Sivilce ve sivilcenin sonrası

0
1698

Yağlı deri yapısına sahip olan kişiler özellikle ergenlik çağında kişiyi sosyal hayattan soyutlayacak kadar ağır sivilce problemleri ile karşılaşılabilir. Bu sivilcelere sahip kişiler yeterli düzeyde tedavi görmez ya da tedavi sonrası koruyucu tedaviye devam etmezlerse yüzde kalıcı leke ya da çukurluk ve kabarıklıklar yapan izler oluşabilir.

Dikkat etmemiz gereken önemli uyarılar!
  • Sivilcenin de tipleri vardır. Her kişideki sivilce birbirinin aynı değildir. Bazı kişilerin sivilceleri daha derin planlarda yerleşir ve birkaç sivilce birleşebilir. O zaman sivilce tedavi edilse de belirgin izler bırakır. Buğday ya da esmer tenli kişilerde ise sivilceler leke bırakmaya eğilimlidir.
  • Ağır sivilce tedavisi dermatolog kontrolünde yapılır. Bazen Roacutan gibi ağır ilaçların kullanılması gerekebilir.
  • Dermatologlar tarafından kontrole alınmış, tedavisi sonuçlanmış ya da hafif düzey sivilcelerde yüzdeki kızarıklıkların giderilmesi ve yeni akne oluşumunun önlenmesi için 4 seanslık kimyasal peeling yöntemleri kullanılabilir.
  • Sivilce tedavisinde koruyucu tedavi çok önemlidir. Evde kullanılan yüz temizleyicileri ve nemlendiriciler yağlı cilde uygun olmalıdır. Düzenli olarak yapılan cilt bakımları ile gözeneklerin temizlenmesi sivilce oluşumunu azaltır.
  • Haftada bir parçacıklı evde uygulanabilir peelingler ve kil maskesi cildin yağ oranını azaltır.
  • Sivilceli dönemlerde yağlı cilde uygun güneş koruyucuların kullanılması önemlidir. Bu yüzde leke gelişim oranını azaltır.
  • Sivilce tedavisi sonrası kalan kahverengi lekeler, bir de kişide ben ya da çil gibi deri lezyonları da varsa deride alacalı bulacalı bir görünüme sebebiyet verir. Çeşitli kimyasal peeling yöntemleri ve evde kullanılacak ürünler ile bu lekeler tedavi edilebilir.
  • Geç dönemde genellikle 25 yaş üstü hastaların bazıları sivilce probleminden kurtulduktan sonra yüzlerindeki çukurluk ve düzensizlikleri fark ederler. Yüzde kalıcı izler oluşmuştur. Bu izler daha derinin daha katlarına ulaşabilen yöntemlerle ile tedavi edilebilir. Uygulanan tüm tekniklerde amaç yara iyileşmesini uyarmaktır.  Kimyasal, lazer ışını ya da mekanik yöntemler bu amaçla kaynak olarak kullanılır. Yapılacak tedavi kişiye özel olarak seçilir. Bazen bu tedavi yöntemleri dolgu yöntemleri, PRP veya mezoterapi yöntemleri ile kombine edilebilir.
  • Dermaroller yöntemi mekanik yöntemlere örnektir. Üzerinde küçük iğneler ihtiva eden cihazın deri üzerinde belli bir şekilde yürütülmesi ile deride kısmi bir hasar yaratılır. Yara iyileşmesi uyarısı alan deride sıkılaşma ve engebelerde azalma meydana gelir. En erken 2 hafta ara ile 4-6 seans uygulama ile genellikle başarı sağlanır.
PAYLAŞ

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.