İkincil Burun Ameliyatı

196
23090

Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

196 YORUMLAR

 1. Defne Hocam Merhaba, 8 ay önce kapalı teknik burun ameliyatı oldum. Kalın derili değilim fakat yağlı bir cilde sahibim.
  -Önceden olmamakla beraber son 1 aydır deliklerden bakıldığı zaman sola doğru bir eğrilik var.
  -Şu anki burnum biraz uzun ve burun ucumda top gibi bir şişlik var ve ilk günden beri üstüne dokunduğum zaman karıncalanıyor.
  -Aynı zamanda güldüğümde burun ucum aşağı düşüyor ve kötü bir görüntü oluyor.
  Tekrar ameliyat olmak istiyorum. Ameliyat için henüz erken mi? Ne zaman önerirsiniz?

 2. defne hocam merhaba 2 .kez yapılan ameliyatlarda çok küçük çökmeler varsa mesela 1 cm lik bir alan gibi yine de kaburgadan ya dakulaktan almak gerekir mi ? Burun içinde bazen yeterli kıkırdak kalmış olabiliyor mu ?

 3. Hocam merhabalar 7 saatlik revizyon olalı yeni 6 ay oldu. İlk başta burun görüntümden çok memnundum fakat şuan burun ucum şiş ve hissetmiyorum daha ayrıca sertlik var. Kalın derili ve yağlı cilt tipine sahibim. Şişlikte gözle görülür büyük bir değişiklik olur mu

 4. burnum da deviasyon var nerdeyse hiç nefes alamıyorum.Tek merak ettiğim septum un bunun orta bölümündeki kikirdagin tamamen çıkarılması mümkünmü arkadaşım boksördu onun burnuna dokundugumda hakikaten orta bölümdeki kikirdagi yoktu nefes alması gayet iyi gibi duruyordu.Ameliyat olmam gerekli bende olmak istiyorum ama bu sorunun tekrarlanmiycagindan yüzde yüz emin olmam lazım sonuçta burun kikirdagi hassas ve bir yumrukla kirilabilir tekrar.Septum cikarildiktan sonra slikonda takılabilir yada çok az ve burnu destekliycak kadar kikirdak birakilabilir.Eger nefes almada sorun olmuycaz sa ben bu burnum daki septum dan kurtulmak istiyorum 30 senedir hayatımı mahvetti yada alternatif aklıma yatan bir seçenek arıyorum.Görüntü benim için çokta önemli değil nefes ala bileyim yeter

 5. Merhabalar hocam benim burnum yamuktu ve nefes alamama sıkıntısı çekiyordum o yüzden sadece nazal septum deviasyonu ve konka hipertrofsi oldum burmun görünüşüyle alakalı bir estetik yaptırmadım çünkü gerek duymadım kücük bi sorun gibi gelmişti o zaman, fakat ay geçtikçe burnum sanki daha çok yamulmuş hissediyorum ve bu durum beni çok rahatsız hissediyor tekrar amaliyat olabilirmiyim, ne kadar beklemeliyim amaluyat için, olursam da devlet karşılarmı ?

 6. Hocam ben 17 yaşımda ameliyat oldum kemiğim kırılmıştı . Başta herşey çok güzeldii ama sonradan nefes almamaya başladım KBB ye gittim sağ burun deliğin kapanmış dedi kıkırdak alınıp ameliyat olunması gerekir dedi ve şuan 20 yaşındayım sizce beklemelimiyim şekildede bozukluluk oluyor yavaş yavaş

 7. Merhaba hocam ılk amelyatım sonrası sol burun delıgın ustu katlı sekılde kaldı sankı bırı katlamıs gıbı doktor gecıcek dedı ama gecmedı sonra silikon enjekte edelım dedı kabul etmedım cunku gecıcı bır cozumdu kulak kıkırdagından alıp duzeltırız olmazssa dedı amelyatı olalı 1ay bıle olmadı revizyon icin ne kadar beklenmeli sizce tesekkurler sımdıden

  • Merhaba hocam bende burun amaliyati oldum ama burunun içi çok hasarliymis yaptı aynı zamanda disinida duzeletti ama burundaki şişlik hiç geçmedi tekrar gittim kirikdak kaymış dedi bende ozaman tekrar amaliyat olmak istiyorum dedim ama eskisi gibi olur daha fazla olmaz dedi kafam çok karışık bana bı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   • Ameliyatınızdan 1 yıl sonra mutsuzsanız tekrar ameliyat olabilirsiniz ama tabi net bilgi verebilmek için sizi görmek lazım.

 8. Hocam iyi aksamlar ben ameliyat oldum fakat burnum sol tarafinda burnum sildim elime bişey geliyo sanki kıkırdak yapışmış gibi elimle dokunabiliyom sildimı takiyo tak tak ses geliyo bu neden olmuştur ne yapmalıyım

 9. merhaba hocam 1989 dogumlu 30 yaşındayım 2008 de 19 yaşımda burnumdan amelyat oldum burnmda kemik vardı estetik oldum ve sag burnum deliği cöktü kapandı cok az nefes alıyorm sag tarafımdan tekrar amelyat olmak istiyorum ama korkuyorm bi sakıncası varmıdır ne yapmam lazım cok tesekkür ediyorum saolun

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.