Lip lift yani dudak kaldırma, “philtrum” olarak bilinen burun ile dudağın üst kısmı arasındaki boşluğu kısaltan cerrahi bir prosedürdür. Prosedür, görünen pembe doku miktarını artırarak dudakların daha dolgun ve belirgin görünmesini sağlar.

Yüzümüzde bazı oranlar var. Da Vinci Oranları da denen bu orana göre yüzümüzü birbirine eşit ve enine 3 parçaya bölebiliyoruz. Bu dudak bölgesi için de bir oran var. Bu da şudur: burunun altından çene bölgesine kadar olan bölgede, burun- üst dudak arası 1/3 iken, alt dudak ile çene arası 2/3 oranında olmalıdır. Lip lift operasyonu ile bu oranı sağlamaya çalışırz.

Bu tabi şart değil ama estetik açıdan tercih edilen bir şey. Eğer ki bu oranlar üst dudakta daha uzun ise o zaman üst dudak daha aşağıda görünüp, kişiye daha sert bir hava verebilir. Bir de beraberinde ince bir dudak varsa bir bayan için daha sıkıntılı olabilir.

Biz bazen dudakta lip lift gibi bir cerrahi girişim yapmak istemiyoruz. O zaman üst dudağı büyüterek, biraz daha dışa çevirerek bunu kamufle etmeye çalışıyoruz. Ama bazı kişilerde sadece onun yapılması yeterli olmaz. Bu durumda lip lift yani üst dudak kaldırma işlemi yapıyoruz. Aslında kaldırma değil o bölgenin uzunluğunu azalttığımız için üst dudak dışarı doğru dönmüş oluyor.

Dudak kaldırma nasıl yapılır?

Tam burun tabanından orantıyı sağlayacak oranda ne kadar bir uzunluk varsa o kadar deri ve deri altı yağ dokusu birlikte çıkartılıyor ve bu bölge onarılıyor. Lip lift işlemi lokal anestezi altında yarım saat içinde biten bir işlemdir.

dudak kaldırma
Lip lift ameliyat süreci

Lip liftin1 hafta sonrasında buradaki dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra tam burun tabanında pembe bir çizgi oluşur. Bu çizgi zaman içinde çok kısa bir sürede aynı açık rinoplasti de kolumella da yaptığımız çizgiler gibi zamanla beyazlar. Beyazladığı zamanda zaten normal doğal burunun yüzden çıkma bölgesinde olduğu İçin rahatsız edici bir sorun çıkarmaz. Yapılan işlem de kalıcı bir işlemdir.

Lip lift teknikleri nelerdir?

Aslında lip lift basitçe yapılan bir işlem. Ancak birkaç çeşit dudak kaldırma işlem tekniği daha vardır. Türleri ve teknikleri bilmek önemlidir, çoğunlukla yukarda anlattığım şekilde yapılmasına rağmen cerrahınızla hangisinin sizin için doğru olduğu konusunda konuşabilir, kararınızı ona göre verebilirsiniz.

Doğrudan Dudak Kaldırma

Bazen martı kanadı tekniğiyle lip lift olarak adlandırılan doğrudan dudak kaldırma, daha belirgin bir dudak sınırı oluşturur. Üst dudağın hemen üstünden ince bir deri şeridi çıkarılır ve deri yukarı doğru çekilerek daha belirgin bir vermilyon (dudakların pembe kısmı) yanılsaması yaratılır.

Lip lift prosedürü genellikle üst dudak bölgesinde küçük bir iz bırakır.

Subnazal Megafon

Subnazal megafon, en yaygın dudak kaldırma prosedürlerinden biridir. Cerrah, genellikle daha az görünür olan burun tabanı boyunca gizlenmiş bir kesi yapar. Kesik genellikle bir megafon şeklinde yapılır ve dudağın ortası, sağ ve solu buruna doğru çekilir.

Merkezi Dudak Kaldırma

Merkezi bir lip lift işlemi, subnazal bir megafon asansörüne benzer. Burun altından yapılan kesi ile burun ile dudak arasındaki boşluğu kısaltır.

Köşe Dudak Kaldırma

Ağzın her iki köşesine iki küçük kesi yapılarak ve az miktarda deri alınarak yapılır. Bazı insanlar, daha dolgun dudaklara sahip olmak istedikleri için bunu başka bir dudak kaldırma türü ile birlikte yaptırmaya karar verirler.

İtalyan Dudak Kaldırma

İtalyan dudak kaldırma, her bir burun deliğinin altında iki kesi gerektirir ve bu ayrıntı dışında, megafona çok benzer. Genellikle gözle görülür bir yara izi bırakmaz.

Kimler Dudak Kaldırma İçin İyi Bir Adaydır?

Dudak ile burun arasındaki boşluğu azaltmak isteyenler için dudak kaldırma iyi bir seçenektir. Yaşla birlikte bu boşluk genellikle artar ve dudakların daha ince görünmesine neden olabilir.

Dolgulardan istedikleri görünüme kavuşamayan genç insanlar ya da dolgu maddelerinin dudaklarını doğal olmayan bir şekilde dolgun gösterdiğini düşünenler de lip lift prosedürünü tercih edebilirler.

Dudak kaldırma kalıcı bir çözümdür, bu nedenle dolgunun bakımından bıkmış kişiler için de faydalı olabilir.

Burnunuzun tabanı ile dudağınızın üstü arasında çok fazla boşluk yoksa (yaklaşık 1,5 santimetre), sigara içiyorsanız ve ameliyat sonrası iyileşme dönemi sizin için uzunsa (yaklaşık 2 ila 4 hafta), şeker hastalığınız veya kanınızın pıhtılaşma yeteneğini etkileyen başka bir durumunuz  veya ağız uçuklarınız varsa lip lift operasyonuna karar vermeden önce cerrahınızla konuşmanızda fayda vardır.

Prosedür Nasıl?

Ameliyattan önce ve sonra sizi başarıya hazırlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır.

Ameliyattan önce:

-Doktorunuz ameliyattan önceki ve sonraki haftalarda sigarayı bırakmanızı isteyebilir.

-Anesteziye kötü etki edebileceğinden 48 saat öncesinden alkol kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

-lip lift işleminden 2 hafta öncesine kadar aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durun.

Ameliyattan sonra:

-İşlemden sonra 24 saat dinlenmeyi planlayın.

-Sonraki haftalarda yorucu egzersiz yapmaktan ve sigara içmekten kaçının.

-Yüz üstü uyumaktan veya ağzınızı çok fazla açmaktan kaçının.

-Küçük bir diş fırçası kullanın ve dikkatlice fırçalayın.

-Dudaklarınızı nemli tutun.

-Doktorun tavsiyelerine göre kesileri temizleyin.

Sonuç olarak; lip lift işlemi lokal anestezi ile muayenehane ortamında bile yapılabilen, sonuçları hemen görülen, oldukça yüz güldürücü bir işlemdir. Siz de bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz bize 0 212 2967878’den ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.

8 YORUMLAR

    • Çoğunlukla rahatsız edici iz kalmaz burun kat kıvrımında kaldığı için. İzin veren hastaların fotolarını muayenede görebilirsiniz.

  1. Merhaba lip lift sonrasi dikişlerle veya deride esneme olma payı nedir? Yani deri tam birbirine yapışmayan tekrar aşagi doğru sarkma yaparmi?

  2. Merhaba benim burun altı ve üst dudak mesafem çok fazla 21 milim bu alanı daraltmak istiyorum fakat dudaklarım kalın bu işlemi yapabilir miyim, bu ameliyat sonrası dudak çok mu kalınlaşıyor?

    • Merhaba, çok güzel bir soru. Teşekkür ederim. Buna cevap verebilmek için sizi görmem gerek. Çünkü hem dudak yapısını hem de yüz oranlarını değerlendirmek lazım. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.