Zor burunlar için estetik burun ameliyatı

56
21362

Estetik burun ameliyatı ülkemizde en çok yapılan estetik cerrahi girişimdir. Zamanını, ödeme gücün ayarlayabilen her yaş grubundan insan estetik cerrahi kliniklerine başvurarak bu ameliyatı olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatının ikincil, bazen üçüncül ameliyatları da diğer estetik ameliyatlara göre fazladır. Çoğunlukla kişinin hayalindeki görünüme ulaşamaması bunda etkenken, kanımca geniş bir genetik dağılıma sahip olmamızın da bunda payı var. Çok çeşitli burunlara sahibiz. Kimi yüksek, kimi düşük, kiminin derisi kalın, kiminin ince, hatta bazen burunun üst ile alt yarısı da birbirinden çok farklı. Tabi bir de dış etkenler de var. Çocukken yaşadığımız küçük travmalar, ileri yaşlarda eğik gelişen burunlara ve hatta yüz asimetrisine yol açmaktadır.

Biz cerrahlar estetik burun ameliyatı isteyen hasta odamızın kapısından girer girmez genellikle teşhisi koyarız. Yapılan muayene ile sağlamlaştırırız. Derisi ince, fazla asimetrisi olamayan, burun delikleri çok gözü tırmalamayan hastalara bayılırız. Böyle burunlara yapılacak şey bellidir. Teknik iyi uygulandığında sonuç çok güzel olur. Hasta arkasından pek çok hasta gönderir. Fakat bazı burunlar var ki estetik ameliyat sonrası elde edilecek sonuç ancak ve ancak doğru cerrahi teknik ile olur. Klasik teknikler uygulandığında burun düzeltileceğine daha da kötü sonuç elde edilebilir. Ameliyat sırasında cerrah adeta bir heykeltıraş gibi çalışmalıdır. Burun içindeki kıkırdakları yeniden şekillendirmeli ve dağılımlarını yüzün ana hatlarına göre yapmalıdır.

Zor burunlara örnekler;

 • Kalın derili burunlar
 • Burun delikleri büyük ve kötü şekilli burunlar
 • İleri yaşlardaki hastaların burunları
 • Burnun kemik kısmı ile kıkırdak kısmı arasında aşırı büyüklük farkı olan burunlar
 • Çok kısa burunlar
 • Çok uzun burunlar
 • Burun ucunda eski izleri olan burunlar

Yukarıda bahsettiğim burunlar daha önce herhangi bir nedenle burun ameliyatı olmamış burunlardır.

Kalın derili burunlar genellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerde rastladığımız bir durumdur. Genellikle memleketi ülkemizin doğusu olan hastalarımızın burun derileri kalındır. Bazen burnun uç kısmı kalın, üst kısmi ince derili olabilir. Kalın deri altında ne kadar inceltilse de aşağına oluşturulan kıkırdak, kemik inşasını göstermekte yetersiz kalır. Bu duruma şu örneği verebilirim. Bir sandalyenin üzerine çarşaf atasak altındakinin sandalye olduğunu anlayabiliriz, ama yorgan atarsak altındakinin ne olduğunu anlayamayız. Eğer kişinin kıkırdakları da kalın ise o zaman işimiz daha kolay oluyor. Kalın derili hastalarda burun çatısını büyüterek genel burunda küçülme sağlayabiliyoruz. Burun ameliyatı öncesi burundaki ödemin ince derili hastalarımız oranla daha geç düzeleceğini de mutlaka hastalarımızla paylaşmalıyız.

Burun delikleri çok çeşitlidir. Kimi zaman yassı, kimi zaman yukarı doğru çekinti gösteren şekilde olabilir. Delikler burun ucu açısı ve genişliği ile oynanarak ya da taban veya kenardan küçültülerek güzelleştirilebilir. Burun çatısı ve orta duvarında (septumda) eğrilik olan hastalarda burun deliklerinde eşitsizlik sık görülür. Yukarıda söylediğim girişimler tek taraflı ya da farklı büyüklüklerde yapılarak mümkün olan en eşit durum sağlanır. Yan duvarları orta duvara göre kısa olan burunlarda delikler yukarıya doğru çekik gibidir. Klasik cerrahi girişimler daha kötü duruma yol açabilir. Burun uzatılarak, delikler küçültülerek deliklerin görünümü güzelleştirilebilir.

50 yaş üzeri burunlarda burun derisinde yaş ile uyumlu elastikiyet kaybı oluşur. Deri çıkartma işlemleri iz ile sonuçlanacağından burun çatısında yapılacak yükselti ile estetik görünüm daha güzelleştirilebilir. Fakat elastikiyeti azalan deride gevşeme olabileceği ama hiçbir zaman estetik burun ameliyatı öncesi duruma gelinmeyeceği söylenmelidir.

Burun tipi daha büyük olan hastalarda burun sırtında kötü bir çıkıntı ya da eğrilik yok ise eşitliği sağlamak için burun tipini yükselterek ve küçültülerek burun sırt kısmına uygun bir burun elde edilebilir. Hatta bazen özellikle erkek hastalarda burun kökü ya da sırtını da yükseltmek gerekebilir.

Burun ameliyatı ile kısa burunlarda uzatma elde etmek güçtür. Burun şekillendirilirken daha kısalma olmamasına dikkat edilmelidir. Yanlış müdahale burun deliklerinin çok belirgin olmasına yol açabilir.

Çok uzun burunlarda deri fazlası çoktur. Belirgin iz olması istenmediğinden deri çıkarılamaz. Bu nedenle burun ucu zaman içinde tekrar düşmeye meyil eder. Bu durum konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Bu hastaların genellikle yüzleri de uzun olduğundan bu durum kabul edilebilir.

Burun uç kısmındaki izler tam bir baş belasıdır. Daha önce geçirilen travma ya da ben alımı işlemleri ilişkili olabilirler. Deri bu bölgede serttir. Öncelikle estetik burun ameliyatının yapılabilmesi için izin oluşumundan en az bir yıl geçmiş olmalıdır. Bu bölgede yumuşak bir deri olmadığından burun ucunda verilmek istenen açıyı ortaya koymak güçleşir. Ameliyat sonrası bazı dolgular ile bu izin neden olduğu görüntü sıkıntısı giderilmeye çalışılır.

Burun yüzümüzün ortasında yüzümüzün tümünün dengesini değiştiren bir organdır. Bazen bir burun ameliyatı tüm sempatinin o kişide toplanmasına neden olabilirken, bir başka kişide ise sadece doğal bir görünüme neden olabilir. Anlayacağınız burunun kendisi kadar gerisi de önemlidir. Bazen hastalarımıza bu nedenle kombine işlemler öneriyoruz. Örneğin kaşlar, dudak ya da yanaklara bazı estetik düzeltme işlemlerini de ekliyoruz.

Burun muayenesi sırasında benzer problemlere sahip kişilere ait fotolar üzerinde durumun açıklanması kanımca en sağlıklı görüşme yöntemidir. Hatta iyileşme süreci de ameliyat sonrası çeşitli zamanlarda çekilen fotolar ile açıklanabilir.

PAYLAŞ

56 YORUMLAR

 1. Merhaba. 15 yaşındayım, burnum aşırı derece de bir büyüklüğe sahip ve özgüvenimi bitirmiş halde. Önden bakınca alıştım da yandan görünüşü gidiyor gidiyor bitmiyor. Kendimle barışmayı ne kadar denesem de nafile. Ne yapmalıyım, nolur yardımcı olun. Yaşım gereği ameliyat da olamayacağım için, evde yapılabilecek bir şeylerle burun küçülebilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  Teşekkürler.

 2. Merhaba Hocam iyi günler; 21 yaşındayım kalın ve kemerli bir buruna sahibim , burnumu düzeltmem şart gibi bişey oldu Şuanlık İstanbul da değilim fotoğraflarımı atsam benim için bi değerlendirmede bulunabilirmsnz?

 3. hocam meraba ben 1 5 yıl önce riniplasti oldum burnum kemerli ve kısmen büyüktü küçük ve uç kısmı top bir byrun yaptığını söylemişti doltorum o kadar zaman geçti şişliklerim indi tamamen kontrole gittiğimde ödemin bittiğini söyledi ama hala ucundaki deri fazla duruyor yandan bakılınca bu deri toplanması yüzünden uçta yuvarlak bi hat beliriyor cilt gerdirici krem kullan demişti ama siz ne önerirsiniz acaba fotograf atsam bakabilir misiniz lütfenn ?

 4. Hocam merhaba. Benim burnumun üst kısmı genişliği biraz buyuk ve burnumu cok kotu ve buyuk gosteriyor nasil tedavi veya estetik yaptirabilirim öneri verir misiniz fotosunu da atabilirim.

 5. burun estetiğimde nerdeyse 1.yılımı doldurmak üzereyim.zaman geçtikçe ödemler inmeye başladı ve burnumdaki derinin elastikiyeti yok oldu sayın doktorum.burnum çok gevşek bir halde.bu durum ileride geçer mi?.burnun oturması 1-2seneyi bulur diyolar ama ben çok üzülüyorum

 6. Hocam merhabalar benim burnumda hafif kemer var ve burun ucum uzun. Aynı şekilde hem içeriden bir eğrilik var hem dışarıdan. Kbb doktorum ameliyat olman gerekiyor demişti. Burnumu kaldırmak değilde ucunu kısaltmak- top bir şekile getirme imkanım oluyor mu acaba? Asıl istediğim burnumu kısaltmak-küçültmek yani daha kibar olsun. Yada fotoğrafını atsam bakar mısınız istanbulda değilim şuan.

 7. mrb hocam. ben burun estetiği yaptırmayı düşünüyorum ama korkularım var daha kötü olabilme durumuna karşı. burnum uzun ve kemerli gülünce deliklerin olduğu kısım genişliyor sanırım çok esnek. alerjim oldugu için doktor burun içi etlerimin şiştiğini söylemişti. zor bir ameliyat mı olur güzel bir burna kavuşabilirmiyim. şöyle böyle olsun diye düşüncelerim yok bana yakışan sağlam bir burun istiyorum. çok kemikli duruyor kemer kısmı özellikle beni korkutuyor. solunumum ve iz kalmasıyla ilgili bir problem olma ihtimali var mıdır nedir kafamda çok soru var yardımcı olur musunuz teşekkürler

 8. Merhabalar hocam 1 ay oldu kapalı burun estetiği oldum derim çok olmasa da kalın ve yağlı . burun ucu hiç ameliyat edilmemiş gibi top şeklinde duruyor ve kemeri alınmış lakin halen çok az olucak derecede kemerli duruyor ve alnımdan başlayan kavis kısmında deri altında sivilce gibi bir şişlik var tüm bunlar doğal mı zamanla geçer mi burnum yapılmış ama yapılmamış hafif kusurlu bir burun gibi duruyor tüm bunlar kafamı allak bullak ediyor 🙄

 9. Merhaba, daha önce bi ameliyat geçirmedim. Şimdi burnumdan estetik olmak istiyorum. Kalın derili ve kanat kısımları biraz büyük bi burnum var. Görüştüğüm doktorlar kanat kısmının kesilmesi lazım ama iz kalır diyor. Eğer yüzüme bakıldığında belirgin bir iz olacaksa yaptırmayacağım. Cilt yapımdan dolayı iyileşme süreci biraz uzun olabilir ama sonuç olarak o izler geçer mi? Ya da sadece alttan bakıldığında mı belli olur? Bilginize ihtiyacım var. Yardımcı olurmusunuz

 10. Merhaba hocam üç ay önce ameliyat oldum kemerli ve aldığım darbeden dolayı ciddi bir yamukluğum vardı , ilk bir ay herşey güzeldi fakar gündem güne kemerim yine çıkmaya başladı doktorum masaj yapmamı söyledi düzenli olarak inatçı bir kemiğe sahipsin çok hareket ediyor dedi düzenli olarak yapaamda halen devam ediyor burun kemiğimin hareket ettiğini hissediyorum desem yeri . İkinci bir ameliyat gerekebilir mi böyle durumlarda 6 ayı beklemelimiyim?
  Şimdiden teşekküler hocam

 11. Merhaba hocam burnumum kökünden başlayan sola doğru bi eğrilik var bu yüzden sağ taraftan nefes almam çok zorlaşıyo doktora gittim bunun için doktor septum deviasyon ameliyatı önerdi ama ben dış görünüşünden de oldukça rahatsız olduğum için burnumun yamuklugunu dışardan da gidermek istedim ama doktor burun deliklerim ince olduğu icin ameliyat sonrası nefes almamın zorlaşabilceğini söyledi yine de kararı bana bıraktı sizce ne yapmalıyım ?

 12. Hocam merhaba ben bir ay önce ameliyat oldum burnum kemerli ve büyüktü ameliyattan sonra tampon ve alçı çıktıktan sonra ucunda yamukluk vardı ve burun ucu uzun ve asağı doğru görünüyor bunlar şişlikten dolayı mı yoksa şekli böyle kalacak

 13. Merhaba ben doğuştan kikirdaksiz burunla doğdum yani boksor burnu gibi 2016 estetik ameliyat oldum burnum kısa deliklerimde küçük kıkırdak koyup ucunu kaldırmaya çalıştılar bence çok kalkmadı burun derim biraz kalin kıkırdak hatlarının belli olmasını istiyorum dolgu yaptirsam ucuna kalkarmi yoksa 2. Bi ameliyat mi gerekli

 14. Hocam benim durumum daha farklı ve inanın ne yapacağımı bilmiyorum psikolojim çok bozuk ve küçüklüğümden beri burnum yüzünden yandan fotoğraf çekinmek istemiyorum. Burnumu tedavi etmek için nasıl bir ameliyat olabilir gerçekten düzelir mi hiç bilmiyorum, çaresizim. Hiç estetik ameliyat vs olmadım. Burnum doğuştan hem çok kalkık hem de kemerli ve burun kemiğim alnımdan hemen sonra başlıyor bir eğim yok bu da açısal olarak kötü bir görüntü oluşturuyor bir de ayrıca burnum kısa sanki. Umarım anlatabilmişimdir. Burnumun bu kalkıklığının ve kemerinin gitmesini istiyorum. Burun kemerim ve kemiğim düzeltilse bu sefer burnum daha da kalkabilir bundan da korkuyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum burnumun bir çaresi yokmuş gibi hissediyorum ve gerçekten bıktım artık psikolojim çok bozuldu senelerden beri.

  • Merhaba, 05336921598 e whatsappdan yüzünüzün önden, her iki yandan ve alttan burun delikleri görünecek şekilde resmini gönderin bakayım. İstanbuldaysanız 02122967878 den randevu alarak gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 15. Merhaba, burun estetiği olmak istiyorum. Burnum öyle çok büyük ve kemerli bir burun değil. Sadece burun ucum şiş gibi duruyor, bende ucunu hafiften kaldırıp, o şişliğin daraltılmasını istiyorum. Burnumun şekli çok bozulur mu? Başka birine dönüşmek istemiyorum :))

  • 2-3 doktorla görüşün. Örnek foto görün. Güvendiğiniz bir doktora kendinizi emanet edin. İyi düşünün iyi olsun. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

  • Merhaba, 05336921598 e whatsappdan yüzünüzün önden, her iki yandan ve alttan burun delikleri görünecek şekilde resmini gönderin bakayım. İstanbuldaysanız 02122967878 den randevu alarak gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 16. hocam revizyon ameliyat olalı 5 ay oldu cildim için doktorum bazı yüz temizleyici kremler ve roaccutane sivilce hapı verdi acaba kullansam burun yapıma bi zararı olurmu

 17. merhaba hocam ben 2012 yilinda kikirdak ameliyati oldum fakat hic memnun kalmadim ameliyat yerimde sislik olustu burnumun ucunda hafif egrilik olusmaya basladi hangi doktorla gorustuysem estetik ameliyati sart gorsellik icin olmasada sagligin icin sart diyorlar fakat ben ilk ameliyatimdan dolayi cok korkuyorum ama olmak zorundayim guvenilir bir doktor ariyorum sizinle gorusmek isterim .

 18. meraba ben 18 yaşındayım düşünüyorum doktor kalın derili 1 sene boyunca şişme olur dedi sizce çok şişer mi çok kötü durur mu lütfen acil cevap verin pazartesi yaptırıcam

 19. hocam meraba küçüklüğümden beridir burnum yamuk ameliyat olalı 3 gün oldu doktorun düzelicek diyorda emin olamıyorum tekrardan aynı yönde eğirilik göstermesi ve nefes alma sorunumun ortadan kalkmama olasılığı size göre %de kaçtır doktorumun iyi bir cerrah olduğunu düşünürseniz hasta piskolojisi içindeyim siz beni daha iyi anlarsınız düzelmemen durumu varmı

 20. Merhaba,ikinci kez burun ameliyatı olmayı düşünüyorum fakat görüştüğüm doktor derin kalın burnu küçültemeyiz boşuna olma değişen hiçbirşey olmaz şeklinde bir açıklamada bulundu ve ameliyat etmeyi kabul etmedi.Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim farklı ameliyat teknikleri ile bu yapılamıyor mu tıp bu konuda yetersizmi kalıyor.Arzu ederseniz burnumun resimlerini atabilirim ,yada gelebilirim muayenenize bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum şimdiden teşekkürler.

  ——————————

  Merhaba
  Kanımca yüz yüze görüşmek ve sizi muayene etmem daha doğru olur. Böylece size net bir yanıt verebilirim. Hem de tanışmış oluruz. 0212 296 78 78 den randevu alabilirsiniz.

 21. hocam..yaklaşık 5 sene önce gazi hst ameliyat oldum.burun büyütme ameliyatı olmak mümkünmü.eski burnum kemerli ve uzundu,şuanda kısa ve ucu kalkık..cevap yazarsanız sevinirim.

  Dr.Defne Erkara cevap: Merhaba,0 533 6921598 e whatsapp dan resim gönderin değerlendireyim iyi günler

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.