Mezoterapi hakkında kişisel görüşlerim

Bir plastik cerrah olmama rağmen medikal estetik girişimleri de her zaman takip ettim ve bizzat denedim. Mezoterapi de ince uçlu iğneler ile deri içi ya da deri altına çeşitli ilaç kokteyllerinin verilmesi ile gerçekleştirilen estetik tedavi metodudur.

Hangi amaçlar için mezoterapi kullanılıyor ?

  • Zayıflama: Özellikle karın, bel ve bacaklardaki deri altındaki yağ dokusuna verilen ilaç karışımları ile seanslar şeklinde yapılan bir uygulamadır. Genellikle diyet ile birlikte uygulanır. Seans sayısı değişkendir. Lipoliz dahil olmak üzere bir çok yöntemi denedim. Başarılı sonuçlar elde edilen hastalarda ilaç mı buna sebep oldu yoksa diyet mi tam karar veremedim. Şimdilerde artık bu uygulamayı yapmıyorum.
  • Selülit tedavisi: Özellikle uyluk arka ve ön yüzünde deri içi ve deri altı yağ dokusuna verilen ilaç karışımları ile yapılan bir uygulamadır. Selülit tedavisi, genellikle bölgesel masaj yapan aletleri ile kombine programlar seanslar halinde uygulanır.  Bence selülitin kalıcı tedavisi yok. Çünkü selülit kişinin yeme alışkanlıkları ve aktivesi ile çok alakalı. Aynı hayat tarzına devam eden kişide sorun devam edecektir.
  • Yüz gençleştirme: Bir takım antioksidan maddeleri de içen vitamin karışımlarının yüz derisi içine verilmesi ile uygulanır. Kış aylarında lazer veya peeling işlemleri ile kombine edilir. Seans aralığı 2 haftadır. Seans sayısına kişinin ihtiyacına göre karar verilir. Yüz gençleştirme işleminde en iyi sonuçlar aldığım mezoterapi işlemi yüz mezoterapisi oldu. Özellikle peeling ile kombine edildiğinde yüz derisine fark edilir bir parlama kattığını gözlemledim. Peş peşe yapılan 4-5 seans sonrası her 4 ayda bir 2 seans yapılarak devamlılığın sağlanmasını faydalı buluyorum.
  • Saç mezoterapisi: Saç dökülmesini durdurma, saçların güçlenmesi sağlama ya da saç ekim sonrası çıkan yeni saçları güçlendirmek amaçlı kullanılır. Saçlı deri içine verilen ilaçlar haftada 2 seans şeklinde toplam 5 haftada uygulanır. Saç mezoterapisi uygulamalarım sonrası saç dökülmesi gerçekten durmakta ve saç güçlenmektedir. Fakat dökülmüş yerlerden saç çıkma oranını değerlendirmek güç. 10 seanslık paket programdan sonra 3 ayda bir replasman amaçlı 2 şer seans ile tedaviye devam etmenin yararlı olacağı kanısındayım.

Sonuç olarak, mezoterapi işlemi mucize değil, düzenli ve uygun endikasyonlarda uygulandığında çok yüz güldürücü etkilere sahiptir. Doktorunuzdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

2 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.