Burun Estetiği Sonrası Darbelerden Korunma

1741
87616
burun estetiği sonrası darbe

Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
6 ay geçtikten sonra hiç ameliyat olmamış normal burun gibi davranabilirsiniz. Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

PAYLAŞ

1741 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam
  Ben estetik olali tam 1 hafta oldu. Benim oglan kafasiyla burnuma geldi. Daha dogrusu vurdu. Agridi biraz. Vurali belki 15 dakika Oldu su an ama hala hafif sizliyor. Sorun olurmu?

 2. Ameliyat olalı 3 ay oldu. Burnum tıkandığı zaman 1 aydır sümkürüyorum. Bu bir sorun yaratır mı? Ayrıca bugün etrafımdaki insanlar burun ucumun biraz düştüğünü söyledi. Bu şişliklerin inmesinden mi kaynaklanıyor başka bir sebebi olabilir mi?

 3. merhabalar hocam,

  ameliyat olalı 35 gün oldu yan yatıyorum yastık gelmeyecek şekilde herhangi bir şekil bozukluğu olur mu ? bu şekilde uyumayı 2-3 haftadır yapıyorum sizce soru olur mu ?

 4. Merhaba Hocam,

  Burun ameliyatı olalı 1 ay 1 hafta oldu yan yatıyorum yastığa burnum değmeyecek şekilde herhangi bir şekil bozukluğu olur mu ? Bu tarz uyumayı 2-3 haftadır yapıyorum

 5. Merhaba Defne Hanım
  Burun ameliyatı olalı 4 ay 10 gün oldu.Evde egzersiz yapıyorum ve sabah akşam 5-10 dakika aralıklarla ip atlıyorum bunun burnuma kötü bir etkisi olur mu? Mesela burun ucu düşüklüğü gibi bi sorun olur mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 6. Hocam 5 ay once septum deviasyonu ve estetik ameliyatı oldum bugün burnumun içini kulak çubuguyla temizlerken septuma fazla baskı yaptım sanırım hafif bi sızı hissettim belki de tahriş olmuştur bilemiyorum ama yamulmasından korkuyorum kemiğe bir zararı olmuş mudur sizce?

 7. Merhaba hocam iyi çalışmalar ben ameliyatımın 2.ayındayım ve bugün kontrole gittim doktorum herşey çok iyi dedi gözlük takabilirsiniz dedi sizce takmalımıyım normal bi durum mu bu acaba

 8. Merhaba doktor hanım ameliyatımın 14. Günündeyim dokuzuncu gününde soldan bir morarma geldi yan taraftan ama yüzüme bastırmadan ellemeden parmak ucuyla peeling yapmıştım hissetmedim bile baskı gelmedi doktoruma gözüktüm içini kontrol etti ve burnumun çok iyi olduğunu benim çok hassas bir cildim olduğunu söyledi şuan 14. Günündeyken erkek arkadaşımla öpüştük ilk defa. Bu durum bir kaç kez terkarlandı birinde burun ucuma baskı oldu hani burun ucunu ittirirsiniz ya burnunuzu çekmek için aynı öyle bir denk gelmeydi birde yukardan göz hizasından bir hafif değme oldu ama haliyle acıdı çünkü burnum uyuşuk halde benim. Şimdide eve gelip kapatıcımı hafifçe temizleyince burnumun ucuna karar bir çizgi halinde kararma birde sol taraftada morarma gördüm benim cildim gerçekten hassas çünkü ameliyattan çıktıktan sonra dudaklarımın yanlarına kadar morardım hala daha mor bu sizce tehlikeli bir durum mu burun üstü morarması çünkü artık burnumda pek bir uyuşukluk hissetmiyorum öpüştükten sonra öpüşmeden kaynaklı bu tip burun değmelerinin bir zararı olur mu çok korktum çünkü

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.