Çeşitli kulak problemleri

48
8369

En sık görülen kulak deformiteleri

 1. Kulakların belirgin olması, kepçe kulak
 2. Kulakta şekil sıkıntısı
 3. Kulak memesinde yırtık
 4. Kulakta kabarık iz (keloid)

En sık başvuru nedeni halk ağzı ile kepçe kulak deformitesi. Kulaklar çoğunlukla olduğundan büyük ve önde görünür. Saçlar ile gizlemenize yol açacak kadar sizi rahatsız ediyorsa bunun çözümü var. Tıbbi bir zararı yoktur. İşitme ile ilgili bir sıkıntı yaratmaz ama psikolojik rahatsızlık verir. Özellikle çocukluk çağında büyük sosyal travmalara sebep olabilir. Çünkü çocuklar o yaşlarda çok acımasız oldukları için değişik lakaplar takarak, çocuğun kendi içine kapanmasına kadar varan psikolojik sorun yaşamasına sebep olabilirler. Bu sorun kulak estetiği ameliyatı ile çözülebilir. 6 yaşını doldurmuş çocuklara yapabiliyoruz. Yani diğer estetik ameliyatlar gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yok. Ama çeşitli imkansızlıklar nedeniyle yapılamamışsa, yetişkinlere de kulak ameliyatı yapabiliyoruz.

Problem :

 1. Kulak kafadan uzaktır
 2. Kulak kıvrımları gelişmemiştir
 3. Bazen sadece kulak memesi önde ve belirgindir.

Yukarıdaki problemlerin ölçüleri ve kulakta yerleşim yerleri kişiden kişiye değişkendir. Bazen sadece üst 1/3 kısım belirgindir. Her iki kulaktaki belirginlik derecesi de değişken olabilir.

Diğer kulak problemleri

Kulakta çeşitli şekil bozuklukları vardır. Bunların çeşitli isimleri vardır. Cup ear deformitesinde kulak küçük ve öndedir. Katlanmış gibidir. Stahl’s ear deformitesinde kulak sivridir. Üçüncü bir kıvrım vardır. Bazen de doğuştan kulağın tümü ya da bir bölümü gelişmemiştir. Bu problemlere de yönelik çeşitli onarım teknikleri mevcuttur.

Bayanların büyük küpe takma hevesi bazen hüsranla sonuçlanabilir. Kulak deliği ya tam olarak yırtılır ya da delik büyür. Kulak deliği korunarak 20 dakikalık bir işlem ile bu problemden kurtulmak mümkün.

Kulaklar en çok süslediğimiz organlarımızdan. Bazılarımızın kulakları küpelerden geçilmiyor. Kulak deldirme çoğu zaman sorunsuz bir işlemken bazı kişilerde aşırı kıkırdak ve deri iyileşmesinden kulakta bezelye şeklinde çıkıntılara neden olabilir. Bunlarda hassasiyette vardır. İçlerine kortizon enjeksiyonu ve bası küpeleri ile sorunu azaltmak mümkün. Bazı kişilerde ise keloid dediğimiz durum oluşur, bu da tam tedavisi mümkün olmayan bir durumdur. Kabarık bölge giderek büyür. Bu lezyonun içine kortizon enjeksiyonu büyümeyi azaltabilir. Hassasiyeti alır.

Sonuç olarak; kulaktaki birçok görsel sıkıntı, kulak estetiği ameliyatları ile çözülebilir. Hatta çoğu zaman genel anestezi gerekmeden, lokal anestezi ile sorunu çözebiliyoruz. Siz de kulağınızdaki şekil probleminden muzdarip iseniz bizi arayabilirsiniz. 0 212 2967878

PAYLAŞ

48 YORUMLAR

 1. İyi günler,Benim kulaklarım birbirinden farklı eşit değil yâni birisi kepçe nasıl bir şey olabilir nasıl bir çaresi var yardımcı olur musunuz?

 2. Merhaba benim kulak aşşağı inen kısım yok gibi yapışık. Bu konuda bir işlem uygulayabiliyor musunuz? Fotoğraf atsam bilgi alsam olur mu?
  Sevgiler.

 3. merhabalar.Bugün kulağıma aldığım bir darbe sonucu kulağımın şekli bozuldu. Kıkırdak şekilleri belli olan kulağımda şu an hiçbir şekil belirtisi yok. sonradan düzelir mi?

 4. Merhabalar. Benim iki kulağımın üst kısmında şekil bozukluğu sivrilik var. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim. Normal bi kulak şekline tam olarak getirilebilir mi Ameliyat ne kadar sürer ne zaman iyileşir tam olarak ve ücreti nedir

 5. Merhabalar benim sadece tek bir kulağımda kepçelik söz konusu çocukken biri kulağımı çok sıkı çekmişti ve onun sonucunda bu durumda kulağım
  Bir fiyat ve bilgi alabilirmiyim .

 6. Merhaba,ben 17 yaşımda kulaklarımdan memnun olmadığım için kepçe kulak ameliyatı oldum fakat hala memnun değilim.Sanırım sorun kulak memesinde,kulağımı olduğundan büyük ve dışa doğru eğimliymiş gibi gösteriyor.Kulak memesi küçültme ameliyatı bu durumu düzeltebilir mi ? Şu an da 19 yaşımdayım,ameliyat olalı 2 sene oldu tekrar ameliyat olmam için yeterli bir süre midir 2 yıl ?

 7. kulak kepçesinde sivrilme gibi bir şey var ( kırılma gibi) doğuştan bazen ağrı yapıyor çözümü varmıdır? cevaplarsanız sevinirim. foto gönderiyim mi?
  Kulağımda darwin çıkıntısı var tedavi mümkünmü?

 8. İyi günler dilerim. Kendimi bildim bileli bir kulağım diğerinden farklı. 15 yaşındayım ve bu benim moralimi çok bozuyor. Sol kulağımdaki şekil normalken, sağ kulağımda yamuk bir görüntü var. Mümkünse WhatsApp ‘tan kulağımın fotoğraflarını size gönderip yorumlatmak ve ne gerekiyor veya ne kadara gelir gibi kafamdaki sorulara cevap bulmak istiyorum. Burnumda da kemer var. Bunun hakkında da yardımcı olursanız sevinirim. Umarım cevap verirsiniz??

  • Merhaba, 18 yaşından küçük olduğunuz için foto göndermeniz yasal değil. Ailenizle birlikte görüşmeye gelin. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz

 9. Merhaba benim bebeğimde kulak şekil bozukluğu var kulagının kepçesi içeri dogru yatık resim atmak istiyorum 6 yaşından önce bi işlem gerekir mi

 10. Merhaba bende kulagimdan şikayetciyim.fazlası ile kulak sivriligi varo yüzden saçlarımı yukarindan toplayamiyorum kulaklarim gozukmesin diye hep alttan topluyorum. Artık bu durum yordu beni utanmak istemiyorum malesef ki istanbulda yaşamıyorum lütfen yardımcı olun ameliyat hakkinda bilgi verin ücret vs. Dilerseniz resmini çekip atayim

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İ0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 11. Merhaba burun ameliyatım için kulağımdan kıkırdak alındı sol kulağımda simetrisi çöktü ve kulağın içinde izler var nasıl bir ameliyat olabilir düzelttirebilerim

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 12. Merhabalar, ben 43 yaşında bir bayanım ve hayatım boyunca kulak kıkırdaklarımdaki doğuştan olan eğriliklerden şikayetçi olmuşumdur. Baz nedenlerden dolayıda bir türlü araştırma yada yaptırma fırsatı bulamayan biri olarak artık bende rahatça geri kalan ömrümde saçlarımı rahatça toplamak istiyorum 🙁 benim 20 yaşındaki kızımdada aynı sorun bulunmakta ve benim gibi bunu çok büyük kompleks haline getirmiş olmakta. Lütfen bana nasıl yardımcı olabilirsiniz 🙁 ? Bugün Estecenter hastanesine mesaj olarak kulaklarımın fotoğraflarını attım ve doktor beyin ameliyat edilemeyeceğini söylediği haberi verdiler ,inanın okadar umutlanmıştık ve mutlu olmuştuk ki hepsi birden suya düştü :(( WhatsApp hattınız varsa size ulaşabilirmiyiz?
  Umut dolu sevgiler!

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.