Doğum Sonrası Meme Problemleri

134
86871

Doğum yapmış bayanlar göğüslerinizin durumu sizi üzüyorsa peki nasıl düzeltilebilir öğrenmek ister misiniz ?

Doğum ve emzirme meme hacminde değişikliklere sebep olduğundan, meme formu çoğunlukla kişiyi üzecek derecede bozulur. Gebelik esnasında memeler büyür, süt bezleri genişler. Ayrıca kilo alma neticesi meme derisi gevşer. Doğumdan sonra süt verme işi bitince, kilolar da verilince memeler sarkar veya içi boşalır.

Memelerinizden memnun değilseniz gelin bazı testler yapalım.

Şimdi bir cetvel alarak meme ucunuzun yerini belirleyin.

Memenizin göğüs kafesinize yapıştığı yeri belirleyin. Sarkma olmayan doğum yapmamış bayanlarda meme ucu 16 ile 19 cm arasındadır. Bu değer kişinin boyu, kilosu ve göğüs kafesi uzunluğu ve memenin göğüs kafesine yapışma yeri gibi değerlerden etkilenerek değişiklik gösterir. (Resim 1)

Küçük göğüslü hanımlarda büyüyen meme dokusu doğum sonrasında kişiyi çok mutlu ederken emzirme işleminim sonlandırılması ile hayal kırıklığı başlar. Meme dokusu memeden çok bir deri katlantısına dönüşür. Kilo alınsa da meme eski haline dönmez. Spor yapılsa da göğüs kası gelişse de bunun meme dokusuna faydası olmaz. Adeta meme dokusunun içi boşalmış gibidir. Memede minimal sarkma olur. Meme başı yeri 1 ya da 2 cm yer değiştirir. Resim 1 ile Resim 2’yi karşılaştırırsanız meme başının yerinin memenin göğüs kafesine yapışma yerine ne kadar yaklaştığını görürsünüz.

Bu tarz meme sarkmasında sadece uygun boyut ve şekilde meme protezinin takılmasıyla yapılan meme büyütme ameliyatıyla çok hoş sonuçlara ulaşılabilir. Ameliyat 1 saat sürer. İki gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir. (Resim 2)

Herkes yukarıdaki bayan kadar şanslı olmayabilir. Bazen meme dokusu o kadar sarkar ki memenin göğüse yapıştığı yer meme başının üzerinde kalır. Meme başı da genelde 21 cm ‘in altındadır. (Resim 3)

Bu durumda memenin azalan volümü meme protezi ile düzeltilip meme dokusunun da bunun üzerinde toplanması ve meme başınında yukarı transferi gerekir. Bu durumda meme başından aşağı doğru ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Memede şekil çok önemlidir. Dolgun ve dik memedeki ince çizgi dikkat çekmez. Ameliyat 2 saat sürer. 3 gün dinlenme ile normal hayata dönülebilir.

Emzirme öncesi memesi oldukça dolgun olan kişilerde ise memede belirgin sarkma olur fakat meme dokusu el ile toplandığında memenin miktarı yeterlidir. Push up sütyenler ile mükemmel görünen meme, sütyen çıkarılınca tüm çekiciliğini kaybeder. Meme başı 23 cm’ in altındadır. Memenin göğüs kafesine yapışığı yer meme başının çok yukarısındadır. Resim4)

Bu tarz memelerde meme dokusu toplandığındaki meme hacmi kişiyi çoğunlukla tatmin doğum sonrası resim4eder. Memeye sadece toplama işlemi yapılması yeterlidir. Miktar yeterli gelmez ise kas altı ufak bir silikon konulup meme toplaması yapılarak daha dolgun memeler elde edilebilir.

Memesi büyük olan bayanlarda emzirme sonrası memede belirgin sarkma olur. Bu durum kişi tarafından meme büyümesi olarak değerlendirilir. Aslında olan şey memenin hacim azalmasından dokunun yer çekimi ile aşağı doğru yer değiştirmesidir. Meme başı genelde 25 cm’ in altındadır. Meme başı altındaki meme dokusunu görmek mümkün olmaz. Meme uçları adeta yere doğru bakar. (Resim 5)

doğum sonrası meme resim5Meme dokusuna meme küçültme ve toplama işlemi uygulanması ile eskisinden daha küçük ve dik göğüslere kavuşmak mümkün olur. Ameliyat seçilen tekniğe göre 2 ile 3 saat arasında sürer. 4 gün dinlenme ile normal hayata dönmek mümkündür. Bazı memelerde sarkma yukarıdaki görüntülerden farklı olarak memenin şeklini ileri derecede bozar şekilde olabilir. Bu durum genelde doğum, emzirme yanında kilo alıp verme problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde de benzer değerlendirmeler yapılarak ameliyat tekniği seçilir ve meme şekli güzelleştirilir.

Konuyla ilgili videomuzu izlemek isterseniz:

PAYLAŞ

134 YORUMLAR

 1. Tek meme emziriyorum sol göğüsüm 1 numara resimdeki iken sağ göğüsüm 4 numaradaki gibi arasındaki uçurum fark çok rahatsız ediyor fiyat alabilir miyim ?

 2. Merhaba,
  Eşimde meme asimetriği vardı 2 yıl önce farklı ölçülerde protez taktırıp, birazda büyülterek eşitlemeye çalıştık. Ameliyat sonrası %100 eşit olduğunu söyleyemem. Fakat ameliyat öncesi fark %30 ise bu oran %10 un altına kadar düştü. Geçen yıl eşim doğum yaptı ve 1 yıldır emziriyor. İki meme arasındaki fark %30 lara kadar çıktı tekrar.Yine sarkma var.
  Bu konuda bir çözümünüz varmı? Çıkartıp yenimi taktırmak gerekiyor. Yada farklı bir yöntem varmı.

 3. Resim 4 ve 5 içi fiyat alabilirmiyim? Birde bu operasyon sonrası tekrar bebek düşünüldüğünde emzirme konusunda sıkıntı doğururmu?

  • Merhaba,  resim 4 ve resim 5 arasında önemli farklar var. Sizin resim 4 e yakınsa yani elinizle memenizi topladığınızda meme büyüklüğü size yetiyorsa meme dikleştirme yaparız ve süt verme problemi yaşamazsınız. Resim 5 e yakınsanız yani memeniz hem sarkık hem büyükse o zaman meme küçültme yaparız, az da olsa süt verememe riski olur. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz. 

  • Merhaba, 2 numaralı fotoda sarkma yok, sadece meme küçüklüğü var. O yüzden ona toplama değil silikon ameliyatı gerekir. Oysa siz meme toplama istediğinizi belirtmişsiniz. memenizde sarkma var mı, yoksa sadece küçük mü? Ona göre doğru bilgi vereyim.

 4. Ben de de küçük göğüs sorunu var ve zaten küçük ikisi eşit değil sağdaki soldakinden de küçük yağ enjeksiyonu fiyatı alabilirmiyim bende

 5. İyi geceler hocam bnm sorunum göğüslerimin içinin neredeyse tamamen bolalması bugün bi plastik cerraha muayene oldum be bana bu meme erimesi dedi protez takılır dedi sizin görüşleriniz nedir nasıl bi ameliyat olmam gerekiyor ücreti vs bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

 6. Merhaba bir dogum yaptim memelerim eskidende cok buyuk degil ideal di 1.resim gibi suan boyum 1.65 meme sarkma uzunlugu 19 cm ölçtüm memeucuna kadar memenin üst kısmı boş gibi gorundugu icin elimle yukari kaldiirnca guzel duruypr ama birakinca sarkmis slikonlar cok agirmi taktirdiktan sonra ağırlık hissedermiyim boynuma agri rahatsizlik verirmi bir dogum daha yaparsam silikon olsa bile yine ayni sarkma yasarmiyim silikonu meme başının ordan kesik atarakmi koyuyorsunuz meme altindan yada koltuk altindanmi hangi yontem daha konforlu ve agrisiz olur tesekkurler
  Fiyat bilgiside alabilirmiyim

 7. Merhaba. 2 çocuğumu 2 ser yıl emzirdim. 2. yi 1 ay önce memeden kestim. Zaten eskiden de çok küçük göğüslerim vardi iyice küçüldü. Resim 1 deki duruma benziyor. Biraz göbeğim de var beni rahatsız ediyor. O nedenle yağ enjeksiyonu yöntemi aklıma yatıyor.Ama bana uygun mu bilemiyorum. Silikon ve yağ enjeksiyonu için ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.