Genital estetik kavramı bir süredir lügatımıza girdi. Kadın genital organlarının ana işlevleri idrar çıkışı ve doğum eyleminin gerçekleştirilmesidir. Yapısal olarak veya doğumlar sonucu bu bölgede meydana gelen hasarlar genital estetik yöntemlerle düzeltilir.

Vajinoplasti, labioplasti, pubis estetiği, dış dudak dolgusu, perinoplasti, genital bölge renk açma işlemi ve klitoroplasti bu başlık altında toplanıyor. Diğer sayfalarımızda bu konuları detaylı olarak anlatmıştım. Bugünkü yazımızda az önce bahsettiğimiz işlemleri daha iyi anlamak ve anlatmak için kadın genital bölgesinin anatomisini anlatacağım.

Pubis

Kadın genital bölgesinin en üst kısmında yer alan pubis, hafif tombulca ve kıllı olan bölgedir. Kıllar sayesinde genital bölgeyi süzgeç gibi dış etkilerden korur. Ayrıca içindeki yağ paketleri sayesinde de travma etkilerinden korur.

Pubis estetiği denince bu bölgedeki kılların lazer epilasyonla yok edilmesi ve fazla yağların liposuctionla alınması akla gelir. Buradaki fazla yağlar alınınca rahatsız eden şişkinlik görüntüsü ortadan kalkar. Ancak bazen karın derisindeki sarkma bu bölgedeki derinin de sarkık görünmesine ve şişkin görüntüye neden olabilir. Bu durumda çare karın germe ameliyatıdır. Böylece pubis derisi yukarıya doğru gerilmiş olur.

Vulva

Kadın genital organının pubis ve perine hariç bölümüne vulva denir. Vulva, vajina, idrar çıkış deliği ( üretra ağzı), klitoris, küçük dudaklar (labium minus) ve büyük dudaklardan ( labium majus) oluşur. Bu bölgeye halk arasında vajina demek alışkanlık haline gelmiştir. Ama doğrusu vulva olacak.

Vajina

Doğum kanalı da denen vajinanın işlevi cinsel ilişkide penisin girdiği boşluktur. Hem cinsel tatmin hem de doğum için çok önemlidir. Boyu 10 cm, genişliği 3-4 cm kadardır ama cinsel ilişki ve doğumda oldukça esneyebilir.

Genellikle çoklu normal doğumlar sonrası, bazen de yapısal olarak yeterince sıkı olmayan vajina eşlerin cinsel ilişkide yeterince haz alamamasına sebep olabilir. Bu durumda vajina daraltma ameliyatı yapmak gerekir.

Klitoris

Kadın genital bölgesinin en hassas organıdır. Vulva üst kısmında yer alır. Çoğunlukla ince bir küçük dudak uzantısı olan bir deri ile kaplıdır.

Klitoroplasti ameliyatı klitoris üstündeki fazla derinin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Çoğunlukla labioplasti ile birlikte yapılır.

Üretra çıkışı ( idrar çıkış deliği)

Mesanenin yani idrar kesesinin biriktirdiği idrarın dışarı atılılm noktasıdır. Estetik olarak bir sıkıntı yaratmaz. Bu bölgenin tıbbi rahatsızlıkları ile üroloji bölümü ilgilenir.

Küçük dudaklar

Vajina, üretra çıkışı ve klitorisi hem korumak hem de nemli tutmak amacıyla bunları etrafını saran ince deridir. Genelde koyu pembe renklidir. Bazen yapısal olarak veya başta doğum olmak üzere bazı travmalarla rengi daha da koyulaşarak kişiyi rahatsız edebilir.

Bazen yapısal olarak, bazen de doğum travmalarına bağlı aşırı bir sarkma ve uzama görülebilir. Kişiyi sadece görsel olarak rahatsız etmekle kalmaz, sürtünmelere bağlı tahriş ve enfeksiyon riski olabilir. Bu durumda labioplasti ameliyatı yapılır.

Büyük dudaklar

Küçük dudakları ve dolayısı ile vulvanın nispeten içerde kalan organlarını dış travmalardan koruyan dolgunca yapıdaki bölgedir. Çoğunlukla üzerinde kıllar da mevcuttur. Vulvaya dışardan bakınca birbirine bitişik 2 parça görünümü vardır.

Bazen içinde yeterli yağ dokusu olmaz. Sarkık ve buruşuk bir görüntü olur. Sağlık açısından çok sıkıntı yaratmasa da görsel olarak hoşa gitmeyebilir. Bu durumda yağ enjeksiyonu ile dolgu yaparak gereken estetik görsellik sağlanabilir.

Perine

Vulva ile anüs ( dışkı çıkış deliği) arasındaki bölgedir. Genellikle doğum sonrası ve bazen de travma sonucu bu bölge hasar görebilir. Perinoplasti ile düzeltilir.

Sonuç olarak; kadın cinselliğinin en önemli bölümü olan genital organlardaki estetik rahatsızlıklar artık büyük oranda düzeltilebilmektedir. Diğer sayfalarımızda her bir genital bölge rahatsızlığı ve tedavisi hakkında detaylı yazımız mevcuttur.

Konu ile ilgili videomuzu youtube kanalımızda izleyebilirsiniz:

12 YORUMLAR

  1. Vajinamin dış dudak kısmında dışarıda Bi şişlik vardi çok ağrımaya başladı yürürken çok acı çekiyorum sıkmaya başladım morardı sivilcenin az ucu vardi patlatırım rahatlarım sandım daha kötü oldu patlamadı çok acıyor ve sizliyo ağrı var .Akıntıya değişti sanki kötü kokmuyor ama rengi beyaz gibi

  2. Varjinal dudak kısmında delik açılmış 8 aydır ağrıdan duramıyorum lütfen yardımcı olun cevep verirseniz sevinirim (bu arada özel devlet hasranesi gittim bir şey yapmadılar)

  3. Merhaba doktor hanım benim size bir sorum olacak ti benim vajinamda dudakların arasında birşey çıktı vajinamda çok kötü ağrı yapıyor bu ağrılar sürekli oluyor bir de kaşıntı çok oluyor yani çok kötüyüm o çıkan şeyi elimle ellediyim zaman agrimiyor ama vajinamda çok ağrı yapıyor sürekli bu ağrılar bacağımdada oluyor bacağımın üzerine yürüyemiyorum oturamiyorum çok zorlanıyorum çok kötüyüm ne den olabilir sizce lütfen cevap verin aydınlatın çok teşekkür ederim hocam şimdiden size

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.