Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
6 ay geçtikten sonra hiç ameliyat olmamış normal burun gibi davranabilirsiniz. Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

3362 YORUMLAR

  1. Defne Hanım merhaba daha önce sormuştum sanırım ama ameliyat olalı 17 ay oldu fakat burun derim çok yağlı ameliyattan sonra korkumdan fazla dokunamadım hep siyah noktalarla doldu. Cilt bakımına gitmek istiyorum ama burundaki siyah noktaları sıkarak vakumla vs kuvvet uygulayarak temizliyorlar acaba artık cilt bakımına gidebilir miyim?

  2. Merhaba ben estetik oldum fakat içerisinde ister istemez tıkanıklık oluyo ve ben peçete yardımıyla parmağımla temizliyorum sorun olurmu parmak sokmak yanlışmi

  3. Merhabalar 5 ay önce ameliyat oldum bugün burnuma top geldi hafif bir kanama oldu ve kesildi. Burnumda şekil bozukluğu yok fakat hafif sızlıyor sızlama geçecek gibi çok önemli bir sorun varmı ne yapmalıyım bilginize ihtiyacım var

  4. merhaba hocam ben 29 gün ameliyatı oldum cok az agrı var gecer inşallah ama her sabah kalkınca burunuma agrıyor sebebi varmı veya ben sürekli midemi bulandırıyor ve bas agrısı var ne olabilir sorun mu var? iyi günler

  5. Merhabalar burun ameliyatı olalı 9 ay oldu doktorum burun ucum düşmesin diye oraya destek amaçlı ek kıkırdak koymuş burun ucum çok sert bu sertlik kalıcı mı yoksa zamanla geçer mi eski burnum gibi yumuşak esnek olur olur mu yada revizyonla koyulan kıkırdak çıkartılıp burun esnekleştirilebilir mi lütfen bilgilerinize çok ihtiyacım var teşekkür ederim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.