Tüberöz (Tüp şeklinde) Meme

10
22287

Memede bir estetik şekil bozukluğu; Tüberöz Meme (Tüp şeklinde meme)

Meme şekil bozuklukları içinde sadece büyüklük, küçüklük veya sarkıklık değil başkaca problemler de mevcuttur. Bunların içinde en sık karşılaşılan ve düzeltilmesi en zor olanlar, hem asimetrik hem de şekil ve hacim anomalisi olan tüberöz memelerdir. Halk ağzı ile keçi memesi diye de adlandırılan tüberöz meme ilk olarak 1976 yılında tarif edilmiştir. Bu meme anomalisinin neden ve nasıl oluştuğu, sınıflaması ve cerrahi onarımı hakkında birçok çalışmalar yapılmıştır. Sıklığı tam olarak bilinmeyen tüberöz meme anomalisi meme dokusunda değişik derecelerde hacim yetersizliği ve meme dokusunun meme başına fıtıklaşması sonucu meme başında aşırı büyüme ile karakterizedir.

Tüp meme

Meme 4 kadrandan oluşur. Alt iç-dış, üst iç-dış olmak üzere. Tüberöz memede sorun alt iç-dış kadranlardadır. Burada bir gelişme geriliği söz konusudur. Birinci problem bu. İkinci problem ise meme başı çok büyük oluyor ve meme dokusu meme başı içine doğru fıtıklaşıyor. Böylece meme başı tabiri caizse biberon gibi görünüyor. İleri formlarında buna birde sarkma ekleniyor.

Bu kişler genelde meme küçüklüğü nedeniyle plastik cerrahlara başvuruyorlar. Memedeki asıl sorunun farkında olmuyorlar. Muayene sırasında öğreniyorlar. En çok Bulgaristan’da görüldüğüne dair araştırmalar mevcut. Irkların karışması sonucu Akdeniz bölge halklarında yani ülkemizde de çok görülmekte.

Çoğu vakada memeler asimetrik olarak karşımıza çıkar. Hatta bazen bir meme tamamen normalken diğeri tüp meme olabiliyor.

Tüberöz memenin düzeltilmesi için seçilecek olan cerrahi prosedürün tayinini kolaylaştırmak amacıyla bir sınıflama tarif edilmiştir. Buna göre;

Tüp meme tipleri:

  • Tip 1: Memenin alt iç kısmındaki meme dokusu yetersiztip 1 tüberöz meme
  • Tip 2: Memenin alt hem iç ve hem de dış kısımlarında meme dokusu yetersiztip 2 tüberöz meme
  • Tip 3: Memenin tümünde meme dokusu yetersiz. Meme adeta sadece büyük bir meme başından ibarettip 3 tüberöz meme

Tüberöz memenin cerrahi onarımında meme başının büyüklüğü, meme hacmi ve her iki meme arasındaki şekil ve hacim farkları göz önüne alınarak klasik meme büyütme, küçültme ve dikleştirme cerrahi teknikleri kullanılır.

Meme hacminin genellikle yeterli olduğu tip 1 ve 2 vakalarında meme protezi kullanılmadan meme dikleştirme ve meme küçültme teknikleri kullanılarak meme onarımı sağlanır.büyük tüberöz meme

Küçük meme söz konusu ise tip 1 de silikon problemi çözebiliyor. Tip 2 de de bazen sadece silikonla meme büyütme yeterli olabilir. Tip 3 hastalarda meme dokusu çok yetersiz olduğundan meme protezi ile problemi çözmek mümkün değildir. Bazen protez ve yağ enjeksiyonu bir arada kullanılmalıdır. Bu işlem ya aynı seansta ya da 6 ay arayala 2 ayrı seansta gerçekleştirilir. Bazı kadınlarda memenin birinde tip 1 birinde tip 3 anomali olabilir. Bu gibi durumlarda her iki meme arasında simetrinin sağlanabilmesi için cerrahın tüm cerrahi teknik bilgisi kullanarak en uygun tedavi planının tercih etmesi gerekir.

Burada doku eksikliği söz konusu olduğu için genellikle kombine teknikler kullanıyoruz. Ya yağ enjeksiyonu ya da silikon kullanımı ile soruna müdahale ediyoruz. Ama çoğunlukla bu ikisi kombine ediliyor. Hatta bir kaç ay sonra ikinci bir ameliyat gerekebiliyor. Özellikle üçüncü derece tüp memelerde. Ayrıca meme başı çok büyükse o da küçültülüyor. Bu esnada meme dokusuna da zarar vermeden işlem yapmaya çalışıyoruz. Çünkü genelde genç kızlarda olduğu için süt verme fonksiyonunu korumak lazım.

En işe yarayan yöntem yağ enjeksiyonudur. Silikon olarak ise genelde alt meme polünü doldurması için damla silikon tercih ediyoruz. Memenin son halini alması 6 ayı bulabilir. Silikon ancak bu sürede meme dokusunu esneterek kendine bir yuva yapar.

Bir de tubuler meme vardır. Tüberöz ile çok karışır. Bunda 4 kadranda eksiklik vardır ama tüberöz gibi meme başında fıtıklaşma yoktur ve meme başı aşağı doğru sarkmaz. Sadece silikon konmasıyla problem çözülebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi diğer meme ameliyatları ile aynıdır. Ayrıntılı bilgileri sitedeki ilgili bölümlerden alabilirsiniz.

10 YORUMLAR

  1. Bu sağlık açısından önemli bir durum mu yoksa sadece estetiksel görünüş açısından bir sorun mu 17 yaşındayım estetik için gelişimin bitmesi ve yaşı doldurmasını mı öneriyorsunuz ?

  2. Merhaba! Tip 2 göğüslerim var, bana ameliyatın ne kadara mal olacağı hakkında bilgi verebilir misiniz ve doğrudan bir konsültasyon ve ardından bir gün içinde ameliyat için randevu almak mümkün mü?

    • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz.

    • Merhaba, tip 3 keçi memesi sorununda mutlaka silikon takıyoruz ama ayrıca ek bir işlem gerekip gerekmediği için sizi görmem gerekir. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz. 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.