İkincil Burun Ameliyatı

34
4842

Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

34 YORUMLAR

 1. Hocam yaklaşık bir yıl önce burun amelyatı oldum. Yanliz burun ucum eskisi kadar kalkık değil ve ben bundan rahatsız oluyorum.gülünce burnum genişliyor . Yani kimse burun amelyati olduğumu anlamiyor buda beni üzüyor sanki boşuna çekmişim gibi onca acıyı. Sizce ikinci bir amelyat olabilir miyim ?

 2. hocam merhaba ben yaklasık 4,5 ay önce ameliyat oldu. burnu sol tarfa yattı mesajlarla düzlebileceği söylendi ama masaj yaptığım böle kemik gibi cok sert düzelme şanşı olabilir mi? tekrar ameliyat olursam düzelme olaılığı nedir? yardımcı olur musunuz?

 3. Merhaba hocam ben 20 yıl önce burun ameliyatı oldum.Hem estetik hem de nefes almamı engelleyen kemik eğriliği vardı. Her ikisi de ameliyat esnasında alınacaktı ancak nefes alma sikayetlerim devam ettiğinde KBB ye gittim.Burunda kemiğin alınmadığını söyledi. Şimdiye kadar idare ettim ama nefes almakta zorlanıyorum. Ayrıca zamanla burnumda önden bakınca bir yamukluk oluştu. Yeniden ameliyat olsam riskli midir? Ne tavsiye edersiniz?Burun çökmesi mi bu acaba?

 4. Merhabalar
  Ben yaklaşık 7 yıl önce rinoplasti ameliyatı oldum. İlk zamanlar burnum tam istediğim gibiydi fakat zaman içinde sol burun kanadında bir çökme oldu. Bu da burun ucumun kalın ve burun sırtından bağımsız şekilde büyük göstermesine neden oldu. İkinci bir ameliyat düşünüyorum. Bu çökmenin nedeni nedir ve ikinci ameliyati öneriyor musunuz ?

 5. Hocam merhaba benim burnumda kemik eğriliği vardı hem nefes alma hem de estetik amaçlı 11 ay önce bir ameliyat oldum.Görsel olarak şikayetim burnumun üzerinde kızarıklık var sivilce hapı kullanıyorum sivilceler geçti bunun sebebi ne?bir de sol taraftan rahat nefes alıyorken diğer taraftan çok az nefes alıyorum burnumun sağ tarafını iç kısımdan yukarı doğru kaldırdığımda rahat nefes alabiliyorum bu durum 2.ameliyat gerektirir mi?

 6. Merhaba hocam benim annem solunum ve görünüm şikayetiyle burun ameliyatı oldu ameliyattan sonra fazla kanama oldu diye tekrar ameliyata aldılar çıktıktan 1 hafta sonra tamponlar çıktı 10 gün sonrada alçısı alındı burun kökü çok ince ve çökük ve morluklar var ve de yamuk duruyor ayrıca istemsizce nefes alırken sesler geliyor sizce tekrar ameliyat etme şansı varmı ? Ne kadar süre sonra ameliyat edilebilir?

 7. Hocam merhabalar benim yaklaşık iki sene evvel olduğum rinoplasti ameliyatı sonucu halen burun ucumda şişlik ve sertlik devam ediyor ikinci bir ameliyat olmayi düşünüyorum acaba bu sefer ki ameliyat ile birlikte oluşan sertliği veya şişliği yok etme durumu olur mu veya ikinci ameliyat sonuç olarak yine bu problemleri yasar mıyım

 8. Merhaba ben burun ameliyatı oldum şeklinden memnun değil ikinci bir ameliyatta beni korkutuyor ama ben ameliyat olalı sekiz yıl oldu ikinci ameliyat şansı var mı

 9. Hocam merhaba. Ben bir Septorinoplasti ameliyatı oldum. 70 günden fazla oldu nefes alamıyorum nefes alış veriş çok ince dar kanaldan oluyor ve yan duvarlar içe çöküyor valvi kapatıyor şekil olarak da sırtı çok düşürmüş. Ufak işlerimde bile sorun yaşıyorum. Psikolojik olarak insan daha kötü oluyor nefes problemi dediğim şeyi şimdi mumla arıyorum. İçten kesi yaparak kanatlar daralmış burun delikleri falan küçülmüş. Umutsuzluğa kapılmalı mıyım. İkinci operasyonlarda sürekli hastalar kıkırdak erdiğinden bahsetmiş. Kulak veya kaburga psikolojik olarak zor bir süreç. Kaburga kıkırdağı veya kulak kıkırdağı ile planlayan ikincil operasyonlarda neden erime oluyor. İkincil ameliyatlarda ömürlük burun yok mu?

  • İkinci ameliyatı düşünmeniz için çok erken. Eğer gerekiyorsa bile 6 aydan önce yapılmaz. Doktorunuzla konuşun, nefes için şu an yapılabilecek birşey varsa yapılsın. Diğerini 6 ay sonra düşünürsünüz.

 10. Hocam merhaba 2 ay önce ameliyat oldum şişlikler indikçe sol tarafta kaşıma yakın yerde şişlik oluştu ve burun sırtına dokunduğumda inişli çıkışlı bi durum var ve sol burun deliği sağa göre daha büyük ve güldugumde beni mutlu eden bi görüntü yok halen kavis oluşmadı sizce revizyon olmalimiyim yoksa 6 ay içinde bu sıkıntılar gecermi

 11. Hocam iyi gunler.burun estetigi oldum.suan gorunus olarak hicbir sikintim yok ama derin nefes aldigim zaman sol burun kanadim kapanacak gibi cokuyor.doktorum kulaktan kikirdak eklenecek dedi.tavsiye edermisiniz?ileride sikinti olur mu bu sekilde.ne yapmaliyim cok kararsizim.sol burun deligimden cok yogun nefes aliyorum hava sirkulasyonundan yapar mi acaba. Baska caresi olabilir mi acaba ameliyatsiz ?tesekkurler iyi gunler

 12. Hocam ben de burun estetiği yaptırdım fakat istediğim gibi burun ucu iyi bir şekilde kaldırmadı ayrıca şekil bozukluğu da mevcud daha sonra başka bir uzmana gittiğimde bana kaburgadan kıkırdak alınması gerekir dedi yani hocam kaburgadan alınan kıkırdak ileriki yaşlarda bir sorun oluşturur mu? Burun da bir sorun oluşur mu ileriki yaşlarda?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.