Yüz Dolgusu

Yaş ilerledikçe yüzümüzde oluşan bazı problemlere çare olması için yaptırılan dolgular genellikle çok memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkartır. Yüz dolgusu yaptıranlar da giderek artmakta. Ama bazen yüz dolgusu yaptırdığı halde sonuçtan memnun olmayan hasta grubunun bu mutsuzluğuna neden olabilecek durumları anlatmaya çalışacağım.

Dolgular, çoğunlukla yüzdeki belirginliği az, buruşma gösteren dokuların ya da çukurların doldurulması için üretilmiş, çoğunlukla hyaluronik asit dediğimiz maddeyi içeren, enjeksiyon ile uygulanan estetik ajanlardır. Hyaluronik asit derinin yapısında bulunan, vücut tarafından da üretilen ve zamanla vücut tarafından metabolize edilen bir moleküldür. Günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde pek çok doktor tarafından bu uygulamalar yapılmaktadır. Uygulama prosedürünün kolay olması, estetik cerrahi uzmanları dışındaki diğer estetik ile uğraşan tıp dallarına mensup doktorların da bunları sık uygulamasına neden olmuştur. Bir çok ülkede hyaluronik asit içeren ya da başka dolgu maddelerini içeren dolgu türleri üretilmektedir. Tüm ürünlerin sağlıklı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Özellikle kalıcı olduğu söylenen dolgular ile ilgili sorunlar oldukça fazladır. Belli başlı ülkelerde üretilen FDA onaylı ve piyasada uzun süreli kullanımı ve kabulü olan ürünlerin kullanımı kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıdır. Dolgu yüzde en çok dudak, yanak, göz altı, elmacık kemiği, çene kontürü şekillendirme ve mimik çizgilerinin belirginliğinin azaltılması için kullanılır. Bir de yüzde geçirilen travma, hastalıklar ya da ameliyat sonrası oluşan çukurların doldurulması için de sıkça dolgu uygulaması yapılır. Her bölgeye uygulanan dolgunun kalınlığı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun miktarı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun kalıcılığı da farklıdır. Bu kısa özetlemeden sonra çoğunlukla 5 dakika içinde yüzümüzde gülümsemeye neden olan bu uygulama hangi durumlarda bizi mutsuz edebilir konusuna gelelim.

Aklıma gelen durumları, yaşadığım ve hastalarımın yaşadığı tecrübeler ışığında şöyle maddeleyebilirim.

 1. Estetik işlem maliyeti tabiki de çok önemli. Yüz dolgusu fiyatları çok ucuz sayılmaz. Bazen imkan yettiği miktar da dolgu yaptırılınca hayaldeki sonuçları elde etmek mümkün olmaz. Bir örnek verelim. Dudakları çok ince bir kişi tek tüp dudak dolgusu ile kalın dudaklara sahip olamaz. Ya da zaten dudakları kalın olan bir kişide orta kalınlıkta bir dolgu kişiyi tatmin edecek bir dolgunluk sağlamaz. Ona daha fazla ya da daha kalın bir dolgu gerekir.
 2. 50 yaş üstü özellikle boyunda da sarkması olan kişilerde yapılacak dolgu işlemlerinden yüz germe işlemindeki gibi bir beklenti içinde olmak yanlıştır. Bu durumda ancak yanaklar kısıtlı miktarda yukarı alınıp mimik çizgileri bir miktar azaltılabilir.
 3. Belli başlı tüm dünyaca kabul gören güvenli dolgu maddeleri dışında dolgu maddelerinin kullanımı çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Yine maliyeti azaltmak gayesi ile yapılan bu durum yarardan çok zarara neden olur. Dolgu maddesinin doku içinde granülasyon dediğimiz kütlelere yol açması, enfekte olması, yer değiştirerek şekil bozukluklarına neden olması ya da kendi miktarından çok daha fazla ödeme neden olması sık rastlanan komplikasyonlardır.
 4. Yağlı deriye sahip olan kişilerde mimik çizgileri daha derin ve belirgindir. Deri de daha kalındır. Bu nedenle çizginin düzeltilmesi için daha fazla dolgu harcanmaya kalkışılırsa o zaman dolgu kalıp gibi dağılmayabilir. Bu durum görsele yansır. Kişinin bunu dağıtmak amacıyla oynaması da enfeksiyona sebebiyet verir. Bu tip ciltlerde dolgu miktarı az tutularak deriyi inceltici dermapen, kimyasal peeling tarzı uygulamaların seçilmesi daha isabetli olur.
 5. Yaş ilerledikçe deri kalınlığı azaldığından dolgu maddelerine olan ihtiyaç artar. Ayrıca yapılan dolgununda oluşturduğu görüntüyü muhafaza etmesi güçleşir. Bu durumda yaşın getirdiği bazı özellikleri kabul edip bilinçli olarak dolgu uygulaması yapılması daha başarılı sonuçlara sebebiyet verir.
 6. Yüzün her bölgesinde deri kalınlığı farklıdır. Mimik çizgileri bazı yerlerde derin oluk tarzında çukurlar oluştururken bazı yerlerde deri içi çizgilere neden olurlar. Bu nedenle daha derin çizgiler, yanak dolgusu, çene kontürü oluşturulması gibi vakalarda kalın dolgular tercih edilirken, göz altı ışık dolgusu, dudak kenarı, ince göz-alın çizgileri için ince dolgular tercih edilmelidir. Yanlış yapılan tercihler başarısız sonuçlara yol açar. Örneğin deri içi çizgilere uygulanan kalın dolgu çizgiyi daha belirgin hale getirebilir.

111 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar geçici dolguların cilde herhangi bir zararı var mı? Yaşım 37 göz altlarıma ve nazolabial çizgilerime 3 kez dolgu yaptırdım. Cildimde kalıcı bir onarım sağlar mı dolgular benim yüzümden tamamen gitmedi gitse bile çizgilerim eskisi kadar derin değil. Ama göz altlarımda dolgu olduğu çok belli oluyor derim ince olduğu için mi yoksa yanlış yere yapıldığı için mi? Bilgi alabilir rica etsem. Sevgiler

  • Dolgular hyaluronik asit içeren su tutan moleküllerdir. Deriye nem verir. Uygun aralıklar ile az miktarlarda yapılınca cidin sağlıklı yaş almasını sağlarlar. Ancak yaş ilerleyince bazı sorunları çözemezler. İşte o zaman cerrahi işlemler ile dokuların askılanması gerekir.

 2. Merhaba hocam,ben 3 gün önce gözaltlarıma ve nazolabial çizgilerime dolgu yaptırdım..sağ gözaltı dolgusunda ton farklılığı belli oluyor,diğer yerlerde değil sadece orada..gülünce orda dolgu olduğu belli,sol gözaltımda ve nazolabial çizgilerimde belli olmuyor ,ton farklılığı yok ama sağ gözaltımda sarımtrak bir ton var ve gülünce dolgu farkediliyor sebebi nedir?tesekkür ederim

 3. Hocam merhaba benim kaş arasında belirgin 2 çizgim var ama maalesef botoksla iyi sonuç alamadım.kalıcı bir çözüm istiyorum.Dolgu yaptırmak ne kadr doğrudur ne kadar süresi vardır?ayrıca fiyatta almak isterim sizden.Şimdiden tşk ederim

 4. Hocam merhaba 24 yaşındayım kas arası çizgilerim çok derin ve çukurluk var kas arasında daha önce botoxs yaptırmıştım ama pek bir farkı olmadı bir yerden fiyat aldım ama çok pahalı geldi hem dolgu hem botoxs yapılması gerektiğini söylediler düzelmesi için ama yaptırdıktan sonra eski haline tekrar döner diye korkuyorum sizden de fiyat alabilirmyim

 5. Merhaba Hocam
  50 yaşındayım nazobial çizgilerime kalıcı dolgu yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkın da ve Fiyat konusun da bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkür ediyorum

  • Merhaba, kalıcı dolgu yapmıyorum ama yağ enjeksiyonu yapabiliriz. O da büyük oranda kalıcı olur. Görüşmeye de gelebilirsiniz. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 6. Merhaba hocam bende 36 yaşındayım yüz dolgusu yaptırmak istiyorum kalıcı olanı varmı ve fiyat nedir aceba dudagım gibi sürekli eriyen istemiyorum kalıcı istiyorm
  Hocam bide benim kötü görüntülü bi estetik ameliyatım oldu gögüs dikleştirme ama dikleşecegine daha kötü oldular bunun için tekrar ameliyat olmam gerekiyor başka bi yöntemi varmı doktorum zamanla şişlikler geçince gögsümün yukarı doğru çıkacagını söyledi ama şişliklerimde geçti daha kötü sarktı ne yapabilirm ?

 7. Merhaba gülünce burun deliklerimde yayılma oluyor bunun icin ne gibi bir uygulama yapabiliriz fiyat bilgisi verirmisiniz teşekkür ederim iyi günler

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.