İkincil Burun Ameliyatı

135
13213

Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

135 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam ben 2.5 ay öncr ameliyat oldum ama burnumun bir taafı diğer tarafıdan daha şiş ve kemik var diğer tarafı içe oyukluk gibi olmuş ve burnum eğri gözüküyo cevremde de herkes eğri olduğunu söylüyor psikolojim bozuluyor kontrole gittiğimde doktor geçici süreliğine iğneyle dolgu yaptı ama ben memnun değilim.6 aya bu düzelirmi yoksa öylr kalacakmı ayrıca ben ameliyat olmak istesem doktor para alırmı ilk ameliyata ödemiştim.

 2. Hocam merhaba ben 4 yıl önce septe konka ameliyatı olmuştum. Fakat şuan da tıkanıyorum ara ara ve nefes alamıyorum özellikle de geceleri uyurken. Kendime yeni bir doktor buldum. Beni revizyon ameliyatı edicek. Hem nefes almam kolaylaşıcakmış hem de burnum düşük onu kaldıracakmış. Fakat kıkırdak alıcaklar sizce kulagımdan kıkırdak aldıklarında ameliyat sonrası iz dikiş veya acı olur mu ? Ve bu ameliyat riskli mi ?

 3. Merhaba hocam ben ameliyat oldum şuan sonucundan memnun değilim . Ayrıca hiç bir nefes problemim yokken yürürken bile tıkanıyorum (3 ay oldu ) . 7 ay sonra 2. Bir ameliyat olabilirmiyim en az 1 sene beklemem mi gerekiyor?

 4. Merhaba hocam 2 yıl oldu ameliyat olalı ne ben ne de doktor beğenmedik tekrar ameliyat olmam lazım dedi doktor ama bende para istedi ameliyat olmamiçin?

 5. selam hocam ben 7 ay önce hem estetık hemde nefes sorunu alakalı amelıya oldum ve burun kanatlarımda ıcerı cokme oldu doru duzgun nefes alamıyorum derın nefes alınca ıcerı çökme oluyor uyyamıyorum

 6. Merhaba hocam . 1 bucuk yılı aşkın bi sürede burun ameliyatı oldum .. kemer vardı duzeetildi ama halen daha kemer kısmında sorun olduğu için tekrar ameliyat olucam .. sorum şu: ikinci ameliyatta tekrar bayıltma durumu oluyormu. Çevremdekiler uyuşturarak ikinci ameliyatı olmuş ama ben korkudan dolayı bayıltılarak ameliyat olmak istiyorum. Bu mümkün olurmu ..

 7. Merhaba hocam. Hocam burun ameliyatimin bir yili doldu doktor kontrolune gittigimde burnumun bir tarafinin digerine gire hafif fazla sis oldugunu soyledim. Doktorumda cok onemli bir sorun deyil ameliyat sirasinda darbe sonucu olusan bir kemiklesme problemi istersen orayi torpuleye bilirim ama sen bilirsin dedi. Ayrica burun ucumdada o kemiklesmeden var. Kararsizim. Sizce yaptirmalimiyim? Daha kotu bir sorun cikar diye korkuyorum. Yani bir riski olurmu? Simdiden tesekkurler

   • Merhaba 6 yıl önce burun ameliyatı oldum. Şuan nefes almada zorluk yaşıyorum tekrar kbb uzmanıyla görüştüğümde ameliyat olmam gerektiği fakat ilk ameliyata göre zor bir ameliyat olduğunu burnumda kıkırdak kalmadıysa kaburgamdan yada kulağımdan almaları gerektiğini söylediler. Eğer bu ameliyatı olursam şekildede değişiklik olacak mı ameliyat sonrası daha kötü olma ihtimalim var mı?

 8. Merhaba Hocam
  Ben bir ay once ikinci burun ameliyatimi gecirdim.. Burun kemigi tôrpülendi ve burun ucuna dogru kikirdak koymus doktor saglamlastirmak icin. Fakat daha birinci haftadan kikirdak kemer kismina dogru kayma yapmis ve suan orda duruyor. Doktor um pek bi aciklama yapmiyor saskin oldugunu ifade ediyor. O yer degistiren kikirdak erirmi veya masajla ezilirmi?

  • Sizi görmeden, operasyon öncesi ve sonrası süreci bilmeden buna cevap vermem zor. En az 6 ay yapacak birşey yok. 6 ay sonunda son halini alır o zaman yeniden muayene olabilirsiniz.

 9. 2 ay önce burun ameliyatı oldum estetik olarak da düzeltme yapıldı ancak daha önceki burnum eğri olduğundan yine burnumda bir tarafa doğru eğrilik oldu masajla düzeleceğini söyledi doktor ama herhangi bir düzelme olmadı ikinci ameliyat mı olmam gerekecek bu durumda

 10. ben daha önce bir ameliyat geçirdim fakat burnumun şekli hafif yamuldu ve burnuma elimle destek vermeden nefes almam çokzor oluyor doktora gittim fakat 2 ci bir amelytta burnunda şekil kaybı olabilir dedi napmam lazım çok korkuyorum

 11. hocam sorum şu ben bir ameliyat geçirdim yalnız ameliyatımı özel hastanede KBB yaptı plastik cerrah girmedi ben şimdi burun deliklerimde daralmadan dolayı tekrar ameliyat olucam şimdi ben normal KBB damı ameliyat olmalıyım yoksa Plastik Cerrah damı emeliyat olmlıyım.

  • Burunun fonksiyonu ile ilgili ameliyatları KBB doktoru, estetiği ile ilgili ameliyatları plastik cerrah yapar. Bu bilgiye göre kararınızı siz verin.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.