Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
6 ay geçtikten sonra hiç ameliyat olmamış normal burun gibi davranabilirsiniz. Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

PAYLAŞ

2763 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam yan yatıyorum ama burnum hicbirsekilde yastığa falan değmiyor bir sıkıntı olur mu 2.haftam ve günde nerdeyse 10 15kere esniyorum şeklini bozar mı son sorum ise burnumdan hala nefes alamıyorum kabuklar var spreylesigim halde çokta sümük akıyor onlar nasıl geçer ve sürekli burun akıntısı neden oluyor teşekkür ederim

 2. Hocam merhabalar burun ameliyatı
  Olalı 13 ay oldu maske takma esnasında maske gerildi ve burnuma çarptı acıttı bir sorun olurmu bir sıkıntı yaşarmıyım maske demir telli o kısım denk geldi

 3. Hocam size tekrar bir sorum olacak öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim,ameliyatımın 2.haftasinda burnun üstüne yapıştırılan ten rengi bantlar çıktıktan sonra ben burnumu düzenli olarak temizleme jeliyle yavaşça yıkamaya başladım burnunuza 1 ay dokunmayın diyorlar bu bir sorun teşkil eder mi burnum yamuk gelmiyor ancak sanki bir taraf daha şiş ve büyük parmak hareketlerimiz buna sebep olmuş olabilir mi ?

 4. Merhaba Defne hocam, burun estetiği olalı 19 gün oldu evdeki vileda kovasını kaldırınca burnumda bir acı hissettim en fazla 5 litre gibi bir miktardır bir sorun oluşturur mu burnumun şeklinde ?

 5. Merhaba, 2 hafta önce ameliyyat oldum bu gun elimle burun ucuna çarptim acidi biraz şekil değişikliyi falan yok sonradan bir sorun oluşurmu eyilme falan olurmu

 6. Hocam merhabalar ameliyat olalı 14 ay oldu burnuma dokunduğum esnada aşıdan yukarı doğru 2-3 kez masaj yaptım ve sol üst kesimde çıkıntı varo bölgede parmağım boşa düştü ve istemeden baskı uyguladım sanırım biraz sert oldu ağrı sızı var şuan herhangibi bir şey olurmu parmağımla bir zarar vermiş burnumu kırmış olabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirimm

 7. Hocam merhaba.Ben daha önce normal burun ameliyatı olmuştum.Bu kez estetik ameliyatı olmak istiyorum.Kulaktan kıkırdak alınması gerektiğini duydum.Kulaktan kıkırdak alınırsa kulak şeklim değişir mi?Bir kulak diğerinden büyük durur mu?

 8. Defne hocam 23.günü burnumun persembe günü kontrolde doktor sol burun deligimin altina cekice benzer bişeyle vurdu önce uyusturdu kaydırma yaptı sanırım burnuma bisey olur mu ?
  Bide şimdiden çökme tarzı şeyler belli olur mu ben alçim çıktığı günden beri sol burun kanadim içe daha çökük diğerine göre hemşireye sordum bişey yok dedi ama ben hala korkuyorum ya cökukse diye

 9. Merhaba burnum 7 ay 27 günlük burnuma burun ucu kısmından sert bi şekilde top ile darbe aldım burnumda şişlik oluştu bir sorun oluşur mu acaba

 10. Merhaba Defne Hanım
  Bugun ameliyatımın 23.günü. Burun ortasındaki kemiğim sızlıyor acıyor normal mi? Herhangi bir darbe falan olmadı.

 11. Hocam merhaba öncelikle soruları yanıtladığınız için teşekkürler, 2 hafta önce rinoplasti oldum.Doktorum burnumu abfen rinse sinüs kit ile yıkamamı söyledi,Yıkadıktan sonra kulak çubuğu ile içerde kalan kan sümük vb temizliyorum burun deliklerim genişler mi zararı olur mu ?

 12. Merhaba defne hanım, 16 gün önce ameliyat oldum bugün telefon burnuma düştü hafif sızı oldu fakat kanama olmadı. Çok tedirgin oldum bişey olur mu burnuma

 13. Merhaba, burnum 5 günlüktü ve alçıdaydı . uykudayken elimi çarptım.canım çok acıdı ve burnumdan bi ses geldiğini duydum.Alçı çıktıktan sonra burnumun sırt kısmında hafif bi şişlik gördüm . O güzel görüntüyü hafifte olsa bozacak şekilde. Masaj yaparken de şişliğin oldugu kısım bir tık acıyor. Bu şişlik burnum darbe aldığı için mi olmuştur? yoksa alçı çıktıktan sonra belli bi noktada daha fazla şişlik oluşması normal midir? Ve masajla düzelir mi

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.