Burun Estetiği Sonrası Darbelerden Korunma

1358
61590
burun estetiği sonrası darbe

Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
6 ay geçtikten sonra hiç ameliyat olmamış normal burun gibi davranabilirsiniz. Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

PAYLAŞ

1358 YORUMLAR

 1. Ameliyattan 4 gün sonra yorgani çekerken elim burnuma çarptı. Fakat çok şiddetli değildi. Burnumda atelim hala var. Kanama olmadi. Çok çok az sızlamam oldu. Bir sorun olur mu acaba ? Şeklinde bir bozulma olur mu?

 2. Merhaba ben amelıyat olalı daha 1 ay dolmadı 22 Mart’a oldum ama 13 aylık bebegım burnuma carpıyor mutlaka bısey vardır elınde ve o şey burnuma deyer bu burnumda kötü bsey yaparmı hocam cook sert bı sekıl degıl ama ufak bı acı yapıyor ılakı bıde burnumun ucunu çok hafıf yamuk goruyorum ama başka bırı baktığında düz görüyor hocam

 3. Merhaba hocam .Ameliyatin 18. Gunundeyim. Burun tıkanıklığı ilk haftaya göre arttı , burnu sürekli serum ile yıkıyorum açılınca şiddetli mukus kıvamında akıntı geliyor. Geceleri boğaz kuruyor sizce normal süreç mi 18. Gün için ?

 4. Merhaba Hocam
  Ablam 2 gun once düştüğü için dün devlet hastanesinde burun kemiği yerleştirilme yapıldı bu gece burun üstündeki atel düşmüş kendisi sabitlemiş ne yapmalı

 5. Merhaba hocam. Ben aneliyat olali 1.5 sene oldu bugun burnum siraya degdi hafif kan vardi burnumu temizlerken bisey olmus mudur burnuma birazda agri var.

 6. hocam ben ameliyat oldum 2 haftasında kapını demirine şiddetli çarptım burnum da feci kanlar aktı şişti aradan 1 sene geçti şimdi de nefes almakta zorlanıyorum sizce tekrar olmam gerekiyor mu

 7. Merhaba hocam, öncelikle ilk sorum ameliyatın üzerinden 20 gün geçti ve ben boğazda iltihaptan dolayı 3-4 gündür kuru öksürük krizine girdim. Antibiyotiğe başladım ancak bu birkaç günde şiddetli ve sık öksürmelerim kaynamaya çalışan kemiklerde sıkıntı yaratır mı?
  İkinci sorum ise lazer epilasyonla dudak üstü bölgesini ne zaman aldırabilirim?
  Bir de siyah nokta burun bandını ne zaman kullanabilirim? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler 🙂

 8. Merhaba hocam estetiğimin üzerinden 1 yıl geçti ve boksa başlamak istiyorum.Ne tür sıkıntılar olur ? Normal ameliyatsız burun gibimi olur ?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.