Pubis Estetiği ya da Monsplasti, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel organların üzerindeki kasık höyüğü olarak da bilinen kıllı ve yağlı bölgede (mons pubis veya venüs tepesi olarak da adlandırılır) gerçekleştirilen prosedürün adıdır. Genital estetik kategorilerinden birisidir.

Aslında bu bölgedeki yağ dokusu, yani mons pubis kasık kemiğini ve eklemi, doğrudan gelecek darbe ve yaralanmalardan korur. Kilo alımı, hamilelik veya doğum nedeniyle doğal koruyucu mons pubis bölgesi genişlediğinde, bu durum rahatsızlık verici olabilir ve bireyi estetik kaygıların ötesinde, işlevsel olarak da etkileyebilir. Mons pubis sarkmaya başladığında ise, idrara çıkma problemleri yaratabilir ve kıyafetlerinizin vücudunuzdaki duruşunu bozarak rahatsızlığa sebep olabilir.

Pubis estetiği nasıl yapılır?

Diyet ve egzersiz, kasık bölgesinin boyutunu veya sarkmasını iyileştirmediğinde, sorunu düzeltmek için kesinlikle bir monsplasti yani pubis estetiği gereklidir. Bazen kasık germe olarak da anılan monsplasti, prosedürün kapsamına göre diğer genital estetik işlemler gibi genel veya lokal anestezi altında sedasyonla yapılır. Minimum miktarda doku çıkarılıyorsa, sadece lokal anestezi ve sedasyon yeterli olabilir, ancak daha fazla işlem yer alıyorsa ve karın germe gibi daha invaziv bir ameliyatla birleştiriliyorsa, genel anestezi gerekecektir.

Bu ameliyat sırasında gerekirse, postoperatif konturları iyileştirmek ve fazla yağ dokusunu çıkarmak için bir liposuction işlemi de yapılabilir. Göbek deliği altındaki kasık bölgesinin üst kenarına yatay bir kesi yapılır. Daha sıkı, daha belirgin bir kasık bölgesi oluşturmak için altta yatan kaslar kaldırılır ve sıkılaştırılır. Daha sonra fazla deri çıkarılır ve kasık derisi yeni konumuna yukarı doğru çekilir. Kesiyi kapatmak için estetik dikiş kullanılır. Aslında monsplastinin öncelikli olarak amacı, kasık bölgesindeki fazla deri ve yağı azaltmak ve / veya uzaklaştırmaktır.

Pubisten yağ alımı

Pubis bölgesinde en çok görülen şikayet buradaki şiş ve çıkıntılı görünümdür ve bunun en çok uygulanan tedavisi de pubisten yağ alımıdır. Klasik liposuction yöntemiyle yapılan yağ alma işleminden sonra hasta 1 ay kadar korse takar. Yine 1 ay ağır iş ve spor önerilmez. Tabi sadece yağ alımı yapılabilecek kişilerde pubis ve alt karın derisinde sarkma olmaması gerekir. Aksi takdirde germe ameliyatları daha uygun olur.

Bir monsplasti prosedürünü takiben, iyileşme genel olarak 1 hafta sürer ve prosedürün kapsamına bağlı olarak, 4-5 hafta boyunca çeşitli fiziksel aktivite kısıtlamalarına uymanız gerekebilir. Bazı hastalara ameliyat sonrası sıvıları toplamak için drenler yerleştirilebilir, ancak bunlar genellikle işlemden birkaç gün sonra çıkarılır. Genital estetik operasyonlarından sonra şişlik 3 haftaya kadar sürebilse de, fark hemen anlaşılır. Buna rağmen nihai sonuçlar ve tatmin edici bir görüntü için en az 6 hafta beklemenizde fayda vardır.

Dengeli ve sağlıklı bir kiloya sahip, mons pubisinin boyutu, şekli veya fazla derisinden memnun olmayan her aday bu operasyonu yaptırabilir. Fakat sabit bir kiloya sahip olmayan, çok fazla kilo alıp, veren hastalara monsplasti önerilmez.

Monsplasti prosedürünün yan etkileri arasında baş dönmesi, ağrı, anormal kanama, iltihaplanma, enfeksiyon, anormal akıntı veya yetersiz sonuçlara bağlı ikincil ameliyat olabilir.

Diğer genital estetik işlemler ile kombine edilebilir mi?

Bilindiği gibi genital estetik işlemler vajina daraltma, labioplasti, dış dudak yağ enjeksiyonudur. Tam olarak bir genital organ olmasa da pubis estetiğini de bu gruptan saymak gerekir. Venüs tepesi yağ alımı işlemi diğer genital estetik işlemlerle kombine edilebilir.

Sonuç olarak; pubis estetiği görsel ve fonksiyonel olarak kişiyi rahatsız eden pubis şişkinliğinden kurtulmak için yapılabilecek cerrahi işlemlerden birisidir. Detaylı bilgi için bizi 0 212 2967878’den arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

12 YORUMLAR

  1. Pubis işlemi için fiyat bilgisi, iyileşme süreci ve yeriniz hakkında bilgi alabilir miyim? Önceden kaç kişiye bu işlem yapıldı sonuçları nasıl oldu acaba?

  2. Pubis küçültme operasyonu icin fiyat bilgisi almak ve sonrasında yapılması gerekebilicek başka operasyonlarla ilgili genel bilgi almak istiyorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.