Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

55 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba bir at önce ameliyat oldum burnumun sol tarafinda daha cokukluk car ve burnuma baktigimda yamuk gösteriyo doktorumsa diger tArafın odemli oşdgunu 3 ayı beklememı söledi ama bana ikinci alçıyı takmıştı tampomlarımı çıkardıktan sonra normalde 1 hafta durması gereken neden bana ıkınci haftada takıldı yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler

 2. Merhaba hocam ben 4 hafta önce ameliyat oldum sağ profilim farklı sol profilim farklı duruyor piskolojim çok bozuldu affedersiniz ama önden bakınca çok kalkık duruyor böyle nasıl anlatiyim kötü duruyor daha 1 insan bile burnun güzel olmuş demedi

 3. Merhaba, 2011 yılında burun ameliyatı oldum. Kemik törpülende ve kıkırdak şekline uygun olarak dikilde estetik anlamında bir uygulama olmadı. fakat 3 yıl önce kızımında kafasını çarpması sonucu kıkırdakta kırık oluştu. Burun ucu aşağı doğru düşmeye başladı ve alerjimde artış meydana geldi. Ameliyat harici önerebileceğiniz bir tedavi var mı?

 4. Hocam iyi günler ben doğuştan damak yarik 2007 yılında burun estetiği oldum burun ucu düştü sonrasında nefes darlığı başladı 2012 yılında tekrar burun ameliyatı oldum ve son 1 yildan beri yine ciddi solunum sıkıntısı çekiyorum burnumun sağ tarafı tamamen tikali 3.ameliyat ne kadar riskli veya ameliyat dışında bi oneriniz varmi teşekkür ederim

 5. Sevgili Defne Hanım,

  Öncelikle faydalı yazınız için çok teşekkür ederim. 5 buçuk ay önce kapalı rinoplasti oldum burun ucumda eşitsizlik var. Sol tarafta kemik çıkıntısı var. Aynı zamanda burun ucumun hemen üstünde de bir çıkıntı var. Hafif bastırmayla içeriye doğru gittiğini görüyorum fakat geri çıkıyor. Burun ucumda ilk zamanlarda ki gibi kalkık değil. 6. Ayımda kontrolüm var. Sizce ikinci ameliyat gerekir mi? Ve bu durum dr hatası mıdır?

 6. Merhaba Defne hocam, sizin herkesin anlayabileceği şekilde yaptığınız anlatım gerçekten bana yol gösteriyor. Bu nedenle bu siteye vaktim olduğunda bir şeyler öğrenip bilgi sahibi olmak için de giriyorum ara sıra.

  Ben de rinoplasti op geçirdim, burnumdan genel anlamda memnunum ancak burnumun sağ tarafı tam istediğim ya da göze güzel görünen haldeyken, sol tarafında bir kemik girintisi ve çıkıntısı var. Haliyle güldüğümde burnumda sağa doğru bir eğim varmış gibi görünüyor. Doktorumla görüştüğümde sağ tarafımdaki -aslında güzel görünen ve doğal olan tüm burunlarda görülen yarım C şekli- durum için eskiden de varmış, bu yüzden oraya dolgu yapıp diğer tarafla eşitlemeliyiz dedi. Ancak ben de sağlıkçıyım ve de estetik bir göze sahibim, anlıyorum ki problem soldaki kemiğin dışarı çıkık oluşunda. Fakat doktorum kadar bilgi sahibi olamayacağım için haliyle kendisine hayır öyle değildir demedim. Şu an sorunun burnumun sol tarafında olan kemik çıkıntısında mı yoksa sağ tarafta olan güzel şeklin bir çökme mi olup olmadığına karar veremiyorum. Elbette muayeneye giderek bulunduğum şehirdeki başka doktorların da fikrini alacağım. Burun çökmesi hasta tarafından da anlaşılır mı? Burun çökmesi yaşandı diyebilmemiz için bariz bir şekilde burunda değişim olur mu? Nasıl anlarız?

  • Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Sizin tam olarak buna karar vermeniz kolay değil. Muayene etmeden de fikir vermek mümkün değil. Birkaç doktorla görüşüp size en güvenilir gelenin tavsiyelerine göre hareket edin.

 7. merhaba 2 hafta önce burun ameliyatı oldum doktorum burnumun alt kısmındaki kıkırdak dokuyu yani burun ucunu baya törpüledi ve burnum baya kalkık gözüküyor doktorum şiş olduğu için öyle duruyor düşecek dedi düşmezse eski haline almam için ne yapmam gerek teşekkürler

 8. Hocam iyi günler 2 ay önce burun estetiği oldum ameliyat esnasında çekilen resmilerimde her iki burun deligim işit ve doğal duruyordu şimdi ise biri normal diğeri hem dar hem yana doğru duruyor şiş gibi ve burunun üst kısmında dikiş izleri duruyor süreç normalmi ilerliyor Hocam ?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.