PRP (Platelet Rich Plasma) ne anlama gelir?

0
1247

PRP nedir ?

İnsan kanında pıhtılaşmayı sağlayan hücreler olarak bilinen, kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücrelerinden zengin kan plazmasının tedavi amaçla kullanılmasıdır. Prp tedavisi için hazırlanacak sıvı, kişiden kan alınarak santrifüj edilir. Trombositleri ayrılır ve serum halinde deri içine uygulanır.

PRP tedavisi yapılan bölgeler?

1. Derinin yaşlanması ile oluşan kırışıklıklar ve volüm kaybının düzeltilmesi (antiaging)
2. Saç dökülmesi olan kişilerde saçların güçlendirilmesi (saç tedavisi)
PRP uygulaması antiaging amaçlı nasıl etki eder?
Trombositler, yara iyileşmesi sırasında büyüme faktörleri denen uyaranları salarak yara bölgesine yaranın tamiri ve derinin güçlenmesini sağlayan fibroblast dediğimiz hücreleri çağırırlar. Bu hücreler derinin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bir nevi hücre nakli, kişinin kendi kanından alınan materyal ile sağlanmış olur. Bu nedenle yüz bölgesinde uygulanan dolgu (hyaluronik asit) ve vitamin tedavilerinden farklı olarak ileriye yönelik daha kalıcı bir tedavi sağlamış olur.
Vitamin ya da hyaluronik asit içeren dolguların enjeksiyonundan farkı nedir?
Hyaluronik asit bu hücrelerin ürünlerindendir. Derinin nemini arttırır ve elastikiyetini düzenler. Vitaminler ise bu fonksiyonların gerçekleştirilmesinde kullanılan yardımcı besinlerdir. Bu tedaviler akut olarak eksikleri tamamlar ve görünümde akut moral verici değişimlere neden olur. PRP ise etkisi zaman içinde görülen daha uzun etkili bir yöntemdir. Aslına bakılırsa kişiye özel olarak bu tedavilerin kombinasyonunu içeren programlar uygulanması daha etkili sonuçlar oluşturabilir.
PRP saç dökülmesi üzerine etkisi nasıl olur?
Trombositlerin saldığı büyüme faktörleri kan damarlarını genişleterek bölgenin kan akımını arttırır. Bu saçın üretimini sağlayan hücrelerde de uyarıcı bir etkiye yol açarak saç üretiminin daha kaliteli hale gelmesini sağlar. Yeni dökülmüş saçlara ait foliküllerinde canlı hücreler varsa tekrar saç çıkar. İncelmiş saçlar kalınlaşır ve daha sağlıklı görünüme kavuşur. Böylelikle saç dökülmesi kontrol altına alınır. Ama olmayan bir saç kökünü hiç yoktan yaratamaz.
Diğer saç mezoterapisi yöntemleri ile etkinlik farkı var mı?
Vitamin, büyüme faktörleri, aminoasitler ve eser elementler içeren saç mezoterapi yöntemleri de benzer yararlar sağlar. Hastanın saç yapısı, hikâyesi, genetik materyaline göre tedavi yöntemi seçilir. Bazen bu yöntemler kombine edilebilir ya da birbirlerinin idamesinde kullanılabilir.
PRP nasıl uygulanır?
Kanınız alınarak (5 ya da10 cc) santrifuj edilir. Plazma ve trombositleri ihtiva eden sıvı çok ince iğneler ile saç ya da antiaging yapılacak yüz, gıdı, el ya da dekolte derisine belli aralıklar ile enjekte edilir. İşlem 15-20 dakika sürer.
Seans sıklıkları nasıldır?
15 günde bir 3 ya da 4 seans yapılır. İdame uygulaması için verilen süreler oldukça değişkendir. Genel olarak ilk idamenin en geç 6. ayda yapılmasını öneriyorum.  Alınan ek tedavilerde bu sürelerin ayarlanmasında dikkate alınması gerekir. Daha sonrasında senede bir uygulama yapılabilir. PRP yaptıranlar genelde çok düzenli uygulamaya gelirler.
Yan etkisi var mıdır?
Uygulama yapılan yerdeki bazı küçük damarlar yaralanırsa morluk oluşabilir. Bu da çok kısa bir sürede iyileşir. Kendi kanınız olduğu için başka bir yan etkisi yoktur.
PRP tedavisi fiyatları seans başına belirlenir.
Sonuç olarak PRP tedavisi, doğru endikasyon, sabır ve sebatla çok yüz güldürücü sonuçlar sağlayabilir. Yeterki uzman ellerde yaptırmaya özen gösterin.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.