Cinsel Estetik

2
6092

Son zamanlarda plastik cerrahların kapısı en çok cinsel estetik (“genital estetik”, “vajina estetiği”, “vajen estetik”) için çalınıyor. Hastaların kimi eşlerinden utanıyor, kimi ise rahatça bikini giyememekten şikâyetçi. Kişilerin psikolojisini rahatlatan ve memnuniyetlerini arttıran Cinsel Estetik, ABD ve Avrupa ülkelerinde özel merkezlerde yaygın olarak yapılıyor, Türkiye’de ise son zamanlarda oranı oldukça arttı. Peki, nedir bu cinsel estetik?

Cinsel estetik nedir?

Bilindiği gibi cinsellik hayatımızın en önemli parçalarından biri. Cinsel mutluluğu etkileyen birçok faktör var. Bunlardan biri de vücudunun bazı bölümlerini beğenmeme sonucu kendine olan güvenin kaybı. Güven kaybı cinsel isteksizlik ve ilişkilerin bozulmasına yol açıyor. Cinsel sorunların çözümünde psikiyatristler, psikologlar, ürologlar, jinekologlar ve aile danışmanları birlikte çalışır. Ancak vücudunun bir parçasını beğenmeyen bir kadına yapılacak en iyi şey o bölgeyi tabi imkan varsa estetik olarak düzeltmektir.

Cinsel estetik deyince temelde iki bölgeden bahsedilir. Memeler ve genital bölge. Aslına bakarsanız her türlü estetik girişim özünde cinsel estetik grubuna girebilir. Şöyle ki; her insan hatta her canlı kendini daha genç, daha güzel ve daha sağlıklı göstererek en iyi eşi bulmaya güdülüdür. İnsanların estetik ameliyat yaptırmalarının nedeni çoğunlukla daha genç, daha güzel ve daha sağlıklı görünme isteği değil mi? Görüldüğü gibi konu psikolojik, sosyolojik ve hatta antropolojik… Ama bu çözümlemelere girmeden ben asıl anlatmak istediğime döneyim. Meme ve genital bölgenin estetik operasyonlarına ben cinsel estetik diyorum.

Hastalar cinsel estetiğe neden gerek duyuyor?

Kadın erkek ilişkisinin en önemli parçalarından biri cinsellik. Cinselliği tetikleyen unsur ise karşılıklı çekim. Bana göre çekici bir insanın en önemli özelliği kendine güveni. Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden kendini bütün hisseden bir insan kendine kolaylıkla güvenir. İlişki ilerleyince kadınlarda meme veya genital bölgede bir sıkıntısı varsa baştaki güven kaybolmaya başlar. Meme ve genital bölgedeki estetik operasyonla düzeltilebilecek olan sıkıntıları düzeltmek kişinin kendine güveninde devamlılık sağlar.

Cinsel estetik yaptıran hastaların genel şikayetleri neler?

Memelerde, memenin çok büyük veya çok küçük olması, memelerin asimetrik olması, sarkık olması. Genital bölgede ise, vulva iç dudaklarının sarkık veya büyük olması, dış dudakların buruşuk olması, vajinanın genişlemiş olması en önemli şikayetler arasında.

Cinsel estetiğin ardından hastaların hayatlarında ne gibi değişiklikler oluyor, cinsel estetik yaptıran bir kadının bütün cinsel sıkıntıları biter, harika bir cinsellik yaşar diyebilir miyiz?

Cinsel mutluluk tek faktöre bağlı değildir. Ancak her şeyi halletmiş ama tek sıkıntısı memesinin küçüklüğü veya vulva küçük dudaklarındaki sarkma olan bir kadının bu sıkıntısının giderilmesi, cinsel hayatını bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Çünkü kendine güveni geri gelecektir. Eşinin yanında memesinin sarkıklığı yüzünden soyunamayan kadınlar tanıyorum. Ama sorunu düzelttikten sonra çok rahatlıyorlar. Gerçi memesi küçük olduğu halde bunu sorun etmeyen bir sürü kadın da var. Zaten kişi bu durumu sorun ediyorsa müdahale gerekir. Yoksa her memesi küçük kadına silikon takalım, cinsel hayatı renklenecek demek doğru değil. Böyle bir şey yok.

Genital bölgeye hangi estetik operasyonlar yapılıyor?

Dış genital organlar olan iç ve dış dudaklara yönelik girişimler ve vajinanın genişlemesini tamire yönelik girişimler en sık yapılan genital bölge estetiği girişimleridir. Bunlar labioplasti operasyonu, vajina daraltma ameliyatı, vulva büyük dudakların dolgunlaştırılması ve pubisteki fazla yağların alınması.

Küçük dudakların sarkık olmasının yaratacağı problemler nelerdir?

Küçük dudakların sarkık olması öncelikle giyilen iç çamaşırına sürtünerek o bölgenin tahriş olmasına, enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Ayrıca dışarıdan kötü bir görüntü olduğu için kadında güven kaybı oluşturacağı gibi kendini güzel bulmama gibi hislere yol açar. Bunu düzeltmek için ‘küçük dudak küçültme operasyonu yani labioplasti uyguluyoruz. Oldukça basit, yarım saatlik bir operasyon. Hatta çoğunlukla genel anestezi vermeden yapılabilen bir operasyon. Bir-iki saat içinde hastaneden çıkıp aynı gün içinde  evine, işine gidebilir, normal hayatına devam edebilir.

Büyük dudaklarda yapılan operasyonlar nelerdir?

Büyük dudaklarda en çok yaptığımız operasyon büyük dudakları dolgunlaştırmak için yağ ya da dolgu enjeksiyonudur. Böylece buruşuk görüntü yok olur ve iç dudaklar daha çok örtülmüş olur.

Vajina daraltma operasyonu kimlere yapılıyor?

Doğum yapmış kadınlarda vajina genişlemesiyle çok sık karşılaşıyoruz. Bazen de yapı ve genler sebebiyle vajina geniş olabiliyor. Bütün bunlar eşiyle yaşadığı ilişkide iki tarafı da sıkıntıya düşüren bir durum meydana getiriyor. Vajina daraltma ameliyatı 1 saatlik bir operasyon ve bu sefer genel anestezi altında uyguluyoruz. Aynı gün veya bir gece hastanede yatıştan sonra taburcu edebiliyoruz. 6 haftalık bir süreçle cinsel perhiz uygulanmasını öneriyoruz. Sonrasında normal hayatına devam edebiliyor. Bu şekilde ilişkisini kurtaran çok hastam oldu.Ben kadın estetik cerrah olduğum için hastalarım bu tür sorunlarını benimle paylaşabiliyorlar.

Cinsel estetiğin bir diğer aşaması da meme operasyonları. Genellikle kadınlar hangi meme operasyonlarını yaptırıyor?

Vücut yapısına göre memesi küçük olan bayanlara meme büyütme ameliyatı, memesi büyük olan bayanlara ise meme küçültme ameliyatı yapıyoruz.Meme sarkması için meme toplama ameliyatı yapılıyor. Bir de doğum sonrası ya da kilo alıp verme nedeniyle meme dokusunda şekil bozukluğu gelişen bayanların da memelerine toplama ya da büyütme ve toplama işlemini bir arada yapıyoruz.

Meme büyütme operasyonu nasıl yapılıyor? Bu konuda en iyi yöntem hangisi?

Meme büyütme operasyonunda bence en iyi yöntem silikon takılması yöntemidir. Günümüzde dolgu gibi yöntemler de kullanılıyor. Fakat ben bu yöntemleri sağlıklı bulmuyorum. Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türü. Bu nedenle takipleri çok dikkatli yapılmalı. Meme içine yapılan enjeksiyonlar teşhis gecikmesine ya da yanlış teşhise yol açabilir. Ayrıca bu yöntemler hem kalıcı değil, hem de istenen boyutun sağlanmasında yetersiz. Meme silikonu meme dokusu altına ya da kas altına konulduğu için meme dokusuna hiçbir zarar vermez ve meme kanseri takiplerini de negatif yönde etkilemez. Günümüzde birçok kadın bu operasyonu geçirdiğinden artık radyologlarda görüntüleme sonuçlarını değerlendirirken oldukça tecrübeli hale geldiler. Yeni jenerasyon silikonlar için kullanım süreleri çok uzadı. Hatta ömürlük oldukları belirtilmekte. İstenen boyut ve kalıcılık sadece meme silikonlarının takılması ile sağlanabiliyor. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ise bazı kadınlar için uygun olabilir.

Peki meme küçültme operasyonu sonrası his kaybı ve süt verme problemi yaşanır mı ?

Meme küçültme operasyonu sonrası yapılan tekniğe göre his kaybı ve süt problemi yaşanabilir. Ancak biz tekniği  kişinin süt verip vermeyeceğine göre seçiyoruz. Süt vermeyecekse yani artık çocuk işini  tamamlamışsa daha radikal yöntemleri tercih ediyoruz. Çünkü büyük memeden muzdarip kadınlar şiddetle, memelerinin olabildiğince küçülmesini talep ediyor. Ancak süt verecek genç bir kadınsa süt bezlerini koruyucu meme başında olabildiğince hissizleştirmeyen teknikler seçiyoruz.

Bu ameliyatları kimler yapar?

Meme büyütme ve  meme küçültme ameliyatlarını estetik cerrahlar yapar. Genital bölgedeki ameliyatları ise  estetik cerrahlarda yapabilir, bu konuda kendini yetiştirmiş kadın doğum uzmanları da.

Bu tip ameliyatların maliyeti nedir?

Ülkemizde artık her türlü cerrahi için en iyi malzemeler kullanıyor. Bunların çoğunluğu örneğin meme silikonları yurt dışından geliyor. Buna rağmen ameliyat fiyatları hiç de ulaşılmaz değil. Her iş grubundan bayan bu fiyatları karşılayarak ya da ihtiyaç kredisi alarak bu işlemleri gerçekleştirebiliyor. Genital bölge estetiği fiyatları meme estetiğine göre biraz daha uygun. Bu arada genital bölge estetiği ile meme estetiği aynı anda gerçekleştirilebildiğini de belirtmek isterim.

2 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.