Cilt bakımını anlatmaya başlamadan önce bu hep kullandığımız ”kondisyon” kelimesini bir tanımlamak lazım. Fransızca kondisyon (condition) sözü, ”durum; şart” anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla cilt kondisyonu dediğimizde anlayacağımız doğru yapıda güçlü bir cilt.

Cilt bakımı nedir ?

Cildin temizliği, bakımı ve problemlerine yönelik (sivilce, akne, kırışıklık, leke vb) profesyonel kozmetik ürünleri kullanarak ciltte sağlık, canlılık ve güzellik kazandırmak amacı ile yapılan işlemlere cilt bakımı denir. Bu tanımda da anlayacağınız gibi temizlenmiş, ölü tabakadan arınmış, gözenekleri açılmış, ihtiyaç duyulan nem ve vitamin takviyesi özel maskeler sayesinde desteklenmiş bir cilt kazanımı demektir.

Cilt bakımı nasıl yapılır ?

Cilt bakımı, standart bildiğimiz ve az önce tanımını yaptığımız cilt bakımından farklı olarak sadece cildin temizlenmesi işlemi ile kalmayıp, tedavi ihtiyacına göre cildin tedavisine başlar. Bildiğiniz gibi doğduğumuz belli bir zamandan sonra vücut kendi yapısını olgunlaştırmış olur. Ciltte aynı olması gerektiği gibi dengede ve düzende olur. Derimiz katmanlardan oluşur ve bu katmanları tamda olması gerektiği kalınlıkta ve denge düzen içindedir. Fakat geçen zaman, yaş, beslenme hataları, kötü alışkanlıklar, UV etkisi, stres, yetersiz veya yanlış bakımdan dolayı cildin dengesi bozulur. Cilt kalınlıkları değişir, yüzey kalınlaşır mesela ve kalın olması gereken orta katman incelir. Karşımıza, kırışmış, lekeli hassas, alerjik, akneli vs gibi cilt görüntüleri ortaya çıkmaya başlar.

Cilt bakımı ile, bu kalınlıkları değişmiş deri yapısı geri doğru düzenine çevrilir, lekeler iyileştirilirken tekrar oluşmasının tüm sebepleri engellenir, hassasiyet böylece yok olur, akne tedavisi  sağlanır gibi kondisyon oluşturulmaya başlanır. Standart cilt bakımı ayda 1 yapılır.

Doğru bakım ürünleri ile ev bakımı da önerilen şekilde devam ettirildiği takdirde cilt aynı sağlık ve güçte dengesini korumaya devam edecektir. Bu sayede hem zamanın üzerine yüklediği yaşlılık izleri yok olmaya başlamış ve oluşması yavaşlatılmış olacaktır. Unutmayalım her türlü bakım ve doğru bakımı sağladığında etkilidir.

Yüz maskesi

Her sağlıklı cilt için günlük ve haftalık kullanım bazında ürünler vardır. Cildinizdeki nem kaybına ve cildinizin ihtiyacına göre haftada bir veya iki kez yapabileceğiniz maskeler son derece iyi geri dönüşler sağlar. Bunlardan kısaca özet geçmek gerekirse; gençleşme, derin temizlik, gözenek sıkılaştırma ve elastikiyeti geri kazanma amacıyla etkili bir çok maske çeşidi vardır. Bunlar düzenli kullanım sonucunda yüzdeki istenilen görüntüyü geri getirmeye yardımcı olurlar.

Yüz maskeleri tenin ihtiyacına göre gerekli maddeleri toplu olarak cilde veren ve böylece cildin yenilenmesini canlanmasını sağlayan doping ürünlerdir. Genellikle haftalık bakımlarda kullanılmaktadır. Cildinizin kondisyonunu muhafaza etmek için günlük cilt bakımı yapmanız gerekli esastır. Haftada bir kere yaptığınız rutin bakımınızla birlikte bir de yüz maskesi uygularsanız daha sağlıklı ve parlak bir tene sahip olabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

İyi bir cilt bakım rutini nasıl olmalıdır?

Bir takım ürünlere başvurmadan önce temel cilt bakımı ilkelerini uygulamak gerekir. Nedir bunlar:

  • Yüzünü yıka
  • Nemlendirici kullan
  • Cilt yapısına uygun ürünleri öğren ve düzenli kullan
  • Beslenmene dikkat et
  • Açık havada spor
  • Güneşten korunma
  • Stresle mücadele

Cildime nasıl cilt bakım yapabilirim?

Basit temizlik ve nemlendirme faaliyetleri dışında kendinize uygulayabileceğiniz ürünleri tespit etmelisiniz. Bu konuda bir uzmana danışmak çok yararlı olacaktır. Zaman zaman profesyonel cilt bakımı çok faydalıdır. Ancak evde düzenli olarak uygulayabileceğiniz yöntemler de az değildir.

Cilt bakımı temel ilkeleri

Bir cilt bakımı rutininin en temel 3 adımı: temizlik, nemlendirme ve güneş koruyucu kullanmaktır. Her sabah ve akşam cildinizi temizlemeli, günün ve gecenin zararlı etkilerini cildinizden uzaklaştırmalı ve sonra nemlendirmelisiniz. Gün içinde de mutlaka en az 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmalısınız.

Yüzünüz için en iyi cilt bakım yöntemi hangisidir?

Temel cilt bakımı ilkelerine disiplinli bir şekilde uyduktan sonra, bir uzmana danışarak cildinize uygun ürünleri bulmalısınız. Cilt bakımında standart bir yöntem yoktur. Her cilt tipine uygun ürünler vardır. Bunları uzmanınızın önerisi ve denetiminde deneyerek size en uygun ürünleri bulmalı ve düzenli kullanmalısınız.

Burada tüm cilt tipleri için detay vermek istemiyorum. 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Cilt tipinize göre yapılabilecek işlemlere birlikte karar veririz.

4 YORUMLAR

    • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  1. 44 yaşında erkeğim.Alın boyun ve özellikle göz çevremde yoğun kırışıklar var.Çok çeşitli ve pahalı kremler kullanmama rağmen faydalarını görmedim.Bulunduğum çevrede değişik tedavi yöntemleri uygulama imkanı yok.Bana bu konuda faydalı olabilecek bir çözüm ya da krem markası önerebilir misiz.Tşk kolay gelsin

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.