Estetik ameliyatlar tek tek yapılabildiği gibi birden çok bölgenin estetik gereksinimi varsa birlikte de yapılabilir. Bu ameliyatların birbiriyle uyumunu sağlamak, olumlu sonuç almak için çok gereklidir. Hastanın beklentilerini ve yapılabilecekleri iyice konuşmak gerekir.

Kombine estetik ne demek ?

Gerek yaş ilerlemesi gerekse doğum gibi insan vücudunda deformiteler meydana getiren durumlarda etkilenen bölge sadece tek bir bölge olmuyor. Örneğin doğum karın bölgesinde gevşeme, memelerde büyüme ve sarkma, bacaklarda pelteleşme gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bunlardan birini yaptırsan diğeri sırıtıyor.

İşte böyle durumlarda kombine estetik avantajı hastaların imdadına yetişiyor. Özetle kombine estetik birden fazla vücut bölgesinin estetik sorunlarının tek operasyonda çözülmesi operasyonudur.

Kombine estetik ameliyatında dikkat edilecek hususlar;

 • Uzun bir ameliyat olacağı için hasta uygunluğu çok önemli. Herkese kombine estetik yapılmaz. Yaş, bünye uygunluğu çok önemli.
 • Kanama diğer estetik ameliyatlara göre fazla olacağı için ameliyat öncesi kan değerleri yüksek olmalı. Fazla kanama olmayan estetik ameliyatlarda bazen kan değerleri normalin alt sınırına yakın bile olsa ameliyat yapabiliyoruz. Toplumumuzda özellikle kadınlarda anemi çok yaygın. Kombine estetik ameliyatı öncesi kan değerleri tamamen normal olmalı.
 • Yaşı ileri olan ve diabet vs gibi devamlı hastalığı olanlar kombine estetik olamaz. Çünkü ameliyat uzun sürdüğü için gerek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gerekse diabet rahatsızlığı vücudun bu uzun süreli stresine dayanamayabiliyor.
 • Hangi ameliyatın önce olacağı hastanın durumu ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Aslında yapılacak kombinasyona göre de değişir. Örneğin bel bölgesi liposuction ve burun estetiği birlikte yapılacaksa önce liposuctionu yapmak gerek. Çünkü ameliyat sırasında bel şekillendirmesi yaparken hastayı sağa sola çeviriyoruz. Önce burunu yaparsak bu çevirme esnasında zarar görebilir.
 • Sigara içen hastalarda kombine estetik riskli olabilir. Kısa kombinasyonlar çok önemli değil ama uzun saatler gerektiren bir kombinasyon yapacaksak sigara içmemesi tercih sebebi. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak oksijen kullanımını azaltır.

En sık yapılan estetik ameliyat kombinasyonları

1- Meme ve karın estetiğinin bir arada yapılması

En sık yapılan estetik cerrahi kombinasyondur. Çoğunlukla kombine estetik olarak meme toplama ve karın germe bir arada yapılır. Bu arada memelerin miktarı vücut ile orantısız ise meme büyütme ya da meme küçültme aynı anda yapılabilir.

Avantaj:

Bir taşla iki kuş: Tek ameliyat ile iki işlem

Birbirini olumlu yönde etkileyen iki ameliyat: Üst karın bölgesi meme toplanması ile daha güzel görünür. Karın düzeltilirken karına uygun ölçüde orantılı dik bir meme elde edilmiş olur. Böylece daha orantılı vücut hatlarına kavuşulur.

2- Liposuction ve karın estetiğinin bir arada yapılması

Kilo fazlası bel çevresinde depolanmış kadınlarda karın germe ile birlikte üst karın ve belden de yağ alınabilir.

Avantajları :

 • Üst karın ve beldeki yağ fazlalıkları da alınınca bel daha incelir. Karın daha estetik görünüme kavuşur.
 • Kilo anlamında daha fazla doku vücuttan uzaklaştırılmış olunur.

3- Liposuction ve meme estetiğinin bir arada yapılması

Memesi büyük olan bayanlarda üst kolda yağlanmanın da fazla olması sık rastlanılan bir durumdur. Memeler küçültülürken koldan yağ alma ve veya kol germe işlemi de bir arada yapılabilir. Hem meme hem kol küçüldüğünden artık bedene uygun gömlek alma zorluğu ortadan kalkar

Avantaj:

Bir taşla iki kuş: Memeler küçülürken kolda aynı ameliyatta incelir.

Meme küçültme ile memesi küçülen kişide kolda da incelme olunca daha fit, konforlu ve estetik bir görünüme kavuşulur.

4- Liposuction ve popo estetiğinin bir arada yapılması

Popo dokusunda belirginlik azlığı genelde bel kalınlığı ile bir aradadır. Bu genetik bir özelliktir. Pantolon bu bayanlara çok yakışır ama elbise seçimlerine dikkat etmeleri gerekir. Vücut hatlarının feminenliğini arttırmak için belden yağ alınarak bel inceltilebilir. Bu arada bu yağlar poponun daha dolgunlaştırılması için kullanılabilir.

Avantaj:

Bir taşla iki kuş: Aynı anda bel incelir popo dolgunlaşır.

 • Popoyu dolgunlaştırma için kişinin kendi dokuları kullanılır. Hem daha sağlıklı hem de masrafı daha az.
 • Bel incelince dolaylı olarak popo zaten daha dolgun görünür. Bir de belden çıkan yağlan buraya konulunca sonuç daha da güzel olur.

Bu bahsettiğim kombinasyonlar haricinde aşağıda listelediğim kombine estetik varyasyonları da sıklıkla yapılır:

 1. Karın germe ile beraber bacak estetiği
 2. Göz kapağı estetiği ve yüz estetiği, ilaveten kaş estetiği ve/veya yağ enjeksiyonu
 3. Burun estetiği ile beraber çene anatomisini düzelten ameliyatlar
 4. Burun estetiği ile beraber dudak dolgusu
 5. Genital estetik ve karın germe
 6. Popo estetiği ve liposuctiona karın germe ilavesi
 7. Yukarıdaki örnekler birbirine komşu bölgelerin kombinasyonu idi. Uzak bölgelerin de kombinasyonları yapılabilir.
 8. Son zamanlarda çok sık yaptığımız bir kombinasyon da saç ekimi ve burun estetiği birlikteliği.

Kombine estetiğin iyi yanları;

 1. Ayrı ayrı ameliyatların sonucunu beklemek yerine hepsi bir arada sonuca ulaşmak
 2. Görsel açıdan bütünlük sağlanması
 3. Tek tek ameliyatlar yerine kombine estetik daha ucuza gelir
 4. Her ameliyat için ayrı ameliyat sonrası sendromu yerine tek seferde kurtulmak

Sonuç olarak; birden fazla bölgedeki görsel ve estetik sorunlar tek operasyonla ortadan kaldırılabilir. Eğer kişinin yaşı ve sağlığı bu işleme izin veriyorsa avantajları çok fazladır. Detaylı bilgi almak için bizi: 0 212 2967878 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

Konuyla ilgili videomuz:

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.