Burun ameliyatı yani rinoplasti işlemi öncesinde de sonrasında da akla takılan ve hastalarımızı düşündüren belli başlı sorular oluyor. Burun, yüzümüzün en belirgin ve ön planda bulunan organıdır. Bu sebeple güzel görünümlü, estetik bir burun insanı mutlu eder. Burun ameliyatı öncesinde genellikle, “Tamamen düzelir mi? Zamanla yine eski hali gibi olur mu? İyileşme süresi uzun mu?” gibi hastalarımızı düşündüren konular olmaktadır.

Burun ucu düşmesi ne demek?

Son zamanlarda sıkça sorulan ameliyat sonrası “Burun ucum düşer mi?” sorusunu ele almak isterim. Bu, genelleme ile cevaplanacak bir soru değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; insanlar yaşlandıkça bütün vücut dokularında olduğu gibi yerçekimi etkisiyle yüz dokularında ve burun ucunda bir miktar aşağı doğru yer değiştirme olur. Yani insan yaşlandıkça burun ucunda bir miktar düşme olur. Bu düşme bazı kişilerde bir miktar daha fazla olur. Bunun sebebi burun derisinin kalın olması, kilo alıp verme ve yapısal olarak burun ucunun düşük olmasındandır. Bu tip durumlarda daha erken yaşta burun ucu zaten düşmeye başlar. Yani ameliyat olmasa da burun ucu yaş ilerledikçe bir miktar düşer.

Ameliyat sonrası ilk yapılan burun dokuları sert oluyor. Dokular sert olduğu için burun yeteri kadar kalkmış bir şekilde oluyor. Eğer deri kalın değilse, inceyse, hastanın yaşı 40 yaş altındaysa burun ucundaki şekil değişikliği çok fazla olmaz. Ama hastanın yaşı ileri ise yani 40 yaşının üzerindeyse, yüzünde de bir takım ufak tefek deri sarkmaları oluşmaya başladıysa ve ameliyat öncesi sahip olduğu burun yapısı yüzüne göre çok büyükse, derisi kalınsa burun ucunda hafif bir bırakma olur. Bunu önlemek için deri alınması gerekir ki bu da pek sevdiğimiz bir şey değildir. Çünkü bu vakit burnun üzerinde çizgi şeklinde bir iz oluşacaktır. Bu sebeple hastaların tercih ettiği bir yöntem değildir. Ama teknik olarak bu yöntemler var. Mesela kalın derili burunlarda burnun üst kısmından uçla orta arasında enine deri çıkarılması şeklinde teknikler var. Biz deri alacak olursak daha çok burun kanatlarından ya da burun ucunun alt noktasından alıyoruz ki dikiş hattında kalsın, deri alındığı belli olmasın. Bu diğer anlattığım deri alımı daha belirgin bölgeden yapılıyor. Yağlı kalın derili, yaşı ilerlemiş kişilerde bu deri alımı çok belli olmaz ama genç bir insanda bu deri alımı çizgi şeklinde iz olarak görülür ve bu rahatsız edici bir şeydir. Bu yüzden tercih etmiyoruz.

Gelelim burun ucu düşmesi dediğimiz olaya. Ameliyat sonrası dokuların gerginliğinin, sertliğinin yeterli olmamasından kaynaklanan burun ucunun yer değiştirmesi söz konusudur. Burun ucu bu yüzden düşer. Bu, herkeste olan bir durum değildir. Aslında sanıldığından çok daha az görülür. Genellikle ileri ki yaşta yapılan burun estetikleri sonucu, kalın ve yağlı derili burunlarda ve yüzüne göre burun derisi büyük olan kişilerde daha çok rastladığımız durumlardır.

Burun ucunun düşmemesi için ne yapılmalı?

Burun derisi kalın veya fazla olan hastalarda deriyi bir miktar burun kanadından ya da burun ucundan azaltmaya çalışıyoruz. İskelet yapıyı kalın ve destekli bir şekilde yapıp o deriyi yukarda tutmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak herkesin anatomik yapısı çok farklı olduğu için aynı derecede başarı sağlamak çok mümkün olmayabiliyor. Burun derisi çok büyük, yüzü çok küçük bir kişiyi örnek alalım. Burnunu belli bir şekilde yüzüne yakın olabilecek şekilde yüz hatlarına uygun olarak küçülttüğümüzü düşünelim. Çok küçültmeye kalkarsak burun derisi daha çok boşalacak ve uç daha çok düşecektir ki böyle bir şey olsun istemeyiz. Bu sefer burun yine büyük kalıyor. Böyle bir durumda bu orantıyı sağlamak için yüzü büyütmek lazım. Tabi bu da mümkün değil.

Leb-i derya bir konu bu. Herkes birbirinden farklı; Cinsiyet açısından, yüz hatları açısından, yaş açısından bir çok değişken var. Bu kadar küçücük bir bölgeyle ilgili de bir sürü ameliyat tekniği ve görüş var. Bunun nedeni de bundan kaynaklanıyor. Tabi bir de yüzün tam ortasında çok görünür ve çok değişkeni olan bir organın ameliyatı olduğu için bu sorunlar göze batıyor.

Sonuç olarak: Ameliyat sonrası burun ucum düşer mi ? sorusunun cevabı tamamen kişinin kendisinde yani kişinin burun yapısındadır. Burun ucu düşmesi, ameliyat olsun veya olmasın bazı kişilerde kaçınılmazdır. Tabi biz elimizden geleni yaparak bu durumu belli bir oranda hafifletmeye çalışıyoruz. Tekrar belirteyim; sanıldığı kadar çok görülen bir durum değildir.

PAYLAŞ

115 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba ben temmuzun başında estetik ameliyat oldum burun ucum orta sertlikteydi. 3 gün önce burnumun üstüne telefon düşürdüm düşürdükten sonra ucu çok yumuşadı ben de burun ucum düştü sandım ardından elimle burun ucumu yukarı doğru kaldırdım-ittirdim şu an çok sert-sızlıyor burnumda bir ağırlık var, sanki biri burnuma bastırıyormuş gibi bir his ve nefes almam zorlaştı. İl dışındayım doktoruma gidemiyorum bıraksam kendi tekrar eski haline gelir mi

 2. Hocam merhaba ben yaklasik 11 ay once burun ameliyati oldum . Burnum cok dusuk , genisti. Ayrica kalin derili bir burna sahibim. Ve yagli bir cilt yapim var. Ameliyatimin ilk basinda burnum dusuk degildi ama sonradan burnumla oynadim ve sumkurmekten korktugum icin icini elimle temizledim yani karistirdim bu aylarca surdu en sonunda burnum bir miktardan biraz fazla dustu. Bunun sebebi burnumu karistirmam ve iyi bakmamam olabilir mi ?

  • Burun ucu düşmesi nadir olur ama sizde olmuş. Nedenini bilmek zor. 18 ay dolunca durumdan şikayetçi iseniz yeniden ameliyat olabilirsiniz.

 3. Hocam ben haziranın başında estetik ameliyat oldum. 1-2 gün önce dalgınlığıma geldi havluyla yüzümü sert bir şekilde kuruladım burnum acıdı bayağı sonrasında semsert kalıp gibi duran burun ucum yumuşacık bir hal aldı her geçen gün burun ucum kendini aşağı doğru bırakıyor eski kalkıklığı kalmadı en ufak bir darbede tamamen düşecekmiş gibi geliyor. ne yapmalıyım?

 4. Hocam merhaba , ameliyat olalı 15 gün oldu . Burnumun üst tabakası çok soyuldu ve kavlamış görünüyor . Nemlendirici krem sürmemin zararı olur mu? Bir de hem çalışıyorum hem okuyorum çok fazla aşağı eğiliyorum . Çok eğilmemin zararı olur mu ? Bir de gözlerim şu an şaşı gibi bakıyor . Kalıcı hâle gelir diye korkuyorum . Geçer mi ?

 5. hocam yüzüm yağlı tam bir yıl oldu burun ameliyatı olalı kalın deriliyim yağ gidermek için ilaç kullanayım mı cildiye doktoru vasıtayla tabii ki

 6. Burnumun ucuna telefon düştü gözlerim karardı bayılacak gibi oldum ama 2 dk icerisnde geçti suan iyiyim burnumda bir sorun olurmu yamulma felan bir buçuk aydır ameliyat olmuşum

 7. Merhaba.Ben 11 eylülde ameliyyat oldum.Burun ucum dik ve şirin bir görüntüye sahipti ama şimdi ucu sivri ve aşağı şekilde duruyor.Acaba neden olabilr veya düzelirmi.Ameliyyatdaki burun fotom farklıydı ayrıca yani ameliyyatdan hemen sonra yeni burun görüntemle şimdiki burnumun ucu çok alakaslz.bantı ucuna sarırsam dik dururmu yeniden.Bu arada deri yapım kalın degil ve burnuma dikkat etdim bir darbe falanda almadım ucuna

 8. Merhaba hocam. Uzun süre eğilip ders çalışmak burun ucumu düşürür mü? Ameliyat olalı 2 ay olduğundan beri eğilerek saatlerce ders çalıştım.

 9. Hocam merhabalar ben 1 bucuk ay once amelıyat oldum. Kemer kısmı işlem gordu ama hala kemık var gbı o bolgede yuksek duruyor ve burnum sola dogru egılıyor doktorum dokuların cektıgnı soyledı masaj hareketı verdı hem yamulma ıcın hem kemerlı bolge ıcın. Ama masaj cok uzun surelı bu kadar sure normalmı hemde bıraz kavıslı ıstemıstım sımdı bırakın kavısı hala kemık var gıbı normalmı? Yada yaptıgım masajlarla o kemıklı bolge duzelırmı bırde burun ucum cok uzun oldu hemde cok dustu. Normalmı?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.