Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

397 YORUMLAR

 1. Hocam 3 hafta önce revizyon ameliyatı oldum. Sol burun kanatlarındaki kıkırdak çok belirgin ve şiş inmiyor. Sağ tarafımdaki kıkırdak çok belli değil. Doktorum masaj verdi. Masaj yaptikca daha da sisiyor. Haftaya kontrolüm var ama aklım hep o şişlikte. Masaja devam mı edeyim bırakayı mı ? Moralim çok bozuldu. 3 ncü ameliyatı olmak istemiyorum.

 2. 10 yıl önce estetiksiz deviasyon ameliyatı oldum.3 yıldır nefes alamamaya başladım bu durum tekrarlamış olabilirmi yani egriligim.2. kez ameliyatımda estetik de olursam benim için sıkıntı olrmu acaba??

 3. Merhaba hocam Ben burun estetiği olalı 1 ay oldu burun ucunda içe çökük( çukur gibi) bir kısım var ayrıca burun deliklerin hiç bir şekilde eşit değil bunlar geçici bir durum mu acaba hocam yoksa tekrar bir operasyon mu gerekli

 4. Hocam rinoplasti oldum. Burun deliklerim eşit değil. Ameliyatsız düzeltilebilir mi? Ya da revizyon olma ihtimalim var . O sırada düzeltilirse iz kalır mı?

 5. Merhaba Defne Hanım ben bir buçuk yıl önce estetik ameliyatı oldum ayrıca burnumda septum deviasyonu vardı zaman geçtikçe ortadaki kemik sola doğru meyletti ve bir delik kapandı yani sağ delikten çok güzel nefes alabiliyorum ancak sol taraf çok daraldı revizyon şart mıdır ya da başka ne yapılabilir? Teşekkürler.

   • Merheba defne hanım ben de 1 kere esnetik ameliyat oldum aradan zaman geçti sonra fark ettimki burnumun kemiği biraz sola kaymış bazen burnumun sağ tarafı kapalı oluyo bazende sol tarafı iki burnumdanda nefes aldığımi hiç hatırlamıyorum bu durumda psikolojimi çok bozuyo bu normalmidir yoksa bi sıkıntı varmıdır bide sese etki edermi sizden cevap bekliyorum şimdiden çok sogulun

 6. Merhaba , Burun ameliyati sonrasi aşırı kalkik bir burnum oldu. 2. Ameliyat ile burun ucumun düşmesi ve uzamasi ihtimali var midir. 1. Ameliyattan sonra cilt esnekliğini kaybedermi. Yağli bir cildim var

 7. Sevgili Defne Hanım,

  Öncelikle faydalı yazınız için çok teşekkür ederim. 5 buçuk ay önce kapalı rinoplasti oldum burun ucumda eşitsizlik var. Sol tarafta kemik çıkıntısı var. Aynı zamanda burun ucumun hemen üstünde de bir çıkıntı var. Hafif bastırmayla içeriye doğru gittiğini görüyorum fakat geri çıkıyor. Burun ucumda ilk zamanlarda ki gibi kalkık değil. 6. Ayımda kontrolüm var. Sizce ikinci ameliyat gerekir mi? Ve bu durum dr hatası mıdır?

  • Rica ederim. Sizi görmeden ve süreci bilmeden yorum yapmam mümkün değil. Bunu ancak doktorunuz bilebilir. Gereken bir işlem varsa mutlaka yapacaktır.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.