Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

345 YORUMLAR

 1. Hocam Merhabalar,

  Ben 2.5 yıl önce burun tıkanıklığı sebebiyle septoplasti ameliyatı oldum fakat son 5-6 aydan beri tekrar tıkanmaya başladı ve 4 günde bir otrivine burun spreyi bitiriyorum gündelik yaşamamım resmen heba olmaya başladı spreyi sıkmadığım zaman spreyi sıkmadığımda 2 burnumda gece gündüz tıkalı resmen nefes alamıyorum bu konuda bana öneriniz nedir.

  Teşekkürler,
  İyi Çalışmalar.

 2. mrb ben 1 ay önce burun ameliyatı oldum gecen gün farkettim burnumun sağ kanadının ortası hafif ezik gibi duruyor darbe almadım gözüm gibi bakıyorum nefesimi de hiçbir şekilde engellemiyor kalın derili bir burna sahibim odem mi geçiyor yoksa bir sıkıntı mı var cok korkuyorum cevap yazarsanız memnun olurum

  • Merhabalar ben neredeyse 1 buçuk sene önce burun ameliyatı oldum burnumu çok iyi korumama rağmen sol tarafta çökme oldu ve burun ucundaki inmesi gereken şişlik hiç inmedi. Ayrıca sol taraftaki delik diğerine göre daha küçük ve hala nefes problemi çekiyorum. Tekrar ameliyat olup düzeltirmek istiyorum ama çok riskli olduğu için daha kötü olur diye korkuyorum. Sizce 2. Kez olmak mantıklı mı?

   • Merhabayorumumu cevaplarsanız çok sevinirim..Ben septorinoplasti ameliyatı oldum geçen Kasım. Burnumdaki kemik eğriliği düzeltildi ve burnumun ortası biraz çökük olduğundan oraya hafif bir dolgu yapılmıştı. Sonra zaman geçtikçe orası tekrar çökmeye ve kırmızılaşmaya başladı, aylar boyunca geçmedi. Doktorum kıkırdak erimesi olduğunu ve ortadaki -hâlâ duran- şişkinliğin de ödem olduğunu söyledi. Bu Ekim tekrar aynı ameliyatı oldum. Orası kıkırdak ile tekrar dolduruldu, kıkırdak ise burnumdan alındı. Ama hâlâ orası kızarık ve geçmiyor. üstelik burnum bir taraftan düz, diğer taraftan ise şiş duruyor. Kusura bakmayın böyle uzaktan da sorun tabii ki ama benim doktorum biraz ünlü bir profesör. Açıkcası burnumu çok taktığımı düşünüyor ve bu sefer çekiniyorum da ne yapacağımı bilemedim. Ama orası dediğim gibi hâlâ çok kızarık. Çok teşekkür ederim değerli vaktinizi aldım.

 3. hocam daha once 3 kez deviasyon ameliyati oldum. her ameliyatimdan sonra kazayla ufak darbe aldim ve eski haline dondu. sob ameliyatimda doktor dikkat et kulak veya kaburgadan kikirdak alinmasi gerekir artik tekrar ameliyat gerekirse demisti. suanda o doktoru bulamiyorumo doktor, burun tramvalarla beraber eski halini alir da dedi. suanda ise yine bir hali saha macinda darbe yedim burnum biraz kanadi ve sikayetlerim basladi ve tamamiyle en bastakilerle ayni sikayetler bunlar. yeniden ameliyat edebilecek bir doktor bulamiyorum. cekildigim tomografiyi devlet hastanesindeki doktorlara gosteriyorum var problem diyorlar ama bir bahane bulup ameliyattan kaciniyorlar ve sinus tedavisi veriyorlar ozelde gosteriyorum onemli bisey yok diyorlar. cok sıkıldim ben bu donguden ne yapmami tavsiye edersiniz

 4. merhaba 2 hafta önce burun ameliyatı oldum doktorum burnumun alt kısmındaki kıkırdak dokuyu yani burun ucunu baya törpüledi ve burnum baya kalkık gözüküyor doktorum şiş olduğu için öyle duruyor düşecek dedi düşmezse eski haline almam için ne yapmam gerek teşekkürler

 5. Hocam iyi günler 2 ay önce burun estetiği oldum ameliyat esnasında çekilen resmilerimde her iki burun deligim işit ve doğal duruyordu şimdi ise biri normal diğeri hem dar hem yana doğru duruyor şiş gibi ve burunun üst kısmında dikiş izleri duruyor süreç normalmi ilerliyor Hocam ?

 6. Hocam merhaba ameliyat olalı 3ay oldu.egrilik ve sekil icin oldum ama burnumun altında gulunce kocaman sert bisey cıkiyor doktor burun ucuna greft koymustum o cikmis kuculur biraz ama istersen alalim ama burnun duser ilerde izde kalır dedi.ben cok rahatsızim kuculur mu zamanla kuculmezse aldırsam burnum duser mi yada iz kalır mı ?cevaplarsaniz cok sevinirim

 7. Merhaba kalın derili bir burna sahibim ve 1 yıl oldu halen daha burnum eskisi gibi hiçbir değişiklik yok ve genelde burnumun sol tarafından nefes alamıyorum farklı bir doktora gitmeli miyim ?
  Burnumda gereğinde fazla kuru sümük var. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

 8. Meraba hocam 1 ay önce burnumdan seplasti amelyati oldum burnum kemerli burnumu duzeltmek için tekrar ameliyat olabilirmiyim yada kaç ay gecmesi gerek

 9. İyi günler 1 ay önce burun ameliyatı oldum burnum hala ödemli ama burnumun bir kısmındaki kemik çok bariz belli oluyor o kemik geçer mi yoksa tekrar törpülenme işlemi mi gerekiyor ?

 10. Merhaba hocam ben yedi ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum ama burnumun bir tarafında çökme oluştu hatta çöken bölgenin bir miktar burun köküne yakın olan yerdeki kemik kısmında da şişlik oluştu bu aradan geçen 7 aya rağmen hiç düzelmedi. Görüntü itibari ile o kadar mutsuzum ki revizyondan korkuyorum ama sizce ne kadar zaman içinde ikinci bi ameliyata burnum hazır olurum

 11. hocam 4 yil once rinoplasti oldum fakat ameliyattan ciktigim andan beri burun deliklerim farkli kanadin biri yukari dogru digeri duz iniyor bikac kez kontrole gittim doltorum israrla odem oldugunu daha sonra duzelecigini soyledi ama malesef 4 yil.oldu ve ben cok rahatsizim bu durumdan kapali ameliyatla burun deliklerimi ve ucunu tekrar yaptirabilirmiyim

 12. Merhaba hocam ben 2 sene once burnumdan ameliyyat oldum 1 sene icinde hic bir sorunum yoktu fakat 1 seneden sonra geceleri uyurken burun hafif hafif tikanmaya basladi. Birde sabahlari uyanirken bazen burnum tikali uyaniyorum. Tikanmalar sadece geceleri ve sabahlari oluyo. Sebebi nedir acaba?

 13. Hocam daha önce açık develasyon ameliyatı oldum burnumun ucu aşağıya düştü ve eğrilik var acaba ikincisinde düzeltilip estetik ameliyat olabilirmiyim ?

 14. Merhaba.. Size sormak istedigim soru su burun ameliyyatindan sonra doktorlar genelde sirt uztu uyumak gerektigini soyluyorlar bunun sebebi nedir? Yani bir arkadasim burun ameliyyatindan sonra burnunun sag tarafa dogru yamuldugunu soyluyor bunun sebebi ise ameliyyatdan sonra sirt ustu uyuyamadigi icin bu problemin olustugunu belirtdi. Bende 2 ay once ameliyyat oldum ve pek sirt ustu uyudugumu soyleyemem acaba ilerde bende de yamulma ola bilirmi? Yani sirt ustu uyuma gerekliliginin tek sebebi burunun yamulmamasimi? Simdiden tesekkurler..

 15. Daha önce burun estetıgı oldum burnumda yamukluk oluştu ucunda kıkırdak erımesı dedıler ve burnum yanda uzun amelıyat olabılırmıyım ve zor bır amelıyatmıdır

 16. Mrb. Defne hanım 3 hafta önce ameliyat oldum. Burnumun sekli tam oturmadı o yüzden yorum yapmıcam bu konuda ama benim daha önce burnum büyük kemerli ve hafif yamuktu. Şimdi kemeri alınmış ve küçültülmüş burnum istediğim gibi ilerliyor ama burnumun yamuklugu bariz. Doktor küçültme işlemi yaparken burnun yamuklugu aynı zamanda yapamıyor mı acaba. Burnumun hafif yamuk oldugunu biliyordu da. Söyledim 6 ay sonra değerlendiririz dedi.

 17. Hocam merhaba 19 yaşındayken estetik ameliyat oldum aradan 7sene geçti nefes alma problemlerim yine başladı ve burnum yarı yarıya eski haline döndü. Yeniden ameliyat olmamı tavsiye eder misiniz? İkinci ameliyattan sonra burnum eskiye göre daha da mı hassas olur?

 18. Merhaba hocam, 1 yıl önce estetik oldum ve burnumdan memnunum fakat burun deliklerim eşit değil ve çevrem bunun hakkında çok fazla laf söylüyor. Normalde umursamam ama şuan çevrem git gide genişlediği için takmaya başladım. 6 Ay sonra lokal anestesi ile sağ tarafım biraz daha açılacak. Doktorla konuşsam burun deliklerimi eşitleyecek bişey yapabilir mi? Bi tarafı düz gelirken bi taraf eğimli L harfi gibi olmuş karşı taraf bakınca çok belli oluyor

 19. Hocam merhaba ameliyat olalı 9 ay oldu sol burun deliğimden rahat nefes alamıyorum üstelik nefes alırken sağ burun kanadım hiç oynamazken nefes alamadığım taraf yapışıyor tek taraflı problem. Sebep ne olabilir ? Bu saatten sonra düzelme olur mu kendiliğinden ?

 20. Merhaba ben iki sene önce burun estetiği oldum ama burnum yüz hattıma göre biraz büyük ve uzun on kısımda da hafifi bı yamukluk var 2.kez ameliyat olmayı düşünüyorum ama endişelerim ve korkularım var ne yapmalıyım sizce 2.kez ameliyat olmalı mıyım yoksa bu durumu kabullenmelimiyim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.