Kombine estetik ne demek ?

Estetik ameliyatlar tek tek yapılabildiği gibi birden çok bölgenin estetik gereksinimi varsa birlikte de yapılabilir. Bu ameliyatların birbiriyle uyumunu sağlamak, olumlu sonuç almak için çok gereklidir. Hastanın beklentilerini ve yapılabilecekleri iyice konuşmak gerekir. Gerek yaş ilerlemesi gerekse doğum gibi insan vücudunda deformiteler meydana getiren durumlarda etkilenen bölge sadece tek bir bölge olmuyor. Örneğin doğum karın bölgesinde gevşeme, memelerde büyüme ve sarkma, bacaklarda pelteleşme gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bunlardan birini yaptırsan diğeri sırıtıyor. İşte böyle durumlarda kombine estetik avantajı hastaların imdadına yetişiyor.

Kombine estetik ameliyatında dikkat edilecek hususlar;

 • Uzun bir ameliyat olacağı için hasta uygunluğu çok önemli. Herkese kombine estetik yapılmaz. Yaş, bünye uygunluğu çok önemli.
 • Kanama diğer estetik ameliyatlara göre fazla olacağı için ameliyat öncesi kan değerleri yüksek olmalı. Fazla kanama olmayan estetik ameliyatlarda bazen kan değerleri normalin alt sınırına yakın bile olsa ameliyat yapabiliyoruz. Toplumumuzda özellikle kadınlarda anemi çok yaygın. Kombine estetik ameliyatı öncesi kan değerleri tamamen normal olmalı.
 • Yaşı ileri olan ve diabet vs gibi devamlı hastalığı olanlar kombine estetik olamaz. Çünkü ameliyat uzun sürdüğü için gerek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gerekse diabet rahatsızlığı vücudun bu uzun süreli stresine dayanamayabiliyor.
 • Hangi ameliyatın önce olacağı hastanın durumu ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Aslında yapılacak kombinasyona göre de değişir. Örneğin bel bölgesi liposuction ve burun estetiği birlikte yapılacaksa önce liposuctionu yapmak gerek. Çünkü ameliyat sırsında bel şekillendirmesi yaparken hastayı sağa sola çeviriyoruz. Önce burnu yaparsak bu çevirme esnasında zarar görebilir.
 • Sigara içen hastalarda kombine estetik riskli olabilir. Kısa kombinasyonlar çok önemli değil ama uzun saatler gerektiren bir kombinasyon yapacaksak sigara içmemesi tercih sebebi. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak oksijen kullanımını azaltır.

En çok yaptığımız kombine estetik varyasyonları;

 1. Meme küçültme veya büyütme ile beraber karın germe, buna sıklıkla liposuction eklenir
 2. Meme estetiği ile beraber kol estetiği
 3. Karın germe ile beraber bacak estetiği
 4. Göz kapağı estetiği ve yüz estetiği, ilaveten kaş estetiği ve/veya yağ enjeksiyonu
 5. Burun estetiği ile beraber çene anatomisini düzelten ameliyatlar
 6. Burun estetiği ile beraber dudak dolgusu
 7. Genital estetik ve karın germe
 8. Popo estetiği ve liposuctiona karın germe ilavesi
 9. Yukarıdaki örnekler birbirine komşu bölgelerin kombinasyonu idi. Uzak bölgelerin de kombinasyonları yapılabilir.
 10. Son zamanlarda çok sık yaptığımız bir kombinasyon da saç ekimi ve burun estetiği birlikteliği.

Kombine estetiğin iyi yanları;

 1. Ayrı ayrı ameliyatların sonucunu beklemek yerine hepsi bir arada sonuca ulaşmak
 2. Görsel açıdan bütünlük sağlanması
 3. Tek tek ameliyatlar yerine kombine estetik daha ucuza gelir
 4. Her ameliyat için ayrı ameliyat sonrası sendromu yerine tek seferde kurtulmak

Konuyla ilgili videomuz:

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.