Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

309 YORUMLAR

 1. Merhaba.. Size sormak istedigim soru su burun ameliyyatindan sonra doktorlar genelde sirt uztu uyumak gerektigini soyluyorlar bunun sebebi nedir? Yani bir arkadasim burun ameliyyatindan sonra burnunun sag tarafa dogru yamuldugunu soyluyor bunun sebebi ise ameliyyatdan sonra sirt ustu uyuyamadigi icin bu problemin olustugunu belirtdi. Bende 2 ay once ameliyyat oldum ve pek sirt ustu uyudugumu soyleyemem acaba ilerde bende de yamulma ola bilirmi? Yani sirt ustu uyuma gerekliliginin tek sebebi burunun yamulmamasimi? Simdiden tesekkurler..

  • Burunda yamulma olmasın diye yan yatmayın diyoruz. Mutlaka herkeste olacak diye bişey yok. Sizde olmamış olabillir. Artık birşey olmaz.

 2. Daha önce burun estetıgı oldum burnumda yamukluk oluştu ucunda kıkırdak erımesı dedıler ve burnum yanda uzun amelıyat olabılırmıyım ve zor bır amelıyatmıdır

 3. Mrb. Defne hanım 3 hafta önce ameliyat oldum. Burnumun sekli tam oturmadı o yüzden yorum yapmıcam bu konuda ama benim daha önce burnum büyük kemerli ve hafif yamuktu. Şimdi kemeri alınmış ve küçültülmüş burnum istediğim gibi ilerliyor ama burnumun yamuklugu bariz. Doktor küçültme işlemi yaparken burnun yamuklugu aynı zamanda yapamıyor mı acaba. Burnumun hafif yamuk oldugunu biliyordu da. Söyledim 6 ay sonra değerlendiririz dedi.

 4. Hocam merhaba 19 yaşındayken estetik ameliyat oldum aradan 7sene geçti nefes alma problemlerim yine başladı ve burnum yarı yarıya eski haline döndü. Yeniden ameliyat olmamı tavsiye eder misiniz? İkinci ameliyattan sonra burnum eskiye göre daha da mı hassas olur?

 5. Merhaba hocam, 1 yıl önce estetik oldum ve burnumdan memnunum fakat burun deliklerim eşit değil ve çevrem bunun hakkında çok fazla laf söylüyor. Normalde umursamam ama şuan çevrem git gide genişlediği için takmaya başladım. 6 Ay sonra lokal anestesi ile sağ tarafım biraz daha açılacak. Doktorla konuşsam burun deliklerimi eşitleyecek bişey yapabilir mi? Bi tarafı düz gelirken bi taraf eğimli L harfi gibi olmuş karşı taraf bakınca çok belli oluyor

 6. Hocam merhaba ameliyat olalı 9 ay oldu sol burun deliğimden rahat nefes alamıyorum üstelik nefes alırken sağ burun kanadım hiç oynamazken nefes alamadığım taraf yapışıyor tek taraflı problem. Sebep ne olabilir ? Bu saatten sonra düzelme olur mu kendiliğinden ?

 7. Merhaba ben iki sene önce burun estetiği oldum ama burnum yüz hattıma göre biraz büyük ve uzun on kısımda da hafifi bı yamukluk var 2.kez ameliyat olmayı düşünüyorum ama endişelerim ve korkularım var ne yapmalıyım sizce 2.kez ameliyat olmalı mıyım yoksa bu durumu kabullenmelimiyim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.