Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

55 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hanım ben 23 MART 2023 tarihinde estetik operasyon geçirdim sadece görünüş amaçlı şuan bir sağlık sıkıntım yok fakat görüntüden memnun değilim birdaha ameliyat olmam sakıncalı mıdır olmak istersen en erken ne zaman olabilirim

 2. Merhaba 2024 de burun amelıyatı oldum 2 ay önce bi kaza sonucu burnumun üst kemıgı kırıldı ıce doğru battı 2. Amelıyatı ne zaman olabılırım ve sıkıntı Yaşar mıyım kaygılarım var

 3. Merhabalar Dr. Defne Erkara Hanim, ben gecen sene 10. ayda ilk burun ameliyatimi oldum,
  tek tarafli nefes almada problemim ve nazal septum eğriliği vardi, cok hafif kemer ve burun ucu top gebiydi.
  Arada nefes almada hala problemim var bazen ameliyat öncesi olan taraf bazen de diger tarafta tikaniklik oluyor, o top gibi olan görüntü hala var, ikinci ameliyat ile bunlar düzeltilebilir mi ?

  Tesekkürler

 4. Hocam 1 yıl önce septorinoplasti ameliyatı oldum. O zaman doğal erkek burnu yapıldı. Fakat burun ucum ve burun kanatlarım aşırı büyük duruyor. Ayrıca burun ucum çok fazla düştü. Sadece bu sorunları düzeltmek istiyorum. Onun dışında burun sırtım çok iyi dümdüz yapıldı ve bundan gayet memnunum. Bu konuda sorunum yok. Bunun yapılması mümkün mü? Zorluğu nedir?

 5. Merhaba bende 2 ay önce rinoplasti ameliyatı oldum fakat doktorum bana burun kıkırdağımın eridiğini söyledi burnumda ciddi bir eğrilik var.
  4. Ayda yeni bir ameliyat olabilir miyim yoksa daha fazla süre mi geçmesi gerekiyor

  • Ben iki ay önce ameliyat olmuştum kikirdagim eridi ve burnumda çökme oldu iki gün önce revizyon ameliyatı oldum ve çok aşırı ağrım var kıkırdak kulaktan yada kaburgadan alınıyor sana tavsiyem 6 ay bekle sonra ol içerdeki yaraların tam iyileşsin dayanılmaz bir acı bu ilk ameliyatim ağrısız siziz gibi birşey ikinci ameliyatın yanında

 6. Hocam ben septoplasti konka ameliyati oldum 2 ay oluyor. Ameliyattan sonra burun ucumda aşırı bit düşme oldu ve burnumun yan kısımlarında daralma var sanki çökmüş gibi sürekli tıkanıyor ve olur olmadık yerde durduk yere burnum akıyor. İkinci ameliyati olabilir miyim olabilirsem kaç ay sonra olabilirim 2 ay oldu ameliyatima ve ve burun ucumda kaldırabilir mi doktor

 7. Meraba hocam ben burun ameliyatı oldum 1 Yıl 3 ay oldu burnumun Bi tarafında ödem hiç geçmedi kemik gibi kalmş ameliyat olmm lazım dedi doktor zor mu Bi de ücret alması lazım mı yoksa onun hatası almaz degil mi

 8. Merhaba hocam. Yaklaşık 6-7 yıl önce burunda eğrilik olduğundan ameliyat olmutum. Burun ucu düşmüştü sonrasında önemsemedim ama şimdilerde nefes almada sıkıntı olduğundan revizyon ameliyatı olmayı düşünüyorum. Doktorum bana suni(yapay) kıkırdak takacağını söyledi sizce bu dahamı uygun olur

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.