miyim.ortalama nr kadar ucret oderim.

 8. Merhaba. 45 yaşımdayım ama yüzüm baya sarkmış ve yaşimdan daha büyük gösteriyorum. Göz kapaklarım baya düşmüş. Ameliyat da ortalama fiyat alabilirmiyim?

 9. Merhaba
  54 yaşındayım. Özellikle çene yanlarına doğru sarkmalardan ve boyumdaki esneklik kaybından çok rahatsızım. Gerekli ameliyat türü ve ücreti hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 10. merhaba , 48 yasında erkek. 1 yıl önce üst göz kapağı ve burun estetiği oldum. yüz ve boyun germe estetiği belki kaş kaldırm da olabilir beraberinde fiyat rica edicem.

 11. Annem 62 yaşında çene kenarlarında minik torbacıklar oluştu onları toplatmak istiyoruz hangi yöntem uygun olur ve maddi olarak bize ne kadara mal olur öğrenmek istiyoruz teşekkürler🙏

 12. Merhaba. 42 yasindayim, goz cevresi, alin ve yanaklarda mimiklerden dolayi kirisikliklar var. Bunlar nasil bi ameliyatla halledilir ve fiyati nedir.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.