Zor burunlar için estetik burun ameliyatı

104
38531

Estetik burun ameliyatı ülkemizde en çok yapılan estetik cerrahi girişimdir. Zamanını, ödeme gücün ayarlayabilen her yaş grubundan insan estetik cerrahi kliniklerine başvurarak bu ameliyatı olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatının ikincil, bazen üçüncül ameliyatları da diğer estetik ameliyatlara göre fazladır. Çoğunlukla kişinin hayalindeki görünüme ulaşamaması bunda etkenken, kanımca geniş bir genetik dağılıma sahip olmamızın da bunda payı var. Çok çeşitli burunlara sahibiz. Kimi yüksek, kimi düşük, kiminin derisi kalın, kiminin ince, hatta bazen burunun üst ile alt yarısı da birbirinden çok farklı. Tabi bir de dış etkenler de var. Çocukken yaşadığımız küçük travmalar, ileri yaşlarda eğik gelişen burunlara ve hatta yüz asimetrisine yol açmaktadır.

Biz cerrahlar estetik burun ameliyatı isteyen hasta odamızın kapısından girer girmez genellikle teşhisi koyarız. Yapılan muayene ile sağlamlaştırırız. Derisi ince, fazla asimetrisi olamayan, burun delikleri çok gözü tırmalamayan hastalara bayılırız. Böyle burunlara yapılacak şey bellidir. Teknik iyi uygulandığında sonuç çok güzel olur. Hasta arkasından pek çok hasta gönderir. Fakat bazı burunlar var ki estetik ameliyat sonrası elde edilecek sonuç ancak ve ancak doğru cerrahi teknik ile olur. Klasik teknikler uygulandığında burun düzeltileceğine daha da kötü sonuç elde edilebilir. Ameliyat sırasında cerrah adeta bir heykeltıraş gibi çalışmalıdır. Burun içindeki kıkırdakları yeniden şekillendirmeli ve dağılımlarını yüzün ana hatlarına göre yapmalıdır.

Zor burunlara örnekler;

 • Kalın derili burunlar
 • Burun delikleri büyük ve kötü şekilli burunlar
 • İleri yaşlardaki hastaların burunları
 • Burnun kemik kısmı ile kıkırdak kısmı arasında aşırı büyüklük farkı olan burunlar
 • Çok kısa burunlar
 • Çok uzun burunlar
 • Burun ucunda eski izleri olan burunlar

Yukarıda bahsettiğim burunlar daha önce herhangi bir nedenle burun ameliyatı olmamış burunlardır.

Kalın derili burunlar genellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerde rastladığımız bir durumdur. Genellikle memleketi ülkemizin doğusu olan hastalarımızın burun derileri kalındır. Bazen burnun uç kısmı kalın, üst kısmi ince derili olabilir. Kalın deri altında ne kadar inceltilse de aşağına oluşturulan kıkırdak, kemik inşasını göstermekte yetersiz kalır. Bu duruma şu örneği verebilirim. Bir sandalyenin üzerine çarşaf atasak altındakinin sandalye olduğunu anlayabiliriz, ama yorgan atarsak altındakinin ne olduğunu anlayamayız. Eğer kişinin kıkırdakları da kalın ise o zaman işimiz daha kolay oluyor. Kalın derili hastalarda burun çatısını büyüterek genel burunda küçülme sağlayabiliyoruz. Burun ameliyatı öncesi burundaki ödemin ince derili hastalarımız oranla daha geç düzeleceğini de mutlaka hastalarımızla paylaşmalıyız.

Burun delikleri çok çeşitlidir. Kimi zaman yassı, kimi zaman yukarı doğru çekinti gösteren şekilde olabilir. Delikler burun ucu açısı ve genişliği ile oynanarak ya da taban veya kenardan küçültülerek güzelleştirilebilir. Burun çatısı ve orta duvarında (septumda) eğrilik olan hastalarda burun deliklerinde eşitsizlik sık görülür. Yukarıda söylediğim girişimler tek taraflı ya da farklı büyüklüklerde yapılarak mümkün olan en eşit durum sağlanır. Yan duvarları orta duvara göre kısa olan burunlarda delikler yukarıya doğru çekik gibidir. Klasik cerrahi girişimler daha kötü duruma yol açabilir. Burun uzatılarak, delikler küçültülerek deliklerin görünümü güzelleştirilebilir.

50 yaş üzeri burunlarda burun derisinde yaş ile uyumlu elastikiyet kaybı oluşur. Deri çıkartma işlemleri iz ile sonuçlanacağından burun çatısında yapılacak yükselti ile estetik görünüm daha güzelleştirilebilir. Fakat elastikiyeti azalan deride gevşeme olabileceği ama hiçbir zaman estetik burun ameliyatı öncesi duruma gelinmeyeceği söylenmelidir.

Burun tipi daha büyük olan hastalarda burun sırtında kötü bir çıkıntı ya da eğrilik yok ise eşitliği sağlamak için burun tipini yükselterek ve küçültülerek burun sırt kısmına uygun bir burun elde edilebilir. Hatta bazen özellikle erkek hastalarda burun kökü ya da sırtını da yükseltmek gerekebilir.

Burun ameliyatı ile kısa burunlarda uzatma elde etmek güçtür. Burun şekillendirilirken daha kısalma olmamasına dikkat edilmelidir. Yanlış müdahale burun deliklerinin çok belirgin olmasına yol açabilir.

Çok uzun burunlarda deri fazlası çoktur. Belirgin iz olması istenmediğinden deri çıkarılamaz. Bu nedenle burun ucu zaman içinde tekrar düşmeye meyil eder. Bu durum konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Bu hastaların genellikle yüzleri de uzun olduğundan bu durum kabul edilebilir.

Burun uç kısmındaki izler tam bir baş belasıdır. Daha önce geçirilen travma ya da ben alımı işlemleri ilişkili olabilirler. Deri bu bölgede serttir. Öncelikle estetik burun ameliyatının yapılabilmesi için izin oluşumundan en az bir yıl geçmiş olmalıdır. Bu bölgede yumuşak bir deri olmadığından burun ucunda verilmek istenen açıyı ortaya koymak güçleşir. Ameliyat sonrası bazı dolgular ile bu izin neden olduğu görüntü sıkıntısı giderilmeye çalışılır.

Burun yüzümüzün ortasında yüzümüzün tümünün dengesini değiştiren bir organdır. Bazen bir burun ameliyatı tüm sempatinin o kişide toplanmasına neden olabilirken, bir başka kişide ise sadece doğal bir görünüme neden olabilir. Anlayacağınız burunun kendisi kadar gerisi de önemlidir. Bazen hastalarımıza bu nedenle kombine işlemler öneriyoruz. Örneğin kaşlar, dudak ya da yanaklara bazı estetik düzeltme işlemlerini de ekliyoruz.

Burun muayenesi sırasında benzer problemlere sahip kişilere ait fotolar üzerinde durumun açıklanması kanımca en sağlıklı görüşme yöntemidir. Hatta iyileşme süreci de ameliyat sonrası çeşitli zamanlarda çekilen fotolar ile açıklanabilir.

PAYLAŞ

104 YORUMLAR

 1. hocam benim burnum yunan burnu ve uzun kocaman ayrica kalin derili, biliyorum zor bir burun benim burnumu düzeltebilirmisiniz?
  radix bölgesine uygulama yapiyormusunuz? hokka bir burun istemiyorum ama kücülsün burnum alinimdan ayrilsin istiyorum, hocam 30 kilo verdim boynum ve cene altim cok sarkma oldu hocam 43 yasindayim 60 yasinda gibi sarkiyor yüzüm ayrica cok yagli bana mail atin resimlerimi yollayim hocam

 2. Merhabalar, 27 yaşındayım ve yandan bakınca uzun duran, önden bakınca da çok büyük duran bir burnum var. Kalın deriliyim ve burun ucumda et dokusu çok fazla. Burun ucu estetiği ile başarı sağlamak mümkün olabilir mi acaba?

 3. Merhaba hocam yaklaşık 3 ay önce burun ameliyatı oldum burnum kalın derili ve 3 kez küçük darbeler aldım ama şiddetli değildi 2 kez şapkanın ön kısmı burun ucumun üstüne düştü burnumun üstünde hafif bir çöküntü ve kemer gibi bir şey görünüyor tam olarak emin olamıyorum ödem mi deforme mi diye fotoğraf atsam değerlendirme yapar mısınız?

 4. bende geniş burun ameliyatı olmak istiyorum kalın derili bi buruna sahibim. mailden resim atsam burun tipimi söylermisniz. sizde ameliyat olmak istiyorum

 5. merhabalar. 8 ay önce ameliyat oldum burnumun uç kısımlarından büyük olduğu için ancak doktorum şimdi şişliklerin inmeyeceğini cildimin yağlı olduğu için doku biriktirdiği gibi şeyler söyledi hocam ne kadar mümkün

 6. Merhabalar hocam.Ben 4 gün önce burun küçültme ve kaldırma estetik ameliyatı oldum.Üniversitw öğrencisi olduğum için okula gidip gelmek zorundayım sınavlar için.Burnumu korumak için burun koruma maskesi alsam iyi olur mu?İşe yarar mı sizce?Teşekkürler şimdiden hocam iyi günler.

 7. Merhaba hocam.22 yaşındaki kardeşim 3 ay önce burun küçültme ve kaldırma estetik ameliyatı oldu.Dün top oynarken burnuna top geldi ve burnu kanadı.Şekil bozukluğu olmasından endişe ediyor.Sizce şekil bozukluğu olur mu?

 8. Hocam merhabalar. 27 yaşında bir bayanım. Burun kemiğim düzgün denilebilecek ölçüde ama burun kanatlarım yani en üst kısımdan burun ucuma doğru olan sağ ve sol tarafım çok geniş. Ameliyata uygun olup olmadığımı merak ediyorum ve eğer uygunsam sizin de onay vermenizle bir an önce ameliyat olmak istiyorum. Dilerseniz mail üzerinden detaylı fotoğraflar da gönderebilirim. Saygılarımla.

 9. Hocam oldukça yağlı bir cilde sahibim burnumun uç kısmında yumuşak et dokusu var burun delikleri ve kenarları oldukça geniş ve azıcık kilo aldığımda ilk burnumda büyüme meydana geliyo burun kenarlarımın çizgileri yok olup geniş bir burna dönüşme edası veriyo hocam ameliyatsız sadece burun kenarlarım incelmesini nasıl başarırım

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.