1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 13 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,31.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yüz Germe

yuz gerdirmeYüz germe ameliyatı ne zaman gerekir?                 

Estetikte cerrahi dışı işlemler oldukça yaygınlaştı. Botoks, dolgu, radiofrekans ve lazer enerjisi ile çalışan cihazlar bir çok merkezde insanların hizmetinde. Bu yöntemlerin başarısıyla 50’li yaşlara dek idare etmek mümkün. Hatta bazı yüz tiplerinde belki daha da uzun süre bu işlemleri aralıklı dönemlerde yaparak daha genç görünebilirz. Fakat 50 yaş sonrası çoğu kişinin yüzünde belirgin diğer işlemler ile çözülemeyecek sakmalar oluşmaya başlar. Bu aşamada yüz germe yapılması elzem hale gelir. Özellikle çene çizgisinin ve boyun bölgesindeki derideki düzensizlikler, kulak önündeki deri kıvrımları oldukça rahatsız edicidir.

Yüz germe ameliyatında ne yapıyoruz?

Yüz bir bütündür. Bu benim için bir slogan gibi. Hiçbir zaman tek bölgeyi değerlendirmem. Tüm yüz bir arada uyumlu olduğunda göze hoş görünür. Yüz germe ameliyatı sırasında yaptığımız işlemi basitçe tarif edersek; yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması yapılır. Ayrıca 60’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde sarkma oluşur. Yine yüz germe ameliyatı sırasında boyun kası da bir iç korse giymişcesine toplanabilir. Sarkan deri uygun ölçüde uzaklaştırılabilir. Kilosu fazla olan hastalarda boyundan yağ alınması da gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan aspirin, E vitamini benzeri ilaçlar , bitki çayı kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germede yara iyileşmesini oldukça geciktirir.Sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta önce kesilmelidir.  Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması ameliyat sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından yarar sağlar.

Yüz germe ameliyatının ayrıntıları

dolgu,botoks,yüz germe

Kulak üzeri saçlı deriden başlayıp kulak önünden aşağı uzayarak kulak arkasından kulak arkası saçlı deriye dek devam cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yüz kaslarını içeren yumuşak doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılır.  Böylelikle şakak, yanak ve çene bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerin derinliği azalır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yüz germe esnasında göz kapağı estetiği ve boyun germe de yapılabilir.  Bu nedenle ameliyat süresi 4 ile 7 saat arasında değişebilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası belirgin iz kalır mı?

Genellikle kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri ile oluşacak izler en aza indirilir. İz en üst ve en alt kısmı saçlı deri arasında olduğundan görünmez. Kulak çevresindeki iz de kulak yüz birleşme hattında olduğunda pek belli olmaz. Eğer aşağıda anlatılan komplikasyonlar (Kanama, enfeksiyon, sıklıkla sigara kullananlarda görülen deri kayıpları) gelişirse yara iyileşmesi gecikeceğinden tedavi gerektiren izler kalabilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan 1 gün sonra kulak arkasından alandaki sıvıların toplanmasını önlemek üzere konulan dren alınır. Ameliyat sonrası buz uygulaması iyileşme sürecini hızlandırır. Ameliyatı 2. günü taburcu olunur. Taburcu olurken giymek üzere bir güneş gözlüğü getirilebilir. 1 haftada yüz ve göz kapaklarındaki dikişler alınır. 10. günde saç içindeki metal dikişler alınır. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir. Yüzde yaklaşık birkaç hafta içinde düzelen bir hissizlik olması normaldir. Makyaj yaparken, saçlarınızı tararken kibar hareketler kullanın. En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmalı, birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Güneş koruyucu kremlerin 6 aya dek düzenli olarak kullanılması gerekir. Şişlik ve morluklar 3 haftada ortadan kalkar. Genellikle 2. haftada işe dönüş yapılabilir.

Yüz germe ameliyatı etkinliğini arttırmak için başka neler yapılabilir?

 • Göz çevresi ve alına yapılacak Botox ile bakışlar canlandırılabilir.
 • Ameliyattan 3 hafta sonra başlayacak 4-6 seanslık kimyasal peeling ve yüz mezoterapisi ile yüz derisi canlandırılabilir.
 • Ağız çevresi ve dudaklara yapılan dolgu işlemi ile ağız çevresi çizgiler azaltılabilir.

Mini yüz germe nedir?

Yapılan cerrahi kesi eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa buna mini yüz germe ameliyatı diyoruz. Bu ameliyatın avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmaktır. Bu girişim 40 ile 50 yaş arası çene bölgesinde deri bolluğu fazla olamayan hastalarda tercih edilir. Ama artık endoskopik orta yüz cerrahi ameliyatları ile bu işleme olan gereksinim de azalmıştır.

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Kanama: Ameliyatı bölgeye enekte ettiğimiz özel ilaçlar ile kanamasız ortamda yaptığımızdan genellikle ameliyat sonrası kanama riskimiz de az oluyor. Ayrıca bu bölgeye yerleştirdiğimiz ince dren de bu riski azaltıyor. Ancak hipertensiyonu olan hastalarda az da olsa bu risk söz konusudur. Deri altı biriken kan kolaylıkla uzaklaştırılabilir.  Deri altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle tansiyonunun  kontrollü olması ve kanamayı arttıran aspirin benzeri ilaçların 1 hafta önceden bırakılması çok önemlidir.
 • Enfeksiyon: Yüz çok iyi kanlanan bir bölgedir. Bu nedenle enfeksiyon riski çok azdır. Ameliyat önce ve sonrasında uyguladığımız koruyucu antibiyoterapi ile bu risk daha da aza indirilmiş olur. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, ek antibiyotik tedavisi ve pansuman gerekebilir.
 • Kötü iz kalması: Genetik özellikler, enfeksiyon ya da sigara kullananlarda rastladığımız deri kayıpları nedeniyle izler oluşabilir. Bu izler için ek tedaviler gerekebilir.
 • Sinir hasarı: Yüz germe operasyonu sırasında motor ve duyu sinirleri hasar görebilir. Yüz germe operasyonu sonrasında yüz hareketlerinde zayıflık veya kayıp olabilir. Sinir hasarı, yüzdeki hareketlerde ve duyuda, geçici veya kalıcı kayba neden olabilir. Bu tip hasarlar zamanla iyileşebilir. Yüzün, boynun ve kulak bölgesinin duyu sinirlerinin hasarı geçici veya kalıcı uyuşukluğa neden olabilir. Ağrılı sinir çok nadirdir.
 • Saç kaybı: Yüz germe estetiği sırasında derinin yukarı çekildiği bölgelerde saç kaybı olabilir. Bunun olup olmayacağı önceden bilinemez.
 • 6 Uzun süreli etkiler: Yaşlılık, kilo alımı veya kaybı, güneşte kalma ve diğer bazı şartların sonucu olarak, yüzde bunları izleyen değişikler olabilir. Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, ya da yüzün ve boynun gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Yüz germe ameliyatının sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

Tekrar yüz germe ameliyatı olmam gerekir mi?

Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik sürekli kalıcı değildir. Yüz deriniz yaşlanmaya devam edecektir. 5 -10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edersiniz.

Yüz germe ameliyatı fiyatları

Yüz germe ameliyatı fiyatları ve yüz estetiği ile ilgili detaylı bilgi için bizi arayın.

120 YORUMLAR

 1. Göz altı torbalarim var 43 yaşındayım şu an bı merkez de froksiyonel lazer yaptırıyorum akne izlerim için 4 seans Ocak sonun da bitiyor ve göz altı torbalarim bana yorgun bı görünüm katıyor yüzüme de mini germe istiyorum fiyat öğrenmen mümkunmü defne hanim

 2. merhaba.ben daha önce mini yüz ğerme operasyanu geçirdim 36 yasındaydım.ama doğru mudahale değildi sanırım .sonrasında doktorum vefat ettı .son anda karar verilmişti apar topar yapıldı.benım annemden gelen özelliğimiz yanak ağız kenarı aşağı doğru sarkık ve benı mutsuz edıyor.simdi yaşımda ılerledi ve daha belirın ve daha mutsuz bır ben varım .yüzümü gerdirmek elmacık kemiklerim belirgınleşşsin istıyorum.fıyat alma istıyorum.

  • Merhaba, eğer kronik bir hastalığınız yoksa ve ameliyat öncesi anestezi doktorumuz sizi kontrol edip ameliyat olabilir kararı verirse ameliyat olabilirsiniz. 

 3. Yanaklarımda ve gıdımda sarkma var göz kapak düşüklüğü ve gözaltı torbalanmam var amaliyat fiyatını öğrenebilirmiyim ayrı olarak üst kol sarkıklığı var onun amaliyat ücreti ne kadardır acaba

 4. 41 yaşındayım, cildimin yanak ve çene bölgelerinde sıkar izler mevcut, bu bölgeyi elimle gerdiğimde güzel görünüyor 🙂 bu yüzden sanırım küçük bir ameliyatla olabilir gibi, yani komple değilde, belki alt yanak kısım sadece kulak arkası gerilebilir gibi geldi.bununla ilgili bilgi ve fiyat verirseniz çok sevinirim.isterseniz fotoğrafda gönderebilirim.

 5. Merhaba 48 yaşındayım alın çizgilerim derin göz kapaklarim düşük ve yanaklarim sarkık bunların duzeltilebilmesi için riskleri ve fiyatları öğrenmek istiyorum cvp verirseniz sevinirim

 6. Merhaba Defne Hanım .48 yaşındayım,gözlerimin altındaki torbalanmadan çok rahatsız oluyorum .Orta yüz germe olmamın en uygun seçim olduğu söyleniyor .Ancak his kaybı olabilme ihtimali beni endişelendiriyor .Bu konuda risk ne kadar ? Uygulamanın maliyeti ne kadar ? Bilgi verirseniz sevinirim .

 7. Merhabalar Defne hanım 29 yaşındayım doğuştan kaşlarım ve yanaklarım düşük bu durumdan çok rahatsızım görüştüğüm birkaç cerrah oldu botoksun yeterli olmayacağını söylediler endoskopik yüz germe ameliyatı yada türevi cerrahi yöntem ve ücretleri hakkında aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler !

 8. Merhaba, mide küçültme ameliyatı olduktan sonra 60 kg’a yakın kilo kaybettim ve yüzümde oluşan sarkmalar beni çok rahatsız etmeye başladı. Burnum da büyük olarak ortaya çıktı. Başka herhangi bir yerimde sarkma problemi çok aşırı rastlamadım. Yüzümdeki sarkmalar ve burun küçültme olarak birde yüzümde biraz lekeler var. Çözüm fiyatınız ne olur acaba ?

 9. Meraba ben 23 yaşındayım küçük iken kiloluydum kilomdan yanaklarım sarkıktı hep.
  Şimdi zayıfım ve yanaklarım biraz daha sarkmış durumda. Çok değil yanaklarımı kalıcı olarak biraz yukarı kaldırmam mümkün mü ama kalıcı olarak.

 10. Merhaba 25 yaşındayım ve yüzümde sarkmalar, yağ problemi ve onun akabinde gözenek problemlerim var bunlar ile ilgili çözüm için fiyat alabilirmiyim

 11. 39 yaşındayım yanak bölgesinde hafif kırışıklıklar başladı mini gerdirme ile sonuç alabilirmiyim kaç sene sonra bu olay tekrarlar be fiyat öğrenebilirmiyim

 12. Mrb 35 yaşındayım kaş arasında cok belirgin çizgilerim var ve goz çevresinde hafif kırışıklıklar var kalıcı bi çözüm istiyorum yardimci olabilirmisiniz

 13. Jinekomasti arti Göbek bölümünde ve sirtim da yaglanma var birde yasim 42 yüz germe ameliyati düsünüyorum isterseniz resim gönderebilirim Fiyat almak istiyorum Tesekkürler

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.