Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

411 YORUMLAR

 1. merabalar hocam ben burun amelıyatı olalı 2 ay oluyo ve burnumdakı sertlık tek tarafında daha fazla kontrole gıttıgımde burnumda amelıyat sırasında kıkırdak dıkıoruz zamanla gecer gecmeyedeblır rahatsız etmıyorsa amelıyta gerekmez dendı ama rahatsız edıyo ıc kısmında barız bısey var ve dısardan bıle sis sert duruyo gecme ıhtımalı varmı tekrardan amelıyat olmak ıstemıyorum olsamda kısa bı ıslemmı olacak bu doktoruma soramıyorum cunku devltte oldum ve her gıttıgımde orda olmuyo asıstanlar bakıp bılgı verıyo

 2. Merhaba hocam iyi çalışmalar. Estetik ameliyatının 3.ayında kavgadan ötürü burnuma darbe aldım. Burnunmda şekil bozukluğu dolayısylada tekrardan nefes alma sorunum oluştu. Bunu doktorumla paylaştım. Tekrar estetik ameliyatını ücretsiz bir şekilde olma gibi yasal hakkım oluyor mu olmaz mı.? Cevaplarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin. Saygılarımla

 3. Merhaba ben ameliyat olalı 21, gün oldu. Burun deliğimin biri küçük ve yere bakıyor, diyeri büyük ve yukarı bakıyor.yukari bakan burun deliği yukarı doğru oyulmuş gibi duruyor, yani orda aşağıya doğru inen etinde eksiklik olduğu ve yukarıya doğru oyuluk bırakıldığı net bir şekilde görülüyor. Dışarda bakan kişiye ilk olarak büyük delik göze çarpıyor, diyerinede bakınca ortada bir yanlışlık olduğu hemen anlaşılıyor. Böyle bir burun kendiliğinden düzelir mi? Yoksa ikinci bir düzeltme ameliyat şart mıdır? İkinci ameliyat nasıl yapılır? Zormudur? Kolay mıdır?Bu düzeltme islemide yine bazı yerlerden kıkırdak alarak mi? Yapılır ? Yine burda bir delik mi? Düzeltilir, yoksa ikisi birden mi? Düzeltir?

 4. Merhaba burun ameliyati olali 3yil oldu herhangi bir sorun yaşamadim şuana kadar ve şeklindende çok memnunum ama bugün burnumda ilk kez biraz kanama oldu acaba bir problem mi oldu?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.