Ana Sayfa Burun Estetiği Burun Anatomisi ve İşlevi

Burun Anatomisi ve İşlevi

55
Burun Anatomisi ve İşlevi

Burun Anatomisi:

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili araştırma yapıyorsanız, burun anatomisi hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olur diye düşünüyorum. Ayrıca burun fonksiyonları hakkında da kısaca bilgi vereceğim.

Burun dıştan 3 bölüme ayrılır:

 1. Burun ucu: Tip olarak da adlandırılır. Burun ucu ameliyatına tipplasti denir. Burun ucu küçültme, burun-dudak arası açı değiştirme işlemleri yapılabilir. Buna burun ucu kaldırma da denir.
 2. Burun sırtı: Burun estetiği ameliyatları daha çok bu bölgedeki sıkıntıları düzeltmek için yapılır. Kemer görünümü, geniş burun sırtı, burun eğriliği, çökme, nasal valv darlığı burun sırtında görülen sıkıntılardandır.
 3. Burun kökü: Burun kökü çukur olabilir, yüksek olabilir. Bunlar burun estetiği ile düzeltilebilir.

Burun Yapısı:

Burun, kemik, kıkırdak, kas ve bağ dokusundan oluşur. Burunda en alt tabakada kemik ve kıkırdak yapıları bulunur. Kemik yapı 3 kemikten oluşur.

burun kemikleri-Burun kemiği (os nasale )

-Yanak kemiğinin bir bölümü (os maksillanın frontal çıkıntısı)

-Alın kemiğinin bir bölümü (os frontalenin nazal kemikle birleşen kısmı)

Kıkırdak yapı 3 kıkırdaktan oluşur.

-Üst Yan Kıkırdak

-Alar Kıkırdak

-Aksesuar Kıkırdaklar

Kemik ve kıkırdak yapının üzerinde kemik zarı (periost), kıkırdak zarı (perikondrium), bağ dokusu, mimik kasları bulunur. Hepsinin üzerinde de derimiz bulunur.

Burun boşluğu (Nazal kavite)

Burun deliği girişinden arkada nefes borusu başlangıcına (koanalar) kadar uzanır. Ortada septum dediğimiz duvar ile bu boşluk ikiye ayrılır. Burun septumunun ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemiktir. Burun boşluğunun tabanı yanak kemiği (maksilla) ve damak kemiği (palatin kemik) tarafından oluşturulur. Burun boşluğunun dış duvarlarını yanak kemiği (maksilla), tavanını ise ethmoid kemiğin bir kısmı oluşturur. Burun yan duvarlarında halk arasında burun eti denen konkalar bulunur. Konkalar alt, orta ve üst konkalar olarak üç çifttir.

Burun boşluğu da konkalar ile 3 bölüme ayrılır; alt, orta ve üst boşluklar.

burun boşlukları-Alt boşluk (meatus): Burun tabanı ile alt konkanın arasındaki bölgedir. Bu boşluğa göz yaşı kanalı (nazolakrimal kanal) dökülür. Ağlayınca bu nedenle burun da akar.

-Orta boşluk (meatus): Alt konka ile orta konkalar arasındaki, burnun ortasındaki boşluktur. Buraya maksiller, frontal ve ön ethmoid sinüslerin akıntıları dökülür. Bu bölgedeki tıkanıklıklar sinüslerde sıvı birikimine ve baş ağrısına neden olur.

-Üst boşluk (meatus): Orta konkanın üstündeki en üst boşluktur. Buraya arka ethmoidler ve sfenoid sinüslerin akıntıları dökülür. Burnun koku alma fonksiyonu bu bölgeden sağlanır.

Sinüsler:

burun sinüsleriSesin oluşum ve niteliğine katkıda bulunurlar, beyni aynen bir yalıtıcı gibi sıcak, soğuk ve travmalardan korurlar.

-Maksiller Sinüs: En büyük parananazal sinüstür. Orta boşluğa doğru açılır.

-Frontal Sinüs: Orta boşluğa açılır. Tıkalı olduğu zaman uçak yolculuğunda iki kaşın arası ağrı yapar.

-Etmoid Hücreler: Ön ve arka etmoid hücreler olarak iki gruptur. Öndekiler orta boşluğa, arkadakiler üst burun boşluğuna açılırlar.

-Sfenoid Sinüs: En arkadaki sinüslerdir. Üst burun boşluğuna açılırlar.

Burunun Görevleri:

 1. Solunum görevi: aldığımız nefesin normal yolu burundur. Burun nefesi ısıtır, nemlendirir ve süzer. Bunu yüzeyindeki nemli mukoza dediğimiz yapı sayesinde yapar. Süzme fonksiyonuna burun kılları destek olur. Eğer burun herhangi bir sebeple tıkanırsa, ağızdan nefes almak zorunda kalırız. Bu durumda kuru, soğuk ve süzülmemiş hava direk akciğerlere girerek hastalıklara davetiye çıkarılmış olur.
 2. Koku alma organıdır, bu sayede tad almaya da yardımcı olur. Çünkü yemeklerin tadını kokusuyla beraber değerlendiririz. Grip olunca bilirisiniz ki yemeklerin tadı alınmaz.
 3. Ses oluşumuna katkı sağlar, ses aslında ağızla soluk borusu arasındaki ses tellerinden çıkar. Ama burundan geçen hava sayesinde daha iyi bir rezonans sağlanmış olur. Grip olduğumuzda burnumuz tıkanınca sesimiz değişir. İşte bu durum burunun ses oluşumundaki önemini gösterir.
 4. Orta kulağın havalanmasını sağlar: orta kulağın östaki borusu aracılığı ile havalanması burnun arka kısmından olur. Bu sayede kulak işitme ve denge fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirebilir.
 5. Sinüslerin boşaltım yeridir: sinüslerin içinin de mukozasının havalanması gerekir. Burun bu fonksiyonu da yerine getirir. Sinüslerin burun içine açıldığı yerlerde bir sıkıntı yaşanırsa sinüzit diye bilinen hastalık meydana gelir.

55 YORUMLAR

 1. Merhaba benim burun kemiğim ağrıyor. İki gün önce sadece dokununca ama şu an burun sırtım ve burun ucundaki kemiklerde baya belirgin bir ağrı var nedeni ne olabilir. Çok araştırdım ama bulamadım

 2. Merhaba ben 2 yıl önce kaza geçirdim burnm kırldi ameliyt oldum bi kaç aydır nefes almkta zorlanıyorum.surekli tıkalı rahat nefes alip veremiyorum ne olmuş olabilir

 3. Merhaba 3 yaşında kızım var.burun kivriminin olduğu yerde yani burun anatomisine baktığım zaman konkanlarin olduğu yerde bı et parçası görünüyor.(diğer burun deliginde gorunmuyor)bunun sebebı ne olabilirr

 4. Merhabalar hocam 3 ay önce ameliyat oldum doktorum devlet hastanesinde oldugu ıcın sureklı ulaşamıyorum bulundugu hastane pandemi hastanesi şöyle bir sorun oluştu sag yan tarafımda çökme gibi bir durum var acaba ödemin o bölgede cabuk inmesinden olabilirmi yakın zamanda kontrolüm var.Burun yanında çökme durumu olabilirmi

 5. geniş burun sırtı ve büyük yuvarlak bir burun ucuna sahibim ameliyat olmaktan da korkuyorum en zor ameliyatlardan biri senin burun tipinin ameliyatı diyorlar sizce olmalımıyım ameliyat cok zor mu gerçekten

 6. Hocam merhaba 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim bu dönemde eve geldik ve son zamanlarda devamlı bir burun akıntım var bildiğim kadarıyla alerjim yok. polen alerjisi olabilir diye düşündüm ama dışarı çıkmıyorum ve dşarıda da başlamıyor allerjik bu burun akıntısına ard arda devam eden bir hapşurma da dahil oluyor en az 5 kez olmak şartıyla acaba bu konu hakkında bilginiz var mı

 7. Hocam merhaba 5 ay önce rinoplasti oldum Bugün Orta düzey bir darbe aldım bi ağrı sızı olmadı şekil değişikliği de olmadı ama tabi içim içimi yedi bi şey oldu diye neyse ki yorumlara verdiğiniz cevaplar içime su serpti teşekkür etmek istedim ☺️ Bir de göz kapağı estetiği yapıyor musunuz

 8. Hocam merhaba benim burnumun sağ kanadında mukozal kalinlasma var sigara kullanmam dan dolayı oldu daha once burun spreyi kullandım (rinoclenir) ama geçmedi ne yapmam gerek gittiğim bütün doktorlar burun spreyi yazıyor ama bit türlü geçmiyor

 9. Hocam iyi günler benim burnum kırıktı ameliyat oldum 3 ay oldu burnum üst kıkırdaklardan bir tarafi cok sert ve diger tarafa göre yukarida bunun sebebi ne olabilir sert olmasının sebebi kıkırdak kemiklesirmi yoksa baska madde falanmi konulmustur madde konulduysa o zamanla yumusarmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.