Burun Estetiği Sonrası Darbelerden Korunma

551
21395
burun estetiği sonrası darbe

Burun estetiği ameliyatı yaptırmış pek çok kişiden internet siteme gelen sorulara baktığım zaman, en çok merak edilen konulardan birisi burun estetiğinden sonra darbelerden nasıl korunmak gerektiği ile ilgili. Burun estetiği sonrası darbe kavramı ucu açık ve geniş anlamda yorumlanabilecek bir olgu. En basitinden buruna duş esnasında gelen damlacıklardan tutun, trafik kazası veya yüksekten düşme sonucu burnu çarpmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek lazım. Aslında bu konuyu burun estetiği olmuş kişilere iyi anlatmak gerek. Çünkü hem bizim emeğimiz hem de hastanın parası ve vakti boşa gidebilir. Üstelik ameliyat sürecini baştan yaşamak gerekebilir.

Önce en büyük darbelerden başlamak gerek. Hiç burun estetiği olmamış burunu bile kırabilecek şiddetteki darbelerde zaman sınırı yok. Ameliyatın üzerinden kaç ay ya da yıl geçerse geçsin bu şiddetteki bir darbe buruna zarar verecektir. Burun estetiği oldum, dövüş sporuyla ilgileniyorum, birşey olur mu diye sorular geldiği için bunu yazdım. Sanılıyor ki burun estetiği olunca burun bir daha kırılmayacak. Böyle bir şey yok.

Burun estetiği sonrası ilk hafta darbelerden korunmada en hassas dönem. En ufak bir sert temasta bile yapılan düzenleme bozulabilir. Bu yüzden ilk haftayı burun içinden silikon destek ve dışından atel desteği ile geçiriyoruz. İlk hafta sonunda artık dokular bir miktar kaynamış olur ama 1 ay daha epey dikkat etmek gerekir. Mesela uyurken sırt üstü yatmak gerek. Dar yakalı giysiler giymemek, valiz gibi ağır cisimleri kaldırmamak, cilt bakımı, peeling, maske vs yaptırmamak, ip atlamamak yine 1 ay boyunca uyulması gereken yasaklar arasında. Burna sert su çekmek ve sümkürmek, burnu elle veya mendille sıkarak temizlemek 2 hafta yasak. Olaki birşey oldu ve burnunuzda şekil bozukluğu oldu, endişelenmeyin, ilk 1 ayda bu elle düzeltilebilir. Çok ciddi bir şey değilse, hiç bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hallolur.

Gözlük takmak 6 ay kadar ertelenmeli. Ama 3 aydan sonra çok gereklilik varsa hafif gözlükler kısa süreli takılabilir. Güneşlenmek, sauna, hamam, solaryum, deniz, havuz 1 ay yasak. 2 ay ertelense daha iyi olur.

Burun estetiği sonrası gülmek, kahkaha atmak, sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş yapmak, sert birşeyler yemek burun şekline zarar vermez. Burunu ilk günden itibaren çok temiz tutmak, kan ve salgıların kuruyup kabuklaşmasına engel olmak gerekir. Çünkü bunlar kabuklanıp sertleşirse temizlemek epey zor olabiliyor, hatta nefes almaya bile engel olabiliyorlar. Temizleme için ılık suyu veya burun estetiği ameliyatınızı yapan doktorunuzun verdiği okyanus suyu içeren spreyleri burna çekmek iyidir ama burnu sıkarak sümkürmek zararlı olabilir. Suyu buruna çekip fazla suyun kendiliğinden akmasını beklemek sonrasında pamuklu kulak çubuğu ile temizlemek gerek.

Sonuç olarak burun estetiği sonrası burunu darbe ve travmalardan korumak gereklidir ama bunu takıntı haline getirerek abartmamak, normal hayata devam etmek gerekir. 
Birde tabi burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktor seçimi yaparken, ameliyat sonrası soru ve sorunlarınıza doktorunuzun nasıl bir yaklaşım içinde olacağını da sorgulamanızda yarar var.

PAYLAŞ

551 YORUMLAR

  1. Merhaba.ameliyat olalı 5 gün oldu ve tamponlar çıktığından beri burnumdan akıntı geliyordu şuan azaldı da. Kan ve akıntı kabuklaştı ve burnum tıkandı temizleyemiyorumda korkuyorum zarar veririm diye ne yapmalıyım? Burun spreyi var ama çok işe yaramıyor

  2. Hocam iyi günler 1 ay 5 gün oldu burun ameliyatı olalı kırık düzeltildi burun etlerim alındı ucuna kıkırdak takıldı hergün izotonik ile günde 3-4 defa yıkıyorum burnumu tozlu bir ortamda çalışıyorum maske takıyorum burnuma çok fazla baskı yapmayacak şekilde burnumu yıkadıktan sonra mecburen sümkürüyorum ufak ufak kan pıhtıları geliyor ödemlerim mevcut sağ tarafta fazla olmak kaydı ile burun deliklerimin sol tarafında çok az miktarda sağ tarafta ise belli bir miktarda şişkinlik var ve kıkırdak hissediliyor , sorum şu ödemleri dağıtmak için ilaç kullanmak doğrumudur ve burnumun hemen tıkanması tozdan dolayı doğalmıdır ?

  3. Hocam kolay gelsin. Rinoplasti ve deviasyon ameliyatı olalı 23 gün oldu. Bugün yüzümü yıkadığım sırada elim burnumun ucuna çarptı. Uyuşukluk ve şişlik gibi garip bi ağrı oldu. Şekil olarak bir sıkıntı yok şimdilik. Ama üst dudağım tekrar şişti burnumun genelinde şişlik ve hafif ağrı hissediyorum.

  4. Merhaba hocam deviasyon ve estetik ameliyatı oldum bugün 23.günüm alnımın ortasına bastırarak kaşıma doğru sildim bir skntı olurmu yamulma şekil bozuklugu gibi kemikte acaba ? Birde elim çok hafif burnumun kenar kısmına degdi bişey olurmu yamukluk gibi?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here