Çeşitli kulak problemleri

30
51934

En sık görülen kulak deformiteleri

  1. Kulakların belirgin olması, kepçe kulak
  2. Kulakta şekil sıkıntısı
  3. Kulak memesinde yırtık
  4. Kulakta kabarık iz (keloid)

En sık başvuru nedeni halk ağzı ile kepçe kulak deformitesi. Kulaklar çoğunlukla olduğundan büyük ve önde görünür. Saçlar ile gizlemenize yol açacak kadar sizi rahatsız ediyorsa bunun çözümü var. Tıbbi bir zararı yoktur. İşitme ile ilgili bir sıkıntı yaratmaz ama psikolojik rahatsızlık verir. Özellikle çocukluk çağında büyük sosyal travmalara sebep olabilir. Çünkü çocuklar o yaşlarda çok acımasız oldukları için değişik lakaplar takarak, çocuğun kendi içine kapanmasına kadar varan psikolojik sorun yaşamasına sebep olabilirler. Bu sorun kulak estetiği ameliyatı ile çözülebilir. 6 yaşını doldurmuş çocuklara yapabiliyoruz. Yani diğer estetik ameliyatlar gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yok. Ama çeşitli imkansızlıklar nedeniyle yapılamamışsa, yetişkinlere de kulak ameliyatı yapabiliyoruz.

Problem :

  1. Kulak kafadan uzaktır
  2. Kulak kıvrımları gelişmemiştir
  3. Bazen sadece kulak memesi önde ve belirgindir.

Yukarıdaki problemlerin ölçüleri ve kulakta yerleşim yerleri kişiden kişiye değişkendir. Bazen sadece üst 1/3 kısım belirgindir. Her iki kulaktaki belirginlik derecesi de değişken olabilir.

Diğer kulak problemleri

Kulakta çeşitli şekil bozuklukları vardır. Bunların çeşitli isimleri vardır. Cup ear deformitesinde kulak küçük ve öndedir. Katlanmış gibidir. Stahl’s ear deformitesinde kulak sivridir. Üçüncü bir kıvrım vardır. Bazen de doğuştan kulağın tümü ya da bir bölümü gelişmemiştir. Bu problemlere de yönelik çeşitli onarım teknikleri mevcuttur.

Bayanların büyük küpe takma hevesi bazen hüsranla sonuçlanabilir. Kulak deliği ya tam olarak yırtılır ya da delik büyür. Kulak deliği korunarak 20 dakikalık bir işlem ile bu problemden kurtulmak mümkün.

Kulaklar en çok süslediğimiz organlarımızdan. Bazılarımızın kulakları küpelerden geçilmiyor. Kulak deldirme çoğu zaman sorunsuz bir işlemken bazı kişilerde aşırı kıkırdak ve deri iyileşmesinden kulakta bezelye şeklinde çıkıntılara neden olabilir. Bunlarda hassasiyette vardır. İçlerine kortizon enjeksiyonu ve bası küpeleri ile sorunu azaltmak mümkün. Bazı kişilerde ise keloid dediğimiz durum oluşur, bu da tam tedavisi mümkün olmayan bir durumdur. Kabarık bölge giderek büyür. Bu lezyonun içine kortizon enjeksiyonu büyümeyi azaltabilir. Hassasiyeti alır.

Sonuç olarak; kulaktaki birçok görsel sıkıntı, kulak estetiği ameliyatları ile çözülebilir. Hatta çoğu zaman genel anestezi gerekmeden, lokal anestezi ile sorunu çözebiliyoruz. Siz de kulağınızdaki şekil probleminden muzdarip iseniz bizi arayabilirsiniz. 0 212 2967878

30 YORUMLAR

    • Aslında 6 yaşında ameliyat olması gerekebilir ama bazı şekil düzeltici aparatlar kullanılabiliyor. Bunun için bir üniversite hastanesine başvurun.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.