Estetik cerrahi kapsamına giren bazı ameliyatlar kişide yarattığı ciddi rahatsızlıklar nedeniyle estetikten çok zorunluluk haline gelmiştir.

Bu durumlara örnekler vererek nedenlerinden bahsetmek isterim:

Üst göz kapağı estetiği:

Yaşlanma ile özellikle 40 yaşından sonra kaşların yer çekimi ile aşağı düşmesi, üst göz kapağı derisinin incelmesi, kas ve kemik zarının gevşemesi üst göz kapağında deri birikimine neden olur. Biriken deriler bazı vakalarda o kadar çok olur ki deri kirpikten aşağı doğru sarkar dış görme alanı da kısıtlar. Gözlerin çabuk yorulması, akşama doğru yorgunluğun daha da artması kişinin hayat kalitesini bozar. Bu durum özellikle genetik olarak kaş ve/ veya şakak yapısı düşük olan hastalarda meydana gelir. Bölgesel anestezi altında yapılan üst göz kapğı estetiği işlemi ile bu durum kolayca çözülebilir. Ameliyat hemen sonrasında çoğu ameliyatta olan şişlik ve morluklar ile birlikte bile hasta görüşünün açıldığını ve göz yorgunluğunun gittiğini fark eder.

Meme küçültme ameliyatı:

Memelerin çok büyük olması genetik bir durumdur. Kilo alımı ile paralel olarak meme büyüklüğü artar. Büyük memeler omuz, sırt ve boyun ağrılarına neden olur. Yaş ilerledikçe omurgada bazı deformiteler gelişebilir. Bu hastalıkların tedavisi memelerin ağırlığı devam ettiği sürece mümkün olmaz. Fizik tedavi ve ortopedi uzmanları hastalarını bu nedenle plastik cerrahlara yönlendirirler. Hastanın yaşı, sosyal konumu, ailevi durumu dikkate alınarak yapılan muayene sonrası uygun teknik seçilerek bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Burun ön kısmını tutan ileri derecede septum deviasyonu:

Çoğu hastada nefes sıkıntısı kısa sürede yapılan septoplasti ameliyatı ile çözülebilirken, bazı hastalarada bu girişim nefes almayı düzeltmediği gibi burunda çökme tarzında deformitelere neden olur. Bu hastalarda burun ön kısmının estetik cerrahi girişim ile desteklenmesi gerekir. Böylece tek ameliyat ile hem nefes alma düzelir hem de daha hoş bir estetik görünüm elde edilmiş olur.

Ciddi kilo veren ve/veya çok doğum yapan kişilerde karın germe ameliyatı:

Çoğul gebelikler ve ikinci gebeliklerden sonra bazı kişilerde karın kaslarında aşırı gevşeme ve karın duvarı derisinde aşırı sarkma olur. Bu kişiler çoğunlukla ya hamilelik sırasında çok kilo alan ya da genel olarak kilolu olan kişilerdir. Göbek deliği altından uyluk üst kısmına adeta etek gibi sarkan bu deri ciddi bel ağrısına ve deri altı bölgelerde oluşan yaralar nedeniyle hijyen problemine yol açar. Kilosu kabul edilebilir ölçüde olan, varsa ek hastalıkları kontrol altında olan kişilerde karın germe ameliyatı ile kişinin hayat kalitesi belirgin ölçüde yükselir.
Tüm bu estetik girişimler yukarıda sayılan nedenlerle bir gereklilik olmasına rağmen bu cerrahi işlemlerin  estetik kurallara uyularak yapılması elzemdir. Bu cerrahi girişimler vücudun komşu bölgeleri ile orantılı olamalı ve cerrahi izlerin az ve gizlenebilir olması gerekir. Ayrıca ameliyat öncesi değerlendirme çok önem taşır. Ameliyat öncesi bazı hazırlıklar yapılması gerekebilir. Bu hazırlıklar örneğin karın germe için biraz kilo verilmesi sonucun daha güzel olmasını sağlar. Yine ameliyat sonrası ameliyatın sonucunu daha olumlu etkileyecek bazı ek işlemler gerekebilir. Örneğin karın germe ameliyatı sonrası lenfatik drenaj tedavisi gibi. Bu nedenle bu ameliyatlar estetik plastik cerrahi uzmanlarınca yapılmalıdır.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.