Burun Estetiği

burun estetiği

Yüzümüz bizim dış dünya ile ilk temasımızı sağlayan, adeta vitrinimiz olan bölgemiz. Yüz yapımız ve ifadelerimiz ile karşıdaki kişide ilk izlenimi oluştururuz. Burnumuz ise bu bölgedeki en önemli organımız. Binbir türlü burun yapısı mevcut. Büyük, küçük, kalkık, eğri, karga, çengel gibi isimlerle adlandırılan binbir tür. Burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişilerin başvurduğu yöntem ise burun estetiği ameliyatı. Bu yazıda detaylı olarak bu konuyu anlatacağız.

Burun estetiği nedir ?

Burun estetiği, burun şeklinden memnun olmayan kişilerin bu sorunlarını düzeltmeye yönelik işlem ve bunun için yapılan ameliyata verilen isimdir.

Estetik burun ameliyatı, cerrahi dışı estetik girişimlerden (botoks, dolgu, lazer epilasyon…) sonra en fazla yapılan estetik işlemdir. Nerdeyse saç boyatma kadar günlük hayatımıza giren burun estetiği ameliyatı gerek halk arasında gerekse medyada günden güne artarak konuşulmakta. İnsanlar, burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflara ve ameliyat olan kişilerin burnuna bakarak, alınan olumlu sonuçları gördükçe artık bu ameliyata çok daha fazla ilgi gösteriyorlar. Son 10 yılda Google’daki  “burun estetiği” araması sayısı en az 4 kat artmış. Bu da gösteriyor ki toplum, burnundaki rahatsızlıktan kurtulmak için arayış içerisinde.

Grafiğe şuradan ulaşabilirsiniz.

Burun Anatomisi:

Detaylı öğrenmeniz gerekmez ama burun estetiği olmadan önce yapacağınız araştırmalarda karşınıza çıkacak olan terimleri ve burundaki yerlerini bilmenizde yarar var. Burun anatomisi hakkında geniş bilgi için ” burun anatomisi ve işlevi ” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Genel prensiplerimiz;

burun esteiği

 • Kişinin yüz hatlarıyla uyumlu, estetikli olduğu bakınca anlaşılmayan bir burun estetiği operasyonu yapmak ( estetik olduğu belli olsun isteyen hasta grubu hariç ). Çoğunluk burun estetiği ameliyatı olduğu belli olmasın istiyor. Zaten bana başvuran hastalar da benim doğal burun tercih ettiğimi bildikleri için benimle yola çıkıyorlar.
 • Burnun ana çatısına zarar vermeden çalışmak, alınması şart olmayan dokuları almamak, şekillendirerek düzeltmek. Bazı ameliyatlar görüyorum, burnun çatısı çökmüş, burun delikleri çok daralmış ya da çok genişlemiş vs. Amacımız öncelikle var olan yapıdan daha kötü bir hale sebep olmamak.
 • Nefes alma fonksiyonunu korumak. Bütün estetik ameliyatlarımızda öncelikli amacımız kişiye zarar vermeden onu güzelleştirmek. Güzellik için sağlık feda edilebilecek bir şey değil. Burun estetiği ameliyatı esnasında en çok buna dikkat ediyorum.
 • Bir takım bilgisayar programları ile “Senin burnun böyle olacak” denilmesi ya da hastanın elinde getirdiği fotoğrafın aynısının yapılacağının iddia edilmesi bence doğru bir yaklaşım değildir. Bilgisayar programlarının genel bir fikir vermek ve ameliyatı planlamak açısından yararlı olduğu doğrudur. Fakat kıkırdak kalınlığı, deri kalınlığı gibi burun estetiğinde çok önemli olan faktörlerin değerlendirilmesi yapılamamaktadır. Bence hastaya benzer burun şekli olan birkaç hastanın (onayları alınmış hastalar) fotoğrafları ve kişinin fotoğrafı üzerinde değerlendirmeler yapmak ve açıklamalarda bulunmak daha gerçekçi bir yaklaşımdır.
 • Burun estetiği ameliyatlarında burnu oluşturan kemik ve kıkırdaklara şekil verilebilir ama burun derisine genellikle hiçbir müdahale yapılamaz. Bunun nedeni burundan yapılacak deri çıkarılmasının burun üzerinde kalıcı izlere yol açmasıdır. Dolayısı ile ameliyatta kemik ve kıkırdaklara şekil verildikten sonra burun derisinin bu yeni şekle tamamen uyum sağlayacağı, bu yeni iskeleti en güzel şekilde örteceği, hiçbir noktada bolluk yapmayacağı düşünülür. Ne yazık ki her vakada bu mümkün olmaz. Özellikle kalın burun derisi alttaki dokulara uyum sağlamakta oldukça yetersiz kalır. Bunu bir örnek ile tarif edebiliriz. Bir sandalye üzerine çarşaf örttüğünüzde, çarşafın altındakinin sandalye olduğu anlaşılırken, sandalyenin üzerine yorgan örttüğünüzde yorganın altındakinin sandalye mi yoksa başka bir şey mi olduğu anlaşılamaz. Çok büyük burunlarda da burun derisinin altındaki çatıya adaptasyon sınırı aşıldığı zaman ortaya ameliyatta verilenden çok farklı bir şekil çıkabilir. Burun derisi adapte olmayacaksa bunu her noktada eşit olarak yapmaz ve özellikle burun ucunda bir şişlik yaratabilir. Burnu önlemek için burnu sadece belli noktaları küçültülüp, birçok yeri tam tersine doldurmak gerekebilir. Bazen bir burun büyütülerek de küçültülebilir. Burun estetiğinde amaç genellikle burnu küçültmekten çok güzelleştirmektir.

Burun ameliyatı öncesi değerlendirdiğimiz ana yapılar şunlardır :

 • Burun ucu ile dudak arası açı (Erkeklerde 90 derece, kadınlarda 110 derece olması estetik olarak tercih edilir. )
 • Burun ucu genişliği, buradaki kıkırdakların yerleşimi, simetrisi ve büyüklükleri
 • Kemik ve kıkırdaktan oluşan, burna yandan bakıldığında bariz olan, hörgüce benzetilen kambursu yapının (hump) var olup olmadığı
 • Burun genişliği
 • Burnun alınla yaptığı açı
 • Nefes alma fonksiyonunun her iki burun deliği için ayrı olarak değerlendirilmesi gerekir.

 Nefes şikâyetlerinin nedenleri:

 • Burnunuzun orta hattını oluşturan, “septum” denilen, arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan yapıda eğrilik nedeniyle burun deliklerinin birinden nefes almak zorlaşırsa buna “Septum deviasyonu” denir. Septumdaki eğrilik bazen basit bir cerrahi girişim ile estetik burun ameliyatı yapılmaksızın düzeltilebilirken bazen ise kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklar kullanılarak burunda estetik yapılandırma ile düzeltilebilir. ( septum deviasyonu olan burunlarda estetik konulu makalemi okumak için tıklayınız )
 • Burun ucunun burun sırtı ile birleştiği yerde, hava akımının doğal bir türbülans yaptığı geçiş noktasında gözle görülmeyen ama derin nefes alındığında ortaya çıkan bir geçiş sorunu vardır. Güçlü nefes alınırken burun kanatları içe doğru çökerek nefes almayı zorlaştırır. Normalde de nefes alırken burun kanatları içe çöküyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Çoğu kez muayenede fiziksel bir sorun gözlenmez. Sorun fonksiyondadır.

 Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır ?

 • Burun estetiği operasyonunu genel anestezi altında yapıyorum. Lokal anestezi altında yapılmasını, hastanın gözü önünde yapılan işlem olduğundan psikolojik olarak sağlıklı bulmuyorum.
 • Burun ameliyatı yaklaşık 2 saat sürüyor. Bazı ikincil veya üçüncül vakalar kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerektirdiğinden daha uzun sürebilir.
 • Kapalı ve açık burun estetiği yapılabilir. Ben açık burun estetiği yapma taraftarıyım. Bu sayede yumuşak doku, kıkırdak ve kemik yapılarının gözle görülerek değerlendirilebilmesi ve problemlerin tespiti daha sağlıklı yapılabilmektedir. Üstelik el yordamıyla değil direk işlem yapılan dokuyu görerek düzeltme yapılabilir. Kolumella dediğimiz, burun deliklerinin arasındaki dokuda belli belirsiz bir iz kalması ise tekniğin tek dezavantajıdır. Bu iz zamanla silikleşerek şikayete sebep olmaz.

Burun estetiği ameliyatının nasıl yapıldığını izlemek için videoya tıklayın:

DİKKAT: 18 yaşından küçüklerin izlemesi önerilmez. Ameliyat görüntüleri yetişkinler için de rahatsız edici olabilir.

 • Burun estetiği ameliyatında burun içine, ortasında kanal olan, nefes alınabilen silikon tampon konur. Tampon 1 hafta sonra alınır. Silikon çok kaygan olduğu için sümük gibi burundan kolayca çıkartılır. Tampon alınması ile ilgili çoğu insan kötü hikâyelerden bahseder. Bu hikaye eskidi artık. Şimdiye kadar tampon alırken hiçbir hastam ne fenalaştı ne de bayıldı.
 • Burun estetiği ameliyatı tamamlandıktan sonra oluşturduğu yeni yapıyı korumak ve üzerindeki derinin bu yapıya kolay adapte olmasını sağlamak için plastik atel kullanıyorum. Bu ateli bir hafta sonra alıyorum. Açık ameliyat yapmışsam burun ucundaki dikişleri de alıyorum. Bantlarımı yeniliyorum. Bu bantlar da 1 hafta daha kalıyor.
 • Ameliyat esnasında buruna uzun etkili ağrı kesici yaptığımız için ameliyat sonrası ağrı sıkıntısı pek olmamaktadır. Ertesi gün normal ağrı kesicilerle ağrı engellenir.
 • Ameliyatın ertesi sabahı göz çevresi şişlik ve morluk beklenen bir durumdur. Ameliyattan hemen sonra uygulanmaya başlanan buz ve morluk giderici krem ile bu sıkıntıların 2-3 gün içinde büyük ölçüde azaldığını gözlemledim. Ayrıca son zamanlarda gelişen teknoloji ve ameliyat teknikleri sayesinde morluk çok nadir olarak karşımıza çıkıyor. Burun ameliyatından sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunumunuz çok rahat olmayabilir. Bu dönemde bazı sprey ve kremler kullanımını size öneriyorum. Bu uygulamalar ile burun içi kabuklar daha çabuk temizlenir.
 • Ameliyattan 2 hafta sonra burun üzerindeki tüm bantları alarak masaja başlatıyorum. Bunu bir nemlendirici krem ile aşağıdan yukarıya doğru yapabilirsiniz. Burun ateli alındığı anda, yani ilk açıldığında ödemden dolayı biraz şiş görünebilir. 1 ay sonunda ödemler geçerek şişliklerin büyük oranda geçer. Dışarıdan bakanlar burnun şiş olduğunu anlamaz ama hasta şiş olduğunu hisseder. 6 ayda şişlikler tamamen iner. Birinci ay ile altıncı ay arasında çekilen fotoğraflar arasında bariz fark vardır.
 • Ameliyat sonrası dönemde burun özellikle sert darbelerden korunmalıdır. 1 ay vücut teması gereken sporlar, ağırlık kaldırma, tenis vs önerilmez. Gözlük kullanımı ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Hatta mümkünse 6 ay gözlük takılmamalı. Yine ödem oluşmaması için sauna, solaryum, güneş banyosu ve buhar banyosuna 1 ay ara vermek gerekir. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir. Yürüyüşe ise 2-3 gün sonra başlanabilir.
 • Kontrolleri birinci, altıncı aylarda yapıyorum.

Burun estetiği ve deviasyon ameliyatları en erken kaç yaşında yapılabilir?

Burun estetiği 18 yaşından itibaren uygulanabilir. Yüz gelişiminin tamamlanması sonrası bu cerrahi girişimler yapılabilir.

Burun ucu estetiği (tipplasti) nasıl yapılır ?

Burun ucunun düşmesinde en önemli neden burun kemik kıkırdak yapısının burun derisini taşımakta yetersiz kalmasıdır. Malum vücudumuzdaki bütün doku ve organları yer çekimine karşı yerli yerinde tutan bazı dokular vardır. Örneğin ayakta durmamızı omurgamızın gücü sağlarken, derimizin üzerimizden kayıp gitmesini engelleyen de deri altı bağ dokusudur. Burun ucu estetiği ( tipplasti ) ile doğanın veya travmaların bize verdiği zararları azaltmayı amaçlıyoruz.

 1. Yaşımız ilerledikçe burun kemik ve kıkırdakları incelir ve burun derisi elastikiyetini kaybeder. Deri altı ve kıkırdaklar arası bağ dokusu ya yeterli güçte değildir ya da gücü zamanla azalır. Burnun ucu yavaşça aşağıya ve öne doğru sarkmaya başlar. O yüzden burun dudak açımız biraz daralır. Dudak da inceldiğinden bu çoğu zaman belirgin olan bir şey değildir. Çok dikkatli kişilerce fark edilir. Bu tip durumlarda dokuları sıklaştırıcı teknikle burun ucu estetiği yaparız.
 2. Burun travmaları burun içindeki kıkırdak kemik yapıya zarar verebilir. Bu durumda da burunun desteğinde kayıp olur ve burun ucu aşağı doğru yer değiştirir. Bu yer değiştirme çoğu zaman asimetriktir. Sağ ve soldan farklı görüntüye yol açar. Zaten kişiyi en çok rahatsız eden de ya öne ya da sağa sola bakan burun ucudur. Bu tip şikayetlerde burun ucu estetiği yaparken amacımız özelliğini kaybetmiş kıkırdaklara yeniden şekli vermek ya da eksik kıkırdak varsa kulak veya kaburgadan kıkırdak alarak eksiği tamamlamaktır.
 3. Burun içinde gelişimsel olarak ya da travmaya bağlı gelişen darlık yaratan kıkırdak ve kemik yapısı cerrahi olarak nefes almayı düzeltmek amacıyla alındığında burun ucu desteksiz kalır. Böylece ilkin nefes alma artmış gibiyken şişlikler indikçe eskisinden daha da kötü olur. Burun estetiği ameliyatı yaparken burun çatısını çok iyi kurgulamak gerekir ki ameliyat sonrası burun ucu estetiği ameliyatı gerekmesin.
 4. Bazı kişilerin genetik yapısından dolayı burun ucu düşüktür. Bu nedenle estetik ameliyat olurlar. Burun estetiği (rinoplasti) sonrasında bu durum düzelir. Fakat burun derisi kalın ve oldukça büyük olan kişilerde burundaki ameliyat sertliği geçtikçe burun ucu daha aşağı doğru yer değiştirir. Hiçbir zaman ameliyat öncesi kadar düşmez. İşte bu nedenle bu duruma yol açmamak için büyük burunları belli bir oranda küçültebiliyoruz.

Burun ucundaki estetik sorunlar yani düşme, geniş olması, asimetri gibi şikâyetler burun ucu estetiği ile düzeltilebilir. Burundaki kemik yapıya, burun septumuna dokunulmadan, sadece burun ucu kıkırdaklarına ve yumuşak dokulara düzeltme uygulanmaktadır. Klasik burun ameliyatından daha kısa süren bir işlemdir. Ameliyat kısa sürdüğü için lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrası morluk pek olmaz, şişlikler de daha azdır. İyileşme süresi klasik burun ameliyatına göre daha kısadır.

Burun estetiği ameliyatına bağlı riskler nelerdir ?

– Erken Dönem Sorunlar:

 1. Kanama: Burun estetiği ameliyatı sonrası burun deliklerinden hafif kanlı sızıntı beklenir ve ilk saatlerde burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle kontrol edilir. Bahsi geçen sızıntı giderek azalır (ilk 24-48 saat) ve zamanla sarıya doğru renk değiştirir. Burun kanaması pek fazla görülmez ama ameliyat sırasında veya sonrasında görülmesi şaşırtıcı değildir. Damlama şeklinde bir kanama olmadığı sürece müdahale gerekmez. Kanama riskini azaltmak için aspirin veya kanama arttırıcı ilaç ve besinleri ameliyat öncesi 10 gün süre ile kullanmayınız.
 2. Enfeksiyon: Burun estetiği ameliyatı sonrası nadir de olsa enfeksiyon ortaya çıkabilir. Ameliyat öncesi ve sonrasında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılması bu riski çok azaltır.
 3. Darbeye bağlı şekil bozulması: Bu dönemde çevreden gelebilecek olan darbelere karşı çok dikkatli olmak gerekir. Hafif darbeler bir sorun yaratmaz, ancak şiddetli darbeler burunda eğrilmeye yol açabilir. Böyle bir durumda doktorunuza haber vererek gerekli müdahaleyi yaptırmalısınız.

Geç Dönem Sorunlar:

 1. Solunumla ilgili sorunlar: Bu burun estetiği ameliyatına bağlı olabileceği gibi ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut fakat fark edilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hala gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjiniz varsa bu da solunum sıkıntısı yapabilir. Rahatsızlık sebebine göre ilaç tedavisi veya sekonder işlem gerekebilir.
 2. Burun şeklinin istendiği gibi olmaması:  Ameliyat sonrası erken dönemde, şişlikler tamamen geçmeden burnun şekliyle ilgili bazı sorunlar gözlenebilir. Estetik ameliyatlarda hastalar sonucu bir an önce görmek ister. Bu doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşme belli bir süreç gerektirir. Zamanla şişlikler azaldıkça sonuç belirginleşir. 6-18 ay içinde ödemler geçerek burnun son şeklini alması sonrası burun şekli hoşa gitmezse veya bir komplikasyon meydana gelirse yeniden operasyon gerekebilir. Bunu %5-10 oranında gözlüyoruz. Bu ikinci ameliyata revizyon burun estetiği deniyor. Revizyonu azaltmanın en önemli yolu hastanın ameliyat öncesi beklentilerini iyi anlamak ve yapılabilecekleri iyi aktarmaktır. Tabi cerrahın ameliyata en yüksek özeni göstermesi gerekir. Her burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak olabileceği bir şekil vardır. Yüz yapısı vs buna etki eder.  Doktor ve hasta bunları detaylı bir şekilde konuşmalıdır. Örneğin burun derisinin kalın ve yağlı olması, 18 aylık bir ödem süreci gerektireceği için sabırlı olmanın önemi iyi anlatılmalıdır. Hasta-doktor güveni iyi tesis edilmiş olmalıdır.
 3. His değişiklikleri: Estetik burun ameliyatlarından sonra, dokularla birlikte ince sinir lifleri de kesildiği için geçici his kaybı görülebilir. Kalıcı uyuşukluk ise son derece nadir gözlenir.
 4. Doku kaybı: Bazen ameliyat kaynaklı bazen de iyi iyileşmeyen veya kötü yara bakımına bağlı kemikteki kırıkların ayrılması veya iyileşmenin gecikmesi mümkündür. Sigara içimi de buna sebep olabilir. Burundaki bazı bölgeler anormal veya geç iyileşebilir. Ciltte deri veya doku kaybı oluşabilir. Bu durumda doktorla irtibatı koparmadan, pansumana devam etmek şarttır. Hatta bazen bu yüzden düzletme operasyonu yapılabilir.

Ameliyatsız burun estetiği:

Burun estetiği denilince akla hemen klasik kesmeli biçmeli ameliyat geliyor. Aslında estetik denince insanların gözlerinde bistüri beliriyor. Oysa estetik demek güzel, göze hoş gelen demek. Bu arada fonksiyonu da mümkünse artırıcı, değilse en azından koruyucu davranmak gerek. Bunu sadece estetik ameliyatla yapmıyoruz. Hiç kesme-dikme işlemi yapmadan kişiye estetik bir görünüm kazandırabiliyoruz. Botoks, dolgu, mezoterapi, cilt bakımı vs bu işlemlere örnektir. Burun estetiği de ameliyatsız olarak yapılabilir. Ancak her burun değil. Bazı seçilmiş vakalarda ameliyata gerek kalmadan burna estetik bir uygulama yapabiliyoruz. Seçilmiş vakadan kastım şu: burunda büyütme veya küçültme gerektirmeyen, küçük kırışıklıklar, boşluklar, hafif çıkıntılar, küçücük bir kemer, az miktarda burun ucu düşüklüğü gibi sıkıntıları olan kişilere ameliyatsız burun estetiği yapabiliyoruz. Bu işlemin avantajı, genel anestezi gerektirmemesi ve hemen sonuç alınabilmesi. Genelde dolgu maddeleri ile burnu düzeltiyoruz. Zannedilmesin ki bu işlem gerçek bir burun estetiği yerine geçebilsin. Daha önce dediğim gibi burnundan şikayeti olan çoğu kişide mutlaka klasik burun estetiği ameliyatı yapmak gerekiyor.

Ameliyatsız burun estetiği yaparken kullandığımız dolgular gerçekten çok yararlı, kalitelisi oldukça iyi, fiyatları pahalı ve uygulaması kolay, ayrıca hemen sonuç veren materyaller. Ben de bazı durumlarda burunda dolgu kullanıyorum. Bunları kısaca aşağıda özetleyeceğim. Uygulanan dolgunun kalıcılık süresi dolgu tipine göre 6 ay ile iki yıl arasındadır. Güzel olanı şu ki burun çok hareketli bir yer olmadığından dolgular bazen çok uzun süre kalıcı da olabiliyor. Kalıcılığı arttıran diğer bir unsur ise tekrarlanan işlemler. Her tekrardan sonra dolgunun kalıcılık süresi uzuyor.

Burun dolgusu nerelere yapılabilir?

 1. Burun kökü denilen 2 göz arası bölgedeki çukurun doldurulması için
 2. Burun alt kısmındaki çukurların doldurulması için
 3. Burun sırtındaki eğriliklerin düzeltilmesi için

Ameliyatsız burun estetiği ile dolgu kimlerde uygun olmaz?

 1. Kalın ve büyük burunlarda
 2. Çok yüksek kemerli burunlarda

Dolgu uygularken amaç görsel düzensizliklerin giderilmesi, profilden kemer görünümünün gizlenmesidir. Ameliyatsız burun estetiği yöntemi ile bu da belli oranda yapılabilir. Fazlaya kaçırılırsa burun daha büyük görünür. En sık bir kaç kez ameliyat olmuş burun sırtında bir takım düzensizlikleri olan ameliyat olmak istemeyen hastalara bunu uyguluyorum. Tek bir uygulama bile kişinin oldukça moralini düzeltiyor.

Bir diğer ameliyatsız burun estetiği yöntemi iple asma tekniği.Yüzde kullanımı yanında burun ucunu kaldırmak amacıyla da kullanılmaya başlandı. Bu tekniği çok uygulamıyorum çünkü her burna uygulanmaz. Ayrıca kalıcı bir şey değil. Kemeri çok fazla olan bir burnu ne kadar kaldırabilir tartışılır. Yine başarı için burun çok büyük olmayacak, kemeri çok aşırı olmayacak. Burun kökündeki kemik zarından geçilen ip, burun ucu kıkırdaklarından geçirilir burun ucu istenen ölçüde yukarı asılmış oluyor. İlk başta uygun hastada sonuç çok güzel ama bu da kalıcı değil. Bir süre sonra ip kalıcı da olsa yumuşak doku eski haline dönmek isteyecektir.

Ameliyatsız burun estetiğinde botoks, burun ucunun konuşurken oynama durumunda kullanılır. İlgili kasa botoks yapılır. Böylece burun yukarıya kalkmış gibi görülür. Burun üstü yağlı, gözenekli bir burunsa cilt bakımı, mezoterapi, peeling uygulanabilir. Burun üstündeki kılcal damarlar lazer yada koter ile yakılabilir. Burun üstündeki benler cerrahi olarak çıkartılabilir. Küçük benler ise tanjansiyel eksizyon dediğimiz yüzeyel sıyırma yöntemiyle tedavi edilir. Burun üstünde izler olabilir, lekeler olabilir. Bunlar da büyük ise cerrahi, değilse lazer, kimyasal vs yöntemlerle tedavi edilir. Çok alkol alan kişilerde burun mor, damarlı ve şiş görünümü olur. Buna rinofima denir. Tedavisi zordur. Çok büyükse cerrahi olarak çıkartıp başka bir yerden deri nakli gerekir. Ama çok verimli bir sonuç alınmaz. Botoks bir de burun üzerindeki mimik çizgilerinin azaltılması için kullanılabilir. Bunun dışında bariz bir etki yarattığı başka bir uygulama yoktur.

Doğal Burun Estetiği:

Doğal burun estetiği son bir kaç yılda dilimize giren bir kavram. Önceleri burun estetiği yaptıran insanların doğallıkla ilgili bir beklentileri yoktu. Sektörde hem hastalar hem estetik cerrahlar tarafından kabul gören bir biçim vardı. Hatırlarsanız estetikli burun hemen belli olurdu. Ucu sivri ve kalkık, üst kısmı kaydırak şeklinde tipik ve hemen herkeste aynı biçimde yapılan bir işlemdi. Bu sayede birbirine benzer bir sürü insan ortaya çıktı. Zaman geçtikçe burun estetiği yaptıran insan sayısı arttı. Bu artış hasta taleplerini ve burun estetiği cerrahi tekniklerini değiştirdi. Şimdi burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler doğal burun estetiği talebinde bulunuyorlar. Ben de kişinin yüz yapısına uygun, nefes alma fonksiyonunu bozmayacak ve çok profesyonel bir gözle bakmadıkça belli olmayan bir burun estetiği ameliyatı yapma taraftarıyım.

Burun estetiği ile ilgili sık sorulan sorular:

Ameliyat öncesi ve sonrası aklınıza takılan bir sürü soru olduğuna eminim. Bu bölümde elimden geldiğince bunlara cevap vermeye çalışacağım.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası dikiş alımı

Açık burun estetiği yapılan ya da burun kanatları küçültülen hastalarda ameliyattan en erken 5 gün tercihen 1 hafta sonra deriye konan dikişler alınır. Burun mukozasına konan içte kalan dikişler ise kendi kendiliğinden düşer.

Ameliyat sonrası ne zaman işe geri dönebilirim ?

Burun estetiği ameliyatı size yatak istirahati gerektirecek bir ameliyat değildir. Genellikle görsel bir işiniz yoksa, işiniz masa başı ise 4. gün işinize dönebilirsiniz. Genellikle 1 haftalık dinlenmeden sonra işe dönülmesi daha konforlu olur. Böylece burun kontrolü olduktan, atel ve silikon destek çıkarıldıktan sonra kişi daha rahatlar. Burun üzerinde 1 hafta daha durması gereken bantlar fazla görsel sıkıntıya yol açmaz. Hatta bazı hastaların o kadar güzel makyaj yapıyorlar ki bantları ayırt etmekte güçlük çekiyorum.

Burnum son halini ne zaman alır ?

Burun ameliyatı sonrası ilk atel alındığında şişlik oldukça fazladır. Bu dönemde burnunuzun şeklini yandan bakarak değerlendirebilirsiniz. Ameliyatınızdan 1 ay sonra şişliklerin büyük bir bölümü iner. Artık ameliyat olmuş görüntüsünden kurtulmuş olursunuz. Ama hala burun kalıp gibidir. Burun son şeklini 1 yıl sonra alır. 1. Ay ile 1 yıl sonra şekilen fotolarda oldukça fark vardır. Ancak kalın derili burunlarda bu süreçler biraz daha uzun sürer.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı yaparken kemik kırıyor musunuz ?

Her burun estetiği ameliyatında farklı işlemler yapılır. Kemerli bir burunda burun üzerinde çıkıntı yapan kemik ya çizel dediğimiz özel aletler ile tahta oyar gibi alınır ya da kalın dişli törpüler ile türpülenerek alınır. Bu işlem yapılınca hali ile burun sırtı genişler bu da yanardağa benzer bir görüntüye neden olur. Sırtın tekrar inceltilip normal bir dağ görüntüsüne kavuşturulması için yan burun kemilerine yeşil ağaç kırığı yapılarak içe doğru eğim verilir. Böyle çatı kapanır. Daha estetik bir görünüm elde edilir. Çok eğri olan burunlarda bu kemik kırma işlemleri yapılmaz ise eğriliği düzeltmekte mümkün olmaz. Burun sırtına müdahale gerekmeyen işlemlerde, mesela burun ucu estetiğinde kemik kırma işlemi yapılmaz.

Burun estetiği ameliyatı ile burun deliklerim eşitlenir mi ?

Bence burun ameliyatının en zor kısmı burun deliği müdahalesidir. İçerdeki eğrilik nedeniyle çoğu kişide ameliyat öncesinden de delikler eşit değildir. Ameliyat sırasında burun ucu ve sırtına uygun orantı da delik elde edilmeye çalışılır. Ancak birbirinin tam aynısını yapmak çoğunlukla mümkün olmaz. Çünkü burun deliğinin seviyeleri de farklıdır. Mümkün olan en yakın görüntü sağlanmaya çalışılır. Burun ucu açısından delikler çok etkilenir. Bu gibi durumlarda delik deri içine de kıkırdak desteği koymak gerekebilir. Bir de yumuşak üçgen dediğimiz burun deliğini uca bağlayan bölüm onarımı oldukça güç bir bölgedir. Bu bölgenin orjinalini çok bozmamak gerekir.

Burun estetik ameliyatı SGK karşılar mı?

Burun estetik ameliyatını, özel bir işlem olduğu için SGK karşılamaz. Devlet burun içinde nefes alma sıkıntısı yaratan burun ucu eğriliği ve veya burun içi konkaların küçültülmesi gibi ameliyatları karşılar. Bazı durumlarda estetik müdahale yapmadan burundaki nefes sıkıntısını temelli düzeltmek mümkün olmaz. Böyle bir şey yapıldığı taktirde de burunda ciddi şekil bozukluğu olur. Burun ucu düşer. Nefes almak daha da güçleşir.

Burun estetiği fiyatları ve ön görüşme için lütfen bizimle iletişime geçin. 0 212 2967878

Burun estetiği ile birlikte yapılabilen yüz estetiği işlemleri:

2380 YORUMLAR

 1. hocam burnumda buyuk egrılık vardı amelıyat oldum 1 hata once suan duzgun ama doktorum eğilme meyıllı dıor burnum tekrar yamulurmu yada yamuklmaması ıcın napmam gerekır

 2. burun estetigi ilk bir ayla 6. Ay arasi fark var demisiniz benim 45 .gun burnum onden bakildinda kalin gorunuyor ve kas arasida sis. Ve burun ortasinda sanki kucuk bir keik varmis gibi dokunulda bunlar gecermi 6.aya gelindinde bide burun oturmasi deniliyor bu nasil oluyor ve kemik sismesi varmi

  • Ameliyat sonrası bununda ödem oluştuğu için son halini görmek ödem gittikten sonra mümkün olabilir. Bu da 6 ayda büyük oranda tamamlanır.

 3. Mrb hocam 30 gn etti burun estetigi oldum parmagm dün burun ucuma çarptı fazla byk carpma deildi cok minik bi sızı oldu sizce bi sey olmus mudur

 4. Hocam merhaba. Ben 3 hafta önce septum deviasyonu ve rinoplasti ameliyatı oldum.şuan göz altlarımda çöküklük ve kararma var bu ne zamana düzelir acaba ?

 5. Mrb hocam 1 aylık buruna nasl bi darbe gelrse bozlur mesela hapsurdm parmgm degdi bozlr mu yada esnedm yada hapsurdm yada burnu temzlrkn hafif kanadı bunlr bozar mı

 6. Defne hanım burnumu ne zaman hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilirim suan 67.günümdeyim hala dokununca acı var yani ödem bir de ameliyat sonrasında dikişlerimin oldugu burun deliğinde şişlik var yag bezesi gibi geçer mi bu

 7. hocam ameliyat sonrası burnumu dokundum sıkıntı olurmu bide 10 gun oldu pamukla deliğine soktum az kanadı sol burnum tıkanık bunlar sorun teşkil edermi hepsini yanıtlarsanız sevinirim

 8. Merhaba ben 28gün önce rinoplasti ameliyatı oldum siyah maske uygulasam sorun olurmu birde burnumun sağ tarafına dokununca his kaybı var sol tarafını hissediyorum bu normalmidir

 9. Defne hanım merhaba 66gün önce burnumdan kemik aldırdım kemik kısmanda kemiğin suan çöktüğünü farkettim elleyince kemik kısmı bölmeli olmuş bundan bir sorun olur mu ya da gecer mi

 10. Merhabalar Defne Hanım,

  40 gün önde burun ameliyatı oldum ve yüzüm hala şiş yorumlarınızı okudum şişlik 6 ay sürer diyorsunuz. Fakat benim sağ tarafım çok daha şiş, doktorum sürekli masaj yap diyor yapıyorum da ama inmiyor ve artık şişliğe elimle dokunduğumda sanki kas kadar serTTt. yanaklarımda hala şiş. ne yapmam gerekiyor sizce?

 11. Merhaba hocam ben ameliyat olalı 30 gün oldu burnumu yıkarken veya krem sürürken dokunuyorum bide kremi normal sürüyorum sizce dokunuyorum diye sekil değişikliği olur mu ? Bide hale üst dudağımı oynatamıyorum ve Gözlerim küçülmüş gibi bunlar ödemden mi kaynaklanıyor şimdiden teşekkür ederm

 12. Merhaba hocam ameliyat olalı 4 ay oldu doktorum 6 ay dolsun burun sırtına daha iyi gözüksün diye dolgu yapacam diyor kalıcı bir şey mi? Ne anlama geliyor

 13. Hocam merhabalar iyi akşamlar 1 hafta önce burun ameliyatı oldum bugun alçı atel ve dikişlerim alındı. Burnumun ucunu kavisini beğendim fakat eski burnumdan daha geniş bir burnum oldu o görüntüyü görünce geçmeyecek mi hissi oluştu., sizce burnun kemer kısmında ki genişlik ödemden kaynaklımıdır cevap verirseniz çok teşeküür ederim

 14. Hocam mesela sağ burun kanadı daha şiş sola göre bakınca hafif sanki oraya kayık gibi sol kanat daha aşağıda duruyor . Görmeniz gerek ama böyle bi tahmin yürütülebilir mi acaba teskkr ederim

 15. Hocam ben ameliyat olalı 33 gün oldu rinoplasti oldum ameliyat once kemerim dısında burnumda dısarıdan fark edilen bir eğrilik yamukluk yoktu sadece bir asimetri vardı sağ burun deliğim sola göre hafif aşağıdaydı dikkatli bakınca anlıyodum bunu . burnumun acıldığı günden beri burnumun ucu sola kaymıs sabki yamukmus gibi duruyor acaba bu düzelirmi yoksa burnumda kayma veya yanlıs birsey mi oldu

 16. Hocam mrb ben 1 ay etti revizyon burun ameliyatı oldm ve istedigim sekil yatyrm burnum ister istemz heralde gece yastığa yan yatrkn burnun yan taraflrı degiyrdr sabah uyandgmda acı filan yok sekilde de sorun görünmyr acaba bu ilerde sorun teşkil eder ki bi bozukluk ckrmı

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here