Burun Estetiği Sonrası Darbelerden Korunma

1208
49944
burun estetiği sonrası darbe

Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

PAYLAŞ

1208 YORUMLAR

 1. şuan 20. günüm ve .ok rahatım hiç bi sorunum yok burnuma dokunuyorum sert bir şekilde değil etrafımdaki kişiler burnuma dokunmamamı söylediler bu ne kadar doğru? ne zamana kdar makyaj yapmamam lazım?

 2. Merhabalar Defne Hanım, öncelikle bu kadar insana yardımcı olarak çok güzel bir şey yapıyorsunuz. Bu ameliyat dönemi çok zor ve danışabilecek sizin gibi bilgili bir doktorun vaktini ayırması çok güzel bir şey. Çok teşekkür ederim bu yüzden. Size bir sorum olacaktı. Ben 30 gün önce ameliyat oldum da. Bugün bi arkadaşımla buluştum yanağımı sertçe öptü. Bu da burnumu oynattı. Bu tarz şeylerin bir zararı olur mu? Bir de ameliyattan beri burnum seyiriyor. Burun kanatlarım ve kanatların üstü çok hareket ediyor seyirince. Bu şekilde bir bozulmaya neden olur mu acaba?

  • Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Elimden geleni yapıyorum. Öpmekten birşey olmaz ama sert burun oynatmaları için dikkatli olun. Seyirme önemli değil.

 3. Merhaba🙃
  2 ay once ameliyat oldum ve dun burnuma darbe aldim burunumda bir degisiklik his etmedim biraz shisdi sadece, amma kan akma filan Olmaidi.
  Doktoruma sordum bir sey ola bilirmi deye bana Sadece 1 yilden sora burnun Zarar alib almadigini bilmek olacagini soyledi? Gercekden oylemi acaba?
  Ve bir sorum daha bana 3 ay boyunca duz yatmami ve 1 yil boyunca yuzu uste yatmami yasakladi. Cok uzun bir sure diyilmi?🙄?
  Simdiden tesekkurler ❤️

 4. Merhaba ben burnumu kulak çubuğunu okyanus suyuyla ıslatarak temizliyorum ameliyattan beri. 4. haftamdayım. Bugün burnumun içinde nefes aldıkça hareket eden bir şey hissettim. Kulak çubuğuyla alayım derken sanırım biraz fazla derine soktum. Sol burun deliğimin septum tarafından değil diğer tarafındaki boşluktan. Canım yandı hemen çektim. Sert bir hareket yapmadım. Suanda orada hassasiyet var. Hala acıyor ama herhangi bir kanama yok. Zarar vermiş olma ihtimalim var mı? Yoksa sadece içini biraz tahriş ettiğimden mi acıyordur?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.