Meme küçültme ameliyatını düşündürecek kadar büyük memeler kadın vücudunun erken yaşlanmasına sebep oluyor. Memeleri büyük olan bir kadının 20’li yaşlarda duruşu kamburlaşmaya, omuzları çökmeye başlıyor. Meme kadın güzelliğini taçlandıran bir mücevher olmaktan çok sırtı kamburlaştıran istenmeyen bir yük haline geliyor. Üstelik bu durumun oluşmasını önlemek kişinin elinde olan bir durum değil. Genetik nedenlere bağlı bir durum söz konusudur. Ailede geçmişte benzer sorunları olan, hatta meme küçültme ameliyatı olmuş veya olmayı düşünmüş kişiler mutlaka vardır. Kilo vermekle de memeler küçülmez. Daha çok sarkarlar. Spor yapmakla dikleşmezler. Büyük memeler ile ne kadar etkili spor yapılabilir bir de onu siz düşünün.

Neden meme küçültme yaptırılır?

 • sırt ve boyun ağrısı yaptığı için
 • bedenine uygun kıyafet giyebilmek için
 • büyük meme kaynaklı güvensizliği yok etmek için
 • sokakta maruz kalınan bakışlardan kurtulmak için
 • terlemeye engel olmak için
 • yaz aylarında bikini-sütyen giyebilmek için
 • göğüs altında oluşan pişiklere engel olmak için
 • rahat koşabilmek-spor yapabilmek için
 • sütyenin omuzda yarattığı çukurlardan kurtulmak için
 • büyük göğüsler yüzünden şişman gözükmekten kurtulmak için
 • yüzüstü uyuyabilmek için
 • omzumdaki kum torbalarından kurtulmak için
 • büyük memeleri saklamak için geliştirilen kambur duruştan kurtulmak için
 • büyüklükleri yüzünden sarktıkları için
 • bedensel orantıyı sağlamak için
 • daha güzel görünmek için meme küçültme ameliyatı yapılır.

Erken adet gören kızlarda memelerin erken oluşması ve giderek büyümesi meydana gelir. Bu durum ergenlik çağındaki bir kız için gerçekten iç karartıcı bir durumdur. Tüm spor faaliyetleri ve hatta sosyal hayattan uzak durmaya neden olan bu durumu gizleme çalışmak için meme küçültme ameliyatını düşünmeye başlamadan önce çeşitli formüller bulmayan çalışan genç kızlar memelerini çeşitli şekillerde sıkıştırarak saklamaya çalışırlar. Bu durum memenin daha da şekilsizleşmesine, kareleşmesine ve meme derisinin deforme olmasına neden olur. Bu durumda ilerde evleneceksin, çocuk sahibi olacaksın bu nedenle bu memeleri bu şekilde taşımaya devam et demek biraz acımasızca. Genç kızlığın nimetlerinden mahrum kalıp erkenden kadın sınıfına yükselmek oluyor bu.

Meme büyüklüğü çeşit çeşit. Bize başvuran hastalar çeşitli yaşlarda ve farklı vücut tipine sahipler.  Bu nedenle meme küçültme için yapılacak cerrahi girişimin zamanlaması ve tekniğin seçilmesi de ona bağlı olarak değişiyor. Buna ait kendi bakış açımı ve tercihlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

1- 16 ile 19 yaş arası dev memeye sahip kızlar:

Ailenin rızasıyla bu yaşta meme küçültme işlemi yapılmasına karşı değilim. Meme bezinin iç kısımda kalan bölümü korunarak mümkün olan en küçük boyutun sağlanması uygun olur. Bu durumda ileri gebelikler sonrası kesinlikle süt veremez anlamına gelmez. Ancak bu risk yine de söz konusudur. Fakat burada öncelik genç kızı yaşına uygun bir hayat standardına kavuşturmaktır.

2- 19 yaş sonrası evlilik öncesi başvurular:

Bu durumda meme çok aşırı büyük değil ise gebeliklerden sonra meme küçültme işlemi tercih edilebilir. Ancak büyük meme sarkar, bu da göze hoş gelmeyen meme görünümüne neden olur. Bu durumda meme bezinin orta bölümü korunup çok küçültmeden toplama işlemi yapılabilir. Bu da görsel sıkıntıyı büyük oranda düzeltir.

3- Gebelik dönemleri arasında yapılan başvurular:

Burada kişinin memesinin durumundan psikolojik ve sağlık açısından ne kadar rahatsız olduğuna göre karar alıyorum. Boyun, bel fıtığı gibi rahatsızlıklar başlamışsa bence meme küçültme ileri de doğum planı da olsa gerekli ölçüde yapılmalıdır. Bebeğe bakabilmesi için başta annenin de sağlıklı olması lazımdır. Süt verememe riski ikinci planda kalmalıdır.

4- Gebelik ve doğum işlemleri bittikten sonra yapılan başvurular:

Bu dönemde amaç mümkün olan en küçük ve estetik formda memeye kavuşmak olmalıdır. Karar rahatça alınır. Meme küçültme tekniği memenin büyüklük ve sarkma oranına göre tercih edilir.

5-Sigara içenlerde, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlarda meme küçültme başvurusu:

Derinin beslenmesini etkilen her hastalık ve toplumumuzda çokça tüketilen sigara yara iyileşmesini negatif yönde etkiler. Bu durumda geç iyileşen yaranın izleri de kötü olur. Bu nedenle bu gibi durumlarda daha sağlamcı olan meme küçültme cerrahi teknikleri tercih ediyorum. Mümkünse sigaranın ameliyat önce ve sonrası dönemde bırakılmasını sağlamaya çalışıyorum. Kronik hastalığı olan kişilerde ise hastalığın kontrol altında olmasına dikkat ediyorum.

Sonuç olarak; meme küçültme ameliyatı hem sağlık hem güzellik için yapılan ameliyatlardan birisidir. Zamanlaması uygun olarak ayarlanırsa kişiyi her yönden konfora kavuşturabilir.

6 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  36 yaşımda 2 çocuk annesiyim. Bel fıtığıyla birlikte son 7 senedir boynumda tamamen düzleşme mevcut. Boyun, sırt ve bel ağrısı ile parmaklara kadar inen sol kol uyuşması da cabası… Sürekli pişik ve göğüs altı terleme, ağırlığın yanı sıra toparlayıcı dışında ve ucuza sütyen takamamak; uygun kıyafet bulamayıp bulsan da yakıştıramamak… Vb
  Saha saymaya gerek var mı bilemiyorum ancak başta sağlıksal açıdan Sonrasında da estetik açıdan düşünüyorum.
  Şimdiden görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.

 2. merhaba defne hanim ben sengül.. benim göğüslerimin büyüklüğünden çok şikayetciyim 15 yıldır bel ve boyun ağrıları yaşıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.